Nafaka hangi durumlarda alınır?

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, ziki üyesi tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Nafaka hangi durumlarda alınır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Nafaka hangi durumlarda alınır?  Nafaka miktarı nasıl belirlenir? Ödenmeyen nafakayı almak için ne yapılabilir? Nafaka ne zamana kadar ödenir?[​IMG]

  Hep söylüyoruz ya, evlenmek kadar boşanmak da doğaldır diye. Ama bazen bu doğal durum, olması gerektiği doğallıkta yaşanmıyor ne yazık ki. Ortaya beklenmedik karışıklıklar, zıtlaşmalar çıkabiliyor. Aynı evi paylaşan insanlar birbirlerine düşman gibi davranabiliyorlar. Sonra nafaka savaşları başlıyor.

  Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için boşanma esnasında nafaka konusundaki haklarınızı iyi bilmelisiniz. Hangi durumlarda nafaka alabileceğinizi, nafaka miktarının neye göre belirleneceğini, bu miktarın artıp azalma ihtimalinin olup olmadığını, ödenmeyen nafaka için ne yapabileceğinizi, nafakasız boşandıktan sonra nafaka davası açma hakkınızın olup olmadığını öğrenmelisiniz. Avukat Suat Aydın’ın anlatımıyla tüm bu konulara açıklık getiriyoruz.

  Nafaka hangi durumlarda bağlanır?
  Nafaka eşlerin yoksulluğa düşmesi durumunda eski kanunumuzda sadece kadınlara bağlanan, yeni kanunumuzda ise erkeğe de bağlanabilen bir yardım parasıdır. Bunun bağlanacağına mahkeme karar verir ve “yoksulluk nafakası” adı altında ödenmeye devam eder.

  Kadın için nafaka evlenene kadar devam eder ya da taraflar anlaşırsa bir sözleşme ile toplu bir ödeme yapılır ve her ay nafaka ödenmesinden vazgeçilebilir. Erkek için ise mahkeme, boşanma davasında, eşlerin gelir durumlarını inceledikten sonra nafaka miktarının ne kadar olacağına karar verir.

  Eski eşim evlendi, nafaka ödemeyi kesebilir miyim?
  Eski eşin evlenmesi durumunda nafaka ödeyen tarafın bunu otomatik olarak kesmesi doğru değildir. Bunun için mahkeme kararı gerekir. Mahkemeye müracaat edildiğinde mahkeme durumu inceler ve nüfus kağıtlarını ister. Basit bir dava olarak sürer ve hakim evlenen tarafın nafakasını kaldırır.

  Nafakasız boşandıktan sonra nafaka davası açılabilir mi?
  Eşlerden biri, nafaka istemeden ayrılmış olması durumunda, daha sonra tekrar nafaka isteyemez. Ancak çocuk için, çocuğun velayetini alan taraf çocuğun giderleri için her zaman nafaka talebinde bulunabilir. Çocuk 18 yaşını dolduruncaya kadar diğer taraf buna iştirak etmekle yükümlüdür. Eğer çocuk üniversiteye gidecekse eğitim dönemi 24 yaşına kadar sürebilir. Bu süre boyunca nafaka almaya hakkı vardır.

  Boşanma davalarında nafaka isteme durumlarında, dilekçede tüm talepler dile getirilir. Ne kadar nafakaya ihtiyaç olduğu, varsa çocukların giderlerinin ne kadar olduğu ve bu giderleri paylaşmak adına ne kadar iştirak nafakası istenildiği yazılır. Hakim bu talepleri, getirilen bilgi ve belgelere dayanarak, hatta tarafları ve çocukları mahkemenin psikoloğuna gönderip sosyal uzmanlardan alacağı raporlarla belgelendirerek karar verir.

  Eski eşimin geliri arttı, daha fazla nafaka alabilir miyim?
  Hakim nafakaya karar verdiğinde, nafaka alacak tarafın yoksulluğa düşmesini engelleyecek bir miktara hükmeder. Karar verirken bunu enflasyona endeksleyebilir, tarafların anlaşmasına göre belirleyebilir ya da belirli bir yüzde koyabilir. Eski eşin gelirinin artması, diğerinin buna uygun olarak nafakasının artmasını gerektirmez. Hukuk buna imkan tanımıyor.

  Takdir edilen nafakayı artırmak, ancak nafaka kararı verilirken, belirli bir oranda yıllık enflasyon artışına bağlanmışsa ve taraflar arasında bir sözleşmeyle belirli bir oranda artırılmasına izin verilmişse mümkündür. Eğer çocuk varsa, çocuğun hayat standardının yükselmesi için iştirak nafakasının artırılması talep edilebilir.

  Ödenmeyen nafakayı almak için ne yapılabilir?
  Mahkemelerimiz talep üzerine genelde ilk duruşmalarda kadın için daha sonra artırılmak veya eksiltmek üzere az veya çok bir nafakaya karar veriyorlar. Çocuklar için ise hakim daha öncelikli bir karar verebilir. Eğer eş bu ödemeyi yapmazsa, ara kararda verilen iştirak nafakası ödemesi icraya koyulabilir. Yine ödemezse nafaka borçlusu ödeyene kadar ceza davası açılır. Mahkemelerimiz hapisle cezalandırma konusunda karar veriyorlar.

