Safra Kesesi Hastalıklarında Beslenme

İsimli konu WH 'Estetik Ve Diyet' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 25 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Safra Kesesi Hastalıklarında Beslenme hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Karaciğer hastalarıyla safrakesesi hastaları genellikle kanştırılır. Birbirine benzemekle birlikte, karaciğer hastalıkları ile safrakesesi hastalıkları ayırt edilmelidir. Öncelikle, bu hastalıkların nedenleri farklıdır. Buna ek olarak, hastalıklann ilaç ve diyetle tedavileri de büyük farklılıklar gösterir. Safrakesesi hastalıklanndan en önemlileri safra taşı hastalıkları ve akut ya da kronik safrakesesi iltihabıdır (kolesistit). Safrakesesinin kasılma özelliğinin azalması (atoni) daha az önem taşır.

  BESLENMEDE ÖLÇÜTLER

  Kronik ve akut safrakesesi iltihabında (kolesistit), uygulanan beslenme programı tek başına hastalığın iyileşmesini sağlamasa da, hastaların sürekli yakındığı sindirim güçlüğünü ve ağrıları önleyebilir.

  Sakıncalı gıdaların alınması safrakesesinin aşırı derecede kasılmasına ve buna bağlı olarak ağnlara yol açabilir. Bil-ilin besinler safrakesesinin aynı ölçüde kasılmasına yol açmaz. Şekerli besinlerin böyle bir etkisi yokken, proteinler ve orta derecede yağlı besinler bu açıdan son derece etkilidir. Sindirim güçlüğü de bu duruma bağlanabilir. İltihaplanan ve uyanlan safrakesesinden ve safra kanallarmdan kaynaklanan sinirsel uyanlar, bulantı ve kusmalara neden olarak midenin normal çalışmasını engeller.

  Bağırsaklardaki sindirim açısından, yağlarm parçalayıcı enzimler tarafından işlenerek emilebilmesi için mutlaka safra gereklidir. Saframn bağırsağa akışının azalması ya da durması yağların sindirimini de engeller. Bütün bu nedenler göz önünde tutulursa, safrakesesi hastalannın yemeklerinden yağlarm çıkanlması gerektiği sonucuna vanlabilir. Ne var ki, uygulamalar yağsız besinlerdeki tat kaybının yapıları nedeniylç zaten iştahsız olan bu hastalarda yetersiz ve dengesiz beslenme gibi önemli bir tehlikeye yol açtığını, bu nedenle yağ yasağının çok kan uygulanmaması gerektiğini göstermiştir. Aynca, yağlarm besinlerden tümüyle çıkarılmasını sakıncalı kılan iki neden daha vardır. Yağlar safra akımım hızlandırdığmdan, safrakesesinde gölleııme ve birikmenin, bunun sonucunda iltihabm artmasını önler; aynca, birçok safrakesesi hastası normal düzeyde yağ içeren besinleri kolayca sindirebilir. Bu değerlendirflıelerden yola çıkarak, uygun bir beslenme programı ile belirtilerin önlenebileceği kabul edilebilir. Günümüzde beslenme uzmanları, yendikten sonra bazı belirtilerin ortaya çıkınasına ya da ağırlaşmasına neden olan besinler dışında herhangi bir sınırlandırma yapmama eğilimindedir.

  Bu nedenle, tereyağı gibi taze yağlar yeğlenerek yağ kullanımı kısıtlanır. Zeytinyağı safrakesesinin kasılmasmı şiddetle uyarır. Bu nedenle, hasta belirtilerin ilk ortaya çıktığı zaman kendisini rahatsız eden zeytinyağı miktarını belileyerek, bu miktarın üzerine çıkmamalıdır. Koyun, ördek, kaz, domuz ve sığır etlerindeki yağlardan da kaçınmalıdır. Bu nedenle, etleri pişirmeden önce yağlı bölümlerinden iyice ayırmak gerekir.

  Safrakesesinde aşırı derecede kasılmaya yol açarak safrakesesi koliğine neden olduğu bilinen yumurta da sınırlarımalı, çok az alındığında bile yakınmalar ortaya çıkıyorsa tümüyle yasaklanmalıdır. Buna karşılık hasta iyi uyum gösteriyorsa yumurta (yağda kızartılarak pişirilmemek koşuluyla) son derece iyi bir besin kaynağıdır.

