Göz Seğirmesi - Göz Atması

İsimli konu WH 'Göz Sağlığı' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Göz Seğirmesi - Göz Atması hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Göz hastalıklarının, özellikle psikolojik göz rahatsızlıklarının tedavisinde uykunun önemli bir rolü vardır. Hayatımızı düzenleyen, fiziksel değişimlerimizi yerine getiren ve psikolojik olarak insanın gün içerisindeki yorgunluğunu atmasını sağlayan uyku, düzenli kullanıldığında hastalıklara karşı mükemmel bir silah, ancak geçiştirildiğinde ise birçok rahatsızlığın habercisi oluyor. Daha önceki yazılarımızda göz seyirmesinin psikolojik bir rahatıszlık olduğunu ve yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıktını anlatmıştık. Uyku ise burada bizlere yorgunluğu atmamız için güzel bir fırsat veriyor. Eğer uyku düzenimiz bozuk ise yorgunluk artıyor sürekli uyuma isteği ortaya çıkıyor gün içinde halsizlik belirtileri oluyor ve en önemlisi göz seyirmesi ortaya çıkıyor.

  Düzenli uyumayan bir insan sürekli olarak uyumak istiyor ve uyudukça yorgunluğunu atamıyor işte bu nedenle belirtilen zaman içerisinde bir uyku düzeni oluşturabilmek çok önemli. Seyahat veya farklı yorucu iş gibi engeller karşınıza çıkıyor ise yorgunluğunuzu başka şekilde gidermeye çalışabilirsiniz ancak hiç biri uykunun yerini tutmaz. Üstelik uykusuzluk veya bozuk uyku düzeni, insulin hormunun düzensiz salgılanmasını sağladığı gibi sürekli acıkma, acıktıktan sonra çay kahve içme isteği veya sigara bağımlılığını artırıcı etkenlere sahiptir. Bu gibi nedenlerden dolayı bir uyku düzeni oturtmak, vücudun fiziksel ve psikolojik işlevlerini yerine getirmesi açısından çok yararlı olacaktır. Ayrıca düzenli beslenme ve spor da önemli diğer etkenlerdendir.

  Halk arasında göz seyirmesinin ve kulak çınlamasının değişik anlamları vardır. Bunlar yıllardır süregelen hikayelerin anlatışıyla ortaya çıkmış anonim eserlere konu olmuş kaynağı belli olmayan bilgi veya inanışlardır. Doğruluğundan şüphe etmek gerekir ve tedavisi tam inandırıcı değildir. Özellikle göz seyirmelerinde sağ gözün seyirmesi olumlu, sol gözün seyirmesi ise olumsuz karşılanmaktadır ancak kesin öyle bir şey yoktur çünkü aynı kişiler sağ elin kaşınmasıyla para geleceğine de inanmaktadırlar. Sağ veya sol göz seyirmesi gelecekle ilgili bir şey ifade edemez etmesi de mümkün değildir. Aslına bakarsanız bu tür uydurmaların din kaynaklı olduğu görülür ancak kesin bir hüküm olmadığından doğru kabul edilir.

  Yine bir diğer yanlış anlaşıma da göz seyirmesinin damar oynamasıyla olduğu yanılgısıdır. Sitemizdeki diğer makaleleri okursanız göz seyirmesinin aslında psikolojik bir hastalık olduğunu ve yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıktığını görürsünüz. Üstelik doktorlar göz seyirmesini hastalık olarak kabul etmezler psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlenidirler. Göz seyirmesini vitamin alarak, uykunuza dikkat ederek ve vücudunuzu fazla yormayarak giderebilirsiniz ancak bir iki günde olabilecek bir şey değildir.

  Göz seyirmesinin tedavisi tıp ile mümkün görünmese de psikolojik olarak yarattığı sorunlar giderilebilir. Çünkü halk arasında hastalık gibi görünen bu rahatsızlığın tedavisi ancak psikolojik olarak mümkündür. Eğer gözde sadece titreme var ve alerji gibi nedenlere bağlı değil ise zamanla geçmesi gerekmektedir. Ancak gittikçe artıyorsa göz seyirmesi fiziksel bir rahatsızlık olabilir.

  Göz kapağının seyirmesi ne anlama gelmektedir. Uzunca bir süre seyiren göz kapağındaki bu hastalık neyin habercisidir ve hastalık geçmezse size ne gibi zararlar verebilir şimdi bu sorunu inceleyeceğiz. Öncelikle göz seyirmesine neden olan şeyleri saptamalıyız. Seyirme anormal bir durum değildir ve vücudun stres, kaygı ve üzüntü gibi durumlarına bağlı olarak ortaya çıkar yani fiziksel değil psikolojik bir rahatsızlıktır. Seyirme için ilk başlarda korkulacak bir durum yoktur. Öncelikle yapılması gereken eğer sigara veya alkol kullanımı varsa bırakılmalı, bırakmada zorlanılıyorsa azaltılmaya çalışılmalıdır. Çünkü sigara, alkol veya düzensiz beslenme, uykusuzluk, halsizlik gibi etkenler seyirmeyi tetikler, ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak seğirmeyi en aza indirecektir.

  Seyirme için eczanelerde standart bir ilaç yoktur hatta tedavisi bile yoktur çünkü bahsettiğimiz gibi tıp otoriteleri tarafından bir hastalık olarak kabul edilmez göz seyirmesi. Bu nedenle hastalık çok ilerlemediyse veya aşırı rahatsızlık vermiyorsa üstte yazdığımız tavsiyelere uymak şartıyla zaman içinde ortadan kalkacaktır.

