MastÜrbasyonun Zararlari

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, hakan85 üyesi tarafından 9 Ekim 2007 tarihinde yazılmıştır. MastÜrbasyonun Zararlari hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 1) Psikolojik Yönden:
  1- Aşırı mastürbasyon düşkünlerinde üzüntü, dalgınlık ve aşağılık duygusu meydana gelir. Her mastürbasyondan sonra umumiyetle bir pişmanlık ve ruh sıkıntısı kendini gösterir. Yapılan bu işin de olgunluktan uzak bir durum arz ettiği hatıra geldikçe bu işi yapanlar, bir aşağılık ve suçluluk duygusuna kapılarak, moral kırıklığına uğrarlar.

  2- Mastürbasyon alışkanlığı, bir kısım sinir bozukluklarına yol açar. Fazla sinirlenmeler, el ve kol titremesi, baş dönmesi, uykusuzluk, kalça ve bacaklarda dermansızlık, yorgunluk hasıl olur.

  3- Mastürbasyon alışkanlığı, insanı aşk ve sevgiden mahrum eder. Sevgi, insan için bir ihtiyaç olduğu gibi, eşler arasındaki cinsi münasebetlerin başarılı ve neşeli olması da, her ikisinde müşterek sevgi ve anlaşmanın varlığına bağlıdır. Evlilikteki saadet temelleri, sevgi bağları üzerinde kurulur. Evlenen çiftlerin, sadece bedenlerinin birleşmesi evlilik saadetini meydana getiremez; bedenle birlikte her iki ruhun aşk ve sevgiyle birleşip kaynaşmaları lazımdır. Masturbasyona çok düşkün olanlar ise, ruhun derinliklerinden fışkıran bu sevgi pınarından, gereken hisseyi alamazlar. Mastürbasyon, sevgi cevherini köreltmektedir.

  4- Fazla mastürbasyon, hafıza zayıflığı, dikkatsizlik ve unutkanlık yapar. Buna düşkün kimselerin, bir şeyi ezberlemeleri güçleşir. Ezberlediklerim de çabuk unuturlar. Bir konuyu okurken, bütün dikkatlerini toplayamazlar. Dikkat dağınıklığı meydana gelir. Okuduklarını da kolay anlayamazlar. Bunun için, fazla masturbasyona düşkün olan talebeler derslerinde zorluk çekerler. Henüz buluğa ermemiş çocuklarda, mastürbasyon ile meni gelmediğinden, diğer zararlara pek hedef olmazlarsa da, aşırı mastürbasyon bu çocuklarda, beyin ve sinir sarsıntısı yapar, zihni gelişmeye mani olur.

  5- Mastürbasyonla meşgul olanların, şehvet hayalleri ve şehevi düşünceleri artar. Masturbasyoncu genç, gece yatağına girdiği zaman, körü körüne bir sürü şehvet hayalleriyle zihnini meşgul eder. Aklı fikri bu duygularla meşguldür. Bu suretle hem masturbasyona daha fazla müptela olur, hem de iyi şeyler düşünmeye fırsat bulamaz.

  2- Aşırı Mastürbasyonun Bedensel, Cinsel ve Sosyal Zararları:
  Erkekler, genellikle bu işi elle görürler. Seyrek olarak yastık ve yatağa sürtme şeklinde de yaparlar. Batıda pornografinin serbestlik kazanması sonucu seks shoplarda değişik aletler satışa sunulmuştur. İnsanı maddi yönden sömürmeye yönelik bu tür gereçler, bunları kullanan erkeklerde ruhsal çöküntülere neden olmaktadırlar. Tıbbi seksoloji açısından bu tür alışkanlıklardan kaçınılması önerilmektedir.

  Mastürbasyon, insanı ölçüsüzlüğe sevk eder. Aslında masturbasyon insanı tatmin etmez; doygunluk ve rahatlık meydana getirmez. İnsanın cinsi zevk ve hislerini tatmin edilmemiş bırakarak, daha fazla tahrik eder, azdırır. Bundan dolayıdır ki masturbasyona devam edenlerin, bu arzuları gittikçe şiddetlenerek bu işi fazla ileri götürürler. Bu da zararı arttırır. Haddinden fazla cinsi münasebetler de zararlıdır; fakat mastürbasyonun fazlası çok daha zararlıdır.

