Neden Parmaklarımızı Çıtlatırız...

İsimli konu WH 'Kültür' kategorisinde, perwer04 üyesi tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde yazılmıştır. Neden Parmaklarımızı Çıtlatırız... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler.
  En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.

  Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.
  Şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekerseniz, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır.
  Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içersinde tekrar oluşması biraz zaman alır.
  Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gaz miktarının bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hala anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabı da henüz yoktur. Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.
  Evet geldik en çok merak edilen soruya[​IMG] Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bu konuda elde çok az bilimsel çalışma sonucu vardır. Bir görüşe göre parmak çıtlatmanın eklem yerlerimizdeki sıvıya bir tesiri yoktur. Diğer bir görüşe göre ise sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.
  [​IMG]
  23 Eylül 2009
  #1
 2. Neden Parmaklarımızı Çıtlatırız... Cevapları

 3. kireçlenmeye yol açar diyorlar
  25 Eylül 2009
  #2
 4. hımm bende sürekl kırıyorumm kırmayıncada kendimi çok acayip hissediyorum ne yapcam şimdik yhaaa:D
  25 Eylül 2009
  #3
 5. Değerli yorumlar için sağolun..
  27 Eylül 2009
  #4
 6. parmaklar çıtlandığında bildiğimiz gibi kat kut sesi çıkar.ve insanlar bunu yapmaktan hoşlanır ve zamanla alışkanlık olur yani farkında olmadan çıtlatmaya başlanır.bu ses fiziksel ve ruhsal rahatlamaya sebeb olur ama eklemler zamanla kireçlenir ve kesinlikle ileride bu çıtlatma sonucunda romatizma meydana gelir .tabiki bu oran %100 değildir ama büyük bir ihtimal vardır.
  12 Şubat 2011
  #5
soru sor

Neden Parmaklarımızı Çıtlatırız...