Soru Bankası - Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar

İsimli konu WH 'Hastalıklar' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Soru Bankası - Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. SB- Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar:GENEL


  - GENEL -


  SORU:Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) Nedir?

  CEVAP:Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak % 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir. HBOT 6000 den fazla çalışma ile desteklenmiş modern ve bilimsel bir tedavi yöntemidir.

  SORU:Yüzerken kramp girerese ne yapmalıyız?

  Yaz aylarında deniz veya havuzda yüzerken oluşan kramplara karşı uzmanlar uyarılarda bulundu.

  Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, dolaşım bozukluğu nedeniyle oluşan kramplara, özellikle yaz aylarında havuz ve denizlerde yüzen kişilerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Bazı ilaçların, aşırı su ve tuz kaybının da kramplara sebep olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Türkmen, "Kas krampı ani başlayan, kişiye bazı durumlarda oldukça fazla ağrı ve sıkıntı veren, hoş olmayan bir durumdur. Kaslarımız iskelet sistemine en çok yardımcı olan, günlük yaşam aktivitelerimizi yapmamızda oldukça etkili organlarımızdır. Vücudumuzun her yanı kaslarla kaplı olup hemen herkes ömründe birçok kez, şu veya bu şekilde kas krampı geçirmiştir. Kaslarımızdan bazıları istemli bazıları da istemsiz çalışır. Kramplar yaşlı, yetişkin, genç ve çocuklarda hatta gebelerde de görülebilir. Yaşlı ve yetişkinlerde görülen krampların nedeni; kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineral eksikliklerinde, aşırı egzersizlerde, ısınmadan yapılan egzersizlerde, fazla terleme sonucunda, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı idrar söktürücü ilaçlar sonrası, soğuk havalarda ve kalp damar hastalıkları gibi durumlarda görülmektedir" dedi.

  Kişilere denizde veya havuzda kramp girdiği zaman ne yapılması gerektiğini açıklayan Dr. Beşir Türkmen, "Hasta çok sakin ve sabırlı olmalı, yardım eden kişi de sakin olmalıdır. Çünkü heyecan, kas krampını 5 kat daha arttırır. Bir arkadaşınızla beraber yüzüyorsanız sırt üstü uzanın, arkadaşınız ayağınızı eliyle kavrasın, diğer elle de kramp girmiş baldırı hafifçe sıkarak, vurarak veya hafifçe ovarak yumuşatmaya çalışsın. Eğer suda yalnızsanız iş ciddiye binebilir bu yüzden hemen sırt üstü uzanıp kramp girmiş baldırı ters yönde yavaş yavaş germeniz gerekiyor. Bu esnada kollarınız yanlarda yelpaze hareketiyle sırt üstü yüzerek sakin sakin kıyıya ulaşmaya çalışın" diye konuştu.

  Alkolün krampları 7 kat daha arttırdığını söyleyen Dr. Türkmen, "Aşırı sıcaklarda su kaybı ve terlemeye karşı önlem almalıyız. Su, ayran ve mineralli içecekleri fazla tüketmeliyiz. Alkollüyken denize girmemeliyiz, çünkü alkol krampı normalden 7 kat daha fazla arttırır. Alkollüyken yalnız ve tek başımıza denize açılmamalıyız. Denize girmeden önce mutlaka ısınma hareketleri ve baldırları germe hareketleri yapmalıyız, mümkünse duş alıp denize koşarak değil, yürüyerek ve ıslak girmeliyiz" şeklinde konuştu.

  SORU:Karın şişliği neden olur?


  CEVAP: Henüz tam olarak bilmediğimiz bazı nedenlerle, karın şişliği kadınlarda daha sık olmakta ve yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu durum daha çok, mide ve ince bağırsakların üst kısımlarının yeterince çalışmaması ile meydana gelir. Karın kaslarının gevşek olması da negatif yönde katkıda bulunur. Bu durumda, mide ve bağırsak hareketlerini artırmak sureti ile içindeki gıdaların aşağıya doğru hareketlenmesi için, bazı ilaçlar kullanılır. Şişkinlik hissi, sıklıkla İrritabl Bağırsak Sendromu (Spastik Kolon Sendromu) adı ile bilinen ve bağırsakların düzensiz hareketi ve spazmı ile karakterize bir hastalığın parçası da olabilir. Stres ve endişe, bazı insanlarda şikayetlerin artmasına neden olmaktadır.

  SORU:Gençlerin mi yoksa yaşlıların mı kilo vermesi daha zor oluyor?

  CEVAP:Gençlerin kilo vermesi daha kolay çünkü gençlerin metabolizması daha hızlı çalışıyor. Gençler daha hareketli olduklarından, spor programlarını daha rahat uygularlar. Ayrıca, dış görünüşlerine yaşlılardan daha fazla dikkat ettikleri için diyet konusunda çok daha kolay motive olabiliyorlar.

  SORU: Son bir kaç yıldır burnum ve her iki yanı yanaklarıma doğru kızarıyor ve yanıyor. Hiç doktora görünmedim. Bu hal aşırı kaygılandığım ve sıkıldığım zamanlarda daha da çoğalıyor. Allerji mi yoksa içten gelen bir hastalık belirtisi mi bilemiyorum, bu yüzden uzmanlık alanı cildiye mi yoksa dahiliye doktoruna mı görünmeliyim?

  CEVAP: Bu durum allerjik bir zeminde gelişen bir olay olabilir.Size önerin bir kulak burun boğaz uzmanından yardım almanızdır.

  SORU:

  5 aydan itibaren göbeğimin içinde bir akıntı oluştu arada kabuklaşıp geriliyor ve tahriş olmuş bir yara gibi hafif kanama oluyor?

  CEVAP:

  Muhtemelen bir enfeksiyon. akıntı renkli(yeşil, koyu gri vb.) ise göbeğinizin akıntı gelen bölgesinde şişlik ağrı eşlik ediyorsa enfeksiyon nedeniyle akıntı olmuş olma ihtimali yüksektir. Muhtemelen de kıl kökünden kaynaklanmıştır. Bunun için size tavsiyem genel cerrahi branşında bir hekime başvurup kesin tanı konduktan sonra tedavi almanızdır. Tedaviye rağmen düzelmeyen akıntılarda altta fistül, yabancı cisim gibi başka nedenler aramak gerekir.

  SORU: Sorunum haftada en az 2-3 kere beni yakalayan baş agrılarım.Artık ağrılarla yaşar oldum.1 yıl önce migren başlangıcı teşhisi konuldu bir devlet hastahanesinde fakat tedavi ilacım bir antidepresandı ve ben kullanmadım.Eskiden en ufak bir açlıkta kusturmaya giden başağrısına yakalanıyordum şimdi ise sanki değişti.Tok olduğum halde bile yakalıyor,üzüntülü,sevinçli,gergin farketmiyor her durumda ağrıya tutuluyorum.

  CEVAP: tedavi eksikliği ve tekrar ayırıcı tanı açısından doktor tarafından tekrar değerlendirilmenizde yarar var.

  SORU: Kalça eklemime protez ameliyatı gerektiği söylendi ama ameliyat olmak istemiyorum. Bu durumda eklem içi enjeksiyonu yapıldığını duydum. Böyle bir uygulama var mı ve benim gibi ameliyat gereken hastalar için uygun olabilir mi?

  CEVAP: Kalça eklemi içerisine yapılacak ilaçların kortizon içermesi uygun değil, geçici süre rahatlama sağlayabilir. Eklem sıvısı miktarını arttıracak ilaçlar dizde daha sık uygulanıyor, kalça eklemi için bilgiler nisbeten daha az denenebilir. Bazı ağızdan kullanılan ilaçlar ve eklem içerisine radyofrekans uygulaması yapılabiliyor. Radyofrekans için özellikle floroskopi (röntgenle görüntüleme) eşliğinde işlemi yapabilecek yani ameliyathane ortamında uygulanabilecek bir merkez Algoloji (Ağrı Tedavisi)Merkezine başvuru gerekir.


