İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 3 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları  Yapılan araştırmalar pek çok hastanın idrar tahlil sonuçlarının ve kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmediğini göstermiştir.Tahlil sonucunuzda yer alan bilgilerin anlamları aşağıda listelenmiştir.

  Sg: Dansite (Yoğunluk)
  Referans aralığı 1.010 ¦ 1.020 arasındadır. Bu aralıklar dışında olduğunda Refraktometre adı verilen cihazla tekrar ölçüm yapılır. İdrarın soğutulması ve idrarda protein atımı dansiteyi artıran faktörlerdir.

  LEU: Lökosit
  İdrarda lökoside rastlanması patolojik etki olduğunu gösterir.

  pH
  Referans aralığı 4.8–7.4 arasında olmalıdır. Ortalama pH 6 olarak kabul edilebilir. Kan transfüzyonları, kusmalar, uzun süren soğuk banyo ve alkali yapıcı maddelerin fazla alımı idrar pH’ının artmasına neden olur. Şeker hastalığı, gut, lösemi, yüksek proteinli diyet, akut eklem romatizması, C vitamini eksikliği ve asidik ilaçların alınması idrar pH’ını azaltan nedenlerdir.

  NIT: Nitrit
  İdrarda nitrit bulunması nitrit üreten bakterilerin varlığını gösterir.

  PRO: Protein
  Genellikle hamilelerde görülür. Normalde sık rastlanmaz. Normal hastalarda rastlanması böbrek rahatsızlığını gösterir. Ayrıca idrarla atılan proteinin tipi tanı için önemlidir.

  GLU: Glikoz
  Negatif çıkması beklenir. Kanda aşırı derecede glikoz artarsa idrarda da çıkması beklenir. Ancak bazı hastalarda kanda glikoz fazla olsa bile idrarda görülmeyebilir. Şeker hastalığı, gebelik, uzun süre açlık ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz düzeyinin artmasına neden olur.

  ERY: Eritrosit
  İdrarda kan olduğunu gösterir.

  KET: Keton
  Genellikle aç kişilerde ortaya çıkar. Hasta ne kadar aç ise keton o kadar yüksektir. Ayrıca diyabetli hastalarda da rastlanır. Ateş, ishal ve şiddetli kusmalar da idrarda keton miktarını artırır.

  UBG: Ürobilinojen
  Normal bir idrarda ürobilinojen değeri kalitatif olarak negatif iken, 24 saatlik idrarda 0,2,5 mg kadar tespit edilebilir.
  Ürobilinojen, ürobilin, sterkobilinojen ve sterkobilin bilirubinnin yıkım ürünleridir. Normalde dışkıda bulunurlar. Karaciğerden safranın fazla atılımında, bu maddeler barsaktan emilirler ve idrarla atılırlar.

  BIL: Bilirubin
  Bilirubin, etçil hayvanların safrasındaki boya maddesidir. Normalde idrarda bulunmaz. Sarılık gibi durumlarda ortaya çıkar

  3 Mart 2011
  #1
 2. İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları Cevapları

soru sor

İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları