Soğuk algınlığı şurubu Actifed toplatılıyor

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 30 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Soğuk algınlığı şurubu Actifed toplatılıyor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Özellikle çocuklar için kullanılan ilacın 01417 no'lu ürününde yabancı madde tespit eden Sağlık Bakanlığı, 29 bin 550 kutunun toplatılmasını istedi..

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, 26 Kasım tarihinde Actifed'in 01417 seri numaralı ürününde yabancı madde gördüğünden ötürü üretici firma GlaxoSmith-Kline'dan ürünün bu serisini geri çekme işlemi talep etti. Firmanın açıklamalarına göre, piyasadan 29 bin 550 kutu ilaç geri çekilecek. İlacın depo, hastane ve eczanelerden geri çekme işlemine devam ediliyor.
  TEK SERİ İÇİN...
  Çocuk hastalıkları Doktoru Murat Kandemir, direkt tedavi edici etkisi olmayan bu ilacın 1985 yılından bu yana soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde kullanıldığını belirtti. İlacın üretici firması GlaxoSmithKline ise uzun yıllardır bu ilaçla tedaviden yarar görmüş hastalar ve bu ilacı medikal tedavide gerekli gören hekimler açısından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. Firma, geri çekme işleminin bütün Actifed'ler için değil, içinde yabancı madde görülen tek bir seri için uygulandığını açıkladı.


  Sabah
  30 Kasım 2007
  #1
 2. Soğuk algınlığı şurubu Actifed toplatılıyor Cevapları

soru sor

Soğuk algınlığı şurubu Actifed toplatılıyor