Sahi Sakız Ne İşe Yarar?

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Sahi Sakız Ne İşe Yarar? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 10 soruda sakız

  Sigarayı bırakmak isteyen önce ona başvuruyor, yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırıyor, çene kaslarını güçlendiriyor, dişlere de faydası çok... Her yıl tonlarca çiğnenen sakızın bunun gibi pek çok yararı var. Peki ne kadar sakız çiğniyoruz, neden sakız çiğneme ihtiyacı duyuyoruz, sakız çiğnerken neden midemiz kazınıyor? İşte bu soruların yanıtları...


  [​IMG]


  Türkiye’de ne kadar sakız çiğniyor?

  Ülker yetkilileri Türkiye’de sakız pazarının son derece hızlı bir şekilde değiştiğini ve büyüdüğünü söylüyor. Şöyle ki; Türkiye’de sakız tüketimi aylık 740 ton civarında. 2007 yılında toplam 8 bin 870 ton sakız çiğnendi. Tüketimin yüzde 33’ünü, tatlandırıcılı draje sakızlar, yüzde 21’ini şekersiz ve yüzde 28’ini şekerli, yüzde 12’sini stik sakızlar oluşturuyor.

  Günde kaç sakız çiğniyoruz?

  Yine Ülker yetkililerinin verdiği bilgilere göre Target Group Index bir araştırma yapmış. Türkiye’de sakız çiğneyen 43 milyon kişi var. Bu kişilerin yüzde 24’ü haftada 2 ila 5 kez, yüzde 25’i haftada bir, yüzde 12’si ise günde bir veya daha fazla sakız tüketiyor. Sakız çiğneyen kadınların sayısı erkeklere göre daha fazla ama sakıza hayır demeyen erkeklerin sayısı da her geçen gün artıyor.

  Sakız çiğnemenin yararları nedir?

  Sakızla ilgili yapılan pek çok araştırma var. İngiltere New Castle’da bulunan Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğnemenin kişilerin öğrenme, akılda tutma ve yeniden hatırlama konularındaki yeteneklerini; öğrencilerin sınav esnasındaki konsantrasyonlarını arttırdığını ortaya koydu. Sakız aynı zamanda sakinleşip rahatlamaya, stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Sakızın bir diğer olumlu etkisi sigarayla ilgili. Ağzı oyaladığı için sigaraya alternatif. Araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyenler önce sakıza başvuruyor.

  Ya zararları?

  Ülker yetkililerinin verdiği bilgiye göre sakızın bilinen hiçbir zararı söz konusu değil: ‘Çevreye etkisi tartışılıyor. Her ne kadar toplumun bilinçlenmesiyle ilgili bir konu olsa da yeni metal kutular ‘sakızımı nasıl atacağım’ endişesine son veriyor. Chewy tarafından geliştirilen metal kutunun altındaki özel mekanizmada bulunan küçük kağıt parçaları, çevreye zarar vermeden sakızınızı atmanıza yardımcı oluyor.’

  Sakız dişlerin dostu mu?

  İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Zeki Gümrü sakızın gerçekten diş dostu olduğunu söylüyor: ‘Sakız çiğnedikçe tükürük salgısı üç kat artıyor. Tükürük salgısı dişlerin çürümesini engellediği için sakızın buna katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Sakız çiğnemek çene eklemine egzersiz yaptırıyor, kasları geliştiriyor. Öte yandan sakız dişteki yemek artıklarını temizliyor. Ama şekersiz ya da tatlandırıcıyla tatlandırılmış sakız çiğnenmeli.’

  Çilekli, kahveli, portakal aromalı daha pek çok çeşit sakız var. Bunlar zararlı mı?

  Prof. Dr. Osman Zeki Gümrü ‘Hiçbir zararı yok. Bu aromadır’ diyor ama bir konuda uyarıda bulunuyor: ‘Beyazlatıcı sakızlar, tıpkı beyazlatıcı diş macunları gibi diş minesini aşındırıcı etkiye sahip. Dişin en önemli organı mineyi küçük küçük çiziyor, minenin çizilmesi dişlerin çürümesine davetiye çıkarıyor. O nedenle dikkat etmeli.’

  Sakız çiğniyorum neden midem kazınıyor?

  Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi üyesi Aysen Arıca sakız çiğnemenin hidroklorik asiti artırdığını bununda sindirimi kolaylaştırdığını söylüyor. Aç karnına çiğnendiğinde ise mideyi kazındırdığını... Bu nedenle diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmediğini söyleyen Aysen Arıca ‘Yemekten sonra 10 dakika çiğnenebilir. Daha fazlası acıktırıyor. Diyet yapanlara tavsiyem büyük bir bardak suyun içine taze nane yaprağı, limon kabuğu ve biraz da limon suyu ekleyin, bu suyu ara ara içmeleri yönünde’ diyor.

  Çok fazla şekersiz sakız çiğnemek zayıflatır mı?

  Almanya’daki Charite Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise sakız ve şekerlerde de sıkça kullanılan ve vücutta müshile benzer etki yapan sorbitol maddesinin kilo kaybı ve ishale yol açtığını ortaya koydu.

  Sakız lekesi nasıl çıkarılır?

  Sakız örneğin elbisenize yapıştığında hemen üzerine bir poşetin içinde buz koyun. Buzun etkisiyle sakız donduktan sonra bir fırçayla donan sakızı fırçalarsanız yapıştığı yerden çıkar.

  Sakızdan sanat olur mu?

  California’da Sakız Geçidi var. Şöyle ki; bir sokaktaki iki binanın dış yüzeyine milyonlarca sakız yapıştırılmış ve adeta bir sakız grafiti yaratılmış. Her renkten ve her şekilden bir sakız var. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra San Luis Obispo Lisesi öğrencilerinin mezuniyet etkinliği için duvarlara sakız yapıştırdığı söyleniyor. Bazıları bu duvarın ‘sağlıksız ve iğrenç’ olduğunu söylemişti ve duvar temizlenmişti. Ama duvarda sakız grafiti yapılmaya devam edildi. Sokaktan geçenler çiğnedikleri sakızı duvara yapıştırıp sokaktan öyle çıkıyor. Amerika’da duvara yapıştırılıyor ama Singapur’da sakız çiğnemek 1992’de yasaklandı. Neden mi? Buna neden olarak sokağa atılan sakızın çevreye zarar vermesi gösterildi.
  Sakız çiğnemek zayıflatıyor

  Şekersiz sakız çiğnemenin uzun dönemde kilo vermenize yardımcı olduğunu kanıtlayan deliller gittikçe artıyor. Rhode Island Üniversitesi’nde yapılan laboratuar araştırmalarına göre, sakızın kalori alımını düşürmeye yardımcı olduğu ve kalori yakma sürecini arttırdığı açıklandı.

  [​IMG]


  Daha net bir ifade ile, şekersiz bir sakızı sabahları bir saat çiğneyerek 60 kaloriden kurtulabileceğiniz açıklandı. Aynı zamanda yemekten önce ve sonra sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere göre %5 daha çok kalori yakabildikleri ortaya çıkardı.

  Şekersiz sakızın faydaları hakkında yayınlanan tek rapor bu değil. Atıştırmadan önce sakız çiğnemenin isteklerinize gem vuracağı, açlık seviyenizi düşüreceği ve yediklerinizden alacağınız kalori miktarını azaltacağı konularında uzmanlar hemfikir. Tüm bu çalışmalar, ufak kalori farklılıklarından bahsediyor olsalar bile diyetisyenlerin de sürekli hatırlattığı gibi ufak değişiklikler birbirine eklenerek uzun vadede büyük farklar yaratabilirler.

  Zayıflamanıza yardımcı olması dışında, sakız çiğnemenin yavaş ilerleyen bir kuyrukta sıra beklemek ya da trafik sıkışıklığı gibi gündelik stresörlere iyi geldiği de biliniyor. Konsantrasyonu ve uyanıklığı da arttıran sakız, diş çürümelerini önlüyor ve nefesi tazeliyor.
  15 Nisan 2011
  #1
 2. Sahi Sakız Ne İşe Yarar? Cevapları

 3. Paylaşım için teşekkürler:bravo::bravo:
  15 Nisan 2011
  #2
 4. Sakızı artık daha çok seviyorum :D
  Teşekkürler. :)
  15 Nisan 2011
  #3
 5. waayyy çok ıyımış:) ıyıkı sakızı sewıyorum....paylaşım ıçın tşkler.....:)
  15 Nisan 2011
  #4
 6. Keşke bende sevseymişim
  15 Nisan 2011
  #5
 7. Sakız çiğneyesim geldi.
  15 Nisan 2011
  #6
 8. Normalde hiiiç çiğnemem ama gidip bugün sakız aldı. :D
  15 Nisan 2011
  #7
 9. Çok güzel bi sakız bilgisi paylaşmışsın teşekkürler :)
  15 Nisan 2011
  #8
 10. Sakızı Genelde Hocaları Servis Şoförünü Gıcık Etmek İçin Kullanıyorum:hehehe::hehehe:

  Paylaşım İçin Sağol EsraXD
  15 Nisan 2011
  #9
 11. :D Ne demek hocam ..
  15 Nisan 2011
  #10
 12. [QUOTE='Gülümseme.';3049072]Normalde hiiiç çiğnemem ama gidip bugün sakız aldı. :D[/QUOTE]
  [​IMG] Cevap: Sahi Sakız Ne İşe Yarar?
  Normalde hiiiç çiğnemem ama gidip bugün sakız aldı. :D
  'aldım' olması gerekmiyor mu?Anlatım bozukluğu oldu.XDXDXD

  şaka da bi yana güzel konu.sağol..
  16 Nisan 2011
  #11
 13. teşekkürler bende çok severim xDé
  16 Nisan 2011
  #12
 14. Rica ederim. :-)
  16 Nisan 2011
  #13
 15. derslerdede çiğnerim artık :)
  16 Nisan 2011
  #14
 16. Ben de düşünüyorum. :D
  16 Nisan 2011
  #15
 17. Ablalarım nefret eder ama ben sakızı severim. Haftada 2-3 kere çiğnerim:)
  Derslerde olmazsa olmazlardan :D
  17 Nisan 2011
  #16
 18. :muha: Okulda iyi oluyor.
  17 Nisan 2011
  #17
soru sor

Sahi Sakız Ne İşe Yarar?