> Solunum ve Fotosentez

İsimli konu WH 'Biyoloji' kategorisinde, ReAlWaN üyesi tarafından 15 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. > Solunum ve Fotosentez hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. SOLUNUM VE FOTOSENTEZ
  Yaşamın temeli olan bütün biyokimyasal süreçler için enerji gereklidir. Bu enerjinin kaynağı da hücrelerde depolanmış olan besinlerin yanması, yani oksijenle birleşerek parçalanmasıdır. Bu parçalanma sırasında besin molekülleri arasındaki kimyasal enerji serbest kalarak açığa çıkar. Bu olay tıpkı yanan bir odun parçasının ısı ve ışık yayması gibi enerji veren bir tepkimedir. Demek ki nefes alıp vermeyi yalnızca oksijenkarbondioksit alışverişi olarak değil, bitkilerin ve hayvanların temel enerji kaynağı olan daha karmaşık bir süreç olarak düşünmek gerekir.
  Allah eğer fotosentezin var olması için gerekli birçok şartı yaratmasaydı, örneğin bitkilerin içinde fotosentezin oluşması için gerekli klorofil yaratılmasaydı, bir tek canlının bile var olması söz konusu olamazdı. Kainattaki birçok olay gibi fotosentez de, solunum için oksijenin ve karbondioksitin dönüşümleri de, büyük ve mükemmel bir planın parçalarıdır.
  Fotosentez hakkında insanlığın detaylı bilgi sahibi olması çok yeni sayılır. Bu konuda bilim adamları çok yoğun araştırmalar yaptılar. özellikle ABD'li kimyacı Melvin Calvin başkanlığındaki ekibin çalışmaları söz etmeye değer niteliktedir. Nitekim bu ekip 1961 yılında Nobel kimya ödülünü kazandı.
  Sabah vakti başlayan, nefes almamızı ve oksijenin varlığını mümkün kılan fotosentezi şöyle ifade edebiliriz:
  Işık enerjisi (Güneşten)+Karbondioksit(Havadan)+Su [​IMG]Kimyasal enerji + Oksijen
  Kimyasal formül olarak ise şöyle özetleyebiliriz:
  [SIZE=+1][SIZE=+2][SIZE=+1][SIZE=+3][SIZE=+1][SIZE=+2][SIZE=+1]
  Işık + 6CO[SIZE=+1]2 + 6H2O = C6H12O6 (Glikoz) + 6O2 [/SIZE]​
  [/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
  15 Kasım 2007
  #1
 2. > Solunum ve Fotosentez Cevapları

 3. saol


  işime
  çok  yaradı


  ....
  26 Mayıs 2009
  #2
soru sor

> Solunum ve Fotosentez