nüfus politikası hakkında

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. nüfus politikası hakkında hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. nüfus politikası ile ilgili bilgi
  11 Kasım 2010
  #1
 2. nüfus politikası hakkında Cevapları

 3. NÜFUS POLİTİKASI NEDEN UYGULANIR?

  Nüfus bir ülkenin kalkınmasında en önemli etmenlerden biridir.Ancak ülkelerin kalkınmasında nüfus miktarından çok nüfus özellikleri önemlidir.Nüfus artış hızının yüksek olduğu gelişmemiş ülkelerde başta ekonomik olmak üzere sosyal ve kültürel birçok sorun ortaya çıkmıştır.Buna karşın nüfusun çok az arttığı veya azaldığı gelişmiş ülkelerde ise bu durum ülke varlığını ve geleceğini tehdit etmektedir.Bu nedenle ülkeler nüfusun belli oranda,sorun yaratmadan artışını sağlamak için çeşitli nüfus politikaları uygulamaktadır.

  -Nüfus politikaları ile ülkeler;nüfusun niteliğini niceliğini ve dağılımını bilinçli olarak değiştirmeyi hedeflemektedir.

  -Günümüzdeki ülkelerin nüfus artış hızları ve nüfüs özellikleri ile kalkınmaları arasında ilişki kurulmaktadır.

  Farklı nüfus özelliklerine sahip olan ülkeler farklı nüfus politiklaarı uygulamaktadır.
  Dünya'da genel olarak uygulanan 3 çeşit nüfus politikası vardır.
  1-Nüfus artış hızını azaltmaya yönelik uygulanan nüfus politikası:
  Çin,Hindistan,Kenya,Endonezya gibi ülkelerde uygulanır.bu ülkelerde çocuk ve genç nüfusun fazla olması bir çok soruna neden olmaktadır.

  2-Nüfus artış hızını yükseltmek için uygulanan politika:
  ABD,Kanada ve Avrupa ülkeleri gibi nüfusu özellikle genç nüfusu hızla azalan ülkelerde uygulanır.Bu ülkelerde üretici nüfusun azalması ve yaşlılık sorununu ortaya çıkarmıştır.

  3-Nüfusun nitelik ve niceliğini iyileştirmek amacıyla uygulanan nüfus politikası;özellkler gelişmekte olan ülkelerde uygulanır.Bu ülkelerde bir taraftan aile planlaması ile nüfus artış hızı düşürülmeye bir taraftanda nüfusun nitelik ve niceliği iyileştirilmeye çalışılmıştır.


  NÜFUS POLİTİKASI NEDİR?ÜLKELERİN FARKLI NÜFUS POLİTİKASI UYGULAMALARININN NEDENLERİ NELERDİR?

  *Nüfusun sayılsal artışını ekonomik ve sosyal açıdan çelişmesini belirleyen ilkeler nüfus politikasını oluşturur.

  *Dünya'nın farklı ülkelerinde nüfus politiklalarının uygulanması bir dizi kararlara çeşitli politikalar arasındaki öncelik ve dengelere bağlıdır.Bazı ülkeler nüfusun artış hızını tekrar yükseltme eğilimindedir.Görüldüğü gibi ülkeelrin uyguladıkları nüfus politikaları zaman içinde değişmektedir.

  -Yaş bağımlılık oranı bir ülkede çalışan her 100 kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısıdır.Gelişmemiş ülkelerde genç nüfusun fazla olması nedeniyle yaş bağımlılık oranı yüksektir
  13 Kasım 2010
  #2
soru sor

nüfus politikası hakkında