  SB- Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar: DAHİLİYE & İÇ HASTALIKLARI  - DAHİLİYE & İÇ HASTALIKLARI -  SORU:48 yasinda tansiyon hastasi annem. 2 gun once ictigi largopen 500 mglik antibiyotikten -penisilin zehirlenmesi-sebebi ile zehirlendi.butun vucudu ari sokmus gibi sisti asiri ishal durumu dilin peltelesmesi sikayetleriyle baygin halde hastaneye kaldirildI.Daha oncede bu ilaci iciyordu hafif grip hallerinde doktor kontrolunde almadi penisilin alerjisi oldugunuda bilmiyordu penislin alrjisi kan testi ile anlasilmazmi? Daha once ictigi halde nasil olduda birden vucudu boyle bir tepki verdi

  CEVAP:penisilin türü ilaçlarda her kullanışta risk atar. kan testi yoktur. kendisi ile test yapılabilir

  SORU: eşimin sol karın boşluğunda bir ağrı oluştu ve idrar tahlili istendi sonucundada proteğin değeri normalden fazla çıktı billirubinde fazla çıktı veketone sayısı ne yapmamız gerekli tedavisi nedir.

  CEVAP: İki grub sorun söz konusu galiba. 1)Karın ağrısı 2)Diğeri İdrarda albuminüri.biluribinüri ve ketonüri. Karın ağrısı belki hakikaten böbreklerle ilgili olabilir. Onun Ultrason gibi bir tetkikle araştırılması gerekir. Proteinüri eşiniz de siz yaşlarda ise belki postural proteinüri gibi önemsiz bir durum ama 24 saatlik idrarda protein miktarı bakılmalı 1 gm üzerinde ise nefrit gibi ciddi bir durum demektir. Bilubin idarda görülmesi sarılık demektir. Keton görülmesi genellikle açlık, uzun süre yeyip içmemekle ilgilidir. Ama idrarda şeker de çıkyırsa diyabet koması demektir. Aklınız karıştı değil mi? Sadece bir kaç laboratuvar parametresini bana söylemeniz bir şey ifade etmez. Bu tetkikleri isteyen meslektaşımız hastanın yakınmalarını dinlemiş muayene etmiş ve bir ön tanıyla bu tetkikleri istemiş olduğu için doğru cevabı ancak o verebilir.

  SORU: yaklaşık 4 aydan beri kaşıntı ve kaşınan bölgede ya kuçuk kabarcıklar oluşuyor yada uzun kabarıklıklar.. bu kabarcık veya izler 15-30 dk arasında kayboluyor.. cildiye doktoru cild kurulugundan dedi losyon ve krem verdi ancak geçmedi.. bunun yanında aerosol veya zyrtec kullanınca geçiyor yanlız kullanımı kestikten 24-48 saat sonra tekrar başlıyor.. bu kaşınma aralıklı oluyor gün içinde.

  CEVAP: bir allerji uzmanı ile görüşmelisiniz

  SORU: son zamanlarda karnım çok gurulduyo yanı yanımdakı ınsan duyabılcek sekılde bunun nedenı ne olabılir

  CEVAP: Bu bir bakıma barsakların enzimatik faaliyetinde bir değişimle ilgili. Bu durum sürekli olabilir, o zaman pek önemli değil. Ama sizde yeni oldu deniyorsa safra kesesi, karaciğer pankreas hastalıkları gözden geçtikten sonra eğer bir şey bulunamazsa ne gibi yiyeceklerin sizde bu gaz yakınmasını yaptığğına bakmalı. Ama büyük olasılıkla önemli bir sorun değil.

  SORU:Hepatit Nedir?

  CEVAP:Hepatit halk arasındaki adı ile sarılık karaciğer dokusunun infeksiyonuna (iltahabına) verilen isimdir. İnfeksiyona neden olan mikro canlılar çoğunlukla virüslerdir.İnfeksitona neden olan virüslerin çeşitlerine göre hepatitler çeşitli türlere ayrılır

  SORU:Hangi Tür Hepatitler Bulaşıcıdır ?

  CEVAP:Virüsler çok küçük ve bulaşıcı olduklarından, bütün hepatit türkeri insana bulaşabilir. Ancak virüslerin bulaşma yolları, bulaşma yetenekleri ve bulaşma güçleri birbirinden farklıdır. Bulaşma açısından bakıldığında hepatitleri iki guruba ayırabiliriz.

  Birinci gurupta uer alan hepatitler (A ve Etipi hapatitler) insandan insana, hasta insanların dışkılarıyla bulaşmış, kirlenmiş yiyecek veya içeceklerin (meyve, sebze, içme suyu vb.) tüketilmesi ile bulaşırlar Çünkü hasta insanların dışkılarında bol miktarda virüs bulunur. Özellikla kanalizasyon ve su şebekesi gibi alt yapı hizmetlerinin sağlıklı olmadığı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu bölgelerde salgınlar yaparlar. Bu tür hepatitlerin bulaşması özellikle temizlik kurallarına dikkat edilmeyen ortamlarda son derece kolaydır.

  İkinci gurupta yer alan hepatitler (B,C,D tipi hepatitler) insandan insana, kan nakli, hastada kullanılan enjeksiyon inesinin sağlam kişiye batması ve ameliyat malzemesinin sağlam kişiye kullanılması, yaralı vücut bölgelerine hasta kişinin kanının veya tükürük gibi başka vücut sıvılarının teması ve cinsel ilişki ile bulaşır.

  Hepatit B ve daha az oranda Hepatit C taşıyıcı annelereden doğan bebeklere de hastalık bulaşabilir. İnsandan insana kolay bulaşmadıklarında B, C, D, hepatit türleri salgın yapmazlar  SB- Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar: KALP (KARDOLOJİ) HASTALIKLARI
  - KALP (KARDOLOJİ) HASTALIKLARI -
  [​IMG]


  RİTİM BOZUKLUĞU İLE İLGİLİ SORULAR

  Soru:
  Zaman zaman kalp atışlarımda anormal ritim bozuklukları oluyor,çarpıntı şeklinde ve o an ateş basıyor terliyorum,kendimi bu yüzden işime bile veremiyorum derin derin nefes olmak zorunda kalıyorum sizce bunun nedeni ne olabilir?

  Cevap:
  Kalpteki ritim probleminin sebepleri, kalp kökenli veya kalp dışı kökenli olabilir.Kalp kökenlilerde ileti problemleri ve kalp hastalıkları sebeptir.Kalp dışı problemlerde ise sorun hormaonal olabilir.Bu durumda bir dahiliyeciden ayrdım alabilirsiniz.


  DOĞUMSAL KALP HASTALIĞI İLE İLGİLİ SORU-CEVAPLAR

  SORU: Doğumsal kalp hastalığı nasıl oluşur?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalığının oluşumunda genetik eğilim ve çevresel faktörler sorumlu tutulmaktadır..Kalp gebeliğn ilk 10 haftasında oluşur.Kalp anomalileri bu dönemdeki etkilenmelerin sonucudur.Bazı doğumsal kalp hastalıklarıkromozom anomalileri ile birliktelik gösterir.Bunların en iyi bilineni down sendromudur.Annenin gebelikte alkol alım ve bazı ilaçların kullanımı doğumsal kalp hastalıgına yol açabilir.Diyabetik annelerin bebeklerinde de doğumsal kalp hastalığı sıklıgı artmıştır.

  SORU: Çocuklarda görülen kalp hastalıkları nasıl teşhis edilir? Teşhis için gerekli olan tetkikler nelerdir?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalıklarının tanısı için EKG telekardiyografi ve ekokardiyografi gibi tetkikler gereklidir.Bazen kalp kateterizasyonu ve anjiyografi yapılması da söz konusudur.

  SORU: Doğumsal kalp hastalıklarının çocuk ve bebeklerde kalp hastalığının belirtileri nelerdir?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalığının klinik belirtileri genellikle şöyledir:Morarma kilo alamama dolayısıyla büyüme geriliği sık alt solunum yolu enfeksiyonları ve yorgunluktur.

  SORU: Doğumsal kalp hastalıklarını anne baba fark edebilir mi ?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalıgı olan bebekler sık nefes alır.Beslenirken çabuk yorulur .Sık sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.Bazı doğıumsal kalp hastalıgı olan bebeklerin agız etrafında ve parmak uçlarında morarma görülür.

