Kedilerin İnsan Yaşamındaki Tarihi

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 12 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Kedilerin İnsan Yaşamındaki Tarihi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. KEDİLER

  Yarık ayaklı etçillerin evriminin son temsilcileri olarak kabul edilen kedigillerin (Felidea) ataları hakkında tam olarak aydınlatıcı bir bilgiden söz etmek güçtür. Ancak bu familyaya ait ilk fosiller Oligosen devri kalıntılarında bulunmuştur. Bugünkü kedi ırklarının kökeni, diğer avlanarak beslenen memelilerinkiyle aynı kökten gelmektedir

  İlk kediler Proailurus adı altında sınıflandırılmaktadır. Bunlar Viverridae ailesiyle birçok özelliği paylaşırlar. Bu özellikler arasında en önemli olan düztabanlıktır ( yere düz basma ) ve bu nedenle Viverridae ailesinin yarı kedi olduğu düşünülebilir. Bundan yaklaşık 20 milyon yıl önce Proailuruslar, Pseudaelurusların gelişmesine olanak sağlamıştırlar. Onlar ayak uçlarıyla yürürlerdi ve keskin köpek dişlerine sahiptiler. Uzmanlar bu gruptaki hayvanların, modern kedi ailesinin ilk üyeleri olduğunu düşünmektedir.

  Kedigiller 4 cins olarak sınıflandırır.

  Felis ( evkedisi )
  Panthera ( aslan, kaplan, puma, jaguar )
  Neofelis ( çinçilla )
  Acinomyx ( çita )

  İlk büyük kediler, dünyanın birçok bölümünde yaşamışlardır. Aslanlar sadece Afrika’da değil Avrupa’da, baştan başa güneydoğu Asya’da, Amerika’nın kuzeyi ve merkezinden kuzeybatısının aşağısına kadar olan bölgelerde de yaşamıştır. Leoparlar ve Jaguarlar tüm batıda, doğu Avrupa, Afrika, Asya, Java adasında ve baştan başa Amerika’da yaşadılar. Aslanların ve Vaşakların; Leoparların ilk olarak Afrika’da ortaya çıktığı sanılmaktadır. Jaguarlar; Avrasya ve Amerika’da ortaya çıkmışlardır. 2 milyon yıllık Kaplan fosilleri Çin’de, Çitaların en eski fosilleri Fransa’da, Pumaların ki ise kuzey Amerika’da bulunmuştur.

  Felis cinsine giren bu etçil hayvanların atası konusunda yapılan çalışmalar, evcil kedinin atası olarak iki kedi cinsinin etkin olduğu konusunda birleşmektedir.

  Avrupa ormanlarında yaşayan yaban kedisi Felis Silvestris ( yaban kedisi ) ve Afrika kökenli Felis Silvestris Libyca cinslerinin ( Afrika falb kedisi) günümüz ev kedilerinin atası olduğu görüşü yaygındır.

  Evcil kedinin atası olarak kabul edilen yaban kedisinin yaklaşık 40 tan fazla alt türü vardır. Bu gün hala yabani yaşam sürmekte olan bu türlerden sadece çita ve kedi eğitilebilmiştir.

  Kediler genellikle avlarına sessizce yaklaşıp pusu kurarak avlanır. İstisna olarak sadece çita koşarak avlanır.

  Kedigillere dünyanın tüm sıcak ülkelerinde rastlanabilir. Günümüzde evcil kedi ailesine ait çeşitli özelliklerine göre standart kabul edilen , yaklaşık 50 kedi ırkı vadır.

  Kedilerin insan yaşamına girişinin yaklaşık 5000 yıl öncesine dayandığı sanılmaktadır. Bu döneme ait araştırmalarda Afrika da özelliklede Mısır’da kedi resimleri ve heykelleri, ölen kişinin kedisi ile birlikte mumyalanarak gömüldüğü mezarlar bulunmuştur.
  Ayrıca bir kediyi bilerek veya kaza ile öldüren kişilere ağır cezalar verilmeside bizlere Mısırda kediye verilen önemi yansıtmaktadır.

  Mısır halkı için kedi tanrısı ‘’Bastet’’verimlilik, neşe ve sevgiyi temsil ediyordu. Kedi başlı kadın olarak tanımlanan bu tanrıca Mısır da kedilerin tapılırcasına sevildiğinin ve değer verildiğinin en büyük kanıtı olarak kabul edilebilir.

  Doğası gereği özgürlüğüne düşkün olan kedilerin insanoğlu ile ilk ilişkilerinin kendi çıkarları doğrultusunda gerçekleştiği düşünülmektedir. Büyük ekim alanlarına sahip olan Mısır’da büyük depolarda saklanan buğdayın, baş düşmanı olan farenin, kediler tarafından avlandığını gören insanlar kedilerin bakımını üstlenerek kedigiller ile ilişkinin ilk temellerini atmışlardır.

  Zaman içinde; insanlar ile böyle büyük bir sorundan kendilerini kurtaran kediler arasında ki dostluk gelişmiş ve kedi insan yaşantısının vazgeçilmez bir parçası halini almıştır.

  Afrika kıtasında böylesine kabul gören kedilerin, Avrupa kıtasına geçişi deniz ticaretinin başladığı dönemlerde olmuştur. Rahat yolculuk yapabilen kediler gemilerde fareleri yedikleri için gemiciler tarafından da beslenmeye başlanmış bu da geçişin kolay olmasına olanak vermiştir.
  11.yy da Avrupada yaygınlaşan kediler hakkındaki görüşler kiliselerin etkisiyle oldukça değişerek, kedilerin; günahların taşıyıcısı olduğu, kedilere işkence yapılarak öldürmenin günahlardan arınmak için bir yol olduğu ve siyah kedilerin şeytanın kuklası olduğu görüşü yaygınlaştı. Kediler hain ve kötü niyetli olarak tanımlandı. Yaklaşık 13.yy’a kadar bu görüş etkinliğini korudu.

  Bugün ise, sevgi alış verişi yaptığımız ve yalnızlığımızı paylaşan arkadaş olarak insanların yaşamında hakettiği yerini almıştır.
  12 Aralık 2007
  #1
 2. Kedilerin İnsan Yaşamındaki Tarihi Cevapları

soru sor

Kedilerin İnsan Yaşamındaki Tarihi