Ilüzyon numaraları....(ilüzyonist arkadaşlardan özür dilerim...)

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, criminal_hakan üyesi tarafından 12 Ağustos 2009 tarihinde yazılmıştır. Ilüzyon numaraları....(ilüzyonist arkadaşlardan özür dilerim...) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sihirli Kartlar:  İlk olarak size ilgi çeken ve çevrenizdeki insanları hayrete düşüreceğiniz bir ilüzyon. Öncelikle aşağıda gördüğünüz 6 tabloyu, bir kağıda veya kartona aynen geçirin. Sonra bir arkadaşınıza 1 ile 63 arasında bir sayı tutmasını söyleyin. Siz, aşağıdaki kartları tek tek göstererek tuttuğu sayının hangi kartlarda olduğunu sorun. Son kartı da gösterdiğinde tuttuğu sayıyı hemen bilin. İşin sırrı aşağıda...  İşin sırrı şu: Tutulan sayı, hangi kartlarda varsa o kartların ilk rakamları (sol üst köşe) toplamı, tutulan sayıdır. Meselâ:Tutulan sayı 38 olsun. Hangi kartlarda var? Turkuaz, yeşil ve lâcivert olanlarda. Pekiyi bu kartların ilk rakamları neler?:

  Turkuaz : 2Yeşil : 4Lâcivert : 32  toplamları: 2 + 4 + 32 = 38  Numaranıza biraz daha gizem katabilirsiniz:


  İlk rakamlar, dikkat ettiğiniz gibi 1, 2, 4, 8, 16, 32. (2'nin üsleri veya her sayı bir öncekinin iki katı). Bunu da bildiğinize göre kartların sırasını karıştırmadığınız sürece kartlara bakmadan da tutulan sayıyı bilebilirsiniz.

  İskambil Oyunu:
  52'lik bir iskambil destesini bir arkadaşınıza iyice karıştırması için verin. Sonra kağıtları alıp üstten (kapalı taraftan) sıra ile üst üste sayarak yarısına kadar (26) açın. Sonra yirmi altı kağıdı, sırasını bozmadan destenin en altına koyun. Üstten bir kağıt açın. O kağıt '10' dan küçükse 10'a tamamlayacak kadar kağıdı, kapalı olarak altına doğru koyun. ( 3 çıktı ise 7 adet; 9 çıktı ise 1 adet; 10 çıktı ise hiç. Semboller önemli değil. Resimliler de 10 sayı) Bunu iki kere daha yapın. Sonra açıkta kalan üç kağıdın sayı değeri toplamını hesaplayın. Toplamı kadar kağıdı, destenin üstünden sayın. Toplama geldiğinizde o kağıdı açmadan kağıdı bilin!


  Bir misal verelim:
  26 kağıt saydıktan sonra ilk açtığımız kağıt, '6' olsun. Altına doğru 4 adet kağıt daha, kapalı olarak koyuyoruz. İkinci kağıdı açıyoruz. O da 'vale' olsun. Sayı değeri 'on' olduğu için hiç kağıt koymuyoruz. Üçüncü kağıt ta '2' olsun. altına 8 adet kağıt koyuyoruz. Şimdi açık olan kağıtların değerini bulalım:

  6+10+2=18

  O halde Üstten açacağım 18.ci kağıt sinek beşlidir!(meselâ)

  İşin sırrına gelince: Bu kağıt, açık olarak saydığımız yirmi altı kağıdın 7. sidir. Bu her zaman böyledir. Demekki yirmi altı kağıt sayarken yedinciyi hiç unutmayacağız. Sonraki işlemler ne olursa olsun! Bu arada yukardaki işlemde yedinci kağıt, 'sinek beşli' imiş

  Patlamayan Balon:  İlüzyonistlerin klasik numarası olan patlamayan balon, aslında çok basit bir numara. Balonun şiş geçirilecek yerlerine birer şeffaf bant yapıştırılırsa tabi ki patlamaz Yalnız hava kaçırmaya başlayan balonu hemen numara biter bitmez patlatıp sırrımızı gizlememiz lâzım.


  Kırılmayan Kibrit:
  Küçük bir havlu veya kumaş mendili masanın üzerine koyarız. Ortasına da bir kibrit çöpü. Mendili katlayıp kibriti mendilin içinde kırarız. Yalnız kırılma sesini herkes duysun. Mendili açtığımızda kibrit çöpü sapasağlamdır.


  Tabi ki bir kibrit çöpü kırıyoruz ama bu kırılan, mendilin ortasına koyduğumuz çöp değil. Peki hangisi? Elbette ki mendilin kenarında bulunan katlı yerin içine önceden koyduğumuz diğer çöp
  12 Ağustos 2009
  #1
 2. Ilüzyon numaraları....(ilüzyonist arkadaşlardan özür dilerim...) Cevapları

 3. Teşekkürler ilizyonu çok severim:D:D
  20 Ağustos 2009
  #2
 4. güzel paylasım
  20 Ağustos 2009
  #3
 5. güzel paylaşamın için sağol:tamam::tamam:
  20 Ağustos 2009
  #4
 6. sagol ihtiyacim olabilir:D
  20 Ağustos 2009
  #5
 7. Güzel bi paylaşım çocukları kandırırım belki:D teşekkürler:tamam:
  20 Ağustos 2009
  #6
 8. Çocuklar için güzel numaralar:yuppi:
  20 Ağustos 2009
  #7
 9. ilk baştakini biliodum :D
  30 Ağustos 2009
  #8
 10. eline sağlık dostum...
  10 Ekim 2010
  #9
 11. eline sağlık not ettim bunları biyere :D
  14 Ekim 2010
  #10
 12. teşekkürler
  güzel numaralar hepsi de
  ama palamayan balon en güzeli :)
  14 Ekim 2010
  #11
soru sor

Ilüzyon numaraları....(ilüzyonist arkadaşlardan özür dilerim...)