  SORU: Doğumsal kalp hastalıkları önlenebilir mi?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalıgı multifaktöriyel kalıtım gösteren hastalıklardan olup tamamen önlenmesi mümkün değildir.Olumsuz etkisi bilinen ilaçların kullanımından ve çevresel zararlı etkenlere maruz kalmaktan korunma kısmen yararlı olabilir.Çocugunda doğumsal kalp hastalığı olan aileler ise 4.aydan sonra bebegin kalbini ekokardiyoğrafi kontrol ettirebilir.

  SORU: Doğumsal kalp hastalıkları anne karnında teşhis edilebilir mi ?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalıklarının gebelik sırasında tanısı mümkündür.16-18 gebelik haftasında bebeğin kalbi ultrason cihazı ile görüntülenebilir.

  SORU: Doğumsal kalp hastalıklarının görülme oranı nedir?

  CEVAP: Ülkemizde nufus ve kaba doğum hızı göz önüne alındıgında her yıl 10.000-12.000 tane dogumsal kalp hastalıklı bebek dünyaya gelmektedir.Ayrıca bir bebekelerinde kalp anomalisi olan aielerde tekrarlama riski%3 tür.Ancak bu oran iki hasta çocuk varsa %10 üç hasta çocuk varsa %25 çıkar.Kendisinde doğumsal klap hastalıgı olan annelerin de böyle bebeklere sahip olma riski %66 ile %10 civarındadır.

  SORU: Yeni doğan bebeklere kalp ameliyatı yapılabilir mi?

  CEVAP: Kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi günümüzde yenidoğan döneminde de yapılabilmektedir.Operasyon gereksinimi çocugun hastalıgının ciddiyetine bağlı olarak belirlenir.Günümüzde artık bebegin belirli bir kiloya ulaşması gereksinimini yoktur.

  SORU: Doğumsal kalp hastalıkları büyüme ve gelişmeyi nasıl etkiler?

  CEVAP: Doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerde gelişme geriliği olur.
  Bu ilk yaşta ön planda kilo alımı güçlüğü ile karşımıza gelir.Erken tedavisi zamanında yapılan bebeklerin büyümeleri hız kazanarak normale döner ve yaşıtlarını yakalarlar.  - ÇOCUK HASTALIKLARI -  SORU:

  12 yaşındaki oğlum okulda yapılan bir aşıdan sonra ,gece uykudan uyandı huzursuzdu. ertesi sabah okula gıttı ve okuldan 39,5ateşle döndü, ateş düşürücüden bir saat sonra tekrar yükselince endişelendım ve acile , muaynede hıc bir bulgu görülemeyince kan tahlili yapıldı. CRT .48,3 WBC : 15,2 MCV:77,8 PLT: 109,0 Dr bi enfeksiyonun var oldugunu soyledı ve antıbıyotık verdı. Enfeksiyonun nerde olduğunu araştırılması gerekmiyormu.

  CEVAP: enfeksiyon olduğu görülüyor, idrar tahlili de yapılabilirdi. Antibiyotiğe devam edin, iki gün içinde ateşi düşmezse ateş odağının mutlaka araştırılması gerekir


  SORU: 25 günlük bir yeğenim var gecen ateşi yükselmiş burnu akmış sonra acile götürmüşler doktor bey dolven 100 mg ve kongest 100mg pediatrik şurub vermiş dozu da az ama bebek normalden fazla uyumaya başladı sizce normal mi?

  CEVAP: dolven şurup kilosunun 10 katı kadar (yani kilosu 3 kg ise 30 mg) verilmeli. 1/3 ölçek kadar vermelisiniz. kongest şurup yenidoğan bebeler için önermiyoruz. sürekli uyku hali varsa çocuk doktorunuz tarafından görülmesinde fayda var.

  SORU: Cocugumda atesle birlikte kulagının hemen yanında bir şişlik belirdi nedeni nedir?

  CEVAP: Muayene gerekli.

  SORU: 14 aylık kızımın ayakları içeri basık yürüyor herhangi bir doktora baş vurmadık . ortopedik ayakkabı giydiriyoruz fakat yinede aynı ne yapmamız gekiyor .(ayaklarına baktığında düz tabanmış gibi görünüyor).

  CEVAP: Bir ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririz. Çünkü erken yaşta basit bir tedavi ile düzelebilen bu tür ortopedik sorunlar zamanında uygun tedavi görmezse ilerleyen yaşla beraber diz ve kalça gibi yük taşıyan eklemlerde sorunlara yol açmaktadır.

  SORU: oğlum 5 yaşında 12 gün önce sino bronşit teşhisyle klacid antibiyotiğe başladık bugün akşam antibotiğe devam etmemize rağmen ateşi 38,5 derece oldu.Bu normalmidir

  CEVAP: Antibiotiğin etkisi üç gün civarında başlar.O zaman içinde ateşi olabilir.

  SORU: 5,5 aylık kızımın ateşi çıktı ateş dısında görülen bır şıkayetı yok pedıfen verdım acaba paranox ftılın bır sakıncası varmı.5,5 aylık bebek dış çıkarıyo olabilirmi?

  CEVAP: paranox fitl verebilirsiniz, eğer 24 saatte düşmezse muayene gerkli, diş ateş, demek için başka sağlık sorunu olmamalı

  SORU: 4 yaşında bir oğlumuz var. 1 yaşından sonra çok sık hastalanmaya başladı.ve kilo alımı yavaşaldı.2 yaşında sünnet oldu.5 ay öncede bademcik ve geniz eti alındı.ama hiç bir değişim olmadı.yine çok sık hastalanıyor. 3 haftada bir deposilin oluyor.hastalıklarında da ateş 39 civarı.ancak 4 saat ara ile çaprazlama yaparak kontrol edebiliyoruz. neredeyse ayda iki defa.geçen hafta ateşlenince doktor muayenede bulguya rastamadı kan ve idrar aso crp de normal çıktı.

  CEVAP: Muhtemelen savunma sisteminde bir sorun olabilir. İmkanınız müsaitse bir tıp fakültesinde tetkiki faydalı olabilir.

  Çocuklarda Göz Hastalıkları ilgili Soru&Cevaplar

  SORU: Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları nelerdir?

  CEVAP: Görme kusurları (miyop, hipermetrop, astigmat), şaşılık, göz tembelliği, doğuştan katarakt, doğuştan göz tansiyonu (glokom), doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, doğuştan anomaliler, bazı göz tümörleri olarak sıralanabilir.

  SORU: Bebek ne zaman göz doktoruna götürülmelidir?

  CEVAP: Anne-baba, bebekte veya çocukta herhangi bir göz rahatsızlığından şüpheleniyorsa hemen bir göz doktoruna başvurmalıdır. Göz muayenesi için bebeğin belirli bir aya veya yaşa gelmesi beklenmemelidir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda göz muayenesi genellikle çok güç olmaktadır, fakat imkansız değildir. Eğer bebek çok ağlar ve muayene olmaya kesinlikle karşı koyarsa narkozla muayene edilmelidir. Böylece herhangi bir rahatsızlık varsa erkenden teşhis edilip tedaviye başlanır.

  SORU: Bebeklerde ve çocuklarda görme bozukluğu belirtileri nelerdir?

  CEVAP: Bebekte içe kayma varsa çoğunlukla, hipermetropi ve görme tembelliği ile birliktedir. Bu durumda tedavi için bebeğin büyümesinin beklenmesi yapılabilecek büyük bir hatadır. Çünkü şaşılıklarda, hiç beklenilmeden bir an önce gözdeki bozukluğun ve derecesinin, varsa görme tembelliğinin tespit edilip hemen uygun gözlüğün verilerek uygun tedaviye başlanılması son derece önemlidir. Ayrıca, bebeklerde ve çocuklarda şaşılık olmaksızın görmelerinde bir zayıflık hissedilirse, örneğin çocuk televizyonu çok yakından izliyorsa, kitaba-deftere çok yaklaşarak okuyup-yazıyorsa, gözlerini sürekli kırpıştırıyorsa, başına belirli bir pozisyon vererek görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısarak bakıyorsa, bir gözünü kapatarak veya kısarak diğer gözüyle görmeye çalışıyorsa hemen muayene edilmeli ve bir görme bozukluğu teşhis edilirse gözlük takılmalı veya gerekli tedaviye geçilmelidir.