  Göz seyirmesinin tedavisi, seğirmenin nedenine bağlı olarak değişen bir durumdur. Eğer göz kapaklarında iltihaplanma varsa veya gözde aşırı kaşıntı varsa mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Ancak sıradan bir göz seyirmesi alternatif tıp ile yani bitkisel yöntemlerle evde kendiniz uygulayarak hastalığı giderebilirsiniz. Göz seyirmesi genelde potasyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Dışarıdan gören birisi için gözde anormal bir durum yok gibidir. Ancak hastanın kendisi olayın farkındadır ve seyirme anında herşeyi anlar. Bu nedenle eğer seyirme devam ediyorsa magenzyum ve potasyum destekli vitaminler kullanılarak seyirme giderilebilir.

  Eğer aşırı yorgunluk, stres veya kaygı gibi durumlar artmış ise o zaman bitkisel tedavi yerine dinlenmeyi tercih etmenizde yarar vardır. Uykunuza dikkat edin, düzenli olarak spor yapın, beslenmenizi ertelemeyin ve sık sık abartmamak şartıyla vitamin alın. Ayrıca günlük su ihtiyacınızıda mutlaka karşılayın.


  Aniden göz seğirme başladığında kendi iş bakımı aşağı oturuyor. Bu şaşırtıcı olaylar yaygındır ve her yıl milyonlarca insanı etkiler. Çoğu insan için, göz seğirmesi ciddi bir durum ve aşırı yorgunluk ya da stres genellikle sonuçlar değildir. Diğerleri için, göz seğirmesi kronik irritasyon ya da görme sorunlarına yol açabilir daha ciddi bir genetik bozukluk sonucu olabilir.Blefarospazm farklı biçimler bazıları diğerlerinden daha ciddi var. Blefarospazm en sık görülen ciddi bir durum ise, birçok hasta sadece bir sıkıntı bulmak ara sıra göz seğirme olduğunu. Tourette Sendromu ya da ilgili nörolojik sorunlar da dahil olmak üzere bazı hastalarda tetkik ve tedavi gerektiren daha ciddi bir göz kırpma bozuklukları yaşayabilirsiniz.

  Genellikle bu durumu yaşayan hastaların fark belirtiler aşırı Göz kırpmayı tahriş ile birlikte de başlar. Bu çok parlak ışıklar ya da aşırı yorgun olmasının maruz kalmadan ileri gelebilir. Birisi seğirmesi göz deneyimleri sıklığı günden güne değişir. Bazı insanlar belirtileri uyku sırasında gidermek ve uyanma üzerine yeniden fark edebilirsiniz.

  Blefarospazm genellikle kaygı verici bir durum değildir. Bu bilinmeyen bir sebepten “bazal ganglion” anormal bir fonksiyon ile ilişkilidir.Bazal ganglion kasları kontrol sorumlu beynin bir parçasıdır. Nadiren de olsa, kalıtım seğirmesi göz gelişiminde rol oynayabilir. Yani şansını ara sıra göz seğirme karşılaşırsanız, ailenizde başkası da olursunuz. Bazı insanlar kaygı başka bir şey sonucu seğirmesi göz bulabilirsiniz. Örneğin büyük bir seyirci önünde vermek için büyük bir konuşma var diyelim. Eğer kamu konuşma fikri ile deneyimli değilseniz, size göz başlangıç ​​tp seğirme fark edebilirsiniz. Bu rahatsız edici durumlarla karşı karşıya zaman bazı insanlar geliştirmek bir sinir “kene” benzer. Burada yakalamak daha size göz seğirmesi düşünmek ise, daha çok o seğirmesi devam etmektir. Ayrıca shifty göze bizim makalesine bakın.

  Bu durumda ne yaparsınız? Yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmek için deneyin.Daha size anksiyete rahatlatmak, daha az göz seğirme etmektir.

  Göz seyirmesi sıradan bir hastalık olarak kabul edilmez ancak ihmal etmeye de gelmez. Aşırı yorgunluk stres veya sigara kullanımı veya alkol bağımlılığı seyirmeye asıl neden olmamakla birlikte bu psikolojik rahatsızlığı tetikleyebilir. İstemdışı yaptığımız bu hareketi tik olarak tanımlamamız zordur çünkü tıp otoriteleri göz seğirmesini fiziksel bir hastalık olarak kabul etmemekte olaya psikolojik tarafıyla yaklaşmaktadırlar.

  Çoğu seyirmeye neyin veya hangi rahatsızlığın sebep olduğu tam olarak saptanamıyor ancak belirtileri ortaya çıkartan sebepler araştırılarak etkisi en aza indirilebiliyor. Bazı kişilerde göz kapakları istemdışı seyirmeye bağlı olarak kırpmanın dışında açılıp kapanabiliyor bu tür rahatsızlıkları dışardan gören bir kişi farketmeyebilir. Çok nadir görülen bu tip hastalıklarda kişinin psikolojik durumu son derece önemlidir. Merak etmeye gerek kalmayan bir diğer nedense doktora gidip gitmemektedir. Aslında göz seyirmesi diye bilinen hastalığın deminde söylediğimiz gibi tam bir tedavisi yoktur o nedenle kendinize biraz zaman ayırın ve hala geçmiyorsa ancak o zaman bir hekime başvurun.
  14 Ekim 2011
  #1
 2. Göz Seğirmesi - Göz Atması Cevapları

soru sor

Göz Seğirmesi - Göz Atması

Alakalı Aramalar:

 1. gözün pıt pıt atması

  ,
 2. göz altı damar atması

  ,
 3. gözün atması

  ,
 4. göz damarının atması,
 5. goz altindaki damarin atmasi,
 6. göz altinda damar atmasi,
 7. göz altında damar atması nedir ,
 8. göz altı damarının atması,
 9. gozalti damar atmasi,
 10. göz altı atması