  Genel olarak, sindirimi zor olan yağ-da kızarmış yiyeceklerin azaltılması ya da kısıtlanması yararlıdır. Sıvı yağlar besinlere hayvansal yağlardan daha az geçtiğinden, yeğlenebilir. Aynca, yağlar ne kadar hafif ateşte pişerse besiıılerle o kadar çok birleşir. Oysa, harlı ateşte hızla pişirildiğinde besinlerin yüzeyinde koruyucu bir kabuk oluşur, bu da yağın besinin içine girmesini önler.


  Bazı yağlı balıklar (örneğin somon, ringa, sardalya) yenmemelidir; yağsız balıklar ise az zeytinyağı ya da erimiş tereyağında pişirilerek yenebilir. Kuru yemişler dışında her tür meyve yenebilir. Sebzelerden ıspanak, kuru fasulye, bezelye ve mercimeğin sindirimi güçtür. Aynca safrakesesi hastalanna sık-sIk ve azar azar beslenme önerilir.

  Oğün aralan uzarsa safra koyulaşarak keseye zarar verir. Bu hastalarm beslenmesiııde dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise hastanın kilosudur. Zayıf ve şişmaıi hastalar uygun diyetlerle normal kiloya getirilmelidir. Son olarak safra yapımını azaltan karbonhidratlar kısıtlanmamalı, buna karşılık, doku yıkımını önleyen vitamin ve minerallere ağırlık verilmelidir. Kabızlık varsa bol posalı yiyecekler ve iltihabın azaltılması icin bol sıvı önerilir.
  25 Kasım 2007
  #1
 2. Safra Kesesi Hastalıklarında Beslenme Cevapları

 3. tsk ler saols
  28 Kasım 2007
  #2
 4. daha açık anlatımla bir liste olusa sevinirim. şunlar şunlar yenmeli şunlar yenmemeli şeklinde. acil olduğunu de ekliyorum. teşekkürler.
  25 Aralık 2008
  #3
 5. Merhabalar.Ben 1.5 sene önce safra kesemde taş olması nedeniyle sarılık oldum.Neticede uzun süren bir tedavi sonunda tekrarlanma ihtimalini azaltmak için keseyi aldırdım.Doktorlara ameliyat sonrasında yememem gereken bir şey olup olmadığını ısrarla sormama rağmen(ikisi de prof.) istediğini yiyebilirsin dediler.Ancak ben bazı yiyecekleri yediğimde rahatsızlanıyorum.O yüzden de yumurta sarısı,bulgur pilavı,et ,çukulata,ve kızartmaları yemiyorum.Bu rahatsızlık sonucunda gittiğim doktorlar ise bunları yememem gerektiğini söyledi zaten.Doktorları da anlamış değilim.Hepsi ayrı telden çalıyor.
  3 Şubat 2009
  #4
 6. teşekkürler...
  22 Nisan 2009
  #5
 7. Aslında doktorlar herkesin vücudunun neye tepki vereceğini bilemiyor bence,bende 4 gün önce ameliyat oldum, benim doktorumda ne yiyebileceğime kendin karar vereceksin dedi seni rahatsız edeni yeme dedi yani...
  15 Kasım 2010
  #6
 8. Ya safra kesesi olmayan ,hergün yumurta yiyebilir mi ? Teşekkürler
  4 Mart 2012
  #7
 9. 17 yaşında aşırı taş birikmesinden safrakesem alındı hatta taşlar yüzünden o kadar genişlemiştiki doktor bile şaşırmıştı.. Şuan 19'um.. Ve bir sorun yaşamadım ameliyatın üçüncü günü gayet normal şekilde yürümeye başladım.. Tabi ameliyat olcaksanız hastane ortamı ve doktor çok önemli..
  18 Ocak 2015
  #8
soru sor

Safra Kesesi Hastalıklarında Beslenme

Alakalı Aramalar:

 1. yumurta mideye neden dokunur

  ,
 2. yumurta neden dokunur

  ,
 3. balık mideye neden dokunur

  ,
 4. bulgur neden mideye dokunur,
 5. bulgur neden dokunur,
 6. yumurta neden mideye dokunur,
 7. balik mid,
 8. balık hangi hastalıklara dokunur,
 9. bulgur neden do,
 10. safra kesesi hastalarına kereviz dokunurmu