  SORU: Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı

  CEVAP: Yeni doğan bebeğin bir veya her iki gözünde sürekli sulanma ve çapaklanma görülürse, göz yaşı kanallarının doğuştan tıkalı olabileceği düşünülerek bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Teşhis doğrulanırsa doktor önce göz yaşı kesesine masaj yapılmasını ve bazı göz damlalarının kullanılmasını tavsiye edecek, sulanma ve çapaklanma düzelmediğinde ise narkoz altında göz yaşı kanalının açılmasını önerecektir. Doğuştan göz yaşı kanalı tıkanıklığı, bebek 18 aylık olmadan önce tedavi edilmelidir. Çünkü 18 aylıktan önce basit bir girişimle düzeltilebilen bu problem için ileri yaşlarda ameliyat gerekli olmaktadır.

  SORU: doğuştan glokom (GÖZ TANSİYONU):

  CEVAP: Yeni doğanlarda görülen önemli bir hastalık da, doğuştan glokomdur (göz tansiyonu yüksekliği). Bu hastalık başlangıçta bir belirti vermediği halde ilerledikçe bebeğin gözünün irileştiği, büyüdüğü dikkat çeker, ayrıca ışığa bakamama sulanma gibi belirtiler de tabloya eklenir. Tedavi edilmediği takdirde hastalığın ilerleyen dönemlerinde, gözün saydam tabakasının zamanla bulanıklaştığı ve giderek beyazlaştığı görülür. Bu durumda bebek, giderek görmesini kaybedecektir. Hastalık başlangıç döneminde teşhis edildiğinde, yapılacak ameliyatla göz tansiyonu düşecek ve görme kaybı önlenecektir. Fakat doğuştan glokomlu bebeklerde, ameliyattan bir süre sonra göz tansiyonu tekrar yükselebilir ve tekrar ameliyat gerekebilir. Bebeklerde görülen glokom, erişkinlerde görülen glokoma göre daha inatçı bir glokom türü olup bazen birkaç ameliyat bile gerekebilir.

  SORU: Doğuştan katarakt

  CEVAP: Yeni doğan bebeğin gözbebeğinde beyazlık görüldüğünde, hemen doktora başvurulmalıdır. Bu durum, çoğunlukla doğuştan kataraktın belirtisidir; tek gözde veya her iki gözde olabilir ve ameliyatı gerektiren bir durumdur. Yine gözbebeğinde beyazlık veya parlama ile ortaya çıkan ve bebeklerde görülen bir göziçi tümörü de mevcuttur. Bu durum da acil olarak doktora başvurmayı gerektiren önemli bir hastalıktır.

  Soru: Yeni doğan bir bebeğin göz muayenesi, en erken ne zaman yapılmalıdır?

  Cevap: Eğer, bir göz rahatsızlığından şüpheleniliyorsa muayene için beklemenin hiçbir anlamı ve yararı yoktur. Bebek 1 günlük de olsa, gerekiyorsa hemen göz muayenesi yapılabilir.

  Soru: Bir günlük bebeğin göz muayenesi olmasını gerektiren ne gibi göz rahatsızlıkları olabilir ?

  Cevap: Bebeğin gözlerinde hemen tedaviye başlanmasını gerektiren iltihaplı hastalıklar veya özellikle erken doğan (premature) bebeklerde görülen ve görme kaybına yol açabilen bazı rahatsızlıklarda, bebeğin hemen göz muayenesinin yapılması gereklidir.

  Soru: Yeni doğan bebeğin muayenesi zor değil midir?

  Cevap: Yeni doğan bebeğin muayenesi erişkin muayenesine göre bazı zorluklar taşır. Ancak, bebeğin mutlaka muayenesi gerekiyorsa bu, narkozla da yapılabilir.

  Soru: Bebeğin narkoz alması riskli değil midir ?

  Cevap: Yapılan her işlemde bir risk payı vardır ve yeni doğan bebeğin uyutulmasında, erişkin bir hastaya narkoz verilmesine göre pratik bazı güçlükler vardır. Fakat narkoz için birinci koşul, bebeğin narkoz almasına engel bir sağlık probleminin mevcut olmamasıdır. Bu nedenle önce çocuk hastalıkları uzmanı ile konsültasyon yapılarak, narkoza engel bir durumun olup olmadığı öğrenilir. Deneyimli bir anestezi uzmanının varlığında bebeklerin uyutulmasının korkulacak hiçbir yanı yoktur.

  Soru: 1 yaşındaki bir bebeğin gözleri kayıyorsa tedavi için kaç yaşına kadar beklenmelidir ?

  Cevap: Gözü kayan bir bebek veya çocukta, bu durumun zamanla kendiliğinden düzeleceği düşüncesiyle beklemek ve doktora başvurmamak büyük hatadır. Gözde herhangi bir kayma olduğunda, hiç beklemeden, hemen bir göz doktoruna başvurularak muayene ettirilmelidir ve doktorun önerisine göre hareket edilmelidir.

  Soru: 3 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri her iki gözü sürekli olarak sulanıyor ve çapaklanıyor, ne yapmalıyım ?

  Cevap: Bebeğinizde büyük olasılıkla doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı var. Hemen bir göz doktoruna başvurmanız doğru olacaktır. Bu durumun tedavisi için önce bazı damlalar kullanmanız ve gözyaşı kesesinin bulunduğu yere (göz ile burun kökü arasındaki bölgeye) masaj yapmanız tavsiye edilecektir. Düzelme olmazsa narkozla, tıkalı olan gözyaşı kanalının açılması gerekecektir.

  Soru: Bebeklerde narkozla, tıkalı gözyaşı kanalının açılması zor bir ameliyat mıdır ?

  Cevap: Bu işlem bir ameliyat değildir. Sonda adı verilen tel gibi bir aletle gözyaşı kanalının açılması söz konusudur. Ortalama 5 dakikalık bir işlemdir. Fakat bebek 18 aylık olana kadar kanal açılmazsa, daha sonra kanala tüp takılması ve ameliyat yapılması gerekecektir.

  Soru: 5 yaşındaki çocuğum televizyonu çok yakından izliyor ve gözlerini kırpıştırıyor, ne olabilir?

  Cevap: Çocuğun, gözlük takmasını gerektirecek bir görme problemi olabilir. Göz muayenesi olup, durumun ortaya çıkarılması gerekir.

  Soru: Bir bebekte veya çocukta gözbebeklerinde beyazlık görülmesi neye işarettir ?

  Cevap: Bir bebek veya çocukta her iki gözbebeğinde beyazlık görülürse bu, büyük ihtimalle doğuştan kataraktın belirtisidir. Bu durumda, hemen doktora başvurulmalı ve önce beyazlığın gerçekten katarakt olup olmadığı anlaşılmalı, sonra tedaviye geçilmelidir.

  Soru: Doğuştan katarakt nedir ?

  Cevap: Normal olarak saydam olması gereken göz merceğinin saydamlığını kaybedip beyazlaşmasına katarakt denir. Katarakt çoğunlukla yaşlılarda olduğu halde yeni doğan bebeklerde veya çocuklarda da görülebilir. Bu tür katarakt, doğuştan katarakt olarak isimlendirilir. Akraba evliliklerinde, ailesinde doğuştan katarakt olanlarda görülebilir. Ayrıca hamilelikte...  - GÖZ HASTALIKLARI -


  SORU:Kuru göz nasıl teşhis edilir?

  CEVAP:Basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı konabilir. Bazen gözyaşını ölçen testler gerekebilir. Schirmer gözyaşı testinde alt kapağın iç kısmına filtre kağıt parçaları konur ve değişik şartlarda gözyaşı üretimi ölçülür. Diğer bir testte göze floresein veya Rose Bengal isimli boyalar damlatılarak belli boyanma şekilleri araştırılır.

  SORU:Kuru göz nasıl tedavi edilir?

  CEVAP:Göz yaşı eklenmesi
  Suni göz yaşları normal gözyaşına benzer. Bunlar gözü kayganlaştırır ve nemlendirir. Suni gözyaşlarındaki koruyuculara duyarlılık varsa koruyucusuz suni göz yaşları kullanılabilir.

  Sık aralarla damla damlatma ihtiyacı varsa, koruyucu içermeyen göz yaşlarını kullanmak daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca alt kapağın içine günlük olarak yerleştirilen ve yavaş salınım gösteren katı gözyaşı preparatları da mevcuttur.

  SORU:Göz sulanmasının sebepleri nelerdir?

