Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kabul Edenler

İsimli konu WH 'Sınavlar' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kabul Edenler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kabul Edenler  Bu anlayışa göre güzellik, bütün nesnelerde farklı derecelerde bulunmaktadır; bu bireyin kişisel deneyimlerinden, alışkanlıklarından, tercihlerinden bağımsız olarak vardır.

  Örneğin Selimiye Camisi, dünyada hiçbir insan kalmasa da yine güzellik değerini taşıyacaktır.

  Platon:

  Güzel, bir idea olarak gerçekten vardır. İdealar, diğer özellikleri yanında kendinden güzeldir. Asıl güzellik, hiçbir zaman değişmeyen gerçeklik olan güzellik ideasıdır. Akıl sahibi her varlık için güzel ideası ortaktır. Çünkü o akılla kavranır.

  Aristoteles:

  Güzellik, uyum, oran ve ölçülülüğün kaynaştığı bütündür.

  Hegel:

  Güzellik, Mutlak ruhun duyulur nesnelerde görünür hale gelmesidir.

  Kant:

  Güzellik, nesnenin taşıdığı bir değerdir. İnsanlar hoşlarına giden ya da gitmeyen bir şeyi duygularına göre değerlendirirler. Estetik yargı beğeni duygusuna dayanır. Ona göre bu beğeni duygusu her insanda bulunan ortak beğeniyle açıklanır.

  Kant’a göre bir insan sanat eseri karşısında, “Bu güzeldir” derken, diğer insanların da onu güzel bulmasını ister. “Bir şiire güzel diyorsam, herkesin onu güzel bulmasını beklerim” der. Güzel beğenisi, çıkarsız bir hazdır. İnsanlar çıkar gözetmeden bir nesneye yöneldiğinde aynı güzelliği görecektir.
  30 Kasım 2010
  #1
 2. Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kabul Edenler Cevapları

soru sor

Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kabul Edenler