KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜ(kabızlığı yenen muhteşem karışım)

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 24 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜ(kabızlığı yenen muhteşem karışım) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜ

  Posalı yiyeceklerle kabızlığa veda edin!

  Stres ve yanlış beslenme pek çok metropol insanında kabızlığa yol açıyor. Posalı yiyecekler yerine karbonhidratlı gıdalarla beslenen ve su içmeyen birçok kişi, hayatlarının belli bir döneminde kabızlıkla ilgili savaş veriyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, posalı yiyeceklerle kabızlığı yenmenin ipuçlarını verdi:

  * Günlük beslenmenizde tükettiğiniz basit şekerler size yüksek oranda kalori sağlarken kan şekerinizde dalgalanmalara yola açarak çabuk acıkmanıza neden olur. Posa ise su çekme yeteneği olduğundan mide içerisinde şişerek hacim yaratır ve kendinizi daha tok hissedersiniz. Ayrıca posa mideyi geç terk ettiği için, tokluk hissiniz uzun süre devam eder.

  VAR OLANI DA ÇÖZER

  * Kalori içermeyen posa, formunuzu korumak adına birebirdir. Eğer sık sık acıkıyorsanız, şeker tüketiminizi azaltmanızın ve posa tüketiminizi arttırmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.
  * Kabızlığın gelişiminin önlenmesinde ve mevcut kabızlığın düzeltilmesinde posanın büyük etkisi bulunmaktadır.
  * Diyet posasının yeterli miktarda tüketilmesi kalınbağırsak kanserinin oluşumunun önlenmesine de yardımcı olur.
  * Çözünülebilir posa içeren yulaf, arpa ve pirinç kabuğu gibi besinler, karaciğerdeki kolesterol sentezini azaltarak, kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olmaktadırlar.

  Kabızlığı yenen müthiş karışım

  * 1 kaşık yulaf ezmesi.

  * 4 adet küçük küçük doğranmış kuru kayısı.

  * 1 avuç kuru siyah üzüm.

  * 2 çorba kaşığı iri dövülmüş ceviz.

  * 1 su bardağı süt. Yukarıdaki besinleri bir kasede karıştırıp, sabah kahvaltısı olarak tüketin. Gün içinde bol su içmeyi ve hafif fiziksel aktiviteler yapmayı da unutmayın.
  24 Kasım 2007
  #1
 2. KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜ(kabızlığı yenen muhteşem karışım) Cevapları

 3. çok sağol öğretmen bunu ödev vermişti
  senin sayende yapabilicem :D:D:D:D
  14 Eylül 2008
  #2
 4. yha kabızlığa iyi gelen bişi varmı?
  29 Ekim 2008
  #3
 5. kabızlıga iyi gelen yiyecek var mı !!!!!!
  7 Kasım 2008
  #4
 6. PAYLasım ıcın saoL ...
  17 Temmuz 2009
  #5
 7. teşekkrler...
  21 Ağustos 2009
  #6
 8. :D:D:D:D eii ödev Wardı :muahaha::yuppi::hehehe::hehehe:
  4 Kasım 2010
  #7
 9. yorumum yazıya takvi'ye olsun.birbardak soğuk suya iki çay kaşığı bal atıp için,kabızlık gitsin.şayet ishalseniz(şiddetli'de olsa)bu sefer balı sıcak suda için.kayısı şerbeti'de kabızlığa iyi geliyor(çekirdeği ise kabız yapıyor ne ilginç) Genelde lifli yiyecek'leri tercih edin,konu herkesi ilgilendiriyordu,teşekkürler.
  23 Ocak 2011
  #8
 10. ARKADAŞIM BAL MEVZUSU YANLIŞ OLMUŞ ZANNEDERSEM. ILIK SUYA BAL KATINCA KABIZLIĞI GİDERİR, SOĞUK SUYA KATIP İÇİNCE İSHALİ KESER DİYE BİLİYORUM BEN.:alala:
  30 Mayıs 2012
  #9
soru sor

KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜ(kabızlığı yenen muhteşem karışım)