Mevlana'dan (k.s) müthiş bir nasihat.

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, kafkas67 üyesi tarafından 26 Kasım 2009 tarihinde yazılmıştır. Mevlana'dan (k.s) müthiş bir nasihat. hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Nefis çok öğülmesi yüzünden Firavunlaştı. Alçak gönüllü, hor, hakir ol; ululuk taslama! Elinden geldikçe kul ol, sultan olma! Yoksa; senin bu letafetin, bu güzelliğin kalmayınca, o seninle düşüp kalkanlar, senden usanırlar. Evvelce seni aldatıp duranlar, o vakit seni görünce Şeytan adını takarlar. Seni kapı dibinde görünce hepsi birden Mezarından çıkmış hortlak derler; Genç oğlan gibi. Sana önce Tanrı adını takarlar, bu yaltaklıkla tuzağa düşürmek isterler. Fakat kötülükle adın çıkıp da zaman geçince bu kötülükte sakalın çıkınca; artık sana yaklaşmaktan Şeytan bile utanır. Şeytan, adamın yanına bir kötülük için gelir; senin yanına gelmez. Çünkü sen Şeytan'dan da betersin. Şeytan, sen insan oldukça izini izler, ardından koşar, sana şarabını tattırır. Ey bir işe yaramaz adam! Şeytan huyunda ayak direyip şeytanlaşınca senden Şeytan da kaçmaktadır. Eteğine sarılan kimse de, sen bu hale gelince senden kaçar!....

  Gülün olmadığı yerden gül kokusu geldiğini, hiç gördün mü ki? Koku sana kılavuz ve rehberdir. Seni ta ebedi Cennete ve kevser ırmağına ***ürür. Koku, göze ilaçtır, nurunu artırır. Yakub'un gözü, bir kokudan açıldı. Kötü koku gözü karartır. Yusuf'un kokusu ise göze nur verir. Yusuf değilsen bile Yakup ol; onun gibi matlubuna erişmek için ağla! eski vücudunda bir yenilik bul: Naz için gül gibi bir yüzün yoksa, kötü huyun etrafında dönüp dolaşma, nazlanma! Çirkin ve sarı bir yüzün, nazı da çirkindir. Gözün hem kör, hem gördüğünü idiia eder.
  26 Kasım 2009
  #1
 2. Mevlana'dan (k.s) müthiş bir nasihat. Cevapları

 3. :alala:mevlana nın olduğuna emin misin?daha önce okumuşum gibi geldide.neyse sonuç olarak güzel bir yazı Allah razı olsun...:)
  26 Kasım 2009
  #2
soru sor

Mevlana'dan (k.s) müthiş bir nasihat.