Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, HazanBey üyesi tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Onun için en kötü nitelik kötümserlik, karamsarlık ve umutsuzluktu( Atatürk araştırma dergileri)

  Hafife alınmak, aşağıda ve altta görünmek , kolayca tenkit edilecek kusurları ve eksikleri bulunmak hele gülünç olmak pek korktuğu şeylerdendi

  ( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)

  Atatürk bilgiye çok önem verirdi. Kendisi
  çok okur okuyanları ve bilginleri çok takdir ederdi. Memleketimizde bilgili bulduğu tüm kişileri TBMM’ye getirmiş ve sofrasına davet etmiştir.( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)

  Atatürk çok kitap okurdu ve bu okuduklarını etrafına yayarken çeşitli konular üzerinde tartışmalar yapmayı severdi( Afet İnan – Atatürk’ten yazdıklarım)

  Mustafa Kemal cesurdur. Çünkü yapacağı işlerde başarı olmak için bütün şartların hazrılığını tamamlayarak ve karşısındakinin neler yapabileceğini hesap ederek, onlara karşı tedbirli hareket etmeyi önceden kararlaştırmıştır. Örneğin; büyük taarruza karar verdiği zaman planlarını tespit ettirirken düşman kuvvetlerinin mukabil ne gibi hareketler yapabileceğini hesap ettiği ve en kötü ihtimallere göre dahi tedbirler almayı önceden düşündüğünü söylerdi.(Afet İnan)

  Atatürk eline geçen fırsatları asla kaçırmaz, zamanı gelmedikçe acele etmezdi sabırlıydı. O kadar sabrederdi ki yerinden kıpırdamayacak sanılırdı. Hakikatte prensiplerinden bir zerresini feda ettiği görülmemiştir.( Mahmut Esat Bozkurt- Atatürk ihtilali)

  Mustafa Kemal gerçekçiydi. İnce hesap ve uzun yargılamalardan sonra karar verirdi.(Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Medeni kanunla Türk kadınına batı kadınının bütün haklarını veren Atatürk kendi münasebetlerinde bırakınız yabancı erkekle evlenen Türk kadınını, yabancı kadınla evlenen Türk erkeğine bile tahammül edemezdi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Dostlarına karşı sonsuz denilebilecek bir hoş görülülüğü ve düşmanlarına karşı bile en kızdırıcı vakalarda hislerini uzun müddet kapalı tutan sinir hakimiyetine sahipti. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Mustafa Kemal kendisinden bir zaaf ve laubalilik sezilmesi ihtimaline karşı pek titizdi. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Atatürk görev başında hiçbir laubaliliğe yer vermeyecek kadar ciddi.özel yaşayışında ise dostlarının her türlü nazını çekecek kadar samimi idi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Atatürk’ün bir gün barışmayacağı yakını, bir gün bağışlamayacağı suç yoktu. Atatürk insan zaafından iyi anlardı ve affetmeyi severdi her şeyi görürdü fakat görmezden gelirdi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Atatürk giyime ev ve eşya düzeni ile temizliğe çok düşkündü duvarda asılı şeylerde en küçük bir eğrilik gördüğünde kalkıp düzeltirdi. İstasyon binalarına bile gittiği zaman “banyosu nerede?” diye soruşları her gün yıkanma adetini en mütevazı Türk yuvalarına sokmak içindi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Zekası kadar hafızasına şaşardık, hiç dikkat etmez göründüğü konuşmalarda bile hiçbir şey unutmazdı.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Atatürk gizli iş yapmayı sevmez ve her bildiğinede “ gizli iş yapmamasını tavsiye ederdi” “Gizli iş gizli kalmaz ergeç meydana çıkar iyisi mi başında açık olun açık”derdi.Ruşen Eşref Ünaydın- Atatürk Tarih ve Dil Kurumu Hatıralar,1954( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)

  Millet sevgisiyle birlikte, insanlık sevgisi en belirgin özelliğiydi. Bütün insanların ve milletlerin mutlu olmasını isterdi.(Atatürk Araştırma Dergileri)
  7 Eylül 2008
  #1
 2. Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri Cevapları

 3. teşekkürler.
  14 Eylül 2008
  #2
 4. çok teşekkür saol yararlı oldu
  [kahretsin]
  17 Kasım 2009
  #3
 5. sınavda başarılar dileyin bana:D:D
  17 Kasım 2009
  #4
 6. Süper paylasım ! Tesekkürler

  atam izindeyiz.....!!!
  17 Kasım 2009
  #5
soru sor

Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri