Polisteki esrarengiz silah

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, BenJAMİN TM® üyesi tarafından 27 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Polisteki esrarengiz silah hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Emniyet kayıtlarına göre, Malatya katliamına karışan zanlılarının kullandığı Smith Wesson tabancaya polis olaydan bir gün önce el koydu

  Ancak aynı seri numaralı tabanca cinayetin işlendiği gün Zirve Yayınevi'nde bulundu. Bu nasıl oldu?

  Malatya katliamı davası, basının ısrarlı takibi sonucu yeni bir boyut kazanıyor. Ankara olayı soruşturmak üzere bölgeye 2 polis müfettişi gönderdi. Radikal gazetesi dün zanlıların baskından önce polisten misyonerlerle ilgili bilgi aldıklarını gösteren belgeler yayınladı. Dosyada gizli kalan gariplikleri ve resmi belgelerdeki çelişkileri ısrarla takip eden Taraf gazetesi ise, dün katliamda kullanılan silahla ile ilgili yeni bir skandalı daha manşete taşıdı. Malatya'da 18 Nisan'da Zirve Yayınevi'nde misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle üç Hristiyanı öldüren zanlılar katliamda kuru sıkı tabanca kullandılar. Tabancaları olaydan iki gün önce satın alan zanlılar, bir gün önce de atış talimi yaptılar. Polis aynı gün ihbar üzerine zanlıların kiraladığı arabayı durdurdu ve torpido gözündeki 1312 seri no'lu kuru sıkı Smith Wesson marka tabancaya el koydu. Görevliler aracı aramadı, ayrıntılı bir araştırma yapmadı. Katliamın bir numaralı sanığı Emre Günaydın'a Kabahatler Kanunu'na göre 58 YTL ceza kesilip bırakıldı.

  Serbest kalan 5 genç ertesi gün Zirve Yayınevi'ne giderek katliamı yaptı. Katliamdan sonra yayınevinde bulunan silahların balistik incelemesi sonunda silahlar arasında 1312 seri numaralı Smith Wesson Sieger marka kuru sıkı tabancanın da olduğu kayıtlara girdi.

  Dosyadaki geç tarihli evrak!


  Dava dosyasındaki bir belge de, polisin aynı seri numaralı silaha katliamdan önceki oto aramasında el koyduğunu doğruluyor. Üstelik belgenin tarihi kafaları daha çok karıştırıyor. Katliamdan bir gün önce, yani 17 Nisan'da, atış talimi yapan zanlıların ifadesini alan Beydağı Polis Merkezi, 19 Nisan günü, yani yayınevi kıyımından bir gün sonra Asayiş Şube Müdürlüğü'ne olayı anlatan bir evrak gönderiyor. O yazıda Emre Günaydın'dan alınan Smith Wesson marka 1312 seri numaralı kuru sıkı tabancanın muhafaza altına alındığı belirtiliyor. Dosyada, bu tabancanın iade edildiğine dair herhangi bir belge ise yer almıyor.

  İşte sanıkların verdiği ifadeler

  * Katliamın planlayıcısı olarak yargılanan Emre Günaydın ifadesinde kuru sıkı tabancalarla ilgili şu ifadeyi verdi:

  "Olaydan önce Malatya Av Pazarı'ndan 3 kuru sıkı tabanca aldık. Tanesine 30 ya da 40 YTL verdik. Parasını Abuzer ile ortak ödedik. Daha sonra ben, Salih ve Abuzer, Orduzu tarafına silahları denemek için gittik. Bizi şikayet etmişler, şehre dönerken polis durdurdu. Silahlardan biri torpido gözündeydi, onu görerek aldı. Biz de silahın kuru sıkı olduğunu, faturalı olduğunu söyledik. Bizi alıp karakola götürdüler. Bana para cezası kestiler. Silaha da el koydular. Karakoldan ayrıldık. Kürşat'ların evine gidip oradan bir kuru sıkı tabancayı aldık."

  *Sanık Abuzer Yıldırım ise ifadesinde Emre Günaydın'ın aksine, silahlara 160 YTL ödediklerini söyledi. Yıldırım, ifadesinde şunları söyledi:

  "Emre, ben ve Salih postanede buluştuk, araba kiraladık. Ordumuzda silahları denedik. 30 mermi yakmışızdır. Battalgazi kavşağında polis arabamızı durdurdu. Silahın faturasını gösterdik. Silah ile faturayı gerekli araştırma yapmak için tuttuklarını söyledikten sonra biz ayrıldık."

  * Sanık Salih Gürler ise silahlarla 5-6'şar kez ateş ettiklerini söyledi. Diğer sanık Kürşat Kocadağ, Günaydın'ın eve gelerek kardeşinden çekmecesindeki kurusıkı silahı aldığını ifade etti. Kocadağ hakkında bu nedenle örgüte yardım suçundan dava açıldı.

