Grip Nasıl Bulaşır, Korunmak İçin Ne Yapılır?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 15 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Grip Nasıl Bulaşır, Korunmak İçin Ne Yapılır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Grip Nasıl Bulaşır, Korunmak İçin Ne Yapılır?
  Grip de nezle gibi, hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, hapşırma ve öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas (örn.tokalaşma) sonrasında kolaylıkla bulaşır.

  Virüs bulaşmış kişiler, hastalık başlamadan 2 gün öncesinden, belirtiler başladıktan 7 gün sonrasında kadar virüs yayarlar. Bu süre içinde virüs bulaşan kişiler için hastalanma riski yüksektir.

  Kimler Risk Altında?

  Küçük çocuklar ve 65 yaşından büyük kişiler, en yüksek riski taşırlar. Bu kişilerin aşı olmaları yararlı. Ayrıca; Şeker hastaları, Astım ve kronik akciğer hastalığı olanlar, Organ nakli yapılmış hastalar, Kronik böbrek hastaları, Bakımevlerinde ve huzurevlerinde kalanlar, Bağışıklık sistemini baskılayıcı (Örn:kortizon vb.) tedavi gören kişiler ve Anne adaylarının da (gebeliğin 3. ayından sonra) aşılanmaları öneriliyor.

  Yapılan analizler sonucunda Türkiye'de bu gruptaki hasta sayısının 10 milyon olduğu belirlenmiştir.

  Grip hastalığının belirtileri nelerdir?

  Ateş
  Titreme
  Baş, sırt, kol ve bacaklarda ağrı
  Boğaz ağrısı ve kuru öksürük
  Halsizlik
  İştah kaybı
  Kas ve eklem ağrısı
  Bulantı
  Gözlerde yanma
  Burun aktıntısı
  Grip, başka hastalıklara neden olabilir mi?
  Bütün üst solunum yollarında infeksiyonlara neden olan virüsler gibi, influenza, yani grip etkeni olan virüsler, sadece gribal infeksiyon tablosuyla sınırlı kalmaz, farenjit, larenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı da yapabilir.

  Sağlıklı insanlarda grip, 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı kişilerde, örneğin kronik hasatalık nedeniyle vücut direnci zayıf durumda olanlarda, kalp-akciğer hastalığı olanlarda, yaşlılarda, şeker hastalarında, pnömoni (zatürre), meningoensefalit (beyin iltihabı), miyokardit (kalp kası iltihabı) gibi ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar görülebilir.

  Korunma Yolları

  Gripten korunmanın en başta gelen yöntemi grip aşılarıdır. Grip aşısı, özellikle hastalığa yakalanma ve sonrasında oluşabilecek hastalıklar yönünden risk taşıyan 'Yüksek Risk Grubu' olarak tanımlanan kişilere faydalıdır.

  Grip aşılarının bileşimi her yıl güncel grip mevsimi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir.

  Grip aşısı, her yıl Eylül sonu - Ekim aylarında tek doz şeklinde yapılmalıdır. Aşı ile koruyuculuk, sağlıklı kişilerde %80'lere varmaktadır; yaş ilerledikçe koruyuculuk %50-60'lara inmekle birlikte, hastalığa yakalanan kişilerde hastalığın hafif geçirilmesini sağlamaktadır.

  Aşı uygulaması, erişkinlerde omuz kası içine veya cilt altına, 2 yaşın altındaki çocuklarda uyluğun ön-yan kısmına bir sağlık görevlisi tarafından yapılmalıdır. Her sene aşı içeriği değiştiğinden kişi o sene üretilen aşı ile aşılanmalıdır. Bu şekilde yapılan aşı, 1 yıl kadar gripten koruma sağlar.

  Aşı, embriyonlu yumurta kesesinden elde edilmektedir; bu nedenle yumurta allerjisi olanlar kullanmamalıdır.
  15 Şubat 2008
  #1
 2. Grip Nasıl Bulaşır, Korunmak İçin Ne Yapılır? Cevapları

 3. Teşekkürler
  18 Şubat 2008
  #2
 4. saolun çok yardımcı oldunuz :D
  7 Aralık 2010
  #3
soru sor

Grip Nasıl Bulaşır, Korunmak İçin Ne Yapılır?