Polisin görevi nedir

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 4 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Polisin görevi nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. polisler hakkında bilgi istiyorum örneğin ne yaparlar görevleri nelerdir
  4 Aralık 2009
  #1
 2. Polisin görevi nedir Cevapları

 3. Polisin Görevleri:
  • Görev, hizmetin gereklerini yapmak, yasakladıklarını da yapmamaktır. Görevin hukuki bir dayanağını olması gerekir. Hizmet, hukuk normlarının yani, kanun, tüzük ve kararnamelerin yapılmasını veya yapılmamasını öngördüğü hususlardır. Polisin temel
  görevi ülkede güvenliği sağlamak, suçu önlemek ve olayları aydınlatmaktır. Polisin görev ve yetkilerinin amaçlarını sıralamak.
  • Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,”kamu yararı” için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür. Polisin görevlerini açıklamak.
  • Polisin görevleri çok çeşitlidir. Günlük hayatta polisin görev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hiç bir konu yok gibidir. Polisin görevleri kanuni, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir. En başta PVSK olmak üzere daha birçok kanun polise görev vermiştir.
  • Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.
  • Polisin geleneksel görevlerini kanunları uygulamak, kamu düzenini sürdürmek ve sosyal yardım hizmetleri olarak üç grupta toplamak mümkündür.
  • Polisin temel görevlerinden olan kamu düzeninin dört unsuru vardır. Bunlar, güvenlik, sağlık, esenlik ve genel ahlaktır. Emir kavramını ve poliste iyi emrin özelliklerini sıralamak.
  • Polis hizmetlerinin yürütülmesinde emir-komuta, amir-memur ilişkisi önemlidir. Emir, yapılması istenen bir hizmetin sözlü veya yazılı ifadesidir. İyi bir emir, açık, kısa, net ve anlaşılır olmalı, sınırları açıkça belirtilmeli, uygulanabilir olmalı, eşit, adil, dengeli
  olmalı ve bir hizmeti içermeli, yetkili kişi tarafından verilmeli, kanuna uygun olmalıdır.
  4 Aralık 2009
  #2
 4. polislerin bir çeşitli ve bir çok görevleri vardır

  örnek:


  1- ülkenin güvenliğini sağlamak

  2- suçuları önlemek

  3- huzuru sağlamak vb.

  aslında bende bunları bilmiyordum. googleye polislerin görevleri veyada polislerin görevleri nelerdir yazdım ve bir çok site çıktı oradan öğrendim siteden istediğinize girin orada görevlerin söylerken neler yaptıklarını da yazıyor isterseniz hepsine girin hepsinden birkaç tane bilgi edinirsiniz bence lazım olursa sizede tavsiye ederim benim işime yarar inşallah bence yarar herkese tavsiye ederim <3 :) :putnam: :P
  14 Şubat 2012
  #3
soru sor

Polisin görevi nedir