  Fazla mastürbasyonlar, çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara sebep olabilir. Mastürbasyon, doğrudan doğruya hastalık yapıcı değil ise de, dolayısıyla buna sebep olur. Çünkü ölçüsüz mastürbasyonlarla, vücut kuvvetten düşerek bünyedeki kan tabii kudretini kaybettiğinden, bazı rahatsızlık ve hastalıklara yol açar.

  Mastürbasyon müptelaları, cinsel münasebetten gereken zevki alamazlar. Bu işi mutlak alışkanlık haline getiren kimseler, cinsi münasebetlere -aile hayatında- önem vermezler. Bundan pek zevklenmezler. Bu hal, mastürbasyon düşkünü kadın ve erkeklerin her iki cinsinde görülebilir. İkisi de kendilerini tatsız zevk (!) alışkanlığına kaptırdığından, eşleriyle yaptıkları münasebetten tatmin olamazlar. Böyle kimseler için, mastürbasyon daha cazip görünür. Cinsi münasebetten sonra ayrıca masturbasyona el atmaktan çekinmezler.

  Mastürbasyon, asla cinsi temas zevkine -onda birine dahi- ulaşamaz; fakat gençler için adatıcı bir illet kesilir. Mastürbasyon ile cinsel ilişki zevki arasında, gübrelik ve gülistan misali fark vardır. Kadın ve erkeği yaratan büyük San'atkar, onları öyle bir san'at ve ustalıkla yoğurmuş ki onların cinsel birleşme esnasındaki zevk alışverişi, başka hiçbir yapmacık usullerle elde edilemez...

  Mastürbasyon neticesinde vücut yorulur, ruh sıkılır. Halbuki başarılı bir cinsel münasebette vücut dinlenir, ruh ferahlanır. Çünkü olgun bir cimada, karşılıklı olarak sevgi, heyecan ve hararetle, bir takım kimyevi elektrik alış-verişi vardır. Mastürbasyonda ise bunların hiçbiri olmadığı gibi, kıymetli kimyevi maddeler zorla kapı dışarı edilmektedir. Bunun neticesinde, insanda ferahlıktan uzak bir çöküntü ve yorgunluk oluşmaktadır.

  Mastürbasyon alışkanlığı, bel gevşekliğine (erken boşalmaya ve idrar yolları da dahil olmak üzere diğer rahatsızlıklara) yol açar. Evlilik hayatında, erkeklerin şikayetlerinden en çok görüleni de bel gevşekliğidir. Yani erken inzal; cinsi münasebete başlar başlamaz, meninin hemen boşalmasıdır. Erkeğin böyle çabucak münasebeti bitirmesi, bilhassa kadını doyumsuz bırakır. Bu hallerin devamı ise, eşler arası huzursuzluğa yol açar. Bel gevşekliğinin çeşitli sebepleri olabilir ama, mastürbasyon da başta gelen sebeblerdendir. Bu ıztıraptan kurtulmanın bir çaresi de, mastürbasyonu terk etmektir.

  Aşırı mastürbasyon alışkanlığı, kadınlarda cinsel soğukluğa da sebep olur. Cinsel soğukluk: Kadının cinsi münasebetten zevk duymaması, hissen soğuk ve isteksiz olmasıdır. Bu his soğukluğunun çeşitli sebeplerinden biri de, alışkanlık haline getirilen aşırı mastürbasyondur.

  İşin garip tarafı, bu tip bazı kimseler, evlendikten sonra da bu illeti devam ettirirler. Çok mühim bir evlilik vazifesi olan cinsel münasebet faaliyetlerinde, eşleriyle pek ilgilenmezler. Neticede eşler birbirlerinden uzaklaşırlar. "Cinsel isteklerini' kendi kendine dindirmekten zevk alanlar, tenha yerleri sever, hep yalnız kalmak ister, fırsat buldukça bu kötü oyunu oynar.

