Saka Kuşu(Carduellis carduellis)

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 17 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Saka Kuşu(Carduellis carduellis) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG][​IMG]

  Passeriformes ( Ötücü kuşlar ) takımının Fringillidae familyasından, gagasını çevreleyen kırmızı renkle dikkat çeken, küçük gagalı kuş türü. Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan bu kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser başın gerdan ve gözün gerisindeki yanları beyaz tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahve rengi, kuyruk sokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Saka kuşları sulak alanları sevdikleri için Türkler bu kuşlara saka kuşu adını vermişlerdir. Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar incir, ayçiçeği, devedikeni tohumunu çok sever. Uzunluğu 13 cm dir.
  Ormanlık alanlarda ürer. Üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Özellikle kasım ayında meraklıları tarafından ağlarla çığırtkan yardımıyla yakalanırlar. Kuyruk sokumundaki beyaz tüylere badem, başın arka kısmındaki kırmızı lekeli olanlara kenesettinli, boynu beyaz olanlara akgerdan, İri olanlara kasım sakası, küçük koyu renkli olanlara kömür sakası adları ile anılır. Özellikle Rusya da beyaz renkli kırmızı maskeli sakalar vardır. Dişi kanarya ile çiftleştirilenlere saka pi*i denir. Bu kuşlar kanarya ve sakanın ortak özelliklerini taşırlar. Saka melezleri hastalıklara karşı daha dirençli olmalarına karşın fertil özelliğe sahip değildirler. Saka kuşları, güzel ötüşlü, parlak renkli hareketli kuşlar olması nedeniyle, güzelliklerinin bedelini ağır ödemişlerdir.
  17 Aralık 2007
  #1
 2. Saka Kuşu(Carduellis carduellis) Cevapları

 3. Eline Saglik
  20 Aralık 2007
  #2
soru sor

Saka Kuşu(Carduellis carduellis)