Kul Hakkıyla İlgili Hadisi Şerifler

İsimli konu WH 'Hadisler' kategorisinde, Yαğмυя Péяiśi üyesi tarafından 30 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Kul Hakkıyla İlgili Hadisi Şerifler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]

  “Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir” (Buhari[​IMG] Rikak[​IMG] 48)


  “Ümmetimden müflis odur ki[​IMG] kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir Ama[​IMG] bu arada sövdüğü şu kimse[​IMG] dövdüğü bir başka kimse dahi gelir Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir[​IMG] buna verilir Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse[​IMG] o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir Daha sonra cehenneme atılır”
  (Müslim)


  "Mazlumun bedduasından sakınınız Çünkü onun duasıyla ALLAH arasında perde yoktur"
  (Buharî[​IMG] Müslim)

  "Ümmetimden müflis odur ki[​IMG] kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir Ama[​IMG] bu arada sövdüğü şu kimse[​IMG] dövdüğü bir başka kimse dahi gelir Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir[​IMG] buna verilir Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse[​IMG] o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir Daha sonra cehenneme atılır"
  (Müslim)

  "Kaçmayarak[​IMG] yalnız ALLAH'tan sevap bekleyip sabrederek[​IMG] düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen[​IMG] borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur Bunu bana Cibril söyledi"
  (Müslim)

  (Üzerinde kul hakkı olan[​IMG] ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının[​IMG] malın değeri olmaz. O gün[​IMG] hak ödeninceye kadar[​IMG] kendi sevaplarından alınır[​IMG] sevapları olmazsa[​IMG] hak sahibinin günahları buna yüklenir.) [Buhari]


  (Kibri[​IMG] hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin[​IMG] Cennete girer.) [Nesai]

  (Kul hakkı[​IMG] müminin aybı[​IMG] kusurudur.) [Ebu Nuaym]

  (Müflis[​IMG] şu kimsedir ki[​IMG] kıyamette[​IMG] amel defterinde pek çok namaz[​IMG] oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat[​IMG] bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları[​IMG] bu hak sahiplerine verilir. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse[​IMG] hak sahiplerinin günahları[​IMG] bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.) [Müslim]


  (Arkadaşınızın bir şeyini ciddi olarak da[​IMG] şaka olarak da almayın!) [Tirmizi]
  (Kıyamette bir münadi "Ecri ALLAH’ın üzerinde olan ayrılsın[​IMG] Cennete girsin" der. "Bunlar kim?" diye sorulunca[​IMG] münadi[​IMG] "İnsanları affedenlerdir" der. Birçok kişi hesaba çekilmeden Cennete girer.) [İ. Ebiddünya
  30 Ocak 2010
  #1
 2. Kul Hakkıyla İlgili Hadisi Şerifler Cevapları

soru sor

Kul Hakkıyla İlgili Hadisi Şerifler