> PiLates / VİDEO *Aerobik-Fitness*

İsimli konu WH 'Estetik Ve Diyet' kategorisinde, ReAlWaN üyesi tarafından 13 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. > PiLates / VİDEO *Aerobik-Fitness* hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İNDİR BEKLEME : )

  RapidShare Webhosting + Webspace
  RapidShare Webhosting + Webspace
  RapidShare Webhosting + Webspace
  RapidShare Webhosting + Webspace

  Pilates Prensipleri

  1-Konsantrasyon

  Pilates egzersizlerinde konsantrasyon esastır.Vücudun her parçası bir uyum içinde ve doğru duruşları muhafaza ederek hareket etmelidir. Bunları yaparken imgelemeleri kullanmak konsantrasyon ve hareketleri hissetmek açısından önem kazanır. Aynı zamanda hareketin içinde olmak, hissetmek, imgeleme yapmak beyni ,günlük hayattan uzaklaştırdığı için de rehabilitasyon edici ve rahatlatıcı bir etki de sağlamaktadır.

  2-Nefes

  Pilates egzersizlerinde nefes hayati önem taşımaktadır.Nefesin alındığı ve verildiği konumlar, hareketten harekete dikkatle takip edilmelidir. Nefesin alınışı burundan içeri akarcasına ,derin ve verilişi ise ağızdan sesli ve iç geçirircesine olmalıdır.

  3-Kuvvet

  Beden kuvvetinin arttırılması, karın, bel, kalça bölgelerinin birbirleriyle desteklenen ve artan gücü sayesinde sırt, omurga bütünü, bel, kuyruk sokumu ve pelvik bölgeyi iyice dirençli hale getirmektedir. Kontrol edilebilirliği artan beden doğuma daha hazır ve doğum sonrasında daha kolay toparlanabilir olacaktır. Hamilelik boyunca değişen vücut dengesi boyunda, omuzlarda, sırtta, belde, kuyruk sokumunda pek çok gerilime sebep olacaktır. Bu bölgelerin güçlendirilmesi gerilimleri azaltacak ve gerilimlerin yaratacağı rahatsızlıkları da engelleyecektir. Karın kaslarının omurgaya yakın durmasını sağlayan pilates egzersizleri ile doğum sonrasında karnın düzleşmesi,sıkılaşması daha kolay olduğu gibi, bel bölgesi de incinmelere karşı daha dayanıklı olacaktır.

  4-Hareket Akışı

  Pilates egzersizlerinde hareketlerde keskin geçişler ve sertlikler yoktur. Hareketler sürekli ve ağır akan devinimler halinde ve kontrollü olarak yapılır.Bu devinimleri süreğen bir şekilde yaparken, nefesin kullanımı ve imgeleme ile konsantrasyonun bütünlüğü , pilatesden alınabilecek sonuçların mükemmelliği ile doğru orantılıdır.

  5-Gevşeme

  Pilates egzersizlerinde tüm prensipler birbirini dengelemekte ve büyük önem taşımaktadır. Ama gevşeme, özellikle hamilelikte daha da önemlidir.. Hamilelik ruhsal olarak fazlasıyla yıpratıcı olabilir, hassasiyet fazladır. Gevşeme ile beraber, imgelemeler ile dikkatin harekete ve hareketi yöneten gövde bölümüne odaklanması, nefesin akışıyla bir uyum içinde olmasıyla sağlanan rehabilitasyon, meditatif olarak anne adayını daha da rahatlatır ve dinginleştirir.

  Eğitmen Olmadan Pilates Yapılamaz

  Pilates insanların kendi kendilerine yapabildikleri bir egzersiz midir? Jale Dural bu soruya şöyle yanıt veriyor: “Basında sık sık dile getirilen, yazılan bir şey var, ‘pilatesi herkes yapabilir, omurga ile ilgili problemleri düzeltici bir çalışmadır.’Burada özellikle uyarmak isterim ki pilates egzersizlerinde konuya hakim bir eğitmen olmadan,görebildiğiniz kadarıyla hareketleri yapmaya çalışmak büyük risktir. Bel bölgesi ve omurga, leğen kelimi, bilekler, dizler ve bütünüyle beden , hormon değişimi nedeniyle sakatlanmalara oldukça müsait hale gelmiştir. Yanlış yapılan uygulamalar, beli ve kuyruksokumunu, sırtı, boyunu sakatlayabilecektir. Özellikle bel bölgesinde geri dönüşü zor zedelenmeler olmaması için çok dikkat ve kontrollü hareket gereklidir.”
  Pilates, doğru bir şekilde uygulandığında hamilelere birçok fayda sağlıyor. Jale Dural yararlarını şöyle sıralıyor:

