MıSıR PiraMİtlerİ

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, !.Akeneton.! üyesi tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. MıSıR PiraMİtlerİ hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Mısır Piramitlerinde ki Sır - Mısır Piramitleri Hakkında

  Fransız mimar Jean-Pierre Houdin[​IMG] Mısır piramitlerinin binlerce yıl öncesinin teknolojisiyle nasıl inşa edildiğiyle ilgili sırları ve üzerinde 8 yıl çalışarak yarattığı üçboyutlu bilgisayar modeliyle ayrıntıları bu
  dosya
  da bulacaksınız.

  [​IMG]Resmi orjinal boyutunda görmek için tıklayınız. Orjinal resmin boyutları 661x524.[​IMG]

  Keops[​IMG] Kefren ve Mikerinos Piramitleri


  Bu piramitler büyüklük sırasına göre Keops (Büyük Piramit)[​IMG] Kefren ve Mikerinos olarak adlandırılmaktadır. Büyük Piramit’in taban yüzeylerinin her birinin uzunluğu 231 m[​IMG] yüksekliği 137 m.dir. (esas yüksekliği 148 m olup[​IMG] bu taşlar düşmüştür) Yüzeyi yerle 51 derece 52 dakikalık bir açı yapar.

  Bu üç piramit dünyadaki en büyük piramitlerdir. Giza’da sadece bu piramitler bulunmaz. Sırf Mısır’da yüzlerce irili ufaklı piramitler mevcuttur ama bu Gize piramitlerini öbürlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamasıdır. Piramitler yalnızca Mısıra özgü de değildir.Güney Amerika kökenli Maya ve Azteklerde piramitler yapmışlardır. Piramitlerin gökyüzünü incelemek amaçlı yapıldığı da zannedilmektedir.

  Mısır belgeleri Piramit’in hangi tarihte kesin olarak yapıldığını açıklayamıyor. Bu konuda Heredot[​IMG] M.O. 440′da Mısır’a yaptığı ziyarette ona Büyük Piramit’in kuzey yanında gizli bir kapı ve altında bir oda olduğu söylenir. Daha sonra Romalı Coğrafyacı Strabo M.Ö. 24 yılında Piramit’in içine girdiğini söyler. M.S. 820 yılında matematik ve deniz bilimlerine meraklı Halife Abdullah El Memun Piramit’in içinde değerli eşyaların bulunduğunu düşünür. Piramit’in içine girmek için gizli kapıyı bulmaya çalışır[​IMG] bulamayınca da Piramit’in içine doğru tünel kazmaya başlar ve sonunda aşağı inen geçidin bulunmasına neden olur. Daha sonra yapılan araştırma ve kazılar sonucunda da çalışmalar ilerler ve yukarı çıkan geçidi[​IMG] Kraliçe Odasını[​IMG] Büyük Galeriyi ve Kralın Odasını bulurlar.

  Kralın Odası 5 m eninde[​IMG] 6 m yüksekliğinde[​IMG] 10[​IMG] 5 m boyundadır. Odanın ortasında granitten yapılmış dev bir lahit durur. Kapağı olmayan bu lahitin içide boştur. Bütün diğer bulunan yerler de boştur. XII. yüzyılın Arap gezgini Adb El Latif[​IMG] Piramit hakkında şunları yazmıştır.

  - “Önceleri Büyük Piramit’in taşları gayet parlaktı. Yüzeyi kireç sıvısına benzeyen bir maddeyle kaplıydı. O parlak tabaka üzerinde bazı hiyeroglif yazılar vardı. Bugün bu yazılar okunamayacak derecede silinmiş haldedir. Bütün Mısır’da o yazıları okuyacak kimseye rastlanamadı… Yazıları kopya etmek çok zor bir iş… Beş altı bin sayfa tutacak kadar yazı var.”

  [​IMG]

  1638′de İngiliz John Greaves[​IMG] 1765′te David Davidson[​IMG] 1798′de Fransız Matematikçi Edme Francois Jomard piramitler üzerinde incelemeler yaptılar. Jomard[​IMG] Piramit’in bir mezar olarak yapıldığını kabul etmiyordu. 1860′ta John Taylor piramit hakkında incelemelerde bulunarak Piramit’in Dünya’nın boyutlarını ve Güneş yılını kaydetmek için yapıldığı sonucuna vardı. Piramit’in oranları belirli bir geometri ve astronomi kanunlarını içermekteydi; piramitlerin yapılış amacının bu bilgileri saklamak ve gelecek kuşaklara açıklamak için yapıldığını düşünüyordu.

  1864′te İskoçyalı Astronom Charles Piazzi Smyth[​IMG] piramitlerde yaptığı araştırmalara göre Piramit’in tabanı[​IMG] yüksekliğinin iki katına bölünürse pi (3[​IMG] 14…) sayısı elde ediliyordu. Moses Cotesworth[​IMG] Piramit’in gökte dolaşan yıldızların hareketlerinin doğru olarak kaydedilmesi için yapılmış bir takvim olduğu sonucuna vardı. Mısır’da daha küçük birçok piramit de vardır. Mezopotamya’nın Zigguratları[​IMG] Fenikelilerin sırrı açıklanamayan piramitleri[​IMG] Meksika piramitleri ve Tayland[​IMG] Hindistan[​IMG] Endonezya[​IMG] Maldiv Adaları’nda piramide benzeyen yapılar taşıdıkları gizem açısından oldukça dikkat çekicidir.