  Vajinaya bir takım cisimler sokarak mastürbasyon yapan kızların, "kızlık" nişanı olan bekaretlerine bir zarar gelebilir. Bu durumda bazı cisimlerin içeride kalarak, ameliyatı lüzum etmiş muhtelif vak'alarına, tıp tarihinde çok rastlanmıştır.

  Mastürbasyon tiryakilerinden bazı gençler, bu fena işe başkalarını da alıştırırlar. Sadece kendi yaptıklarıyla kalmayıp, cemiyetin birçok çocukları ve gençleri arasında, bu kötü illetin yayılmasına sebep olurlar.

  Bir diğer zararı da, çiftlerin birbirinden nefret etmesi, cinsel duygu duymamasıdır. Çünkü masturbasyoncu kişi, başka bir yoldan şehvetini tatmin ederek doygun kalmaktadır. Bunun manası, eşlerin birbirinden beklediğini bulamaması ve ümitlerinin kırılmasıdır. Sonunda eşler birbirinden uzaklaşır ve başka tatmin yolları ararlar. Gayri meşru yollara giderler.

  Uzman ilim adamlarının mastürbasyon konusunda araştırma neticesi ortaya koydukları gerçek şudur: Aşırı masturbasyona devam edenler, çok tehlikeli akla yönelik hastalıklara maruz kalır. Bunları şöyle sıralıyabiliriz:

  Zühul ve nisyan (unutma, geçiştirme), irade zayıflığı, hafızada gerileme, yalnızlığa heves, çabuk unutma, korku ve gevşeme, üzüntü ve sıkıntı, birtakım suçları işlemeyi tasarlama, intihar.

  Buna benzer birtakım düşünceyi alt-üst eden, iradeyi iyice zayıflatıp şaşkınlaştıran, kişiliğin zedelenmesi gibi arazlar, illetler.

  İslam hukukunun aşırı mastürbasyonun doğuracağı kötülükleri nazara alarak koyduğu hükümlere gelince, aşağıdaki deliller bunu yansıtmaktadır:

  a) Allah (c.c.) buyuruyor:
  "Onlar ki namus ve iffetlerini (haramdan ve şüpheden) korurlar. Ancak eşlerine ve sahip oldukları cariyelerine karşı (cinsel arzu duyarlar da) bu yüzden kınanmazlar. Artık kimler bu meşru sınırı geçerse, işte onlar haddi aşanlardır." (Kur'an-ı Kerim, Mü'minun: 6-7)

  Bu ayetin genel mana ve hükmüne giren şudur: "Artık kim bu meşru sınırı aşar veya geçerse, işte onlar haddi aşanlardır."

  O halde evlilik yolundan başka bir yolda şehveti boşaltmak, zina, livata, el ile mastürbasyon gibi, ölçüsüzlük ve aşırılık haddi aşmak demektir
  9 Ekim 2007
  #1
 2. MastÜrbasyonun Zararlari Cevapları

