Hasan sabbah kimdir?

İsimli konu WH 'Tarih' kategorisinde, wances üyesi tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Hasan sabbah kimdir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hocamız Hasan sabbahı araştırın demişti kısaca özeti;

  HASAN SABBAH KİMDİR?

  Hasan Sabbah işte İsmaili harekatın Nizari koluna bağlı olan bir daidir. Efsane kendi kendisini üretir. Nedenle çok muhtelif olaylar anlatılır. Hayat hikayesi karışıkır, fakat kesin olan Hazar Denizinin güneyinde bulunan ve Taberistan’ın Elburz dağ silsilesi üzerinde 3000 rakımlı Alamut Kalesini 1090 yılında ele geçirerek, aynı adlı efsanenin yaratıcısı olmasıdır. Sabbah kaleyi iyi bir örgütlemeden sonra tek başına teslim almıştır.  Harekat genişleyerek zamanla kimi fetih, kimi para ile 50 ye yakın kaleye sahip olmuştur. Bölge Selçuklu eğemenliğinde olduğu için, onlarla sürekli çatışma içinde oldu Alamut. 1092 yılında selçuklu Sultanı Melikşah Alamut üzerine yürüdü. Kale kuşatıldı, ama alınamadı. Bir karşı huruç hareketi ile Selçuklu Ordusu geri çekildi, ve fakat 16 ekim 1092 günü Ebu Tahir Arrani işimli bir fedai ünlü vezir Nizam-ı Mülkü biçaklayarak öldürdü. Rivayet, benzer bir hençerin de Melikşah’ın yatağının altına konularak göz dağı verildiğidir. Sonra, Nizari kurtarılmış bölgeleri inşa edilmeye başlandı. Buralara cezire adı verilirdi.  Sabbah taraftarları bir çok siyasi cinayete imza attılar. Fakat bunlar çok özel seçilmiş ve belirli amaçlar taşıyan cinayetlerdi. Tabii ki, siyasi mücedelelerinin bir parçası idi. Bu bakımdan onları salt cani, öldürmekten zevk alan sadist ruhlu insanlar olarak görmek yersizdir.( Aynı yönde parelellik Hizbullah ile kurulmaya devam ediyor). B. Lewis bu tür öldürmeler için şunları yazar “ Adam öldürme insanlık tarihi kadar eskidir....Bu cinayetler, Batıda olduğu gibi Doğuda da mutlakiyetçi kralık ve imparatorluklarda caridir.

  Bazan adam öldürme bir görev gibi kabul edilmiş; bu takdire fikri delillerle gerekçe gösterilmiştir. Kurban bir despot veya zalimdir. Onun ortadan kaldırılması bir cinayet değil aksine güzel bir harekettir. Bu ideolojik haklılık siyasi veya dini ifadelerle ifade edilir” (Lewis, Bernard: “ Haşişiler”, Sebil yay, sh: 107, 1995, İst) Oysa İslami refaranslı ortodoks tarih yazımının hemen hemen tümü, hilafete karşı her cerayanı canilik ile suçlar. (Öztürk Y. N. : “Hallac-ı Mansur ve Eseri” sh:23, Yeni Boyut Yay. 1997, İst)
  24 Nisan 2010
  #1
 2. Hasan sabbah kimdir? Cevapları

 3. Hasan sabbah ılk esrarı bulan adamdır :d
  26 Nisan 2010
  #2
 4. hasann sabbhahh :D
  26 Nisan 2010
  #3
soru sor

Hasan sabbah kimdir?