İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, nesoş üyesi tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde yazılmıştır. İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Gerdek Gecesi

  [​IMG]
  [​IMG]

  Nikahtan sonra, zifaf (gerdek) gecesi, evlilik hayatının en mühim bir dönemidir. Eşler mümkün mertebe temizliğe riayet etmelidir. Temiz ve güzel kıyafet, ilk gecede etkili olur. Zifaf odası tenha, emniyetli bir yerde olmalıdır. Damadın, evlilik tecrübesi olan, güvenilir bir sağdıçın tavsiyelerinden istifade etmesinde mahzur yoktur. Fakat, sağdıç olmasa da olur.

  Damat şunu yapmayı ihmal etmemeli:

  Resulullah efendimiz, Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki:

  (Ya Ali! Gelini kendi evine götürdüğün zaman, çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. O suyu evin bütün köşelerine saç. Böyle yapınca, Allahü teâlâ senin evinden yetmiş türlü fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş türlü bereketi evine dahil eder. Yetmiş rahmeti sana nazil kılar. O gelin ile ve onun bereketi evin köşelerine erişir. O gelin, delilikten ve diğer hastalıklardan emin olur.)

  İlk gecede eşlerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar:

  İlişki konusunda çok kimse bilgisizlikten bunalımlara düşmektedir. Bunun için önce cimanın ne olduğunu iyi bilmek gerekir. İyi bilinmez ve yanlış yapılırsa huzursuzluk zamanla artarak ailenin yıkılmasına sebep olabilir. Bunun için bu mahrem bilgileri lüzumu kadar öğrenmek gerekir.

  Her şeyden önce, eşler birbirine çok samimi, nazik ve yumuşak davranmalı, sevgi ve şefkatle yakınlaşmalıdır. Erkek, eşini gerdeğe psikolojik yönden iyice hazırlamalıdır. Ona cesaret vermeli; endişelerinin yersiz olduğunu, onu da rahat bir atmosferde konuşturarak izah etmeli. Eşini incitecek küçük davranış, hatta imadan sakınmalı. Eşinin, özellikle bu gecede sevgi ve şefkat görmeye, iltifat işitmeye çok ihtiyacı olduğunu bilmeli.

  Erkek aceleci ve kaba olmamalı. "Artık evlendik, ona istediğim gibi sahip olurum" gibi bir düşünce son derece yanlıştır. Cima, sevgi oyunları sırasında meydana gelen bir olaydır. Temasa her iki tarafın da aktif şekilde katılması gerekir. Nitekim Resulullah efendimiz de bu hususa dikkat çekerek, erkeğin, eşinin haklarına da riayet etmesini istemiştir. Cinsi tatmin, kadının da hakkıdır.

  Genç kız da eşinin heyecan ve sevgisini paylaşmalı, kendisini ona tabii ve fıtri bir şekilde, isteyerek teslim etmeli. Cimanın bir yaratılış vazifesi olduğunu düşünmeli, mana ve hikmetlerini hatırlamalı, sevgisine ve yaratılış özelliklerine güvenip, yersiz korku ve endişelerden sıyrılmalı.
  27 Nisan 2009
  #1
 2. İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı Cevapları

 3. teşekkürler bunları öğrenmem iyi oluyor ilerde lazım olcak:)
  paylaşım için teşekkürler...
  2 Mayıs 2009
  #2
 4. herşeyden önce gerdege ilk girdiginde 2 rekat namaz kılınması gerekiyor sorna hoşgürü sevgi tabiykide ama o bayan artık senin helalım olcak 2 rekat namaz mutlaka kılınmalı
  10 Mayıs 2009
  #3
 5. o esnada aklımıza namazmı gelir canım.:muha:
  14 Haziran 2009
  #4
 6. aklına namaz gelmezse sonrada niye evliliğim güzel gitmiyor diye yakınırsin kardesim...
  15 Nisan 2012
  #5
 7. hımmm şu ayakları yıkama faslı dinimizdede varmış.. uzakdoguda da gelenek oldugunu biliyordum , bizdede olması çok güzelll paylaşım için sağol :):)
  23 Temmuz 2012
  #6
 8. Gerçekten seviyeli ve sağlam bir konu eline sağlık
  7 Ocak 2013
  #7
soru sor

İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı