Ölüler için okunacak dua....

İsimli konu WH 'Dualar' kategorisinde, MaSMaVi üyesi tarafından 24 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Ölüler için okunacak dua.... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İnsan[​IMG] bu dünyada kalmak için yaratılmadı. Ölüm bir köprü gibidir. Sevgiliyi sevgiliye kavuşturur. Ölmek[​IMG] felaket değildir. Öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek felakettir. Ölülere[​IMG] duâ ile[​IMG] istiğfâr etmekle[​IMG] onun için sadaka vermekle yardım etmek[​IMG] imdâdlarına yetişmek lâzımdır. Ne yapılacaksa biran önce yapılmalıdır. Dinimizde 40.gün 52.gün diye bir şey yoktur. Bunlar Hıristiyanlıktan geçme batıl inançlardır. Resûlullah buyurdu ki: “Ölünün mezardaki hâli[​IMG] imdâd diye bağıran[​IMG] denize düşmüş kimseye benzer. Boğulmak üzere olan kimse[​IMG] kendisini kurtaracak birini beklediği gibi[​IMG] meyyit de[​IMG] babasından[​IMG] anasından[​IMG] kardeşinden[​IMG] arkadaşından gelecek bir duâyı gözler. Kendisine bir duâ gelince[​IMG] dünyanın hepsi kendine verilmiş gibi sevinmekten daha çok sevinir. Allahü teâlâ[​IMG] yaşıyanların duâları sebebi ile[​IMG] ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. Dirilerin de ölülere hediyesi[​IMG] onlar için duâ ve istiğfâr etmektir.”
  Îman ile ölenlere hatim okuyup sevabını bağışlamak[​IMG] hatm-i tehlîl yapmak[​IMG] yâni yetmişbin Kelime-i tevhîd okuyup sevabını ruhuna hediye etmek çok faydalıdır. Hadis-i şerifte: “Bir kimse[​IMG] kendisi için veya başkası için yetmişbin aded Kelime-i tevhîd okursa[​IMG] günahları affolur” buyuruldu.
  Yetmişbin Kelime-i tevhîdi bir kimse veya birkaç kimse okuyabilir. Hatim de cüzler halinde dağıtılıp kısa zamanda bitirilebilir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Kabristandan geçen kimse 11 ihlas okuyup[​IMG] sevabını kabirdekilere hediye ederse[​IMG] ölü adedince sevab verilir.”
  Bir kimse[​IMG] farz olsun[​IMG] nafile olsun[​IMG] herhangi bir ibâdeti yaparken veya yaptıktan sonra[​IMG] sevabını[​IMG] ölü[​IMG] diri herkese hediye edebilir.
  Namaz[​IMG] oruç[​IMG] hac[​IMG] umre[​IMG] sadaka[​IMG] Kur'an-ı kerim okumak[​IMG] evliyanın kabrini ziyaret[​IMG] kurban[​IMG] zikr gibi ibâdetlerin sevabları başkasına hediye edilebilir. Hediye edenin kendi sevabından hiç azalmadan[​IMG] bütün müminlere de sevabı erşir. Yani sevab[​IMG] hediye edilenlere[​IMG] taksim edilmeden[​IMG] her birine bütünü kadar erişir.
  Her ibâdetin sevabı[​IMG] Resûlullah efendimizin mübarek ruhuna da gönderilebilir. İbni Ömer hazretleri[​IMG] Peygamber efendimiz için umre yapmıştır.
  İbn-is Serrac hazretleri de Resûlullah efendimiz için onbinden fazla hatim okumuş[​IMG] mübarek ruhu için kurban kesmişti.
  Şu hâlde[​IMG] her mümin yaptığı ibâdetlerin sevablarını[​IMG] başta Peygamber efendimiz olmak üzere[​IMG] ana-babasına ve bütün müminlere hediye etmelidir! Sevabı hepsine de gider. Kendi sevabından da bir şey eksilmez.
  24 Eylül 2008
  #1
 2. Ölüler için okunacak dua.... Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler
  28 Eylül 2008
  #2
 4. teşekkürler...
  28 Eylül 2008
  #3
 5. ellerıne sağlık
  30 Eylül 2008
  #4
 6. yuregıne saglık
  30 Eylül 2008
  #5
 7. haklısın maviş.islamda 40,52 yoktur.değişik iklimler olduğu için olabilir.neyse.saol.güzel konu.
  17 Ekim 2008
  #6
 8. Kur'ân okumak, belli bir maksat için diriye fayda verince, ölüye fayda vermesi daha evlâdır. İbn Salâh'a göre, Kur'ân okuma sonunda: "Allah'ım okuduğumuz Kur'an'ın sevabını filancaya ulaştır" demesi ve okunan Kur'an'ı dua kılması da uygun olur. Bu hususta uzak, yakın aynıdır değişmez. Bunun fayda vereceğine kesin olarak inanmak lazımdır. Nitekim Peygamber (s.a.v) de, zaman zaman kabirlere uğrar ve oradakilere dua ederlerdi. Bu konuda İbn Ebî Şeybe'den rivayet edilen hadis şöyledir: "Hz. Peygamber (s.a.v) her yılın başında Uhud'daki şehitlerin kabirlerine gelir ve şöyle derdi: "Sabrettiğiniz şeylere mukabil sizlere selâm ve selâmet! Dünyanın en güzel neticesi budur!" Allah Resulü (s.a.v) bazen de Bâkî mezarlığına çıkar ve şöyle derdi: "Ey mü'minler yurdunun sâkinleri! Selâm size! Bizler de inşâallah sizlere kavuşacağız. Allah Teâlâ'dan bizim ve sizin için âfiyet, ahiretle ilgili korku ve sıkıntılardan selâmet ve siyânet dilerim."

  Konu için teşekkürler..


  19 Ekim 2008
  #7
 9. Te$ekkürLér...
  5 Aralık 2008
  #8
 10. çok iyi teşekkür ederim
  12 Aralık 2008
  #9
 11. Gerçktende çok güzel
  23 Ağustos 2012
  #10
soru sor

Ölüler için okunacak dua....