henüz 17 yaşında kitap özeti

İsimli konu WH 'Kitap Özetleri' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. henüz 17 yaşında kitap özeti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ahmet Mithat efendi dürdane hanım özeti Ahmet Mithat Efendi Henüz 17 Yaşında Özeti

  Ahmet Mithat Efendi

  1844 yılında İstanbul’da doğdu.Babası Hacı İsmail Ağa’dır.Babası küçük yaşta ölünce Mısır Çarşısı’nda çıraklığa verildi.Burada çalışırken bir yandan okuma yazma bir yandan da Frasızca öğrendi.Kendi kendini yetiştirdi.Annesi ile Vidin’e ağabeyinin yanına gitti. Öğrenime bu şehirde başladı.Niş Rusçuk gibi Balkan şehirlerinde memurluk yaptı.Mithat Paşa’yla Bağdat’a gitti.İlk yazılarını halkı eğitmek maksadıyla yazdı.1871’de İstanbul’daki evinde bir küçük matbaa kurarak yazılarını kendisi yayınlamaya başladı.Daha sonra devlet memurluklarında yükseldi o zamanki üniversitede tarih dersleri verdi.Bir yandan da Tercüman-ı Hakikat gazetesini çıkarıyordu.Eserlerinin sayısı ikiyüzü bulur.Bunların çoğu roman ve hikaye bir kısmı da çeşitli bilgiler vermek maksadıyla yazılan eğitici ve tarihi eserlerdir.Piyesleri ve tercümeleri de vardır.
  Eserleri:Letait-I Rivayat Hasan Mellah Denizci Hasan Hüseyin Fellah Eflatun Beyle Rakım Efendi Süleyman Musli Henüz Onyedi Yaşında Dürdane Hanım Jön Türk YeniçerilerObur.

  Kaynak:

  1)Türk Edebiyatı Tarihi Hürriyet Gazetesi Yayınları sf.51-52

  2)Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü Behçet Necatigil Varlık Y. İstanbul 1980 sf.19-20
  25 Nisan 2011
  #1
 2. henüz 17 yaşında kitap özeti Cevapları

soru sor

henüz 17 yaşında kitap özeti

Alakalı Aramalar:

 1. henüz 17 yaşında özeti

  ,
 2. ahmet mithat efendi henüz on yedi yaşında özeti