  CEVAP:Aşağıdaki nedenlerle gözde sulanma meydana gelebilir:
  · Konjonktiva veya korneanın bozuklukları;
  · Göz kapağı bozuklukları;
  · Göz içi iltihapları;
  · Göze yabancı cisim kaçması;
  · Çocuklarda glokom (göz içi basınç yüksekliği);
  · Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklar

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl tespit edilir?

  CEVAP:Detaylı bir muayene ile göz sulanmasının diğer sebepleri dışlandıktan sonra gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde kapalıdır. Kanalın kapalı olduğundan emin olmak ya da tıkanıklığın yerini tespit edebilmek için ilaçlı bir filmler gerekebilir.

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

  CEVAP:Bebeklerde bu kanalların tıkanıklığı veya darlığı sık rastlanan bir durum olup bir yaşına kadar genellikle açılır. Bu zamana kadar açılmadığı takdirde genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Bununla başarı elde edilemezse ileri yaşlarda (4 yaşından itibaren) ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir ve bunun ileri yaşlara bırakılmamasında fayda vardır. Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazen tüp uygulaması gerekebilir. Bu takdirde tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

  SORU: Gözlerimde zaman zaman çapaklanma ve kızarıklık oluşuyor nedeni ne olabilir?

  CEVAP: Bir göz hekimi ile bağlantı kurmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Şikayetleriniz konjuktivit yada keratit dediğimiz durum ile uyumlu olabilir. Allerjik nedenler, lens kullanımı, mikrobik nedenler, göz kuruluğu, bilgisayar başında fazla kalma ile ilişkilendirilebilir.

  SORU: babam 74 yaşında ve beyaz rengi, elektrik ışığını göremiyor.ayrıca etrafındaki herşeyin sağa sola titreştiğini söylüyor.

  CEVAP: babanızın şikayetleri retinadaki görme merkezinin veya görme sinirinin yaşa bağlı olarak bozukluğuna işaret ediyor olabilir.Yaşa bağlı görme merkezi bozulmasının bir göz uzmanınca değerlendirilmesi gereklidir.

  SORU: Yasim 20 daha önce ßir göz problemim olmadi. Renkli Lens kullanmayi düşünüyorum. LenS alirken nelere dikkat etmeliyim. Renkli lenslerin herhangi ßir zarari varmidir? zarari yoksa Pratik Sekilde Optik cilerden alip kullanimina baslayabilirmiyim.? Son olarak Göz rengim kahverengi hanqi renkle eşleşmesi vardir bu rengin?

  CEVAP: Herhangibir lensi kullanmaya başlamadan önce gözde allerji belirtisi, kuruluk vb sorunlar olup olmadığı mutlaka değerlendiilmelidir. Renkli lensler diğerlerine göre daha allerjik etki yapar. Rengine ise deneyerek karar vemekte fayda var.  - GÖZ HASTALIKLARI -


  SORU:Kuru göz nasıl teşhis edilir?

  CEVAP:Basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı konabilir. Bazen gözyaşını ölçen testler gerekebilir. Schirmer gözyaşı testinde alt kapağın iç kısmına filtre kağıt parçaları konur ve değişik şartlarda gözyaşı üretimi ölçülür. Diğer bir testte göze floresein veya Rose Bengal isimli boyalar damlatılarak belli boyanma şekilleri araştırılır.

  SORU:Kuru göz nasıl tedavi edilir?

  CEVAP:Göz yaşı eklenmesi
  Suni göz yaşları normal gözyaşına benzer. Bunlar gözü kayganlaştırır ve nemlendirir. Suni gözyaşlarındaki koruyuculara duyarlılık varsa koruyucusuz suni göz yaşları kullanılabilir.

  Sık aralarla damla damlatma ihtiyacı varsa, koruyucu içermeyen göz yaşlarını kullanmak daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca alt kapağın içine günlük olarak yerleştirilen ve yavaş salınım gösteren katı gözyaşı preparatları da mevcuttur.

  SORU:Göz sulanmasının sebepleri nelerdir?

  CEVAP:Aşağıdaki nedenlerle gözde sulanma meydana gelebilir:
  · Konjonktiva veya korneanın bozuklukları;
  · Göz kapağı bozuklukları;
  · Göz içi iltihapları;
  · Göze yabancı cisim kaçması;
  · Çocuklarda glokom (göz içi basınç yüksekliği);
  · Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklar

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl tespit edilir?

  CEVAP:Detaylı bir muayene ile göz sulanmasının diğer sebepleri dışlandıktan sonra gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde kapalıdır. Kanalın kapalı olduğundan emin olmak ya da tıkanıklığın yerini tespit edebilmek için ilaçlı bir filmler gerekebilir.

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

  CEVAP:Bebeklerde bu kanalların tıkanıklığı veya darlığı sık rastlanan bir durum olup bir yaşına kadar genellikle açılır. Bu zamana kadar açılmadığı takdirde genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Bununla başarı elde edilemezse ileri yaşlarda (4 yaşından itibaren) ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir ve bunun ileri yaşlara bırakılmamasında fayda vardır. Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazen tüp uygulaması gerekebilir. Bu takdirde tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

  SORU: Gözlerimde zaman zaman çapaklanma ve kızarıklık oluşuyor nedeni ne olabilir?

  CEVAP: Bir göz hekimi ile bağlantı kurmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Şikayetleriniz konjuktivit yada keratit dediğimiz durum ile uyumlu olabilir. Allerjik nedenler, lens kullanımı, mikrobik nedenler, göz kuruluğu, bilgisayar başında fazla kalma ile ilişkilendirilebilir.

  SORU: babam 74 yaşında ve beyaz rengi, elektrik ışığını göremiyor.ayrıca etrafındaki herşeyin sağa sola titreştiğini söylüyor.

  CEVAP: babanızın şikayetleri retinadaki görme merkezinin veya görme sinirinin yaşa bağlı olarak bozukluğuna işaret ediyor olabilir.Yaşa bağlı görme merkezi bozulmasının bir göz uzmanınca değerlendirilmesi gereklidir.

  SORU: Yasim 20 daha önce ßir göz problemim olmadi. Renkli Lens kullanmayi düşünüyorum. LenS alirken nelere dikkat etmeliyim. Renkli lenslerin herhangi ßir zarari varmidir? zarari yoksa Pratik Sekilde Optik cilerden alip kullanimina baslayabilirmiyim.? Son olarak Göz rengim kahverengi hanqi renkle eşleşmesi vardir bu rengin?

  CEVAP: Herhangibir lensi kullanmaya başlamadan önce gözde allerji belirtisi, kuruluk vb sorunlar olup olmadığı mutlaka değerlendiilmelidir. Renkli lensler diğerlerine göre daha allerjik etki yapar. Rengine ise deneyerek karar vemekte fayda var.  - GÖZ HASTALIKLARI -


  SORU:Kuru göz nasıl teşhis edilir?

  CEVAP:Basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı konabilir. Bazen gözyaşını ölçen testler gerekebilir. Schirmer gözyaşı testinde alt kapağın iç kısmına filtre kağıt parçaları konur ve değişik şartlarda gözyaşı üretimi ölçülür. Diğer bir testte göze floresein veya Rose Bengal isimli boyalar damlatılarak belli boyanma şekilleri araştırılır.

  SORU:Kuru göz nasıl tedavi edilir?

  CEVAP:Göz yaşı eklenmesi
  Suni göz yaşları normal gözyaşına benzer. Bunlar gözü kayganlaştırır ve nemlendirir. Suni gözyaşlarındaki koruyuculara duyarlılık varsa koruyucusuz suni göz yaşları kullanılabilir.

  Sık aralarla damla damlatma ihtiyacı varsa, koruyucu içermeyen göz yaşlarını kullanmak daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca alt kapağın içine günlük olarak yerleştirilen ve yavaş salınım gösteren katı gözyaşı preparatları da mevcuttur.

  SORU:Göz sulanmasının sebepleri nelerdir?

  CEVAP:Aşağıdaki nedenlerle gözde sulanma meydana gelebilir:
  · Konjonktiva veya korneanın bozuklukları;
  · Göz kapağı bozuklukları;
  · Göz içi iltihapları;
  · Göze yabancı cisim kaçması;
  · Çocuklarda glokom (göz içi basınç yüksekliği);
  · Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklar

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl tespit edilir?

