Kütahyanın Pınarları Adlı Türkünün Sözleri Ve Hikayesi

İsimli konu WH 'Şarkı Sözleri' kategorisinde, RocKmaNia üyesi tarafından 1 Ocak 2007 tarihinde yazılmıştır. Kütahyanın Pınarları Adlı Türkünün Sözleri Ve Hikayesi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. HİKÂYESİ


  Bundan 100-120 yıl önce Kütahya'da bir ailenin genç yakışıklı, sözü dinlenir, temiz kalpli bir oğulları varmış. Orta halli bir ailenin de güzel, boylu poslu uzun saçlı bir kızları varmış. Kız biraz hoppa olduğu, ele, avuca sığmadığı için arkadaşları ona "deli düve" ismini vermişlerdi (düve: buzağı doğurma zamanı gelmiş yeni ineklere bazı yerlerde düve denirmiş). İşte genç yakışıklı delikanlı deli düveye aşık olmuş. O zamanlar deli düve adı dillere destandır. Genç, deli düveyi ailesinden ister, fakat kızı vermezler. Kızla genç gizli gizli buluşurlar. Bunu duyan kızın ailesi razı olur ve kızla genci evlendirirler. Fakat gençlerin saadetleri uzun sürmez, bu kızın güzelliğini duyan gören zamanın delikanlıları kendilerini reddeden kızın kocasını hem kıskanır hem de ona kin bağlarlar.

  Aradan hayli zaman geçer bu genç ve güzel gelin bazı delikanlılar tarafından tehdit edilmeye başlanmıştır. Delikanlılar "kocandan ayrılacaksın yoksa seni dağa kaldırırız, kocanın da gözlerini kör ederiz" diye kıza haber salmışlar. Genç kadın önceleri aldırmaz ve kocasından saklar, onu sevdiği için bir türlü kötülük etmelerine razı olamaz ve delikanlılara şöyle haber yollar " Ne olur, kocamı rahat bırakın. Ona dokunmayın ne isterseniz yapayım" der. Bunu haber alan gençler kadını kaçırmaya karar verirler. Aracı kadına "biz istediğimizi çeşme başında söyleyeceğiz. Oraya kadar gelsin" derler. Bunu duyan gelin meraktan çatlayacak bir duruma geldiğinden çeşme başına gider. Çeşme başına giden delikanlılar tuzak kurarak kadını kaçırırlar. Kadın bu sırada çığlık atar o sırada kadının kocası olan Asalıoğlu sesi duyarak koşarak gelir. Kadının kocası ile diğer gençler arasında kanlı bir kavga olur ve Asalıoğlu ölür. Gençler kızı dağa kaldırmıştı öte yandan oğullarını kanlar içinde yattığını gören gencin ana ve babası saçlarını başını yolarlar.
  1 Ocak 2007
  #1
 2. Kütahyanın Pınarları Adlı Türkünün Sözleri Ve Hikayesi Cevapları

 3. Teşekkürler..
  1 Ocak 2007
  #2
 4. Arkadaşım bu hikaye cok yanlış.. Böyle bir olayla kesinlikle alakası yok.. Vaktim olunca yazarım..
  20 Ekim 2010
  #3
 5. lütfen bana çatal çam dibine koydum keseri türküsünün öyküsünü bulabilir misiniz
  4 Kasım 2010
  #4
 6. Acil olaralk bana kütahyanın pınarları türküsü ve mehbinin hikayesi lazım
  1 Aralık 2011
  #5
 7. Türkünün Sözleri

  Kütahya'nın pınarları akışır
  Zaptiyeler kol kol olmuş bakışır
  Asalı'ya mavi şalvar yakışır
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Aman aman Vehbi böyle şöyle olur mu
  Haydi ben ölürsem dünya sana kalır mı
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Salim geldi musallaya dayandı
  Kar beyaz teni al kanlara boyandı
  Seni vuran oğlan nasıl dayandı
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Aman aman Vehbi böyle şöyle olur mu
  Haydi ben ölürsem dünya sana kalır mı

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Not:Hikayesi Yukarıda yazıyor...(Konu içeriği)
  2 Aralık 2011
  #6
 8. Vay vay vay bizim memleketin türküsü bu kadar önemlimiydi yav :D
  3 Aralık 2011
  #7
soru sor

Kütahyanın Pınarları Adlı Türkünün Sözleri Ve Hikayesi