Rahimde yara nedir ?

İsimli konu WH 'Kadın Hastalıkları Ve Sorunları' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 19 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Rahimde yara nedir ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. RAHİMDE YARA DEDİKLERİ NEDİR ?


  Rahim bebeği taşıyan kısım, vajina ilişkiye girilen kısımdır. Bir jinekolog muayene sırasında hastasını Muayene masasına yatırdığı zaman hiçbir yardımcı araç kulanmadan baktığı yere vulva- dış deri kısım denir. Vajina bu dış deri kısmın rahimle bağlantısını kuran ve bebeğin normal doğumda katettiği yoldur. Ancak vajinayı tamamen görebilmek için hekimler spekulum-denen bir alet kullanırlar. Spekulum esnek olduğu için kendi üzerinde katlanan vajinanın açılmasını böylece- daha yukarda yer alan ve aslında rahmin vajinaya uzanan kısmı olan-rahim ağzının görülmesini sağlamak için kullanılır. Bir jinekolog spekulumla bakmazsa hiçbir zaman rahim ağzını-serviks,kollum- göremez. Rahim ağzı denen kısmı göremeden PAP smear denen rahim ağzı kanser tarama testini yapamaz.



  Rahimde yara dendiğinde de aslında kastedilen rahim ağzında yaradır. Anatomik olarak rahim ağzı bir geçiş bölgesidir. Rahimden vajinaya veya tersi geçiş için bir boğaz gibidir. Bu yüzden buraya Latince de boyun anlamına gelen serviks- veya kollum denir. Her geçiş bölgesi, gibi kanser oluşumu açısından riskli olabilecek bir alandır. Kadınlarda rutin muayene sırasında mutlaka görüldüğü için
  düzenli smear aldıran kadınlarda hiçbir zaman rahim ağzı kanseri oluşmaz.


  Yara olarak bilinen ise jinekologların daha çok erozyon olarak tanımladığı rahim ağzında yer alan dayanıklı dokunun aynen bir erozyon gibi aşınması sonucunda, daha alttaki -yumuşak, kırmızı, damarlı -dışardan bakıldığında
  kabuğu kalkmış bir yara gibi görünen alanıdır. Bu dokuda erozyon oluşması zaten çok kolaydır. Vajinanın rahime doğru uzanan kısmı olduğu için bütün enfeksiyonların ilk durak noktasıdır. Tıpkı her gribal durumda burnunuz, boğazınız gibi en dışa yakın alanların tahriş olması gibi, her akıntılı durumda da burası tahriş olur. Burnunuz ne kadar çok akarsa o kadar kızarıp kabuk bağlayabilirse burası da kızarıp aşınabilir. İşte kadın doğumcular buna erozyon der. Bazen de yara denerek anlatılır.


  Yara denen durum genel olarak dokunun bir zayıflama halidir. Tedavisi öncelikle altta yatan sebebe yöneliktir. Sürekli hal alır ise enfeksiyon veya kanser başlangıcı olmadığı kesinleştirildikten sonra, yakma olarak bilinen koter veya dondurma olarak bilinen kryo ile üstü kapatılarak iyileşmeye bırakılır.
  19 Mart 2011
  #1
 2. Rahimde yara nedir ? Cevapları

soru sor

Rahimde yara nedir ?