Midilli Atları

İsimli konu WH 'Resim Galerisi' kategorisinde, єfмєяι üyesi tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde yazılmıştır. Midilli Atları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]

  Bodurluk,midillileri öbür atlardan ayıran temel özelliktir. Cidago ya da cidağıdenen boyun ile sırtın birleştiği nokta, midilli adı verilen atlarda ençok yerden 145 cm yüksekliğe ulaşabilir. Cidago yüksekliği temel ölçütolduğundan, bazı saf*kan at soylarının gösteri amacıyla kullanılanbodur örnekleri de midilli sayılır. Gerçek midilli soylarıbodurluklarının yanı sıra daya*nıklılık, zekilik, uysallık ve azbesinle yetinme gibi bazı ortak özellikleri paylaşırlar.
  Midilliler çetin çevre koşullarına uyum gösterdikleri anayurtlarındayük ve binek hayvanı olarak kullanılsalar bile, günümüzde daha çokçocukları biniciliğe alıştırmak ya da gösteri amacıylayetiştirilmektedir. Eskiden yaşadıkları yörelerden alınarak özellikleİn*giltere'nin kömür madenlerinde çalıştırılan bu sevimli hayvanlarkuşaklar boyunca madenci*lerin zorlu yaşamını paylaşmak zorundabıra*kılmıştır.  Midilli Soyları
  Avrupa'nın en tanınmış midilli soylarının kökeni Britanya Adaları'nadayanır. Ayrıca Asya'nın çeşitli yörelerinde yetiştirilen midillisoyları genellikle bozkır ya da dağ yaşamına iyi uyarlanmıştır.
  New Forest Midillisi, Bu soyun ataları bilinmemekle birlikte kökeni 10.yüzyıla ka*dar uzanır. Cidago yüksekliği 140 santimetre*ye ulaşabilir.İngiltere'nin güneyindeki Hampshire ilinin New Forest yöresindebu*lunmaktadır.
  Gal midillisi, en güzel midilli soyları arasın*da sayılır. Shetlandmidillisinden sonra en küçük midilli soyudur. Cidago yüksekliği 122santimetreyi aşmaz.
  Shetland midillisi, en küçük midilli soyu olmasına karşın son derecegüçlüdür. Bu iki özelliği yüzünden kömür madenlerinde çeki hayvanıolarak yaygın biçimde kullanılmıştır. Cidago yüksekliği ortalama 95 cmdolayın*dadır


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]

  23 Eylül 2009
  #1
 2. Midilli Atları Cevapları

 3. çok güzel teşekkür ederim paylaşım için...=)
  25 Eylül 2009
  #2
 4. Ben tesekkur ederim :-)
  25 Eylül 2009
  #3
 5. çoq şekerler paylasm içn saol:yuppi:
  25 Eylül 2009
  #4
 6. harika atlar bunlar yaa :)
  25 Eylül 2009
  #5
 7. Vakit ayirdiginiz için tesekkur ederim...:-)
  28 Eylül 2009
  #6
soru sor

Midilli Atları