Oyuncak Müzeleri

İsimli konu WH 'Anne Ve Çocuk' kategorisinde, MaSMaVi üyesi tarafından 24 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Oyuncak Müzeleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

  1. Plastik ne zaman bulundu dersiniz?Bunu [​IMG]ilk plastik oyuncağın ne zaman ortaya çıktığına bakarak söyleyebiliriz!Peki ilk plastik oyuncak nerede?Büyük olasılıkla bir müzede!Dünyada bir çok oyuncak müzesi var.Bu müzelerde binlerce oyunca sergileniyor.Bu oyuncaklar toplumların tarihini[​IMG]kültürünü[​IMG]hatta bilimsel gelişmelerini yansıtıyor.
    Ülkemizde ilk oyuncak müzesi[​IMG]Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin girişimiyle 1920 yılında Ankara’da kurulmuş.Müzede 1500’den fazla oyuncak var.Ayrıca burada eski uygarlıklardan kimi oyuncakların kopyaları da bulunuyor.Müzede eğitim ve araştırma çalışmaları da yürütülüyor.
    Bir başka oyuncak müzesi de İstanbul’da.Bu müze Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuş.Bez bebekler[​IMG]tel arabalar[​IMG]teneke oyuncaklar[​IMG]uçaklar[​IMG]gemiler[​IMG]misketler[​IMG]masal kahramanlarının modellerinden oluşan 2500’ün üzerinde oyuncak müzenin farklı bölümlerinde sergileniyor.Bu müzeler oyuncakların ve çocukluğun geçmişini merak edenler için güzel yerler.Üstelik[​IMG]yeni projeler için de bir esin kaynağı.Alıntıdır.
    24 Eylül 2008
    #1
  2. Oyuncak Müzeleri Cevapları

soru sor

Oyuncak Müzeleri