Resimde kaç kadIn var?

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 24 Aralık 2008 tarihinde yazılmıştır. Resimde kaç kadIn var? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Resimde kaç kadIn var?
  Türkiye 5 Aralık’ta kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 74. yılını kutladı. Ancak kadın temsilinde dünyada ancak 100. sırada. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kadınlar siyasetten eğitime her alanda hâlâ geri planda

  Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 74. yılı kutlamasında şenlikler değil, daha çok derin düşünceler vardı. Çünkü Türkiye kadınlara bu hakkı pek çok Avrupa ülkesinden önce vermiş olmakla övünse de istatistikler ve uluslararası sözleşmeler, kadınların bu hakkı çok az kullanabildiğini gösteriyor. Zira 5 Aralık 1934’te kararın alınmasıyla, 1935’te Meclis’e 18 kadın milletvekili girmiş, Meclis’te kadın oranı yüzde 4,6 olmuştu. Türkiye böylece en yüksek kadın vekil oranına sahip ikinci ülke olmuştu. Ama sonraki 72 yılda aynı orana bir daha ulaşılamadı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde 50 kadın vekilin TBMM’ye girmesiyle şimdi ilk kez Meclis’te kadınların oranı yüzde 9’a yükselmiş durumda. Bu iyi bir haber gibi görünse de gelişmiş ülkelerin bu konuda kısa zamanda çok yol kat etmesi, örneğin bu hakkı 1960’ta kazanan Belçikalı kadınların bugün siyasette temsil oranının yüzde 35 olması, Türkiye’nin bu konuda yaya kaldığını gösteriyor. Zira yeni oranla Türkiye dünya sıralamasında kadın temsilinde ancak 100. sıraya yükselebildi. Birinciyse yüzde 48,8’lik kadın temsil oranıyla Ruanda. Onu yüzde 47,3 ile İsveç izliyor. İlk 10’daki diğer ülkeler ise Finlandiya, Kosta Rika, Norveç, Danimarka, Hollanda, Küba, İspanya ve Arjantin. Mecliste sıfır kadın olan Kırgızistan ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de 133’üncülüğü paylaşıyor.

  Türkiye’de yerel seçimler yaklaşırken Kadın Koalisyonu’nun yaptığı yeni çalışma durumun yerel seçimler açısından da hiç parlak olmadığını gösteriyor. Zira Türkiye’de şu anda 3 bin 207 erkek belediye başkanına karşılık sadece 18 kadın belediye başkanı var. Üstelik sadece biri il belediye başkanı!

  Ama kadınların vahim durumu sadece siyasetle ve sadece Türkiye ile sınırlı değil. Dünya nüfusunun yüzde 51’ini oluşturan kadınlar maalesef her alanda azınlıkta. Şanslı oldukları ülkeler yok değil, ama tahmin edersiniz ki çok az. İşte kadınların iyisiyle ve kötüsüyle nerede durduğuna dair bol rakamlı bir dünya haritası…

  Kadınların en şanslı olduğu yer

  İ Almanya’da çalışan kadınlar erkeklerden yüzde 24 daha az kazanıyor.

  İ Sırbistan Karadağ’da kadınların doğum izni tam 1 yıl. Bu süreçte maaşın da tamamı ödeniyor.

  İ Danimarka ve İsveç, iş hayatında kadınların oranının en yüksek olduğu Avrupa ülkeleri. Bu iki ülkede çalışan kadınların oranı yüzde 73,3.

  İ Finlandiya dünyada kadınların siyasette en yüksek oranda yer aldığı ülke. Bakanlar’ın yüzde 58’i kadın.

  İ Letonya ve Litvanya en yüksek kadın yönetici oranına sahip: yüzde 41.

  İ İtalya’da kadınların sadece yüzde 46.9’u çalışıyor. Bu, Avrupa’daki en düşük oranlardan biri.

  İ İrlanda’da kürtaj kanunen yasak.

  İ İspanya ve Fransa, Avrupa’da kadınların yaşam ortalamasının en yüksek olduğu yerler: 84,4 yıl.

  İ İngiltere’de Ipsos MORI’nin 2008 raporuna göre ‘Eve ekmek getirmek erkeğin işidir, kadının görevi evde çocuk bakmaktır’ diyenlerin oranı yüzde 23. 15-29 yaş grubundaki gençler arasında ise bu fikri savunanların oranı yüzde 30’a yükseliyor. İngiltere’de kadınlar erkeklerden yüzde 17 daha az kazanıyor.

  İ İsveç’te bebek sahibi olan anne-babalar yasal olarak toplam 16 ay doğum izni hakkına sahip. Babalar kendi haklarını anneye devredebiliyor. BM’nin araştırmalarına göre İsveç annelik hakları bakımından birinci sırada.

  Ya evlilik ya fuhuş ya da ölüm

  İ Bangladeş’te ülkedeki kız çocuklarının neredeyse yarısı 15 yaşında evlendiriliyor. Kızların yüzde 60’ı 19 yaşına gelmeden anne oluyor.

  İ Japonya ve Hong Kong kadınların en uzun yaşam ortalamasına sahip ülkeler: 85 yıl.

  İ Kamboçya’da 55 bin hayat kadını var, bunların üçte biri 18 yaşından küçük.

  İ Tayland’da fuhuş, ülke ekonomisinin üçte birini oluşturuyor, 2,8 milyon kadın ******lik yapıyor.

  İ Hindistan’da ultrason kullanımının yaygınlaşmasıyla son 20 yılda 10 milyon kız bebek kürtajla alındı. Ayrıca Hindistan’da her 34 dakikada bir kadın tecavüze uğruyor ve her 93 dakikada bir kadın öldürülüyor.
  24 Aralık 2008
  #1
 2. Resimde kaç kadIn var? Cevapları

soru sor

Resimde kaç kadIn var?