  CEVAP:Detaylı bir muayene ile göz sulanmasının diğer sebepleri dışlandıktan sonra gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde kapalıdır. Kanalın kapalı olduğundan emin olmak ya da tıkanıklığın yerini tespit edebilmek için ilaçlı bir filmler gerekebilir.

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

  CEVAP:Bebeklerde bu kanalların tıkanıklığı veya darlığı sık rastlanan bir durum olup bir yaşına kadar genellikle açılır. Bu zamana kadar açılmadığı takdirde genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Bununla başarı elde edilemezse ileri yaşlarda (4 yaşından itibaren) ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir ve bunun ileri yaşlara bırakılmamasında fayda vardır. Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazen tüp uygulaması gerekebilir. Bu takdirde tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

  SORU: Gözlerimde zaman zaman çapaklanma ve kızarıklık oluşuyor nedeni ne olabilir?

  CEVAP: Bir göz hekimi ile bağlantı kurmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Şikayetleriniz konjuktivit yada keratit dediğimiz durum ile uyumlu olabilir. Allerjik nedenler, lens kullanımı, mikrobik nedenler, göz kuruluğu, bilgisayar başında fazla kalma ile ilişkilendirilebilir.

  SORU: babam 74 yaşında ve beyaz rengi, elektrik ışığını göremiyor.ayrıca etrafındaki herşeyin sağa sola titreştiğini söylüyor.

  CEVAP: babanızın şikayetleri retinadaki görme merkezinin veya görme sinirinin yaşa bağlı olarak bozukluğuna işaret ediyor olabilir.Yaşa bağlı görme merkezi bozulmasının bir göz uzmanınca değerlendirilmesi gereklidir.

  SORU: Yasim 20 daha önce ßir göz problemim olmadi. Renkli Lens kullanmayi düşünüyorum. LenS alirken nelere dikkat etmeliyim. Renkli lenslerin herhangi ßir zarari varmidir? zarari yoksa Pratik Sekilde Optik cilerden alip kullanimina baslayabilirmiyim.? Son olarak Göz rengim kahverengi hanqi renkle eşleşmesi vardir bu rengin?

  CEVAP: Herhangibir lensi kullanmaya başlamadan önce gözde allerji belirtisi, kuruluk vb sorunlar olup olmadığı mutlaka değerlendiilmelidir. Renkli lensler diğerlerine göre daha allerjik etki yapar. Rengine ise deneyerek karar vemekte fayda var.  - GÖZ HASTALIKLARI -


  SORU:Kuru göz nasıl teşhis edilir?

  CEVAP:Basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı konabilir. Bazen gözyaşını ölçen testler gerekebilir. Schirmer gözyaşı testinde alt kapağın iç kısmına filtre kağıt parçaları konur ve değişik şartlarda gözyaşı üretimi ölçülür. Diğer bir testte göze floresein veya Rose Bengal isimli boyalar damlatılarak belli boyanma şekilleri araştırılır.

  SORU:Kuru göz nasıl tedavi edilir?

  CEVAP:Göz yaşı eklenmesi
  Suni göz yaşları normal gözyaşına benzer. Bunlar gözü kayganlaştırır ve nemlendirir. Suni gözyaşlarındaki koruyuculara duyarlılık varsa koruyucusuz suni göz yaşları kullanılabilir.

  Sık aralarla damla damlatma ihtiyacı varsa, koruyucu içermeyen göz yaşlarını kullanmak daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca alt kapağın içine günlük olarak yerleştirilen ve yavaş salınım gösteren katı gözyaşı preparatları da mevcuttur.

  SORU:Göz sulanmasının sebepleri nelerdir?

  CEVAP:Aşağıdaki nedenlerle gözde sulanma meydana gelebilir:
  · Konjonktiva veya korneanın bozuklukları;
  · Göz kapağı bozuklukları;
  · Göz içi iltihapları;
  · Göze yabancı cisim kaçması;
  · Çocuklarda glokom (göz içi basınç yüksekliği);
  · Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklar

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl tespit edilir?

  CEVAP:Detaylı bir muayene ile göz sulanmasının diğer sebepleri dışlandıktan sonra gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde kapalıdır. Kanalın kapalı olduğundan emin olmak ya da tıkanıklığın yerini tespit edebilmek için ilaçlı bir filmler gerekebilir.

  SORU:Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

  CEVAP:Bebeklerde bu kanalların tıkanıklığı veya darlığı sık rastlanan bir durum olup bir yaşına kadar genellikle açılır. Bu zamana kadar açılmadığı takdirde genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Bununla başarı elde edilemezse ileri yaşlarda (4 yaşından itibaren) ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir ve bunun ileri yaşlara bırakılmamasında fayda vardır. Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazen tüp uygulaması gerekebilir. Bu takdirde tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

  SORU: Gözlerimde zaman zaman çapaklanma ve kızarıklık oluşuyor nedeni ne olabilir?

  CEVAP: Bir göz hekimi ile bağlantı kurmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Şikayetleriniz konjuktivit yada keratit dediğimiz durum ile uyumlu olabilir. Allerjik nedenler, lens kullanımı, mikrobik nedenler, göz kuruluğu, bilgisayar başında fazla kalma ile ilişkilendirilebilir.

  SORU: babam 74 yaşında ve beyaz rengi, elektrik ışığını göremiyor.ayrıca etrafındaki herşeyin sağa sola titreştiğini söylüyor.

  CEVAP: babanızın şikayetleri retinadaki görme merkezinin veya görme sinirinin yaşa bağlı olarak bozukluğuna işaret ediyor olabilir.Yaşa bağlı görme merkezi bozulmasının bir göz uzmanınca değerlendirilmesi gereklidir.

  SORU: Yasim 20 daha önce ßir göz problemim olmadi. Renkli Lens kullanmayi düşünüyorum. LenS alirken nelere dikkat etmeliyim. Renkli lenslerin herhangi ßir zarari varmidir? zarari yoksa Pratik Sekilde Optik cilerden alip kullanimina baslayabilirmiyim.? Son olarak Göz rengim kahverengi hanqi renkle eşleşmesi vardir bu rengin?

  CEVAP: Herhangibir lensi kullanmaya başlamadan önce gözde allerji belirtisi, kuruluk vb sorunlar olup olmadığı mutlaka değerlendiilmelidir. Renkli lensler diğerlerine göre daha allerjik etki yapar. Rengine ise deneyerek karar vemekte fayda var.


  [I]AZ GÖRME[/I]

  [I]SORU:[/I][COLOR=#ff8c00]Az görme nedir?
  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] Gözlük, kontakt lensler veya göz içi lens implantları ile görmeniz artırılamıyorsa sizde az görme mevcut demektir. Bu durum körlükle eş anlamlı değildir. Az gören kişilerin hala işe yarar bir görmesi mevcut olup sıklıkla görme cihazları kullanılarak artırılabilir.
  Görme bozukluğu hafif ya da ağır olsun, az görme, görmenizin ihtiyaçlarınızı karşılayamadığı anlamına gelir. Görme artırıcı cihazların kullanımına ancak tıbbi ve cerrahi tedavilerden sonra, ya da bunların fayda sağlamayacağı saptandıktan sonra göz hekimi tarafından karar verilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Az görme sebepleri nelerdir?
  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] Doğumdan varolan bozukluklar, kalıtsal hastalıklar, yaralanmalar, şeker hastalığı, glokom, katarakt ve yaşlanma az görmeye yol açabilir. En yaygın sebebi gözün sinir tabakasının bir hastalığı olan maküla dejenerasyonudur. Maküla dejenerasyonu merkezi görmeyi bozar, tam körlük yapmaz ve çevresel görme korunur.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Az görmenin farklı tipleri var mıdır?
  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] En sık merkezi görme veya okuma bozukluğu görülmesine rağmen çevresel görme azalması veya renkli görüşün kaybolması şeklinde de karşılaşılabilir. Göz; ışık, kontrast duyarlılık veya kamaşmaya karşı uyum yeteneğini kaybedebilir. Farklı az görme tipleri farklı yardımcı cihazlar gerektirir. Örneğin doğuştan az görmesi olan bir kişi ile sonradan az görme gelişen bir kişinin ihtiyaçları farklıdır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Az görenler nasıl tedavi ediliyor?
  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] Az görenler için geliştirilmiş pek çok yardımcı cihaz vardır. Her durumda görmeyi normale çeviren tek bir cihaz söz konusu değildir. Farklı amaçlar için farklı cihazlar gerekir. Bu cihazlar uzman ekipler tarafından denenerek kullanabilecek kişilere önerilmektedir. Az görenlere yardım cihazları optik olan ve optik olmayan başlıkları altında incelenebilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Optik cihazlar nelerdir?
  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] Bunlar büyütme amaçlı lensler veya lens kombinasyonlarıdır ve normal gözlük camlarından farklıdır. Optik cihazlar beş ana grupta toplanabilir:

