> Sinir Sistemi İçin Şifalı Bitkiler

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, ReAlWaN üyesi tarafından 15 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. > Sinir Sistemi İçin Şifalı Bitkiler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. alıç
  Asabi çarpıntıları giderir. sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.
  anason yağı
  Oleum anisi sinir sistemi uyarıcısıdır.
  bezelye
  Taze ve donmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folik asit içerir. sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir.
  defne
  Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İştah açar. sinir ağrılarını dindirir
  güzelavratotu
  Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, mide, barsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılan ilaçlarda da kullanılmaktadır.
  karanfil
  Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar.
  karnabahar
  Zihin yorgunluğunu giderir. Afrodizyak özelliği vardır. sinirleri kuvvetlendirir. İdrar söktürür. Dalak hastalıklarına iyi gelir. Şeker hastalarına faydalı olduğu bilinir.
  kavun
  Kavun meyve olarak çok yenildiği gibi tohumları (çekirdekleri) de tıbbî olarak kullanılmaktadır. Olgun kavunların çekirdekleri kurutulur. Çekirdekler halk tabâbetinde öksürüğe karşı (çekirdekleri suda, suyu yarıya ininceye kadar kaynatılıp içilmesiyle) kullanılır. Ayrıca kavun, sinirleri yatıştırır, böbreklerdeki kanı temizler, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Barsaklarda ülser ya da iltihab olanlarla, şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olanlar yememelidir.
  kenevir
  Merkezî sinir sistemine etki eder, yatıştırıcı ve uyuşturucudur. Hazım sistemine pek tesiri yoktur.
  kereviz
  Kerevizde B vitamini, demir ve kireç vardır. Kereviz unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar söker, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma da da faydalıdır.
  kestane
  Kabuklarının suda kaynatılması ile elde edilen çay, ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi kasları kuvvetlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle, şeker hastaları yememelidir.
  pancar
  Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve barsakları kuvvetlendirir. sinirleri yatıştırır.
  patlıcan
  Kansızlığı giderir. Karaciger ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanmaları ve ağrılarını keser. sinirleri yatıştırır. Kalp çarpıntılarını giderir. Cilt hastalıkları, şeker, mide, barsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlar yememelidir.
  şeytantersi
  Gummi Asa foetida sinir sistemi yatıştırıcısı, hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücüdür.
  yasemin
  Çiçeklerinden hazırlanan çay göğüs yumuşatıcı ve sinirleri yatıştırıcı olarak kullanılır.
  yılan yastığı
  Ateşi düşürür. Terletir, vücuda rahatlık verir. sinirleri uyarır.
  15 Aralık 2007
  #1
 2. > Sinir Sistemi İçin Şifalı Bitkiler Cevapları

 3. paylaşım için sağol
  15 Aralık 2007
  #2
 4. saygı değer doktorumuz tabiki bitkisel sebze meyve vs gıdalar kullanalım fakat bunları nerden ve nasıl temin edelim bazı gıdalar hormonlu olduğu için daha çok zarar veriyor insanlara eskiden olsa insanlar bu gıdaların bir çoğunu saf ve organik olarak az yada çok kullanırdık ama şimdi hiç bir gıdanın ne tadı nede sağlığa faydası var öyleki artık bitkisel otlara bile güvenemez olduk.çocuklarımızın sağlığı çok büyük tehlike içinde metropol şehirlerde nelere dikkat etmeliyiz ne tür gıdaları ne zaman almalıyız ve nerden temin edebiliriz. çok teşşekkürler kolay gelsin.
  24 Kasım 2011
  #3
 5. Teşekkürler Modu'm
  29 Kasım 2011
  #4
soru sor

> Sinir Sistemi İçin Şifalı Bitkiler

Alakalı Aramalar:

 1. eseb sakitlesdirici otlar

  ,
 2. eseb sakitlewdirici caylar

  ,
 3. eseb sakitlesdirici dermanlar

  ,
 4. esebleri sakitlesdirici caylar ,
 5. esebleri sakitlesdiren caylar,
 6. esebleri sakitlesdiren vasite