  [​IMG]

  Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir. Tepeden 10 metre kadar aşınmıştır. Bazıları 10-15 ton ağırlığında olan 2.300.000 adet blok taşın üst üste yığılmasıyla oluşturulmuştur. Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik bir alanı kaplar. Piramidin iç ortasında[​IMG] tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası[​IMG] hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 10[​IMG] 5 metre uzunlukta[​IMG] 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır. Tarihçi Herodot’a göre[​IMG] ağır granit blokları[​IMG] piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda[​IMG] 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır. Sadece bu rampanın yapılması bile 10 yıl sürmüştür. Bu muazzam mezar[​IMG] üç ayda bir toplanan 100.000 esirin çalışmasıyla 30 yılda tamamlanmıştır. Daha sonra da Keops’un ve eşinin mumyalanmış cesetleri bu mezara yerleştirilmiştir.

  Kefren piramidinin boyu 143.5 metre[​IMG] eğimi 53.2 derecedir. Kefren’in oğlu Mikerinos’un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir. Mikerinos piramidi[​IMG] Giza piramitlerinin en küçüğüdür. Piramit[​IMG] Mikerinos öldükten sonra oğlu Shepseskaf tarafından bitirtilmiştir. Piramit 66[​IMG] 5 m yüksekliğindedir. Mikerinos’un[​IMG] Kefren Piramidi ve Keops Piramidinden diğer bir farkı[​IMG] defin odasının aşağı oda olmasıdır.

  [​IMG]

  Piramitler ve Gizemi


  1. Büyük Piramitin açilari[​IMG] Nil’in delta yöresini iki eşit parçaya bölerler.
  2. Gize’deki üç piramit aralarinda bir Pisagor üçgeni olacak sekilde düzenlenmislerdir. Bu üçgenin kenarlarinin birbirlerine göre orani 3:4:5′dir.
  3. Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir. Ve bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce km uzaktadır. Bu taşların nasıl getirildiği bilinmemektedir.
  4. Piramit kimin adına yapıldıysa[​IMG] onun mumyasının bulunduğu odaya[​IMG] yılda iki kez güneş girmektedir. Doğduğu gün ve tahta geçtiği gün.
  5. Büyük Piramitin taban yüzeyi[​IMG] anıtın yarısının iki katına bölündügünde pi=3[​IMG]14 sayisi elde edilir.
  6. Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan; mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.
  7. Büyük Piramitin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü[​IMG] piramit yüksekliginin karesine esittir.
  8. Büyük Piramit[​IMG] dört ana yöne göre düzenlenerek insa edilmistir.
  9. Piramitlerin içinde[​IMG] ultrasound radar[​IMG] sonar gibi cihazlar çalışmaktadır.
  10. Kirletilmiş su birkaç gün piramitin içinde bekletilirse[​IMG] kirden arınmış olur.
  11. Süt[​IMG] birkaç gün süreyle bozulmadan kalır ve sonunda yoğurt olur.
  12. Bitkiler[​IMG] piramitin içinde daha çabuk büyürler.
  13. Piramit içine bırakılan su[​IMG] 5 hafta süre ile bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.
  14. Kesik[​IMG] yanık[​IMG] sıyrık gibi yaralar piramitlerin içinde daha çabuk iyileşme gösterir.
  15. Çöp bidonu içindeki yemek artıkları hiç koku neşretmeden piramit içinde mumyalaşır.
  16. Büyük Piramit[​IMG] dünyanin kara kitlesinin merkezinde yer aliyor.
  17. Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasiyla Mart başı arasında düsürdügü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunlugunu gösterir.
  18. Piramiti çeviren tas levhalarin uzunlugu bir günün gölge uzunluguna esittir. Bu gölgelerin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0[​IMG] 2419 bölümünde yilin uzunlugu yanlışsız olarak saptanabiliyordu.
  19. Büyük Piramit’le dünyanin merkezi arasindaki uzaklik[​IMG] Kuzey kutbuyla arasindaki uzaklığa eşittir ve kuzey kutbuyla dünyanin merkezi arasindaki uzakliga esittir.
  20. Piramitin yüksekligiyle[​IMG] çevresi arasindaki oran[​IMG] bir dairenin yari çapıyla çevresi arasındaki oranın dengidir. Dört kenarlar dünyanin en büyük ve çarpici üçgenleridir.
  21. Gizde’den geçen boylam[​IMG] dünyanın denizleriyle anakaralarını iki esit parçaya böler. Bu boylam ayrica[​IMG] kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup[​IMG] bütün yer kürenin uzunluguna ölçümünde dogal sifir noktasini olusturur.
  22. Büyük piramitin tepesi Kuzey kutbunu[​IMG] çevresi ekvatorun uzunlugunu temsil eder. Ve iki uzunluk ayni mikyasa uygunluk gösterir.
  23. Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğuna hakkında bir bilgi yoktur. Araştırmacıların çoğu ya içinde kayboldu yada aynı yerde birkaç tur attılar fakat içlerini göremediler.
  24. Piramitlerin içi yazın soğuk[​IMG] kışın sıcak olur.
  25. Kahire’de bulunan Keops Piramidi[​IMG] her biri 12 ton ağırlığında olan iki buçuk milyon adet taş bloktan oluşmuştur. Bugün[​IMG] günde on blok yerleştirilmesi halinde[​IMG] yapımının 664 yıl sürer.
  26. Büyük piramidin üstünden geçen meridyen[​IMG] karaları ve denizleri tam eşit iki parçaya bölmektedir.
  6 Nisan 2011
  #1
 2. MıSıR PiraMİtlerİ Cevapları

soru sor

MıSıR PiraMİtlerİ