sol ayam -kitap ozeti

İsimli konu WH 'Kitap Özetleri' kategorisinde, cagoooo üyesi tarafından 28 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. sol ayam -kitap ozeti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YAZARIN HAYATI
  Chrısty Brown 1932de dogdu. Dublinli bir duvarcının 23 çocuğundan biriydi. Beyin felçi kurbanı olduğu için konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu; sol ayağı hariç. Bu onun resim yapmasını ve otobiyografisini yazmasını sağladı. Romanları PARLAK MESLEK, YAZ ÜZERİNDE GÖLGE ve VAHŞİ ZAMBAKLAR olup, şiirlerini de TOPLU ŞİİRLERde derlemiştir. CHRISTY BROWN 1981de öldü.

  KİTABIN ÖZETİ

  Bu Chrısty Brownun kendi hayat hikayesidir. Christy Brown bir duvarcının ortanca çocuğuydu. Doğduğundan itibaren ailesinin yardımına ihtiyaç duyup kendisini, çevresindeki insanları tanıyıp bu arada hayatı boyunca kullana bileceği bazı özellikler kazanmıştır. Bunlar resim yapma,okuma, yazma ve sol ayağını kullanma marifetleriydi. Kitapta ayrıca diğer aile fertlerinin bu olay hakkındaki düşünceleriyle birlikte doktorların gazetecilerin ve komşularının da bu olay hakkındaki düşünceleri ve duyguları da anlatılmaktadır.
  Şimdi size kitaptan bir bölümü anlatacağım;
  Christy Brown zor bir doğumdan sonra dünyaya geldi.Bu doğumdan sonra ilk acayipliği annesi fark etmiş. Annesi christynın diğer problemlerini büyüdükçe fark ediyor. Örneğin sürekli ellini ve ağzını sıkması gibi. Altı aylıkken çevresinde yastıklar olmadan oturamaması bu olay on iki aylık olana kadar sürmüş. Christynın annesi bundan çok korkmuş ve babasıyla bu konuyu konuşur ve christy hemen tıbbı yardım almaya başlar. Doktorlar bu olaya çok şaşırmış ve durumun ümitsiz olduğunu söyler ama annesi bu olayı kabullenemez. Bir gün akrabalarıyla birlikte otururken kardeşi Lilyın elinde bir kalem görür ve bundan çok etkilenir kalemi almak için homurdanır ama kimse bu homurdanmasını duymaz , chrısty kendini zorlar ve sol ayağı ile kalemi tutar ve yeri karalamaya başlar bu karalama herkese saçma gelse de chrısty ve annesi için çok güzel şekildi. Annesi chrıstyye o kalemle ne çizebileceğini öğretmeye başladı. Annesi yere oturur ve A harfini çizer ve kopya et der. Ama chrısty yapamaz. Annesi tekrar dene der christy dener ve yazı yazmayı başarır konuşmayı başaramasa da artık kendi sorununu başkalarıyla birlikte paylaşa biliyordu.

  Eserde işlenen tema
  Hayatta önümüze ne engeller çıkarsa çıksın bunların bizi durduramayacağıdır.


  ESERDEKİ İNSANLIK ERDEMİ
  Karşımızdaki insanın ne problemi olursa olsun ona yardım etmemizin gerektiği anlatılmakta. Aynı zamanda yaşamımız boyunca karşılaşacağımız güçlüklerden yılmamamız hayata dört elle sarılmamız gerektiğini anlatmaktadır.

  ESERİN GÜNCELLİĞİ
  Ülkemizde hala akraba evlilikleri var olduğundan doğum problemleri yaşanmaktadır ve özürlü çocuklar dünya ya gelmektedir.

  KİTABIN ÖNERİLECEK YÖNLERİ
  Bu kitabı bir arkadaşıma şu konusundan dolayı tavsiye ederim. İnsanı hayata bağlayıp, şu anki manevi yönüyle insana ne kadar şanslı olduğunu gösteriyor.
  28 Kasım 2007
  #1
 2. sol ayam -kitap ozeti Cevapları

