Muhasebe MesleĞİ Ve Muhasebecİlİk

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, spartakus üyesi tarafından 8 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Muhasebe MesleĞİ Ve Muhasebecİlİk hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Her şeyden önce hemen şunu belirtelim ki değerli arkadaşlar ; Gerek muhasebe mesleği mensupları arasında olsun , gerekse tacirler ve çalışanlar arasında olsun , Muhasebecilik mesleği iki kısımda ele alınmıştır.Nedir bunlar? , “Ön Muhasebe” ve “Genel Muhasebe”. Tabi bu kavramlar başlıbaşına yasal kavramlar değildir.Sadece iyi niyet kuralları çerçevesinde, ticari ve meslek hayatımıza yerleşmiştir.Maksat yapılacak işi ve işi yapacak kişiyi tayin etmektir.Biz de ,

  burada meslek yaşantımıza yerleştiği üzere “Muhasebe Mesleğini” iki kısımda ele alacağız.Önce

  “Ön muhasebe” ve “Genel Muhasebe” terimlerinin ne olduğuna değinecek ve ardından da, bu iki konumda yapılan veya yapılması gerekenlerin neler olduğunundan bahsedeceğiz.

  ÖN MUHASEBE : Ön Muhasebe; birinci planda, günlük ticari hareketlerden ve firmanın ticari gidişatından haberdar olmak isteyen, Firma ortakları ile

  Firma yöneticilerine karşı yapılan muhasebedir.İkinci planda ise firmaya ait işlem ve değerlerin Genel muhasebeden önceki sınıflama ve kaydetme safhasıdır.Resmi evrakların Genel muhasebeye düzgün olarak akışını sağlar. Ön muhasebede bir firmanın ;

  -Stok takibi, (Stok: Henüz satılmamış ve depoda veya ambarda bekleyen mala stok(envanter) denir.

  -Cari hesap takibi(Cari hesap; Borç/Alacak ilişkisi içinde olduğumuz firmalardır.kime ne kadar borcumuz var veya kimden ne kadar alacağımız var , olduğunu bu program modülünde takip ederiz.)

  -Banka takibi,(Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar,ödenen çekler,yapılan veya gelen havaleler bu moülde izlenir.)

  -Çek/Senet Takibi,(Müşterilerden almış olduğumuz Çek ve Senetler ile Satıcılara vermiş olduğumuz Çek ve Senetlerin takibi burada yapılır.)

  -Faturaların Takibi,(Fatura, mal veya hizmetin teslim edildiğini veya teslim alındığını gösteren resmi belgedir.Fatura ile yapılan Mal ve Hizmet alım/satımları bu modülde takibe alınır.)

  -İrsaliyelerin Takibi,(İrsaliye mal sevkinde ve tesliminde kullanılan resmi belgedir.Henüz fatura edilmemiş ancak tesllimi yapılmış mallar bu program modülünde izlenecektir.)

  -Bordrolar,(Bordro modülünde de; bir firmanın çalıştırmış olduğu personellerin ücret hesaplaması yapılır.İlgili personelin o ay içersinde kaç gün çalıştığı ne kadar ücreti hak ettiği ve bu ücretten yapılan yasal kesintiler, bu kesintilerin nereye,nasıl ve ne şekilde ödeneceğinin takibi yapılır.

  Ayrıca remi evrakların düzenlenmesi, tasnifi ve düzgün bir şekilde klase edilerek ilgili yerlere işlenmesi de ön muhasebenin konusudur.
  8 Kasım 2007
  #1
 2. Muhasebe MesleĞİ Ve Muhasebecİlİk Cevapları

 3. muhasebeci olmak istiyorum fakat yapamam diye korkuyorum:kork:
  17 Nisan 2008
  #2
 4. öğretelim..
  18 Nisan 2008
  #3
 5. Ben ön muhasebe + personel işi yapıyorum 9 yıldır yapılamayacak birşey yok istiyorsan başarırsın.
  18 Nisan 2008
  #4
 6. T$KLeR..
  DevaMiNi BeKLeRiS...
  4 Mayıs 2008
  #5
 7. çok hafife almışsın, sadece istemekle olsaydı..
  9 Mayıs 2008
  #6
 8. Muhasebe çok basit ben muhasebe ögrencisiyim sadece hesap kitap degil saten muhasebe ezberde gerekio bende ikiside var diyen arkadaşlar muhasebe tam size göre bir bölüm
  30 Mayıs 2008
  #7
 9. bende özel şirketteyim muhasebe bölümünde

  kendimi geliştirmek ilermek istiyorum ufak tefek endişelerim var

  mesela öncelikli bilmem gereken konular madde madde nelerdir nelere dikkat etmeliyim...???
  12 Mart 2009
  #8
 10. Selam,

  ticaret meslek lisesi 4 cü sınıf öğrencisiyim muhasebe staj dosyası arıyorum lütfen yardımcı olun rica ediyorum.

  iyi günler.
  12 Mart 2009
  #9
 11. abiler ablalar ben muhasebeciliği okuyacam ama onlara ne istiyorlar bilmioyrum puan durumu felan filan yardımcı olurmusunuz:)
  21 Mayıs 2009
  #10
 12. ön muhasebe yapabilmek için ne gerekir veya kimler yapabilir, aranan özellikler nelerdir genel olarak..?
  13 Ekim 2009
  #11
 13. artık sm kalktı nmde mali müşavir olmak istiyorum iktisat fakültesini bitirmek lazım mış yha kaç puanla hangi bölümden alındı knusunda hiçbir fikrim yok bilenlerin yardım etmeleri rica olunur...:)
  5 Kasım 2009
  #12
 14. selamlar ben bu bölümü okumak istiyorum ama iş imkanları hakkında net bir bilgim yok? ortada kalır mıyım arkadaşlar iş bulabilir miyim?
  4 Haziran 2010
  #13
 15. ön muhasebe ogrenmek ıstıyorum acaba yardım edecek var mı işletme bolumu ogrencısıyım ama muhasebede zorlanıyorum...:):D
  25 Ağustos 2010
  #14
 16. Paylaşım için teşekkürler bi muhasebeci olarak muhasebeci olmak güzel ama biraz zor tabi:)
  19 Şubat 2012
  #15
soru sor

Muhasebe MesleĞİ Ve Muhasebecİlİk