Kaplumbağa ne yer? nasıl beslenir?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir emir üyesi tarafından 22 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Kaplumbağa ne yer? nasıl beslenir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ya ben çimende kaplumbağa buldum ama ne yer bilmiyorum açlıktan ölecek ne olur yardım edin
  22 Mayıs 2010
  #1
 2. Kaplumbağa ne yer? nasıl beslenir? Cevapları

 3. kaplumbağa çeşitlerine göre beslenme farkılığı göstermekle birlikte bütün kaplumbağalar için dana yüreği pek yararlı değildir çünkü vücuttan sindirim sırasında değerli kalsiyum alır götürür, hatta tavuk ciğeri özellikle zararlıdır!  deniz balığı mümkün olduğu kadar az verilmelidir çünkü içlerindeki tuz oranı zaman içinde böbreklerine zarar verir ve et hem kara hem tatlı su kaplumbağaları için yine zamanla zararlıdır, kalsiyumun harcanmasına sebep olur, bunun yanında doğal yiyecekleri de değildir.  hayvanın sürekli yeşillik yemek istemesi de normal değildir. yememe veya bir anda farklı beslenme şekli bir sorunun göstergesi olabilir.  tüm kücük balıklar ile de beslenme sağlanabilir. akvaryumun içine çabuk çoğalan küçük balıklar bırakılabilir. böylece kaplumbağa hem arada bir onları yer hem de avlanır.  kaplumbağalara bir saat içerisinde tüketebilecekleri kadar yem verilmelidir. yemekdikleri suda kalır. bunların temizlenmesi önemlidir.  hazır yemlerin tek başına verilmesi doğru değildir.

  forumda çiğ et ve tavuk eti ile ilgili çok başlık ve soru gelmektedir, bu sorulara tam bir cevap vermek anlamında:

  azı karar fazlası zarar prensibi itibariyle hareket ediniz. cüssesine göre ne kadar yiyecebileceğini anlayabilirsiniz.

  genç kaplumbağalar etçil ağırlıklı bir beslenme tercih ederler, yaşlandıkça sebze ağırlıklı yemleri sevmeye başlayacaktır.

  unutmayınız ki kaplumbağalar sağlıklı yaşayabilmek için bizlerin verdikleri yiyeceklere muhtaçtırlar. beslenmelerinin aksatılması veya dengesiz olması ileride hastalıklara ve ölümlere yol açabilir.

  Peynir vermemenizi öneririm...

  Daha detaylı bilgi isterseniz:

  Yavrular hergün günlük olarak beslenirken,erişkin kaplumbağalar 2-3 günde bir beslenmelidir. Kırmızı yanaklı kaplumbağaların beslenmesinede dikkat edilmelidir.Eğer yanlış bir beslenme uygulanıyorsa her türlü hastalığa açık bir duruma gelebilir.Bu yüzden aşağıda bir rasyon örneği veriyorum.

  Kırmızı yanaklı kaplumbağa rasyonu :

  % 25 dana eti (yağsız ve kemiksiz)

  % 25 hazır kaplumbağa yemi

  % 50 meyva-sebze-ot ( havuç,çilek,elma,yonca,marul vb)

  Not: burada verilecek besinler ufak parçalara bölünerek verilmelidir

  Ayrıca alacağınız toz vitaminleri bu küçük parçaların üzerine serperek vermeniz uygun olacaktır.
  22 Mayıs 2010
  #2
 4. biz ne sorduk siz ne diyorsunuz
  19 Mayıs 2013
  #3
soru sor

Kaplumbağa ne yer? nasıl beslenir?