Neurofeedback Nedir?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 22 Nisan 2008 tarihinde yazılmıştır. Neurofeedback Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Neurofeedback Nedir?
  Neurofeedback tekniğinin temelinde hastaya – çocuk,genç,erişkin- sözlü olarak zihin oyunları oynamaları söylenir. Hasta ,kafasına, saçlı deriye yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla bilgisayar cihazına bağlıdır.Hasta, hangi beyin dalgası aktivitesinin geribildiriminin yapıldığını bilgisayar monitöründen görebilir.Hasta, konsantre olup beta dalgaları ürettiği için ödüllendirilir.Betasını ne kadar çok arttırırsa ödülü de çoğalır.Bu ödül nasıl oluyor.Beta dalgalarını arttırırken belli bir eşiğin üzerine çıkması gerekiyor.Bunu da çocuklar oyunlar vasıtasıyla yapıyorlar . Örnek : Oyunlarımızdan biri olan uçağı, belirlediğimiz eşik çizgisinin üstünde tutmaya çalışıyorlar.Çizginin üstünde tutmayı başardıkları sürece hem betaları artıyor hem de bilgisayar onlara bayrak kazandırıyor.Çizginin üzerinde tuttukları sürece bayrak kazanmaya devam ediyorlar.Bir diğer ödül de ses.Uçak çizginin üzerinde durduğu sürece güzel bir müzik sesi duyuluyor.Bir süre sonra beyin şartlandığı için ister istemez müzik sesini duymak ve bayrakları görmek için beta dalgaları da ister istemez artıyor.Aynı ödül sistemini theta dalgalarını azaltmak için de uygulayabiliriz.Bu sefer aynı uçağımız belirlediğimiz eşiğin altında durduğu sürece ödül kazanılacak.Ne kadar çok çizginin altında kalırsa o kadar çok ödül bayrak kazanılacak ve ses duyulacak aynı zamanda da theta dalgalarını azaltmış olacaklar.
  22 Nisan 2008
  #1
 2. Neurofeedback Nedir? Cevapları

 3. Teşekkürler...
  22 Nisan 2008
  #2
 4. Neurofeedback ile beynin daha verimli çalışması konusunda Nöroterapist Dr. Bora Küçükyazıcı'nın ayrıntılı bir makalesini buldum:

  Neurofeedback, beynin yeterli verimde ve uygun şekilde kullanılamadığı düşünülen durumlarda fayda sağlamaktadır. Aşağıda yer alan zihinsel, duygusal ve fiziksel fonksiyonlarda daha yüksek verim sağlamak için neurofeedback terapisi uygulanmaktadır:


  - Daha net düşünmek ve zihinsel berraklığı geliştirmek
  - Dikkat ve konsantrasyon artışı ile öğrenme becerisini arttırmak
  - Zihinsel esneklik artışı ile bir konudan diğerine daha hızlı geçiş yapmak
  - Günlük yaşam fonksiyonlarında denge sağlamak adına, duygu, düşünce ve davranışları düzenlemek
  - Spor aktivitelerinde daha iyi zamanlama ayarı ve dikkat becerisini arttırmak
  - Genel yaşamda daha iyi hissetmek adına, beyin fonksiyonlarını geliştirmek


  Neurofeedback kişilere okulda, spor yaşamında veya iş yerinde bireysel performans artışında yardımcı olur mu?

  Evet, neurofeedback bireysel performans artışında etkin şekilde fayda sağlamaktadır. Yüksek zihin performansı yaşamın bazı dönemlerinde sağlanıyor olsa da, tekrarlanması ve sürdürülebilmesi genelde zordur. Oysa beyin dalgalarını yönetmeyi ve beynini daha verimli kullanmayı öğrenen kişi, düşünce performansını geliştirme ve sürdürme konusunda becerisini arttırmıştır.


  Kaynak ve Makale Devamı:
  http://cocukvegenc.com/icerikdetay-133/dehb-tedavisinde-noroterapi-uygulamasi-neurofeedback.html
  1 Kasım 2012
  #3
soru sor

Neurofeedback Nedir?