Polip Ameliyatı Rahimde Et Parçası

İsimli konu WH 'Cinsel Sorunlar' kategorisinde, YBilgiNN üyesi tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Polip Ameliyatı Rahimde Et Parçası hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bu paylaşımımda polip ameliyatı ve rahimde et parçası hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Sağlık paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız konuya teşekkür edin. Polip Ameliyatı Rahimde Et Parçası ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

  rahimde polip nedir rahim polipleri polip neden oluşur polipler neden oluşur polip ameliyatı olanlar

  [​IMG]

  Rahim Polipleri  Rahim Polipleri Nedir?


  Rahim (endometriyal) polipleri, rahmin, rahim iç çeperinin (endometriyum) aşırı derecede büyüdüğü ve kitle oluşturduğu (polip) alanlarından meydana gelir. Rahim polipleri rahminizin iç kısmına, büyük bir taban veya ince bir sap aracılığı ile tutunabilir ve boyutu birkaç milimetreden (susam taneciği boyutunda), birkaç santimetreye (golf topu boyutunda veya daha büyük) kadar uzanabilir.

  Polipler büyüdükçe, rahmin içine çıkıntı yapmaya başlar. Rahimde bir veya birçok polip bulunabilir. Polipler, rahmin içinde bulunabilir ya da zaman zaman, rahim açıklığı içerisinden aşağı (rahim ağzı), vajinanın içine kayabilirler. Fallop tüplerinin yakınında oluşan bir rahim polipi, tüplerin açıklığını tıkayarak, muhtemelen hamile kalmanın zorlaşmasına neden olabilir.

  Rahim polipleri herhangi bir zamanda meydana gelebilecek olsa da, en yaygın olarak, 40'lı veya 50'li yaşlarındaki kadınlarda meydana gelir.

  Belirtileri Nelerdir?


  Rahim polipi olan bazı kadınların hiçbir şikayeti olmayabilir. Şikayeti olan kadınlarda ise belirtiler şöyledir;

  • Düzensiz adet kanamaları (sık ve beklenmeyen zamanlarda kanamalar)
  • Adet kanamaları arasında kanama olması
  • Adet kanamalarının yoğun olması
  • Menopozdan sonra vajinal kanama olması

  Rahim polipleri menopozdan önce veya sonra da gelişebilirler. Menopozdan sonraki dönemde hafif bir kanama veya lekelenme tarzında görülmesi daha sıktır.

  Neden Olur?


  Rahim poliplerinin oluşması için belirli bir sebep olmamasına rağmen hormonal nedenlerin etkisi olduğu düşünülmektedir. Rahim polipleri östrojene duyarlıdırlar. Yani tıpkı rahim iç dokusunun östrojene verdiği cevap gibi polipler de östrojenden etkilenerek büyürler.

  Risk Faktörleri Nelerdir?


  Aşağıdakiler bulunuyorsa polip gelişme ihtimali yüksektir;

  • Şişman olmak
  • Meme kanseri için tamoksifen ilacını kullanıyor olmak
  • Yüksek tansiyonunuzun olması
  • Rahim ağzında polip olması

  Doktora Ne Zaman Gitmeli?


  Düzensiz adet kanaması veya adet kanamaları arasında beklenmeyen kanamalar gibi belirtiler varsa hemen doktorunuza başvurun.

  Teşhis Nasıl Konur?


  Eğer doktorunuz rahim polipinden şüphelenirse bir takım tetkikler yapılacaktır. Vajinal ultrasound ile vajinanıza yerleştirilen bir alet yardımıyla rahminiz görüntülenecektir. Böylece rahimde anormal yapı varlığı tespit edilebilir.
  Histerosonografi denilen tetkikte ise küçük bir kateter yardımıyla rahme tuzlu su verilir. Tuzlu suyla dolan rahim genişler ve ultrasound ile daha iyi görüntü alınmasını sağlar.
  Histeroskopi; vajinadan ince ve bükülebilen bir aletle (histeroskop) girilerek direk rahim içi görülür. Bu tetkikle sadece polipler görülmekle kalmaz aynı zamanda bunların alınması da mümkün olur. Böylece başka bir işleme daha gerek kalmaz.
  Kürtaj; rahim duvarları ince ve uzun bir metal yardımıyla kazınır. Bu şekilde laboratuvar için biyopsi materyali de toplanır. Eğer polip de varsa o da alınmış olur. Kürtaj, histeroskop yardımıyla da yapılabilir.
  Rahim poliplerinin çoğu iyi huyludur, yani kanser değildirler. Ancak bazı rahim kanserleri veya kanser öncesi değişiklikler, rahim polipleri şeklinde ortaya çıkabilirler. Bu yüzden kanser ihtimalini yoketmek için mutlaka alınan materyalin laboratuvar tetkikine gönderilmesi gereklidir.

  Nelere Yol Açabilir?


  Kısırlığı olan kadınlarda,* tüp bebek planlanıyor ve rahim polipleri de varsa düşük yapma ihtimali yüksektir. Bu yüzden tüp bebek denenmeden önce bu poliplerin alınması uygun olur.

  Tedavi Nasıl Yapılır?


  Rahim polipleri için tedavi seçenekleri şöyledir;
  Cerrahi olarak poliplerin alınması. Eğer histeroskopi yapılırsa polipler tespit edildiği anda kesilerek alınabilirler. Alınan polip tetkik için daha sonra laboratuvara gönderilir.
  Histerektomi. Yapılan tetkiklerle rahim poliplerinin kanser hücreleri içerdiği anlaşılırsa rahmin tamamının alınması gerekli olur.
  Rahim polipleri alındıktan sonra tekrarlayabilirler. Bu şekilde tekrarlayan polipler için birkaç defa tedavi görmeniz gerekebilir.
  1 Mayıs 2013
  #1
 2. Polip Ameliyatı Rahimde Et Parçası Cevapları

soru sor

Polip Ameliyatı Rahimde Et Parçası

Alakalı Aramalar:

 1. rahimde et parçası

  ,
 2. rahimde et parçası neden olur

  ,
 3. rahimde et parçası ameliyatı

  ,
 4. rahimde et parçası nedir,
 5. rahim içinde et parçası,
 6. rahimdeki et parçası neden oluşur,
 7. rahim içinde et parçası nedir,
 8. rahim ağzında et parçası nedir,
 9. rahimde oluşan et parçası,
 10. vajinada et parçası neden olur