 3. vaybe abıcım
  21 Ekim 2007
  #2
 4. bır kısı yazmıs baktık barı emegıne saglık yazısını esırgemeyelım senden dostum EMEGINE SAGLIK O KADAR UGRASMISSIN
  21 Ekim 2007
  #3
 5. teşekkürler
  22 Ekim 2007
  #4
 6. yav dostum HAYDAR BABA zararı olmaz diyor ama sen zararlıdır diyon ben bişey anlamadım bu işten
  23 Ekim 2007
  #5
 7. bisi olmuo yaa haydar abide dio zararı yok:D
  27 Ekim 2007
  #6
 8. Teshekkur ederim paylashimin ichin. Guzel bi chalishma. Bence gunumuz insanimizin bu konuda ilimlendirilmesi chok gerekiyor. Hangi yonden bakilirsa bakilsin (saglik, sosyolojik, manevi....) geleceyimiz adina chok zararli bi shey. Lutfen bilenler bilmeyenlerle paylashsin. Allah razi olsun....
  1 Kasım 2007
  #7
 9. bu arkadaş neden ''chok,Teshekkur ,paylashım,ichin'' diye konuşuyor?
  1 Kasım 2007
  #8
 10. master tezi omuş bu aga ya asılmadan olmaz bu iş sağ ol yinede
  2 Kasım 2007
  #9
 11. saol Hakan85 bilgiler icin
  2 Kasım 2007
  #10
 12. rica ederim :)
  5 Kasım 2007
  #11
 13. tşkler paylaşım için
  7 Kasım 2007
  #12
 14. kardeşim bilgini bizimlede paylaştığın için teşekkur ederim fakat şunuda söylemek isterimki Ayet le bu konuya el atman çok üzel olmuş Ayet i bilmeyen olabilir ama cuma namazına herhalde çoğunuz gidiyorsunuzdur ve herzaman her camide aynı okunan hutbe bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmıyordur.Yüce Allah (c.c.) azgınlığı sapıklığı ve fenalığı yasaklar yakın akrabaya ikramda bulunmayı salih emellerde bulunmayı emreder.O size düşünüp tutasınız diye öğüt veriyor.
  28 Şubat 2008
  #13
 15. masturbasyon hiç bir zararı yoktur pisikolojik açıdan rahatlatıyor insanı yapmassan tehlikeli bence:D
  6 Mart 2008
  #14
 16. kardeşim bu yazını okudum ve bu siteye üye oldm yazdıkların çok doğru bende bırakmak istiyorum ...
  8 Mart 2008
  #15
 17. bravo kardeşim isteyen inkar etsin ama problemlerin kökeninde bu illet yatıyor. yaptıktan sonra pişman olmuyorum diyen varsa Allah onun kalbini yeniden hayata döndürsün. Ölmüş kalpler pişmanlık duymazlar.
  7 Nisan 2008
  #16
 18. ya arkadaşlar herşeyi yerinde ve zamanında yapalım. tabi ki azgınlık kötüdür yalnız mastürbasyon olmasa idi:
  1- önümüze gelen her dişide cinsellik arardık
  2- bildiğim kadarı ile anatomik olarak spermlerin yenilenmesi için ortalama dört gün gerekir ve uzun süre boşalmamak ölü sperm hücrelerinin vücutta kalması demek. bu da diğer sperm hücrelerini öldürüyor. sonuç olarak belli aralıklarla insanların boşalması gerekiyor.
  zina ve azgınlık günahsa bunda bir (aşırılık olmazsa) kötülük göremiyorum.
  5 Mayıs 2008
  #17
 19. +1 katılıyorum...
  insan sapıttığı zaman kendini durdurmak için başvurabileceği bi yöntemdir...
  aşırısı hariç normali zararlı deildir....
  dindeki yeri ise büyük günahtan kaçınmak için küçüğüne başvurmaktır mastürübasyon kısaca ;)
  1 Haziran 2008
  #18
 20. Bu Konu Çığrından Çıkmaz Umarım &)
  5 Haziran 2008
  #19
 21. arkadasim öncelikle actigin konu icin ve ugrasin icin sana tesekkür ediyorum.
  arkadaslar konuya verilen cevaplara baktim da herkes isin dalga boyutunda. bu güne kadar ben de yapıyordum bu seyi ama bugün itibariyle daha dogrusu biraz arastirdiktan sonra tövbe ettim. allahim sizleri de kurtarsin. internette bi aratin bakalim faydasini neleri bulabileceksiniz? ama zarari diye arattiginizda bir sürü sey cikiyor. ve isin en önemli tarafi dini yönü. eger müslümansaniz su yazilara bakin. ben bunlari gördükten sonra sok oldum ve tövbe ettim.
  allah sizi de kurtarsin.

  Allah Resulu şöyle buyurur:
  "Cinsel organıyla oynayan bir millete Allah azab etmiştir."
  "Elini nikahlayan mel'undur"
  "Elle boşalan lanetlidir"


  "Ve onlar ki, iffetlerini korurlar; Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (câriyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde, kim bunun ötesine gitmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir." (Müminun Suresi : 5-7)

  "Ancak eşlerine ve cariyelerine karşı müstesna; çünkü onlar kınanmaz; Bundan öteye (geçmek) isteyenler ise, onlar taşkınların ta kendileridir." (Mearic Suresi 30-31)
  23 Haziran 2008
  #20
soru sor

MastÜrbasyonun Zararlari

Alakalı Aramalar:

 1. asılmanın zararları

  ,
 2. cok mala vurmak zarar verir mi