 3. bir insanın yazabileceği maksimum miktarda güzel bir kitap. heleki günümz kitaplarını düşününce oldukça güzel... içinden dersler çıkarabileceğiniz harika bir eser ama anladığım kadarıyla bunu anlayacak kadar insan değilsin
  19 Kasım 2010
  #2
 4. Oğluma ödev olarak verilen bütün kitapları ben de okuyorum. Bu kitabı bir solukta okudum ve çok beğendim. Çıkarılacak çok dersler var. öğrenecek çok şey var. Kitabı okuduktan sonra kendimi sorguladım. Benim böyle bir çocuğum yada kardeşim olsaydı aynı sabrı ,aynı mücadeleyi verebilirmiydim diye. herkeze şiddetle tavsiye ederim. Birazcık insanlıktan nasibini almak için OKU.
  22 Kasım 2010
  #3
 5. neden ilk iki kişi böle yazdı bilmiorum.ama sunu söleim bu kitap tek kelime harika hatta harika ötesi.bi düşünsenize o yazarın yerinde olduğunuzuu. düşünemiosunuz demi.belki o ilk iki yarum yapan kişilerin ilerde çocuklarından biri böle olursa vay haleerine.bu kitabı özellikle buradn ders almaya ihtiyaç duyanları fene şekilde tavsiye ediorum.çoookkkk güzelll bir kitap...
  1 Aralık 2010
  #4
 6. süper bir hayat öyküsü hayatta insanın neler yapabileceğinden bahsediyor bu kitabı çok beğendim ve zevkle okudum anladım ki insan hayatta isterse her şeyi başara bilir ve yapabilir
  7 Aralık 2010
  #5
 7. Abicim bu kitabı insan olan anlar ilk iki yorumu yapan arkadaşlara fiorum kitabıalın okuyun içten gelerek okuyun görün bakın kitaba nasıl kendinizi kaptırıyorsunuz Allah kimseye böle bir sakat evlat vermessin 'AMİN'versede onun yanında kolaylıkta versin 'AMİN' kitap çok güzel ...BAYILDIM...
  7 Aralık 2010
  #6
 8. bir insan bir kitabı beğenmek zorunda değil ancak saygılı bir biçimde eleştirmeli.bunu sadece ilk iki yorum yapan insanım diye geçinenlere deil herkese sölüorm.kitabı beğenmemiş olabilrsnz ancak saygılı bi biçimde eleştirmeli insanım diye gçinmemelisiniz
  1 Ocak 2011
  #7
 9. Chrısty yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğudur.Chrısty dört aylıktan sonra farklı gelişmeler göstermiştir.Boynu hep arkaya düşüyor,bilekleri geriye kayıyordu.Bu sorunları ailesi kendileri çözmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar.Chrısty bir yaşına geldiğinde doktora gittiler.Doktorlar çocuğun beyinsel özürlü olduğunu söylediler.Ailesi çocuklarının özürlü olduğunu kabul etmek istemiyordu.Beş yaşına kadar Chrısty hep böyle yaşadı.Tepki veremiyor,konuşamıyor,yürüyemiyordu.Derken Chrısty bir akşam herkes evde otururken ders yapan kardeşi Mona'nın elinden sol ayağıyla kalemi aldı ve karalama yapmaya başladı.Ailesi ve kendisi de bu harekete şaşırmıştı.Annesi Chrısty'le ilgileniyor ve ona alfabe öğretiyordu.Bir gün eve grip olan kardeşi Mona'yı tedaviye mahalle doktoru gelmişti . Chrısty'ni yazı yazarken görmüş ve oldukça şaşırmıştı.Sol ayağı Chrısty'nin herşeyiydi.Her ihtiyacını onunla karşılıyordu.Chrısty'nin bir arabası vardı.Bununla kardeşleriyle beraber dışarı çıkabiliyordu.Bir gün arabası kırıldı ve Chrısty sürekli evde oturmaya başlamıştı.Chrısty artık sürekli düşünüyor ve kendi halinden nefret ediyordu; dış görüntüsünden ve insanların ona bakışlarından.Chrısty oniki yaşına geldiğinde annesi birdaha doğum yaptı ve onun için hastanedeydi.Chrısty'e bakmak için eve bir kız geliyordu .Chrısty kıza aşık oldu.Kız Chrısty'ni sakinleştiriyor ve çevresiyle ilişkisini kolaylaştırıyordu.Ayrıca resim yapma hobisini kazandırmıştı.Fakat Chrısty onbeşine geldiğinde caddelerindeki Jenny'e aşık oldu.Fakat Jenny,Chrısty'le ilgilenmiyordu . Chrısty bunun görüntüsünden dolayı olduğunu biliyordu.


