Miğdeniz çöplük değil!

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 22 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Miğdeniz çöplük değil! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Midenizden sorunlar yaşamamak için bu uyarıları dikkate alın...

  Mide rahatsızlığı olanlar yedikleri konusunda daha dikkatli olmalılar çünkü birçok şey bu hassasiyeti tetikleyebiliyor. Ağzımızdan geçen her bir lokma yemek ve her bir yudum su ağızdaki mekanik sindirim sonrası ilk durak olarak uzun süre midede kalıyor. Dolayısıyla her seçiminiz, yiyecek konusunda verdiğiniz her karar, doğrudan midenizi ilgilendiriyor. Mide hastalıkları içinde en çok görülen ve sizlerin de sıkça duyduğu iki rahatsızlık var; gastrit ve ülser.  Bu iki mide rahatsızlığı aslında bireysel özelliklere göre çok farklılık gösteriyor. Kişinin kendi beslenmesini takip etmesi bir yeme günlüğü tutması ve hangi besinlerin belirtileri ve ağrıyı başlattığını takip etmesi çok önemli ancak ben yine de genel olarak bu hastalığın şikâyetlerini artıran yeme davranışı tiplerini ve besinleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Mide hastalıkları tedavisinde kullanılan çok fazla ilaç var. Bu şekilde şikâyetlerinizin rahatlıkla azaltılması mümkün. Ancak en doğrusu hekiminiz size tavsiye edeceği ilacı kullanmak ve yine de yediklerinize dikkat etmek olacaktır.  Gastrit ve ülser neden olur?  Gastrit, mide mukozasının iltihaplanmasıdır. İki türü bulunmaktadır; biri ani başlangıçlı olan akut gastrit, diğeri ise kronik gastrittir. Ülser ise mide veya duedenumun (onikiparmak barsağı) mide asidi ve sindirim sıvıları (pepsin gibi) tarafından hasara uğraması sonucunda meydana gelen doku kaybı olarak adlandırılır.Sinir sistemi bozukluğu, midede asit birikimi, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, karaciğerin yetersiz çalışması veya safra asidi azlığı, koroner arter hastalıkları, sindirilmesi zor olan yiyeceklerin aşırı derecede tüketilmesi, sigara, gereğinden fazla çay, kahve veya asitli içeceklerden içmek, alkol kullanmak veya birtakım ilaçların uzun süre kullanılması sonucunda da mide ülseri oluşabilir.  Ülseri olanların dikkat etmesi gerekenler  * Ülserli bireylerin yeterince dinlenmeleri ve düzenli olarak uyumaları gerekmektedir.
  * Alkol kullanmaları tavsiye edilmez
  * Yemekler çok sıcak veya çok soğuk yenilmemelidir
  * Yemekler yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir
  * Sigara içilmesi mide hareketlerini artıracağından içilmemesi gerekir.
  * Beslenme programı kesinlikle yeterli ve dengeli olmalı, yemek saatlerinde iki öğün arasındaki zaman farkı 2- 3 saati geçmemeli
  * Sık ama az yemek yeme bilinci kazanılmalıdır.
  * Posa yönünden uygun tüketim mutlaka sağlanmalıdır. Çünkü ülser tedavisi için kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olabilmektedir.
  * 20- 30 gram posa alımı uygun tüketim miktarıdır.
  * Antioksidan ve posa yönünden zengin olan sebze ve meyvelere beslenmede yer verilmesi gerekir.
  * Acılı ve çok baharatlı besinlerin tüketilmesi en aza indirilmelidir.
  * Tuzlanmış, salamura besinler gastrik mukozayı olumsuz etkileyebileceğinden normal oranlarda tüketilmeli, yemeklere ekstra tuz ilave etmekten kaçınılmalıdır.
  * Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  * Kahve ve çay tüketimi normal sınırlarda tutulmalı. Kahve günde 1 - 2 fincan, çay ise 3 - 4 fincandan fazla tüketilmemelidir.
  * Yağda kızartılmış etler, sucuk, pastırma, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri tercih edilmemelidir.
  * Gastriti olanlara pratik öneriler
  * Yemeklerinizi az az ve sık sık tüketmeye özen gösterin.
  * Yemekleri çok sıcak veya çok soğuk yemeyin.
  * Kabuklu meyve ve sebzeyi soyarak tüketmeyi tercih edin.
  * Yemekleri yavaş yiyin ve çok iyi çiğneyin.
  * Turp, salça, sirke, ketçap, hardal, zeytin, kuruyemişler,
  * Kurutulmuş meyvelere dikkat edin.
  * Yemeklerdeki tüm besinleri çiğden koyup, pişirin.
  * Kavurma işlemi uygulamayın.
  * Dikkatli olunması gereken yiyecek ve içecekler
  * Çay, kahve, kakao, hazır meyve suları, kolalı içecekler, limonata şikâyetlerinizi artırabilir.
  * Beyaz peynir, kaşar peyniri, dil peyniri ve gravyer peynir dışında kalan diğer peynirler tercih edilmemelidir.
  * Yumurtada haşlama veya çılbır yöntemi kullanılmalıdır. Yağda kavrulmadan sebzelerle de pişirilebilir.
  * Sıcak ekmek, tam taneli ekmekler hassasiyeti artırabilir.
  * Yağda kızartılmış, kavrulmuş etler, sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünleri sık tüketilmemeli.
  * Yağda kızartılmış hamur işleri, börekler, tatlılar, ekşi yoğurtlar yenilmemeli.
  * Ekşi kabuklu ve kumlu meyveler çok tüketilmemeli.
  * Tüm kuru baklagiller, bulgur rahatsızlık verebilir.
  * Hazır çorbalar, et suyu, tarhana rahatsız edebilir.
  22 Kasım 2007
  #1
 2. Miğdeniz çöplük değil! Cevapları

