Nasıl Ölüyoruz? Kişi Ölüm Anında Ne Hisseder...

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, ßΟΟßЧ Ž üyesi tarafından 3 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Nasıl Ölüyoruz? Kişi Ölüm Anında Ne Hisseder... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İnsan ölüm anında ne hisseder, ölüm nasıl olur? Psikolog McVey’in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüştü...

  Bilim dergisi New Scientist, “insan ölüm anında ne hisseder, ölüm nasıl olur” sorularına yanıt aradı. New Scientist, İskoçya’daki Caledonian Üniversitesi’nden Psikolog Cynthia McVey’in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve ‘bilimsel incelemeleri’ bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı.
  Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu.
  Araştırmaya göre ölüm anlarında şunlar yaşanıyor:

  1-Boğulma:
  Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

  2-Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni, çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

  3-Kafanın kopması:
  Uzmanlara göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa’daki raporlara göre 18’inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

  3-Yüksekten düşme:
  ABD’deki Golden Gate Köprüsü’nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

  4-Elektriğe kapılma:
  Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkumların ölüm nedeni, beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

  5-Kan kaybı:
  1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

  6-Dekompresyon (Basınç kaybı): Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

  7-Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

  8-Asılma: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkumlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

  9-Zehirli iğne: ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkumların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.
  3 Aralık 2009
  #1
 2. Nasıl Ölüyoruz? Kişi Ölüm Anında Ne Hisseder... Cevapları

 3. böyle ölmek istemem :D
  3 Aralık 2009
  #2
 4. Paylaşım için saol
  4 Aralık 2009
  #3
 5. bunu yazan kişi kaç kere ölmuş acaba :D
  4 Aralık 2009
  #4
 6. paylaşım için teşekkürler
  5 Aralık 2009
  #5
 7. bunun rsimlisi verilmişdi galiba :alala:
  5 Aralık 2009
  #6
 8. hayatta böle ölmek istemem allah korusun.[paylaşım için sağol]
  5 Aralık 2009
  #7
 9. allaah hayırlı ölüm nasip etsin
  7 Aralık 2009
  #8
soru sor

Nasıl Ölüyoruz? Kişi Ölüm Anında Ne Hisseder...