Neden F Klavye?

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, doggancan üyesi tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır. Neden F Klavye? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]
  Gelecek yıllarda okuma yazma bilen her insanın zorunlu ihtiyacı haline geleceği kesin olan ve daktiloların da yerini almakta olan bilgisayarlar, ülkemizde genellikle ilkel yöntemlerle kullanılmaktadır. [​IMG]

  On parmakla, klâvyeye bakmadan yazma yönteminin bilgisayar kullanımında yaygınlaşmaması nedeniyle özellikle yazı işlerindeki ve işlemlerindeki zaman ve emek israfı büyük oranlarda bulunmaktadır. 8-10 sayfalık bir raporun 1-2 parmakla bilinçsiz olarak yazılması ile on parmakla klâvyeye bakmadan yazılması arasında 4-5 katı bulan verim farkı genellikle göz ardı edilmekte ve düşünülmemekte, hattâ bilinmemektedir. Ülkemizde bilgisayarların bilinçsiz kullanılmasının ve On parmakla kullanım yönteminin yaygınlaşmamasının baş etkeni, bilgisayarlarda Türk dilinin özelliklerine ve Türk Standardına uymayan klâvyelerin sorumsuzca yayılması, bunun da nedeni, bilinçsiz ve kuralsız ithalât rejimimizdir. Gümrük kanunları; mekanik, elektrikli ve elektronik daktilo klâvyelerinin Standart Türk Kodu’na uymasını zorunlu kıldığı halde, bilgisayar klâvyeleri bu hükümden muafmış gibi (yorum hatalarıyla) mevzuat ihlâl edilmektedir.

  Türk dilinin özelliklerine göre on parmakla yazma yöntemi için çok verimli bir Standart Türk Klâvyesi resmen varolduğu halde, İngiliz dili için 130 yıl önce belirlenmiş klâvyeyi Dünya standardı zanneden kullanıcıların da bu hususta çok bilinçsiz oluşları, bilgisayar kullanımındaki verimsizliğin en büyük etkeni olmaktadır.

  Klâvyelerin oluşturulmasında bir Dünya standardı yoktur ve değişik dilleri konuşan toplumların ses, hece ve harf ayrıcalıkları varoldukça dünyanın tek bir standardı olamaz da. Örneğin Türkçe'deki ”ı” harfi, başta İngilizce olmak üzere birçok dillerin alfabesinde yoktur. Aynı şekilde ”ğ, ç, ş, ö, ü” harfleri de birçok dillerde yoktur. Ses olarak varolan dillerde de değişik harflerle, bazen birkaç değişik harfin birbirini izlemesiyle belirtilmektedir. Cyrilic alfabe, Arap alfabesi, Çin ve Japon harf karakterleri ise bambaşka şekillerdedir. Bunları Dünya standardı olarak birleştirmek bugün için hiç düşünülmediği gibi, değişik dillerdeki seslerinin ve harflerinin çoğunun aynı oluğu Lâtin alfabesini müştereken kullanan İngiliz, Fransız ve Alman klâvyelerinde de ”é, è, ê, ç, ö, ü, ß” gibi ayrıcalıklar için bu ülkelerde kendi dillerinin özelliklerine göre düzenlenmiş farklı klâvyeler bulunmaktadır. Özet olarak klâvyelerde tek bir Dünya standardı olması gerekmemektedir..
  [​IMG]
  Ülkemizde 1950’li yıllarda, klâvyeyi Türk dili özelliklerine uygun olarak standartlaştırma girişimi, resmî makamlarca da olumlu ve yapıcı bir ruhla (1928’de Atatürk’ün yaptığı harf devriminin bilimsel yönü örnek alınarak) geliştirilmiş ve Türk dili için, üzerinde çalışanların Dünya Şampiyonu bile olabilecekleri (oldukları), rekorlar kırabilecekleri (kırdıkları) Standart Türk Klâvyesi, 20 Ekim 1955 tarihinde önce “Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi” tarafından, sonra “Devlet Malzeme Ofisi” tarafından, daha sonra da “Türk Standardları Enstitüsü” tarafından resmen kabul edilmiş: sadece mekanik, elektrikli ve elektronik daktilolar için değil, bilgisayarlar için de “TS 2117 – UDK 681.6.065” kodu ve “İki Elle Kullanılan Alfa nümerik Klâvyelerin Temel Düzeni” başlığı ile tescil edilmiş; bu arada Gümrükler Kanununa da standarda uymayan klâvyelerin ithalini yasaklayan madde eklenmiş bulunmaktadır. Fakat bu hükümlerin bilgisayar klâvyeleri için de uygulanması genellikle ihmal edilmektedir.

  Dünyanın en çok konuşulan dili İngilizce olduğu için bilgisayar satışlarında da başta gelen İngiliz klâvyesi, Amerikan ve İngiliz firmalarının bile gerek donanım, gerekse yazılım bakımından ürettikleri tek klâvye değildir. Üretici firmalar, dil ayrıcalıklarını da göz önüne alarak istenen her türde klâvye ile donanım ve yazılımlar üretip satmaktadırlar; yeter ki ithalâtçı ve kullanıcı, klâvye konusunda bilinçli olsun ve kendi dilinin klâvyesini istesin.
  22 Temmuz 2009
  #1
 2. Neden F Klavye? Cevapları

 3. ben Q klavye kullanıyorum
  22 Temmuz 2009
  #2
 4. bnde Q kullanıyorm:)
  22 Temmuz 2009
  #3
 5. f klavye kullanmak ölüm benim için:muahaha: okulda vardı 2 saatte zor yazıyoduk yazıları
  22 Temmuz 2009
  #4
 6. evet bizim okuldada F var cok zor yha:D
  22 Temmuz 2009
  #5
 7. benmkide Q klavye ama F klavye daha basit
  bizim okulda da F klavye var
  yinede ben ikisiylede çok kolay yazabiliyorum:)
  22 Temmuz 2009
  #6
 8. f klavye harika arkadaşlar bos verin Q siz yha :tamam::tamam:
  22 Temmuz 2009
  #7
 9. F mi kullanıyon Q mu?
  22 Temmuz 2009
  #8
 10. f klavye oldumu ben Q ya çevirip öyle yazıyorum valla:d
  22 Temmuz 2009
  #9
 11. ezbere biliyon demekki:D
  22 Temmuz 2009
  #10
 12. aynen :d Allaha şükür 10 parmak:D
  22 Temmuz 2009
  #11
 13. Bende Q klavye kullanıyorum f yide ben Q ya çeviriyorum...
  Ama gece uykum başlamışken bakmadan yazamıyorum :D
  22 Temmuz 2009
  #12
 14. aynen...:hehehe::hehehe:
  22 Temmuz 2009
  #13
 15. 7/24 bakmadan 10 parmak sınırsız yakında ayak parmaklarımlada yazcam.pp:D
  22 Temmuz 2009
  #14
 16. :muha::muha: adam gelistirmis isi artıq disleriylede yazacak:muha:
  22 Temmuz 2009
  #15
soru sor

Neden F Klavye?