Kanarya Bakimi

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, g-jixs üyesi tarafından 16 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Kanarya Bakimi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ani bir kararla kanarya beslemeye başladıysanız, öncelikli olarak kanarya seçimini bilmek gerekir. Sağlıklı bir kanarya, güzel duruşundan, ötüşünden, parlak renginden belli olur. Bunlar kanaryanın göz önünde bulundurulacağı temel nitelikleridir. Canlı uyaranlara karşı aktif bir kanaryayı diğerlerinden ayırmak da zor değildir. Yeme karşı isteklidir. Derileri açık sarı görünümdedirler.

  Her ne kadar gözlemle bir kuşun sağlığı hakkında bilgi edinmek çok kolay olmasa da, bir takım noktalara bakabiliriz. Kuşu öncelikle baştan başlayarak inceleyin. Tüylerini, bacaklarını kontrol edin. Burun deliklerinin temiz ve tam boyutlarda olup olmamasını kontrol ediniz. Eğer kuş baskı altında ise zor soluk alı verir ve mutlaka solunum yolları sorununu düşündürür. Uzun süreli bir enfeksiyon geçirmişse, burun şekli bozuk ve geniştir. Gözleri akıntı yönünden kontrolediniz. Gaganın deformitelerine dikkat ediniz. Kafes tabanına mutlaka göz atın dışkılama problemi var mı bakın.

  Unutmayın, tüy değişim süresinde kanaryalar bezgin görünümde ve bir kenarda uyuklar pozisyonda olabilir. Bu dönemlerin sonuna doğru kanarya seçmeniz uygu olacaktır.

  Ve kanarya alırken kndinize uzun zaman ayırın, acele etmeyin. Mutlaka bol kümes gezin, profesyonelleri dinleyin. Irk kuşların standartlarını öğrenin. Hiç bir zaman en iyi damızlık hemen verilmez, aldığınız kanaryanın gözden çıkarılmış olmamasına dikkat edin!!!

  HASTALIKLI KANARYA

  Hareketsiz, boynunu kısmış, bir kenara çekilmiş, uyaranlara yanıtsız veya az yanıtlı durumdadır. Yeme karşı isteksiz, ötmeye karşı ise gönülsüzdür. Kanaryanın derisi kontrol edilmelidir. Bunlarda deri rengi koyudur. Tüyleri uyku dışında da kabarıktır. Böyle kanaryaları sakın almayınız.

  KANARYANIN YAŞI

  Kanaryanın yaşını anlamak çok zor değildir. Eğer karşınızdaki kişi üremesinden ümidi kesmiş kanaryasını tatlı dille size satmayı düşünmedikçe. Genel bilgidir, ayaklara özellikle pullanmadaki yoğunluğa bakın derler. Tabi siz alacağınız kanaryanın bileziğine de bakmayı unutmayın. Bileziklerin nasıl okunduğunu mutlaka öğrenin!. Eğer bileziksiz bir kanaryayı beğendiyseniz, mutlaka bir bilene gösterin. Kanaryanın yaşı besleme amacınıza göre değişir ama üreticiler sıklıkla 3 yaşını aşmış dişi ve 5 yaşını aşmış erkekle üretime girmezler, bunu unutmayın.

  Cİnsİyet Ayırımı

  En kolay yolu ötüşlere bakılarak yapılanıdır. Erkek kuş ötücüdür. Bu ötüş nameli uzundur. Dişi erkek gibi ötmemesine rağmen bazen özellikle çiftleşme dönemlerinde erkekleri taklit edebilen dişiler görülebilmektedir. Dişiler daha az alımlıdır, erkeklere göre daha fazla ürkek davranırlar.

  Ne Zaman Alınmalı?

