Ölüm anında ne hissedilir?

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, baykartaL üyesi tarafından 21 Temmuz 2008 tarihinde yazılmıştır. Ölüm anında ne hissedilir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bilim dergisi New Scientist, "insan ölüm anında ne hisseder, ölüm nasıl olur" sorularına yanıt aradı.Ölüm anında ne hissedilir?

  Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, İskoçya'daki Caledonian Üniversitesi'nden psikolog Cynthia McVey'in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel incelemeleri bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı.

  Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu.

  Araştırmaya göre ölüm anlarından şunlar yaşanıyor:

  Boğulma: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

  Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

  Kafanın kopması: Uzmanlara göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa'daki raporlara göre 18'inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

  Yüksekten düşme: ABD'deki Golden Gate Köprüsü'nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü ortaya çıktı.

  Eelektriğe kapılma: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

  Kan kaybı: 1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

  Dekompresyon (basınç kaybı): Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

  Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

  Asılma: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

  Zehirli iğne: ABD'de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.
  21 Temmuz 2008
  #1
 2. Ölüm anında ne hissedilir? Cevapları

 3. paylasm içn tesekkrler merak ediodum :D
  21 Temmuz 2008
  #2
 4. Hmm ozaman sen ölme :D
  21 Temmuz 2008
  #3
 5. nie elbet bi gün olucak :(:(
  21 Temmuz 2008
  #4
 6. ölücezz.ve belki bu yazanların çoğunu yaşıycazz.inşallah fazla canımız yanmazz:(
  21 Temmuz 2008
  #5
 7. allah herkese uzun ömür versin,.
  18 Eylül 2008
  #6
 8. TeşekkürLer...:kork:
  18 Eylül 2008
  #7
 9. Ölümün her türlüsü zor demekki arkadaşlar...paylaşım için teşekkürler.
  19 Eylül 2008
  #8
 10. paylasim icin sagol...
  19 Eylül 2008
  #9
 11. paylaşım için tşk.
  19 Eylül 2008
  #10
 12. Teşekkürler.
  19 Eylül 2008
  #11
 13. :deli:değüşük bişi
  20 Eylül 2008
  #12
 14. pylşm için teşekkürler
  20 Eylül 2008
  #13
 15. Paylaşım için Teşekkürler
  31 Aralık 2009
  #14
soru sor

Ölüm anında ne hissedilir?