Kortizon İğnesi Diprospan Zararları

İsimli konu WH 'Yaşam' kategorisinde, Meryyemm üyesi tarafından 6 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Kortizon İğnesi Diprospan Zararları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bu paylaşımımda kortizon iğnesi ve diprospan zararları hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Güzellik ve Bakım paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız konuya teşekkür edin. Kortizon İğnesi Diprospan Zararları ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

  kortizon iğnesi isimleri kortizon içeren ilaç isimleri kortizonlu ilaç isimleri kortizonlu iğneler kortizonun zararları nelerdir

  [​IMG]

  Kortizon İğnesinin Zararları  İki aydır kortizon tedavisi gören bir kişi olarak konuşuyorum, şuanda kıllanma ve hafif bir şişkinlik hissi yaptı bende. Dokdorumun dediğine göre, 4 ay daha kullanacağım. Benim kortizon tedavim, ayda 1 defa kalçadan uygulanan yöntemdir. Tuzu kesinlikle azaltmam gerekiyor. çünkü dokdorum tuz yasakladı. Sanırsam kilo artışını azda olsa önüne geçmek maksat.
  Sevgili Melek'lerim, kortizon tedavisi gören bir hasta olarak, benim gibi kortizon tedavisi görenler için kortizon hakkında bilgiler sunmak istedim. Bu bilgileri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, maynet okurları için yazmış, Bizde kadın sitesi olarak bizde üyelerimizle paylaşıyoruz.
  ELEKTRİK GİBİ

  Kortizon elektrik gibidir. "Elektrik tehlikelidir, öldürücüdür" desek yanlış mıdır ? Değildir, elektrik bilinçsiz kullanılırsa insanı öldürebilir. Tutun çıplak kabloları bakalım, neler oluyor ? Ama, elektrik olmadan şu rahat yaşantımız da mümkün olmaz. Kortizon da öyledir bazı hastalar için. Ne elektriksiz bir dünyada yaşanabilir, ne kortizonsuz. Önemli olan, tedavi kurallarına tamı tamına uymak, gereken tedbirleri almaktır.
  KORTİZONDAN KORKAN DA VAR, KORKMAYAN DA

  Bir tarafta, bir çok hasta hayatını borçlu olduğu bu müthiş ilaçtan öcü görmüş gibi korkar. Az hastadan mı işittim ''Aman doktor bey, bana kortizonlu ilaç vermeyin de, ne verirseniz verin." sözlerini. Çünkü, kortizon halk arasında 'en son çare' olarak kullanılması gereken ilaç diye bilinir. Hasta bu. Sigaradan korkmaz, AİDS' ten korkmaz, astım krizinden korkmaz, kortizondan korkar. Korkması hiç korkmamasından daha iyidir. Ama korkularda da aşırıya kaçmamak lazım. Vur diyince, öldürmemeli. Bazı hastalar tam tersine, kortizonu leblebi gibi, fındık, fıstık gibi kullanırlar. Doktor ona bir kerelik yazar, hasta onu kendi kafasına göre aylarca, yıllarca kullanır.
  KORTİZONUN YAN ETKİLERİ

  Kortizonun pek çok yan etkisi vardır ve bunlar, hemen daima uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz ilaç kullananlarda ortaya çıkarlar. Bu etkiler tıpta Cushing Sendromu ismiyle bilinir.-Hipertansiyon-Diyabet (şeker hastalığı)-Miyopati (kas zayıflığı)-Osteoporoz (kemik erimesi)-Adet düzensizlikleri-Kıllanma-İştah artışı, kilo alma-İnfeksiyonlara eğilim (tüberküloz, mantar, virüs...)-Psikolojik bozukluklar (depresyon, uykusuzluk, taşkınlık, şizofreni ve epilepsinin ağırlaşması...)-Glokom (göz tansiyonu), katarakt-Deride atrofi (incelme), morarma, çizgilenme ve yarılmalar, sivilceler-Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma (aydede yüz), sırtta yağ birikimi-Yara iyileşmesinin gecikmesi-Midede ve yemek borusunda ülser (yara) ve kanamalar-Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı

  KORTİZON TEDAVİSİNİN PÜF NOKTALARI

  Yukarıda saydığım yan etkilere bakıp da moralinizi bozmayın lütfen. Her kortizon alanda yan etki görülmüyor tabii ki. Hele hele de ilacı kısa süre alıyorsanız, korkacak fazla bir şey yok demektir.Ama, tedbiri elden bırakmayın:-Kortizon, sadece doktor gerekli gördüğünde kullanılmalıdır.-Kortizonun dozu ve tedavi süresi en azda tutulmalıdır.-Kortizon sabahları tok karına bir kerede alınmalıdır. Yüksek dozlarda günde birkaç kere de verilebilir.-Uzun süreli kortizon tedavisi aniden kesilmemelidir. -Kortizon midesi hassas olan kişilere mide koruyucu ilaçlarla beraber verilmelidir.-Kortizon tedavisi süresince tuz azaltılmalıdır.-Kortizon, iştah açıcı bir ilaçtır. Tedavi sırasında kalorisi fazla yiyeceklerden kaçınılmalıdır.-Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar, belirli aralıklarla muayene edilerek ve kan incelemeleri yapılarak yakından izlenmelidir.
  6 Mayıs 2013
  #1
 2. Kortizon İğnesi Diprospan Zararları Cevapları

 3. hocam merhabalar ben beş yıldır alerji hastasıyım.ilaç olarak cleratin hap alıyordm . ama şimdilerde bu ilaç bana yetmez oldu alerjilerim çok kötü. doktorum şu an diprospan ampul yaptırdı şimdi daha iyiyim fakat süresi onbeş günmüş daha sonra ne yapmalıyım hocam. alvin veonceaır alıyorum ne dersiniz. saygılarımla pervin dürüst.
  29 Ağustos 2013
  #2
soru sor

Kortizon İğnesi Diprospan Zararları

Alakalı Aramalar:

 1. diprospan

  ,
 2. diprospan kullananlar

  ,
 3. diprospan zararları

  ,
 4. dıprospan nedir,
 5. diprospan iğne,
 6. diprospan yan etkileri,
 7. kortizon iğnesi isimleri,
 8. diprospan ampul kullananların yorumları,
 9. diprospan ampul kortizon mu,
 10. diprospan ampul