  Birikmiş nafakalar için faiziyle ödeme alınır. Nafaka alacağı her zaman icraya konulabilir. Nafakayı ödemeyen taraf, açılan ceza davasından ceza görmemek için birikmiş nafakayı toptan ödemek durumunda kalır genelde. Tabii böyle davalarda taraflar arasında ekonomik güce göre çeşitli sözleşmeler yapılabilir.

  Boşanma davasında nafaka miktarı neye göre belirlenir?
  Nafaka anlaşmalı davalarda miktar belirlenmişse ve yıllara göre belirli bir endeks kararlaştırılmışsa buna göre davranılır. Eğer nafaka bu şekilde kesin çizgileriyle belirtilmemişse, nafakayı alan taraf, zaman içinde enflasyon karşısında miktar azalıyor ve ihtiyaçlarını karşılamıyorsa bunun artırılmasını talep edebilir. Diğer tarafın mal varlığında bir eksilme varsa, durumu kötüye gitmişse, iflas etmişse, kullandığı gelirler başkasına bağlıysa, nafakanın azaltılmasını talep edebilir.

  Nafaka belirlenirken göz önünde bulundurulan etkenlerden en önemlisi, çocuğun ihtiyaçlarıdır. Bizim hukukumuz bu konuda daha objektiftir. Kişinin gelir durumu saptanırken, çiftin birlikteyken sahip olduğu standartlar göz önünde bulundurulur.
  5 Ağustos 2011
  #1
 2. Nafaka hangi durumlarda alınır? Cevapları

 3. Iki aydir evliyim. Cocugum yok. Esimin psikolojik ve norolojik sorunlari oldugunu evlendikten sonra ogrendim. Gorucu usulu ile evlendim. Bu durumlarda nafaka odermiyim.
  21 Eylül 2012
  #2
 4. Merhaba;

  Boşanma Davasında Nafaka Nasıl Alınır?

  Boşanmaya dayalı olarak istenebilecek iki çeşit nafaka türü bulunmaktadır. Bunun haricinde talebe gerek olmaksızın mahkemece karar verilen bir nafaka türü de bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir: Tedbir nafakası: Boşanma davası açılmadan önce başka bir dava açılarak veya boşanma davası ile birlikte eşin kendi veya reşit olmayan çocuk için isteyebileceği nafakadır. Boşanma öncesinde tedbir nafakası istenebilmesi için, talepte bulunan eşin ayrı yaşamakta haklı olduğunu ispatı zorunludur. Bu nafakanın başlangıç tarihi dava tarihidir ve bu nafaka üzerinde herhangi bir faiz işlemez. Yoksulluk nafakası: Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek eş, boşanmada kusuru daha ağır olmamak koşuluyla, diğer eşin mali gücü oranında süresiz olarak nafaka talep edebilmektedir. Yoksulluk nafakası talebi boşanma davası ile birlikte yapılabileceği gibi, boşanma davasının kesinleşmesinin ardından bir yıl içerisinde ayrı bir dava ile de talep edilebilir. Bu nafaka alacak sahibi olan eşin evlenmesi ile son bulabilmektedir, borçlu eşin evlenmesi ise nafaka da indirim sebebi olabilmektedir. İştirak nafakası: Boşanmış olma velayet verilmeyen eşin çocuğun bakım masraflarına katılma yükümlülüğünü sonlandırmamaktadır. Bu sebeple boşanma davası sonunda mahkeme velayet verilmeyen eşin mali gücü oranında belirli bir miktar iştirak nafakası ödemesine karar verir. Kural olarak bu nafaka çocuk ergin oluncaya kadar devam eder. Ancak çocuk ergin olmasına rağmen eğitimine devam ediyorsa, nafaka eğitim sona erinciye kadar devam eder.
  5 Mart 2014
  #3
 5. SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSU

  16. YILLIK EMEKLİ EMNİYET MENSUBU GÜVENCESİ İLE ÇALIŞMLARIMIZI TÜRKİYENİN 81 VİLAYETİNDE AKTİF OLARAK SÜRDÜRMEKTEYİZ.SIRASIYLA YAPILAN ÇALIŞMALAR AŞŞAĞIDAKİ ANA BAŞLIKLAR ALTINDA TOPARLANMIŞ OLUP MEVCUT RESMİ SİTEMİZİ SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK YAZARAK GOOGLEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.


  *EŞ TAKİBİ

  *KİŞİ TAKİBİ

  *SEVGİLİ TAKİBİ

  *TEKNİK TAKİP

  *SANAL TAKİP

  *FİZİKİ TAKİP

  *ADRES TESPİTİ

  *BOŞANMA DAVASI ÖNCESİ DELİL TOPLAMA

  *KAYIP ÇOCUK VAKASI

  *VARİYET TESPİTİ

  *MALİ ANALİZ

  *HUKUK DANIŞMANLIĞI

  *HIRSIZLIK VE DOLANDIRICILIK

  *FİZİKİ VE BİLİŞİM SUÇLARI


  SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK HİZMETLERİ


  ÖZEL PROGRAMLARLA TELEFON DİNLEME VE KAYDI MÜMKÜNDÜR !!!

  25 Ocak 2015
  #4
soru sor

Nafaka hangi durumlarda alınır?