  Chrısty her geçen gün daha da içine kapandı.Kardeşleri evleniyor ve çocukları oluyordu.O ailesinden uzaklaştığını hissediyordu.On yedi yaşındaydı ve artık sürekli resim yapmaktan sıkılmıştı.O yüzden küçük hikayeler yazıyordu.Bir gün ailesi Chrısty'ni zar zor bulduğu parayla seyahate gönderdi.Bu seyahatte Chrısty gibi özürlü çocuklar vardı.Chrısty burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirdi.Kiliselere gidip iyileşmesi için dualar etti.Chrısty burada kendisine güven duymaya başladı.Bir haftalık seyahatten sonra eve geldiğinde yine eski Chrıstyndi.Yine kendi halini düşünüyordu.Yine böyle bir gündü eve bir adam geldi.Bu küçükken Chrısty'ni görüp sol ayağını kullanmasından çok etkilenen doktordu.Chrısty'ne yardım edebileceğini fakat tedaviye cevap verebileceğini anlamak için onu Londraya göndermek istemişti.Chrısty ve ailesi bu beklenmedik olay karşısında oldukça sevinmiş ve Chrısty düzelebileceğini öğrenince kendisine özgüveni gelmişti.Ama önce Londraya gidildi . Chrısty'nin tedaviye yanıt verebileceği anlaşıldı.Chrısty geri döndü ve fizik tedavisine başladı.Artık hergün kliniğe tedaviye gidiyordu.Chrısty'nin homurdanmaları bir süre sonra konuşmaya çevrildi .Artık konuşabiliyordu.Chrısty kendi hayat hikayesini yazmaya başlamıştı.Kitabı yazarken doktorundan yardım alıyordu.Çünkü o da oyunlar yazıyordu.Doktoru Chrısty'nin daha iyi bir şekilde yazabilmesi için bir hoca tutmuştu.Chrısty kitabının yarısını bitirmişti.Doktoru beyinsel özürlüler semineri olacağını ve Chrısty'nin kitabını burada okumasını istedi. Chrısty'de kabul etti.Chrısty seminerde yazdıklarını okudu.O gecede ailesi,doktorları ve izleyen seyirciler Chrısty'le gurur duydular.
  6 Ocak 2011
  #8
 10. Ben kitabı Okudum ve 2 kez okumaya hazırlanıyorum sizede tavsiye ediyorum okuyun ama duygusal olanlara tavsiyem pekde sayılmaz....:agla:

  29 Ocak 2011
  #9
 11. öğretmenimiz 15 ttil de bize ödev vermişti ama ben yapmadım :hehehe: burda buldum ve yazdım:yuppi:
  14 Şubat 2011
  #10
 12. bence harika bir kitap.Okumayı bilen herkese tavsiye edyorm.Kitabı beğenmeyenlre sesleniyorum:
  kitabı beğenmesenizde terbiyeli bir şekilde yorum yapın...
  27 Mart 2011
  #11
 13. cok güzel bi kitap !!
  29 Mart 2011
  #12
 14. bu kadar da değil! bu kitabı nasıl kötülersiniz ha? yazar kendi hikayesini anlatmış. tam 4 kere okudum ve bu kitaptan bıkmadım!! ilk iki yorumsa.. YAZIK SİZE!!!!!!!!!!
  19 Aralık 2011
  #13
 15. O değilDe adam (avatardaki adm) Çok YakIşıkLı yhaWW xDD D :alala::uzgun: :muahaha:
  6 Şubat 2012
  #14
 16. çok güzel bir hikaye ama çok acı bir hikayesi var :)

  çok güzel bir hikaye ama çok acı bir hikayesi var :)

  çok güzel bir hikaye ama çok acı bir hikayesi var :)

  ]insan bir kitaba bu kadar mı düşkün olabilirr :D arkadaşlar sizlere bir kitap tavsiyem war adı " ŞEKER PORTAKALI " kitap müthiş yaaaaaaaaaaa :D


  Melike .
  28 Şubat 2012
  #15
 17. :) çk güzel
  6 Nisan 2012
  #16
 18. benn bu kitabı okumadınn hocamız bide sözlü olarak bu kitabı okumamızı iistedi bnde okumadınn keşke okusamışımdıı özetii okudum çokk güzell . keske okumuşumm. çokk duygusall bence alınn ve okuyunn ama orjinalini çünküü korsan almakk yerine çalıntıı orjiinalini alınn DEĞER. ;)
  26 Nisan 2012
  #17
 19. ben ce hiç güzel dğil hiç 1 bok anlamadım yemin lee
  21 Mayıs 2012
  #18
 20. oey

  oey

  Çok güzel :)
  18 Kasım 2012
  #19
 21. çok güzel okudum bir harika kitap kesinlikle okuyun tavsiye ederim
  3 Ocak 2013
  #20
soru sor

sol ayam -kitap ozeti