  Balistik rapor ve fatura eşleşiyor

  KatlİamIn ardından olay yerinde 3 silah bulundu. Bu silahlara ilişkin balistik inceleme 24 Nisan'da sonuçlandı. Balistik incelemede olay yerinde Sieger marka 1315 ve 1312 seri numaralı iki silahla, Blow Mini Mod 2003-18137 numaralı silahın bulunduğu belirtildi. Sanıkların polise ibraz ettiklerini söyledikleri fatura da dava dosyasında yer aldı. Bu faturada alıcı Emre Günaydın'ın 20 YTL'ye 1312 seri nolu Smith Wesson model bir kuru sıkı tabanca aldığı bilgileri yer aldı.

  SAVCILIK ÇELİŞKİYİ ARAŞTIRMADI

  24 NİSAN tarihli balistik rapor ile 19 Nisan tarihli Beydağı Polis Merkezi yazısı arasındaki çelişki ise savcılıkça araştırılmadığı için 1312 seri numaralı silahın esrarı çözülemedi. Dava dosyasının incelenmesinden çıkan şu çelişkiler de savcılıkça soruşturma sırasında aydınlatılmadı:

  ÜÇÜNCÜ KİŞİ KİMDİ: Zanlıların silahları aldıkları Malatya Av Pazarı'nın sahibi Nurullah Kara, 19 Nisan günü alınan ifadesinde Emre Günaydın'ın yanında bir arkadaşı ile geldiğini söyledi. Kara, ifadesinde sanıkların arkadaşı olan bir kişinin ise dışarda beklediğini ve içeri girmediğini söyledi. Emre ve Abuzer ise ifadelerinde silah almaya iki kişi gittiklerini söylediler. İçeri girmeyen üçüncü kişinin kimliği araştırılmadı.

  KAÇ SİLAH SATIN ALDILAR? Zanlıların 3 tabanca aldıklarını söylemelerine rağmen silah satıcısı bir tabanca sattığını söyledi. Bu çelişki de aydınlatılmadı. Zanlıların 3 silahı da dükkandan satın aldıklarını söylemelerinin ardında silahları veren başkalarını korudukları ihtimali araştırılmadı.

  TABANCA KUTULARI ARAÇTA ÇIKTI:
  Zanlılara neden 3 silah almalarına rağmen bir tek tabanca için fatura aldıkları da sorulmadı. Nitekim katliamdan sonra zanlıların kiraladığı Clio marka araçta yapılan aramada 3 tabanca kutusu bulundu.

  POLİS NİÇİN ARACI ARAMADI:
  Polisin atış talimi yapan zanlıların aracını niye aramadığı sorusu yanıtsız kaldı.

  İFADEDEKİ BÜYÜK ÇELİŞKİ:
  Emre Günaydın, atış talimine ilişkin yakalandıktan sonra polise verdiği 17 Nisan tarihli ifadesinde atış yaparken polisin gelmesi üzerine tabancayı kendiliğinden teslim ettiğini söyledi. Oysa zanlılar diğer tüm ifadelerde tabancanın polis tarafından torpido gözünden alındığı belirtildi. Bu çelişki zanlılara sorulmadı.

  SİLAHI NİÇİN DEĞİŞTİRMEK İSTEDİ: Silahı satan dükkanın sahibi Kara, ifadesinde Emre Günaydın'ın silahı aldıktan bir gün sonra gelerek değiştirmek istediğini, ancak kendisinin bunu kabul etmediğini anlattı. Emre Günaydın'ın silahı niye değiştirmek istediği sorulmadı. Ayrıca silahı değiştirmek istediği gün, polisçe silaha saat 16.00'dan sonar el konulduğuna ilişkin tutanaklar olduğu halde, saat kaçta dükkana geldiği de sorulmadı.

  Haber: Kemal GÖKTAŞ / ANKARA

  vatan.com.tr
  27 Aralık 2007
  #1
 2. Polisteki esrarengiz silah Cevapları

 3. ilginççççççç
  31 Aralık 2007
  #2
 4. ...torpido gözündeki 1312 seri no'lu kuru sıkı Smith Wesson marka tabancaya el koydu. Görevliler aracı aramadı, ayrıntılı bir araştırma yapmadı. Katliamın bir numaralı sanığı Emre Günaydın'a Kabahatler Kanunu'na göre 58 YTL ceza kesilip bırakıldı.

  Biraz kanun bilgin olsaydı bu haberi gazeteden kopyalayıp buraya yapıştırmakla uğraşmaz, milleti de 'acaba?' duygusuna itmezdin.

  Eğer benim arabamda kuru silah bulunsaydı, bana (kanunu bildiğim için) o cezayı (58Ytl) dahi yazamazlardı. Çünkü kuru sıkı silahı göstererek taşıyana bu ceza kesilebilir. Kanun böyle diyor.
  Okuyun...
  13 Mart 2008
  #3
 5. biz okumaya usendik ama cok ilginctir herhalde:muahaha:
  13 Mart 2008
  #4
 6. enteresaan
  14 Mart 2008
  #5
 7. paylaŞim Icin TŞk Ler
  14 Mart 2008
  #6
 8. accaağiiiiiiippppppppp
  20 Mart 2008
  #7
 9. paylaşım için saol emegine saglık
  17 Aralık 2008
  #8
 10. emeğine sağlık paylaşım için saol
  8 Ocak 2009
  #9
soru sor

Polisteki esrarengiz silah