 3. Midesinden rahatsızlığı olanlar!
  Ülser, gastrit, egzama, mide gazı, mide şişkinliği, mide ağrısı, mide yanması, mide ekşimesi vb. (kanser hariç) mide rahatsızlıkları

  MİDESİNDEN ŞİKAYETİ OLANLAR LÜTFEN OKUYUN!!!
  Değerli dostlarım,
  Size bir bitkiden sözedeceğim. Yaşadığım yörenin dağlarında kendiliğinden yetişen bu bitkinin hemen hemen tüm mide rahatsızlıklarına iyi geldiğini ve çok kuvvetli tedavi edici özelliğinin bulunduğunu tesadüfen keşfettik. Daha doğrusu bu bitkinin şifalı olduğunu biliyorduk. Ancak mide hastalıklarında bu kadar etkili olduğunu bilmiyorduk. Yüce Mevla’nın takdiriyle öğrenmiş olduk. Çok araştırmama rağmen maalesef bu bitkinin adını ne bir kitapta ne de bir internet sitesinde rastladım. Size bu konuda bilgi veremediğim için üzgünüm. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “İsmini cismini bilmediğin bir bitkiyi mi bize tavsiye ediyorsun” diye. Evet. Bu bitki gerçekten işe yarıyor. Çünkü ben kendim bizzat kullandım ve faydasını gördüm. Bunun yanında çok yakın akrabalarım, arkadaşlarım ve çevremdeki dostlarım da bu bitkinin inanılmaz etkisine kendileri de şahittirler. Bu bitkinin etkisini bizzat görünce çevremde midesinden rahatsızlık duyan insanlara tavsiye ettim. Hatta kendim toplayıp verdim. Çünkü pek az kişi bu bitkiyi tanıyor ve biliyor. Tavsiye edip kullanmasını istediğim herkesin bu bitkinin faydasını görmesi ve şifa bulması üzerine bunun ticaretini yapmaya karar verdim. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Evet insanlara şifa dağıtmak elbette ki manevi olarak çok kazançlı bir iş. Ancak takdir edersiniz ki bu bitki kolay elde edilmiyor. Yetiştiği yere ulaşabilmek için araçla 17-18 km’lik bir yol gidildikten sonra araçlarla devam edilemeyen dağlık bir alanda yaya olarak 6-7 km. daha gidildiğinde ancak yerine ulaşılabiliyor. İş bununla da bitmiyor. Bitkinin bulunması ve toplanması çok zor çünkü nadir bir ot. Yani anlayacağınız toplayıp getirmesi epey zahmetli.
  Bahsettiğim bu ot hemen hemen kanser dışında her türlü mide hastalığına bire bir. Örneğin; başta ülser olmak üzere, mide ağrısı, mide ekşimesi, mide gazı, mide iltihabı, hazımsızlık, mide zafiyeti, mide yanması, mide egzaması gibi mide hastalıklarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Unutmayın bunlar yapılan bilimsel araştırmalarla değil, bahsettiğim bu hastalıklardan muzdarip insanların ve benim bizzat kullanmam neticesinde edindiğimiz deneyimlerle ortaya çıkmıştır.
  Sözünü ettiğim bu bitkinin kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece acımsı tadından dolayı bazı hassas bünyelerde hafif mide bulantısı yapmaktadır. Bunu ortadan kaldırmanın çaresi de mevcut olup ilacın nasıl hazırlanıp kullanılacağı konusunda bilgi verirken bundan da bahsedeceğim.
  Değerli dostlarım. İstediğiniz takdirde size bu şifalı bitkiyi ve nasıl kullanılacağına dair bilgiyi ulaştırabilirim. Tabiî ki belli bir ücret karşılığında. Ancak bana güvenmeniz için şöyle bir çare düşündüm. Dolandırıcı olmadığımı görmeniz için düşünülmüş bir formül. Bitkiyi sipariş eden arkadaşıma yetecek kadar bu bitkiden gönderiyorum. İlacın kullanımı bir ay kadar sürüyor. Zaten hasta birinci haftadan itibaren faydasını görmeye başlıyor. Bir ay kullanmasını tavsiye ediyorum çünkü hastalığın tamamen ortadan kalkması için bu gerekli. Bir ay sonra ilacı kullanan arkadaşım faydasını görürse – ki görmemesi imkansız- ücreti ödüyor, ‘ben bir faydasını görmedim’ derse para falan göndermiyor. Böylelikle karşılıklı güven çerçevesinde alışveriş tamamlanmış ve hasta arkadaşım da şifa bulmuş oluyor. Elbette ki asıl şifayı veren Yüce Allah(c.c.)’tır.

  Sağlık, mutluluk ve afiyetle…


  konularda reklam yapmak yasaktır....içeri yapıştırırsan daha iyi olr....=)
  23 Şubat 2008
  #2
 4. Teşekürler,bendede bu aralar mide problemi oldu sanırım kullandığım ilaçlardan olsa gerek...
  23 Şubat 2008
  #3
 5. Bu bitkiyi nasıl alabilecegiz onu yazsaydınız
  23 Mart 2012
  #4
soru sor

Miğdeniz çöplük değil!