  • Sindirim sorunlarından kaynaklanan hazımsızlıklar, gaz gibi problemler de seçilen doğru egzersiz ve malzeme kullanımıyla bertaraf edilir.
  • Bacaklarda , ayak bileklerinde, eller ve kollardaki ödem aynı şekilde pilates ile devinimler halinde yapılan akıcılığın içinde med-cezir’de olduğu gibi geriye çekilerek hamileyi rahatlatır.. Şişmelerden kaynaklanan, gerginleşip acımaya başlayan deri gevşeyecek, şişler de inecektir.
  • Hamilelikte ,iç karında artan basıncın sonucunda kuyruksokumunda da problemler yaşanır ki,farkında olunmasa dahi pek çoğumuzun kuyruksokumu oturuş şekillerinden, önemsemediğimiz düşüşlerimizden ve benzer nedenlerle hassastır ve uzun süreli oturuşlarda acı verebilir. Bu durum özellikle hamilelikte 20 li haftalardan sonlara kadar ve doğum sonrasında da devam eder şekilde tadımızı kaçırabilecektir. Çok sık rastlanan bu durum, gene pilates egzersizleri ile geçebilmekte veya kontrol edilebilmektedir.
  • Bel ağrıları ve kilitlenme diye ifade edildiği şekliyle bel bölgesinde hareketleri kısıtlayan, hatta durduran acılar da pilates egzersizleri ile minimuma inmektedir. Pilates yapmadığında benzer bir sıkıntı ile hareket edemeden kalan kadın, pilates yapıyorsa panik yapmadan kontrol edebileceğini bildiği bölgelerini hareket ettirerek ve nefesini ayarlayarak bu zor durumu atlatabilmektedir.
  • Gevşeme egzersizleri, hamileliğin her döneminde artış halinde olan duygusal dalgalanmalarda çıkış olabilmekte, gece yatarken yatakta veya sabah uyanırken yapılabilecek basit egzersiz ve nefesler ile rahat bir uykuya geçiş ve zinde bir güne başlangıç yapılabilmektedir.
  • Hamilelikte pilates egzersizlerinde, gerilimlerin sönümlenebildiği ve dengeyi arttırabilmemizi sağlayan toplar kullanılmaktadır.Bu topların farklı ebatlarda olanlarının kullanımıyla çeşitlilik ve amaca uygunluk sağlanır. Ayrıca minder egzersizleri, yastıklar, rulo yapılmış havlular, sopa ,hafif dumble kullanımı ile de vücudumuzda bütün bölgeler çalıştırılmaktadır.
  • Pelvic bölge egzersizleri çeşitlilikleri ve etkin oluşlarıyla hem hamilelik boyunca anne adayının rahat olmasını, hem doğumda kaslarını kontrol ederek doğuma yardım edebilmesini, hem doğum sonrası toparlanabilmesini ve hem de rahimin kendini çabuk toparlamasını sağlamakta, hamilelik sonları ve doğum sonrası basınçtan kaynaklanan idrar kaçırma gibi istenmeyen durumların önlenmesini ve de cinsel hayatın doğum sonrasında normale dönmesinin kolaylaşmasını da beraberinde getirmektedir.
  13 Kasım 2007
  #1
 2. > PiLates / VİDEO *Aerobik-Fitness* Cevapları

 3. Arkadaşlar videoları nasıl inirecegim
  5 Ağustos 2008
  #2
 4. ya hakkaten nasıl olacak indirmek ya:öhh:bir de free mi bunlar bedava değil mi anlamadım ya
  20 Ağustos 2008
  #3
 5. teşekkürler
  25 Eylül 2008
  #4
 6. değilmiş :(((
  2 Ekim 2008
  #5
 7. Teşşekür ederim elimden geldiğince katılamayı düşünüorum ii calışmalar hepinize
  18 Ekim 2008
  #6
 8. arkadaşlar FREE ye basın ve yukarıda azalan saniyeyi takip edin
  zmn tükendiği anda dowloand çıkıyor zaten
  23 Ekim 2008
  #7
 9. teşekkürler
  4 Kasım 2008
  #8
 10. hayır burdayım her zaman
  10 Kasım 2008
  #9
 11. Merhaba tek vİdeoyu İndİrmek 2 saat sÜrÜyor.sİzdede Öylemİ
  21 Kasım 2008
  #10
 12. slm videoyu indirdim fakat rar dosyasından çıkarmak için cilt gerekiyor falan diyor.neden olabilir acaba? dosyayı çıkaramıyorum
  24 Kasım 2008
  #11
 13. teşekkürler
  26 Kasım 2008
  #12
 14. TeŞekkÜrler
  27 Kasım 2008
  #13
 15. indirmek gerçektende uzun sürüyo ki indirdikten sonrada çalıştırılamıyor:agla:yapabilen varsa anlatsın lütfen:tamam: teşekkürler
  18 Aralık 2008
  #14
 16. arkadaşın dedği gibi rapidshare sayfası açıldıgında free ye basıp sanıyeler bttkten sonra download a basıyorsunuz .. internetin yoğun oldugu zamanlar yüklediğinz için yavaş olmuş olabılır.. ancak açılması için 4 parcayıda yuklemek lazım ve rar dosyasından cıkarmanız lazım.. fakat rapidsharede iki parca yüklemesi arasında yaklaşık bi saat beklemk gerkiyor maalesef.. beklemek br vaktınızı alabılr. ayrıca toplam 19 dakıkalık dili ingilizce bir cd önceden söyleyim .. kolay gelsin:tamam:
  19 Ocak 2009
  #15
 17. Merhabalar.Bu video acaba türkçe mi?Ebru Şallı nın plates videosu mu?
  3 Şubat 2009
  #16
 18. ya evet nasıl inecek...bunun da bilgisini verin lütfen.free den sadece ilk part inebilio?????
  26 Şubat 2009
  #17
 19. bu defa başaracağım:muha:şimdiden teşekkürler
  7 Mart 2009
  #18
 20. Rapidshare DOsya İndirme Aralığı Koydugu İçin Ard Arda İndiremiyorsunuz. Modemini Kapat Aç ve 2. Partiyi İndirmeye Dene Bu Defa Olucaktır. Diğer Partlarda Aynı Şekilde Yaparsan İndirebilirsin. Hepsi İndikten Sonrada Birtane Dosyanın Üzerine Gel Sağ Tıkla ve Buraya Çıkar'a Tıkla. Biraz Bekledikten Sonra Video Hazır.
  10 Mart 2009
  #19
 21. Biraz Azimle Herşey Olur. :)
  10 Mart 2009
  #20
soru sor

> PiLates / VİDEO *Aerobik-Fitness*