Şeker'e kekik, mide şişkinliğine rezine birebir!

İsimli konu WH 'Hastalıklar' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 28 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Şeker'e kekik, mide şişkinliğine rezine birebir! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İşte gün içinde canlılığı korumak için örnek mönü...
  Bitkilerle ilgili geniş araştırmaları olan Suna Dumankaya BUGÜN okurları için özel mönü örneği hazırladı. Türkiye'nin gözbebeği Mısır Çarşısı'ndaki Arifoğlu Aktar da şeker hastalarına kekik suyu içmelerini önerdi....

  BİTKİ ALMAK İÇİN YURT DIŞINDAN GELEN VAR

  Şifalı bitkiler denince akla önce Mısır Çarşısı sonra da Çemberlitaş geliyor. İstanbul'un baharat merkezi olarak bilinen Mısır Çarşısı'nda her türlü şifalı bitki bulunuyor. Şifalı bitkilere sadece Türkler’in ilgilisi olmadığını söyleyen Arifoğlu Aktar'ın bitki uzmanı Bilal Altıkulaç, Japonların, Almanların, Fransız ve İspanyolların da şifalı bitkilere ilgi gösterdiklerini kaydetti. Türkiye'nin birçok ülkeye bitki gönderdiğini de anlatan Altıkulaç, yabancıların Türkiye'ye hayran olduğuna değindi. Altıkulaç, "Türkiye'de binlerce bitki var. Dünyanın bir çok yerinden sırf bitki almak için Türkiye'ye gelen insanlar var" dedi.

  TAZE OLMASINA DİKKAT EDİN

  İnsanların hastalıklarını öğrenir öğrenmez, aktarlara koştuğunu aktaran Altıkulaç, doktorun önermediği hiçbir bitkiyi tavsiye etmediklerini kaydetti. Her bitkinin her hastalığın tedavisinde kullanılmayacağının altını çizen Altıkulaç, "Bayanlar, televizyonda gördükleri her karışımı almak için bize başvuruyorlar. Öncelikle bizlerde karışımları kimin tavsiye ettiğini soruyoruz" dedi. Taze olmayan hiçbir bitkinin alınmaması gerektiğini kaydeden Altıkulaç, "Bitkileri alırken muhakkak taze olup olmadığına bakın. Taze olmayan bitki kurtlu olur" dedi.

  SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN KARIŞIM

  1 -2 litre kadar suyu çaydanlıkta kaynatın. Ocağın altını kapadıktan hemen sonra 2 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ve 1 tatlı kaşığı kuru yaprak kekiği ilave edip demlemeye bırakın. Sıcak servis yapın, servis sırasında arzuya göre bal ilavesi yapın. Özellikle soğuk algınlığı sırasında içilebilir.

  ŞEKER HASTALIĞINA KEKİK SUYU

  Akdeniz Bölgesi'nde bolca yetiştirilen kekiğin buharlaştırılmasıyla elde edilen kekik suyu, astım ve bronşit gibi hastalıklar başta olmak üzere kolesterol damar tıkanıklığı, şeker hastalığı tedavisinde kullanılıyor. Özellikle şeker hastaları için kekik suyunun çok yararlı ve şekeri düşürücü özellik taşıdığını söylüyor Altıkulaç. Her öğün aç karnına kullanılmasının hiçbir sakıncası olmadığını kaydeden Altıkulaç, "Bir su bardağına bir fincan veya bir çorba kaşığı kekik suyu konur, üzerine de ılık su ilave edilmesinde yarar vardır. Kekik suyunu 2 ay devamlı kullanabilirsiniz. 2 aydan sonra ara verip duruma göre tekrar kullanılmasını öneririz. Şeker hastaları 4 ay süreyle kullanabilirler"

  ZENCEFİLLİ KEKİK ÇAYI

  4 İnce dilimlenmiş taze zencefil kaynamış sıcak suda bekletip demlenmesini sağlayın. Ardından çay olarak tüketin.

  İŞTE ÖRNEK MÖNÜ

  Suna Dumankaya, aktarlardan rahatlıkla bulabilecek zencefilli mönü örneği hazırladı. Dumankaya, "Gün içinde daha enerjik olmak istiyorsanız, bu mönü tam size göre" dedi.

  Sabah kahvaltıdan önce

  1 su bardağı ılık su
  1 yemek kaşığı yoğurt (üzerine 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil ilave edilecek)
  1 su bardağı normal sıcaklıkta su içilecek

  Ara vermeden kahvaltıya başlanacak

  Kahvaltı
  1 yumurta +1 dilim peynir ile yapılmış yağsız omlet
  1-2 dilim ekmek
  28 Mart 2008
  #1
 2. Şeker'e kekik, mide şişkinliğine rezine birebir! Cevapları

soru sor

Şeker'e kekik, mide şişkinliğine rezine birebir!