  Bütün kanaryalar her yıl özellikle yaz sonu sonbahar başı tüy değiştirirler. Bu periyodik değişim yanında sıcaklıkların ani değişimi, beslenmedeki dengesizlikler, kalabalık ve küçük alanlı barınma yerleri, uzun yolculuk sonrası gibi durumlarda mevsime bakılmaksızın tüy değişimleri olabilir, kanaranızın ötüşü geriler, üreme döneminde döl alma olasılığınız düşer. Kanarya bu devrede zayıftır, kendini kondüsyon ve duruş açısından eksik gösterir, sizi yanıltır. Ötüş ya kısmen ya da tamamen kesintiye uğrar. Tüylerde matlaşma, düzensizlik göze çarpar. Kanaryayı derinden etkileyen bu olay 1,5-2 ay sürer. Bu da gösteriyor ki, en uygun alım dönemi kasım veya bu ayı izleyen bir kaç ay içinde olabilir. Tabi alımlarınızda ne kadar beğenirseniz beğenin bir bilene mutlaka danışın.

  BARINMA :

  Tabi kanarya beslemeye karar verdiyseniz ona bir de barınma için elverişli bir yer hazırlamalısınız. Bu normal boyutlarda bir kafes de olabilir, salmalık da olabilir. Alımda etrafınızdaki Pet-shoplardan kolayca ulaşabileceğiniz şekilleri değişken, irili ufaklı, sade veya bol süslü kafesler işinizi kolaylaştırır, size sadece bunlardan birini seçmek kalır. Bu seçimde kendi hoşgörümüz yanında özel maddi durumlarımızı, zevklerimizi de göz önünde bulundururuz hiç kuşkusuz. Tabi unutulmaması gereken, kanaryanın bir bizimle yaşayan, o evi paylaşan bir canlı olduğudur ve onunda ihtiyaçlarını düşünerek karar vermektir. Sonuçta kanarya ömrünü geçirecektir orada.

  Barınacağı kafesin, dolap bölmelerinin büyüklüğü, derinliği, beslenecek kanaryanın sayısına, iriliğine ve kullanma amacına bağlı olarak değişir. İri ve boylu kanaryaları ( Yorkshire, Norwich, Lankshire, Parizyen, vs) standart ölçülü küçük kafeslere sıkıştırmak, yaşamlarının önemli derecede kötü yönde etkilenmesine yol açar. Bu tür iri kanaryalarda en düşük ölçülerimiz uzunluk 60, en 30, yükseklik 40 cm olmalıdır. Eğer amacınız üretimse bu ölçüler en az 70 x 40 x 50 olmalıdır. Küçük boylu kanaryalarda ölçüleriniz tek kanarya için, uzunluk 45, en 25, yükseklik ise 35 cm; çift kanarya için 60 x 30 x 40 cm olmalıdır. Bu standart ölçülerden aşırı sapmalar kanaryaya zarar verebilir, ondan istenilenin alınamamasına neden olabilir. Çok küçük barınaklar kanaryanın şişmanlamasına neden olurken, kas gücünün yitirmesine neden olur, üremesinde olumsuzluklara yol açar.  Çok büyük barınaklarda küçükler kadar zarar vericidir. Çok hareket alanı olan kanarya zayıflar, ötüşte ve üremede verimini düşürür.

  Barınakların genişliği kadar kullaılabilirlikleri de o kadar önemlidir.

  -Dikey teller arasındak genişlikler 13 - 14 mm olmalı, kanaryanın kafasını sokabileceği boyutlarda olmamalı.

  - Barınak kapıları bir elin rahatlıkla geçebileceği genişlikte olmalı, içe doğru değil dışa doğru açılmalıdır.

  -Barınak tabanları sürgülü ve metalden olmalıdır.

  -Tercihen paslanmaz metalden olmalıdır.

  -Yerden en az 30 - 40 cm, yukardan ise 1 metre mesafede olmalıdır.

  Kullanım yerine göre, çeşitli kafesleri bulmak mümkündür. Günlük yaşam kafeslerinin yanında, sergileme, yarışma, ders, yavru bakım ve yetiştirme, üretim, hasta bakım kafesleri ve çiftehaneler kafesleri mevcuttur ve kolayca ulaşabilirsiniz.

  Kafes gereçlerinin bir listesini vermemiz gerekir ise :

  - Tünekler

  - Suluklar

  -Yemlikler

  -Mamalıklar

  -Yeşillikler

  -Yuvalıklar

  -Taban kumu

  -Yeşillik askılıkları
  16 Aralık 2007
  #1
 2. Kanarya Bakimi Cevapları

soru sor

Kanarya Bakimi