  Büyütücü gözlükler, normal gözlüklerden daha güçlüdür. Bunları kullanırken okunacak materyalin göze çok yaklaştırılması gerekir, aksi takdirde yazı odak dışında kalır. Önce bu durum ürkütebilir, fakat zamanla alışılır. Yakın için tasarlanmışlardır, göze takıldıkları için okunacak materyal rahatça tutulabilir. Büyütücü gözlükler direk olarak bir gözlüğe monte edilebilirler ya da kişinin kendi gözlük numaraları üzerine eklenebilir. Bunların asferik ve teleskopik şekilleri vardır. Teleskopik olanlar daha kaba görünümlü olmalarına rağmen daha uzak mesafeden geniş bir görüş sağlarlar. Asferik olanlar ise estetik görünür, fakat daha kısa mesafeden daha dar alanı gösterirler. Heri ki büyütücü gözlük tipinin pek çok değişik modelleri piyasada mevcuttur.

  El büyüteçleri çoğu kimse tarafından bilinir. Bunlarla okunacak materyal normal mesafede tutulabilir. Kırtasiye veya fenni gözlükçülerden temin edilebilirler.

  Ayaklı büyüteçler okunacak materyalin üzerine konur. Bazıları kendinden aydınlatmalıdır. Büyüteçler, görüşü normal aktivitelerine yeten fakat kısa süreli yakın görüş gerektiren senet, fatura, telefon rehberi, telefon tuşları, ev aletlerinin düğmeleri vb. gibi şeylerin görülmesinde oldukça faydalıdır. Ellerinde titreme olanlar, görmesi çok düşük olanlar ayaklı, aydınlatmalı büyüteçlerden yararlanabilir

  Teleskoplar uzak büyütme içindir. Elde ya da gözlüğe monte edilerek kullanılabilirler. Özellikle televizyon seyrederken, otobüslerin yazılarını okurken, ilanlara, panolara bakarken çok yararlıdır; gözlük gibi devamlı kullanımları zordur ve deneyim gerektirir.

  Kapalı devre televizyon sistemi, bir televizyon ekranına okunacak materyalin büyütülmüş görüntüsünü verir. Bunların büyütme ve kontrastı ayarlanabilir ve kullanımları diğer cihazlardan daha kolaydır. Sadece okumak veya resimlere bakmak için kullanılır. Siyah-beyaz veya renkli olanları vardır. Özellikle öğrenciler ve masa başı işi yapanlar için oldukça faydalıdır. Son zamanlarda maliyetleri de oldukça düşmüştür.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Optik olmayan cihazlar nelerdir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] · Büyük yazılı kitaplar, gazete ve dergiler;
  · Düzgün yazmaya yardımcı cihazlar;
  · Büyük oyun kartları;
  · Büyük telefon tuşları;
  · Yüksek kontrastlı saat ekranları;
  · Konuşan makinalar (saatler, bilgisayarlar);
  · Yazıyı gösteren ve yüksek sesle okuyan makinalar;
  Optik olmayan en basit yöntem görülmesi istenen şeye yanaşmaktır. Görülmesi istenen nesneye yaklaşmak, gözlere zarar vermez.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Az gören kimseler için aydınlatma önemli midir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00] Uygun aydınlatma, az görenlere yardım cihazı kadar önemlidir. Benzer bir işi yapmak için 60 yaşında sağlıklı bir kişi, 20 yaşındaki haline göre iki kat aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Aydınlatma kaynağı okunacak materyale yakın tutulmalı ve bu amaç için ayarlanabilir kolları olan yüksek yoğunluklu ışıklar kullanılmalıdır. Yansıyan ışıklar siper kullanılarak veya emici lenslerle yok edilebilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]
  [COLOR=#ff8c00]Az görenlere yardım için hangi hizmetler vardır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][COLOR=#ff8c00] Göz doktorunun tam bir muayene yapması şarttır. Az görmenizin sebebi tespit edildikten sonra bu cihazlar önerilir veya bu cihazların uygulanabileceği bir merkeze sevk yapılır. Hükümetler veya özel kuruluşlar az görenler için sosyal servisler sunabilirler. Bunlar konuşan kitaplar, bağımsız evde yaşayabilme eğitimi ve bazen oryantasyon ve hareketlilik eğitimi olabilir. [/COLOR]  [FONT=Georgia][SIZE=4]KATARAKT AMELİYAT SONRASI GÖRME VE GÖZLÜK İHTİYACI :[/SIZE]
  [/FONT]

  [B][I]SORU:[/I][/B][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı olduktan sonra eski görmeme kavuşur muyum ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Eğer gözde katarakt dışında görmeyi azaltan bir neden yoksa, yani saydam tabaka (Kornea) normal yapıda ise (herhangi bir leke, şekil bozukluğu yoksa) ve sinir tabaka (retina) sağlıklı ise (diabet, hipertansiyon ve göz tansiyonuna veya yaşlılığa bağlı bir zayıflama yoksa) Katarakt ameliyatı yapılan bir göz, eski görmesine kavuşur.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı olduktan sonra gözlük kullanacak mıyım ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı sırasında göziçine yerleştirilen merceğin numarası, uzağı veya yakını net görecek şekilde ayarlanabilir. Böylece, ameliyat olan kişinin gözü uzak için sıfırlanmış ise uzağı gözlüksüz net görür, ancak yakın için gözlük kullanması gerekir. Eğer ameliyatta takılan mercekle göz miyop yapılırsa, o kişi yakını gözlüksüz görebilecek, fakat uzak için gözlük ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Çevremde Katarakt ameliyatı olup da hiç gözlük kullanmayan kişilerle karşılaşmam mümkün mü?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Tabii, eğer ameliyat ile göz hafif miyop hale gelmiş ise kişi, çok küçük punto olmamak üzere kitap, gazete okuyabilir; uzak mesafeyi de normalden biraz zayıf da olsa gözlüksüz görebilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı olduktan sonra her mesafeyi net görmeyi sağlayan (gözlüklerde olduğu gibi) göziçi mercekleri mevcut değil mi?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][COLOR=#ff8c00] Evet, multifokal adı verilen bu tip göz içi mercekleri mevcut, ancak bu mercekler sonuçları mükemmel olmadığından henüz rutin kullanıma girmemişlerdir. [/COLOR]

  [/FONT]

  [SIZE=4][B][I]KATARAKT AMELİYAT ZAMANI : [/I][/B][/SIZE]
  [SIZE=4][/SIZE]
  [COLOR=#ffff00][B][I]SORU:[/I][/B][/COLOR][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı olmam için görmemin iyice azalması mı gerekir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I]
  [COLOR=#ff8c00][B][I] Hayır, Katarakt başlayıp görme derecesinde azalma başladığından itibaren, kataraktın herhangi bir döneminde ameliyat yapılabilir. Ameliyat kararı, doktorun muayene bulguları ve hastanın şikayetleri biraraya getirilerek doktor ve hastanın birlikte verecekleri bir karardır.
  Burada hastanın yaşı, mesleği, günlük yaşamındaki aktifliği, sosyal yaşamı gibi bir çok faktör göz önünde tutulmalıdır.


