Saddam'ın Çöle Gömüp Sakladığı Savaş Uçakları...

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, Y@z Y@ğмυяυ üyesi tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde yazılmıştır. Saddam'ın Çöle Gömüp Sakladığı Savaş Uçakları... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Saddam'ın Çöle Gömüp Sakladığı Savaş Uçakları...

  Körfez Savaşı'nda efsaneleşen Saddam Hüseyin'in savaş uçakları bulundu. Hem de çöle gömülmüş vaziyette... Peki ABD bu uçakları ne yapacak ?


  Amerika ve müttefikleri 2003’de Irak’ı işgal ettiğinde körfezin en güçlü hava kuvvetini oluşturan Irak savaş uçaklarına ne olmuştu?
  [​IMG]
  Saddam olası bir savaşta hava gücünün önemini iyi bildiğinden hava kuvvetlerine özel bir önem verdi. Envanterinde bulunan MİG23[​IMG] MİG25[​IMG] SU25 ve MİG29 ları hep bakımlı güncellenmiş halde tuttu. Özellikle zamanın en hızlı uçakları MİG25'leri[​IMG] Rus-Fransız ortak yapımı elektronik savaş (ECM) cihazlarıyla donattı. MİG25 (FOXBAT)ler sesten 3 kat hılı uçabilen[​IMG] 20 bin metrenin üstüne çıkabilen Irak Hava Kuvvetlerinin en güvendiği uçaklardan biriydi. Saddam uçakları 1977 de sipariş etmiş 19980-82 arası teslim almıştı. Bu uçaklar[​IMG] 1990'ların başında ve en son 2000 başlarında elden geçirilmiş güncellenmişti.

  [​IMG]
  MİG25’lerden biri ilk Körfez savaşında efsane olmuştu. 17 Ocak 1991 de Amerikan Uçak Gemisi Saratoga’dan havalanan Yarbay Michael Scott Speicher’in kullandığı FA/18 Hornet savaş uçağını vurarak düşürmüştü. Bu olay Amerikan Hava Kuvvetlerinde şok etkisi yaratmıştı.

  [​IMG]
  Ancak Saddam İkinci körfez savaşında bu savaş uçaklarını savaş meydanına süremedi. Büyük kısmını Irak çöllerine gömdü. Bir kısmı da imha edilmiş olarak bulundu. Amerikalılar çölü didik didik ettiler ve bu uçaklardan 30 tanesini buldular. Amerikan askerleri toprağa gömülü MİG25’leri Bağdat’ın 250km Batısında El Takaddüm Hava Üssü yakınlarında 2 metre toprağın altındaydı. Uçaklar kanatları sökülmüş[​IMG] özel plastik koruyucular içinde toprağa gömülmüştü. İş makinalarıyla toprağı kaldırdılar[​IMG] kuyumcu titizliğiyle uçakları temizlediler. Sonrası malum[​IMG] bu uçaklar C5 uçaklarıyla Amerika’ya taşındı.


  Keşif uçağı olarak düzenlenmiş bu MİG25’ler Amerikalılar için hazine değerindeydi. Rus yapımı bu super hızlı uçakları ilk defa yakından inceleme fırsatı doğdu. Rus savaş uçağı teknolojisini çözmek için inanılmaz bir piyangoydu bu.

  [​IMG]
  Amerikalılar tüm aramalarına rağmen[​IMG] Irak Hava Kuvvetleri’nin bazı uçaklarını halen bulamadılar. Irak Hava Kuvvelerinin toplam 400’e yakın uçağının olduğu iddia ediliyor.
  21 Şubat 2010
  #1
 2. Saddam'ın Çöle Gömüp Sakladığı Savaş Uçakları... Cevapları

soru sor

Saddam'ın Çöle Gömüp Sakladığı Savaş Uçakları...