> Sekste doğru bilinen yanlışlar

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, ReAlWaN üyesi tarafından 17 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. > Sekste doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Seks ve cinsellik Türkiye'de hala bir tabu… Yanlış inanışlar doğrulardan çok daha fazla. Hâlâ yaşlanınca, menopoza girince ya da kalp krizi geçirince cinsel yaşamın bittiğini düşünüyor, sertleşme sorununda panik oluyoruz!

  Tabular ve yanlış bilgiler cinsel hayata küstürüyor. Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD); cinsel hayata küstüren mitleri açıkladı. Prof. Dr. Engin Eker, Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp ve Prof. Dr. Arşaluys Kayır'ın hazırladığı rapora göre; orta yaş ve yaşlılık döneminde sekse dair doğru bilinen yanlışlar:

  1- Hem erkekler hem de kadınlar için yaşlanınca cinselliğin kalitesi azalır

  Cinsellikte yaşananlar 50 yaşından sonra farklılaşır, kötüleşmez. Yaşlandıklarında kadınların cinsellik açısından kendilerine güvenleri artar. Cinsel birleşmeden daha fazla zevk alırlar. Kadınların çoğu 30'lu yaşları biraz geçinceye dek cinselliği başlatmaktan hoşlanmaz.

  2- Menopozda cinsel istek azalır

  50 yaş üzerindeki kadınların yüzde 72'den fazlasının cinsel arzu azalması dahil, cinsel yaşamları ile ilgili herhangi bir şikayetleri bulunmuyor. Menopoz sonrasında seks ile daha az ilgilenen kadınları, hormonal dengesizlik ve olumsuz düşünceler de etkileyebilir.

  3- Sertleşme sorunu tıbbi müdahale olmadıkça düzelmez

  40 yaş civarına kadar hemen hemen her erkek sertleşme sorunu yaşayabilir ama daha sonra fiziksel ve cinsel açıdan tıbbi müdahale olmadan hayatlarını sürdürebilirler.

  4- Erkekler cinsellikte 15-20 yaşında en üst noktadadır

  Daha geniş sözcüklerle ifade edilen cinsellikte; bir erkek, iyi bir aşık olma ve farklı yollarla partnerini memnun etme yeteneğini yaş ilerledikçe kazanır.

  5- Kadınlar cinsellikte en üst noktaya 30'unda ulaşır

  Kadınların vücutları ile artan uyumları ve sekste kendilerine olan güvenleri 30 yaşından sonra artmaya devam eder. Bir kadının orgazm kapasitesi yaşla birlikte azalmaz.
  6- Gençlik dönemlerinde orgazm daha yoğun olur

  Kadınların çoğu orgazmı 40 yaşından sonra daha yoğun yaşadıklarını ifade ediyor. Erkekler ise orgazmı daha yaygın hisseder. Orta yaşta erkekler orgazmı gençlik dönemlerindeki gibi tüm bedenlerinde hissetmeye devam eder.

  7- Kalp hastaları cinsel yaşamdan sakınmalı

  Boston Hastanesi'nde yapılan araştırmada; sabah yataktan kalktığımız zamanla, cinsel ilişki sırasındaki kalp krizi geçirme riskinin aynı olduğu belirlendi. Cinsel aktivite herkes için yararlı bir aktivitedir; stresi azaltmaktan depresyonu önlemeye kadar etkileri bulunur.

  8- Cinsel birleşme, hedeflenmesi beklenen tek davranış çeşididir

  Batı kültüründe cinsel ilişki eşittir cinsel birleşmedir. Oysa orta yaşı geçmiş erkekler tıpkı kadınların istekleri gibi dokunulmayı, öpüşmeyi ve okşanmayı ister. Ön sevişmeler erkek ve kadının birbirlerine cinsel zevk vermek için yaptıkları her türlü davranışla eşdeğerdir.
  17 Kasım 2007
  #1
 2. > Sekste doğru bilinen yanlışlar Cevapları

soru sor

> Sekste doğru bilinen yanlışlar

Alakalı Aramalar:

 1. menopoza giren kadın cinsel ilişkiden zevk alırmı

  ,
 2. menopoza giren kadın zevk alırmı

  ,
 3. menopoza giren kadın seksten zevk alır mı

  ,
 4. Yaşlı kadınlar seksten zevk alırmı,
 5. menopoza giren kadın sexten zevk alırmı,
 6. menopoz olan kadın zevk alırmı,
 7. kadınlar menopozdan sonra zevk alırmı,
 8. menopozlu kadın zevk alırmı,
 9. menopozda kadın zevk alırmı,
 10. kadınlar menopoza girince zevk alırmı