Kahve, demli çay ve kola hemoroid yapiyor

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Shady08 üyesi tarafından 19 Aralık 2006 tarihinde yazılmıştır. Kahve, demli çay ve kola hemoroid yapiyor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Cafer Polat, kahve, demli çay, kolali içeceklerin halk arasinda basur veya mayasil olarak bilinen hemoroid (akan kan) hastaligina neden oldugunu bildirdi

  Hemoroidin sik görülen bir hastalik oldugunu dile getiren Doç. Dr. Cafer Polat, uzun süreli kabizlik, ishal, lifli gidalardan fakir beslenme, sismanlik, gebelik, uzun süre ayakta durma veya sürekli oturmanin da hastaligin etkenlerinden oldugunu dile getirdi. Hastaligin önlenmesinde beslenme seklinin önemine dikkat çeken Polat, kabiz kalmamak için meyve, sebze, kepekli ekmek gibi posa birakan lifli gidalarin çok tüketilmesinin gerekliligini vurguladi. Polat, "Yine bol su ve sivi gidalarin alinmasi, kabizlik yapabilen demli çay, kahve ve kolali içecekler gibi bagirsak hareketlerini yavaslatan içeceklerden mümkün oldugu kadar uzak durulmalidir. Baharat, alkol, tursu, mayali içeceklerin içinde bulundugu tahris edici ve aci gidalara da yaklasilmamali" uyarisinda bulundu.

  Iç hemoroidler ve dis hemoroidler olarak siniflandirilabilen hastaligin 4. evresinde cerrahi müdahalenin kaçinilmaz olduguna isaret eden Polat, hastaliktan korunmak için düzenli bir büyük abdest yapma aliskanligi elde edilmesi gerektigini kaydetti. Tercihen sabah kahvaltidan sonra büyük abdest ihtiyacinin giderilmesi gerektigini ifade eden Polat, "Hemoroid etkenlerinden biri kabizliktir. Kabizligin önemli nedenlerinden biri ise günümüz sanayi toplumunda kisilerin kendilerini uyaran büyük abdest ihtiyacini baskilamalari ve ertelemeleridir. Büyük abdest ihtiyaci dogdugu zaman kisiler baslamis olan kalin bagirsak hareketlerini durdurmamak için en kisa süre içerisinde ihtiyaçlarini gidermelidir" dedi.

  Hamile hastalarin ise hemoroidden korunmasi için genelde yapilmasi gerekenlerin yani sira istirahat hallerinde yan yatar pozisyonda olmalari gerektigini vurgulayan Polat, sunlari söyledi:

  "Böylece içinde bebek büyümüs rahim karin arka duvarina direkt basi uygulamayacak ve ana toplar damardan kan kalbe dogru daha kolay akacaktir. Bacaklardaki ve makattaki küçük toplardamarlarda kan göllenmesi olmayacaktir. Hemoroidde tedavi öncesi evreleme yapilir. Evre 1 ve 2'deki hastalara ilaç, evre 2-3'teki hastalara band ligasyonu, sikloroterapi, lazer veya infrared koagulasyon ile tedavi uygulanir. Evre 4'deki hastalarda ise genellikle cerrahi müdahaleye geçilir."
  19 Aralık 2006
  #1
 2. Kahve, demli çay ve kola hemoroid yapiyor Cevapları

soru sor

Kahve, demli çay ve kola hemoroid yapiyor