  [/I][/B][/COLOR]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=red][SIZE=4]İLERLEMİŞ KATARAKT[/SIZE]
  [/COLOR][COLOR=yellow]Soru:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Çok geç (ilerlemiş katarakt) dönemde katarakt ameliyatı olmak ameliyat başarısını etkiler mi ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]Cevap:[/COLOR][COLOR=#ff8c00] Evet, çok ilerlemiş kataraktların ameliyatında, problem çıkma olasılığı daha fazladır. Ayrıca, ileri kataraktlarda ameliyat süresi de daha uzun olmaktadır. Uzayan ameliyat süresi de ameliyat esnasında ortaya çıkabilecek problem yüzdesini arttırdığı gibi ameliyat sonrasında da gözün iyileşme süresini uzatmakta, hatta bazen de kalıcı problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenlerle katarakt çok ilerlemeden, yani görme tümüyle kaybolmadan ameliyat olunması daha doğru olacaktır. [/COLOR]

  [/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][SIZE=4][COLOR=#ffffff][COLOR=red]GÖZİÇİ MERCEKLERİ :
  [/COLOR]
  [/COLOR][/SIZE][COLOR=yellow]Soru:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Göziçine takılan merceklerin iyi ve kötü olanları varmış, doğru mu ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]Cevap:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Hayır, kötü lens yoktur. Ancak, değişik maddelerden yapılan, değişik fiziksel özellikleri olan göziçi mercekleri mevcuttur. Örneğin, eskiden beri kullanılan ve sert bir maddeden imal edilen katlanamayan (sert) göziçi mercekleri olduğu gibi son yıllarda kullanılan ve yumuşak bir maddeden yapılan katlanabilir göziçi mercekleri de vardır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]Soru:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katlanabilen ve katlanamayan göziçi mercekleri arasında, yapılan ameliyat yönünden nasıl bir fark vardır ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]Cevap:[/COLOR][COLOR=#ff8c00] Katlanabilen göziçi mercekleri göze daha küçük bir kesi yerinden (3 mm gibi), katlanamayan mercekler ise 5-6 mm gibi daha geniş bir kesiden göze sokulurlar; dolayısıyla katlanabilen lenslerde iyileşme süresi daha kısa ve ameliyat sonrası oluşan astigmatizma daha küçüktür. [/COLOR]


  [/FONT][/I]
  [B][I]KATARAKT AMELİYATI : [/I][/B]


  [B][I]SORU: [/I][/B][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Katarakt ameliyatı için narkoz almam gerekiyor mu ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı için narkoz (genel anestezi), çocuk ve bebek hastalar dışında kesinlikle gereksizdir. Katarakt ameliyatında, erişkin hastalar için lokal anestezinin değişik türleri kullanılır; ya gözün çevresine enjeksiyon yapılarak hem göz uyuşturulur, hissiz hale getirilir ve aynı zamanda göz hareketleri ortadan kaldırılmış olur, ya da topikal anestezi adı verilen bir aneztezi türü kullanılır. Burada, göz çevresine herhangi bir enjeksiyon (iğne) yapılmaz, göze damlatılan damlalarla göz, hissiz hale getirilerek ameliyat yapılır. Ancak, damla anestezisinde göz hareketleri devam ettiğinden hastanın uyumlu olması ve söylenilenleri tam olarak yapması koşulu gereklidir. Bu yüzden, örneğin işitme problemi olan hastalarda damla anestezisini uygulamak riskli olabilir. Ayrıca, uzun süreceği tahmin edilen ameliyatta da damla anestezisini kullanmak doğru değildir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatının süresi ne kadardır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Fakoemülsifikasyon veya kısaca fako tekniğiyle yapılan bir katarakt ameliyatı, ortalama olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir. Ameliyat süresi 10 dakika kadar olabileceği gibi 30 dakika ve daha uzun da olabilmektedir. Bu süre, gözle ilgili birtakım özelliklerle ilgilidir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatının süresinin uzamasına neden olan göze ait özellikler nelerdir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Kataraktın çok sert (eski) olması, gözbebeğinin küçük olması, gözmerceğinin asıcı bağlarının olmaması gibi durumlarda ameliyat süresi uzamakta ve bazen de bu özelliklerin yolaçtığı bazı problemler de çıkabilmektedir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatında göze dikiş atılıyor mu ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Halen uygulanmakta olan katarakt ameliyatı tekniğinde göze dikiş atmaya gerek kalmamaktadır. Ancak, daha önceki ameliyat tekniğinde ameliyat yeri dikişle kapatılmakta idi. Bu yüzden yeni tekniğe, halk arasında ''dikişsiz katarakt ameliyatı'' adı verilmektedir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı laserle mi yapılmaktadır ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Halen uygulanmakta olan katarakt ameliyatı tekniğinde laser kullanılmamaktadır. Ameliyatın bilimsel adı ''Fakoemülsifikasyon'' veya kısaca ''Fako'' dur. Kataraktın küçük parçalara ayrılıp emilmesi anlamına gelmektedir. Burada kullanılan enerji, laser enerjisi olmayıp ultrason (ses titreşimi) enerjisidir. Ancak bu, halk arasında yanlış olarak laserle katarakt ameliyatı olarak bilinmektedir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Günümüzde laserin kullanıldığı katarakt ameliyatı tekniği mevcut mudur ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Evet, lazer enerjisinin kullanıldığı yeni jenerasyon aletler de mevcuttur. Ancak bunlar gündelik kullanıma henüz girmemiştir. Çünkü, halen fakoemülsifikasyon aletleri kadar fayda sağlayamamaktadır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatı olduktan sonra yatmak gerekli midir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT]
  [B][I] Hayır, ameliyattan sonra hastanede veya evde yatak istirahati gerekli değildir.

  [/I][/B]
  [I][FONT=Georgia][SIZE=4]KATARAKT AMELİYATINDAN SONRA : [/SIZE]
  [/FONT][/I]


  [COLOR=#ffff00][B][I]SORU:[/I][/B][/COLOR][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Ameliyattan sonra gözün kapalı kalması gerekli midir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatından sonra gözün açık kalıp kalmayacağı, ameliyatı yapan doktor tarafından belirlenir. Ameliyattan sonra göz açık bırakılacağı gibi, 24 saat kapalı tutulabilir veya gerekirse 2-3 gün de kapatılabilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Ameliyattan sonra, tekrar ne zaman göz muayenesi gereklidir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Genel olarak, hastanın ameliyattan 24 saat sonra ameliyat yapan doktor tarafından muayene edilmesi doğru olacaktır. Sonraki kontroller ameliyattan 2-3 gün sonra, 1 hafta ve 1 ay sonra yapılabildiği gibi gözün durumuna göre daha sık veya daha seyrek de yapılabilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatından sonra ilaç kullanmak gerekli midir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatından sonra, ameliyatın gözde yaptığı reaksiyonu azaltmak, gözün iyileşmesini kolaylaştırmak, enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla birtakım göz damlalarının kullanılması doğru olacaktır. İlaçların kullanım süresi,ameliyat sonrası kontrollerdeki gözün durumu ile ilgili olarak ameliyatı yapan doktor tarafından belirlenecektir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Katarakt ameliyatından sonra gözde bazı şikayetler olur mu?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Tabii, katarakt ameliyatından sonra hastanın hiçbir şikayeti olmayabileceği gibi bazen de batma hissi, sulanma, kanlanma gibi bir süre devam edebilen bazı şikayetleri olabilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU: [/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Katarakt ameliyatından sonra yapılmaması veya dikkat edilmesi gereken hareketler veya dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Ameliyattan sonra özellikle birinci hafta içinde enfeksiyon (mikrop kapma) riski fazla olduğundan bu dönemde hastanın elini gözüne sürmemesi, gözüne herhangi bir yabancı cisim kaçmasını engellemesi, su kaçırmaması doğru olacaktır. Ayrıca verilen damlaları düzenli olarak kullanmalı ve ağrı, kızarıklık, görmenin bozulması gibi şikayetlerde hemen doktoruna başvurulmalıdır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU: [/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]15 yıl önce katarakt ameliyatı oldum, fakat mercek takılmadı, o yüzden kalın camlı gözlük kullanıyorum ve rahat değilim, tekrar ameliyat olup göziçi merceği takılabilir mi ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Bunun için öncelikle bir göz doktoruna gidip muayene olmanız ve ikinci bir ameliyat için gözünüzün uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer böyle bir ameliyat için gözünüz uygun ise yapılacak ameliyatla göziçi merceği takılır ve siz de kalın gözlüklerden kurtulmuş olursunuz.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] 2 yıl önce katarakt ameliyatı oldum ve göziçi merceği takıldı, fakat son sıralarda görmem çok azaldı, bulanık görmeye başladım; tekrar katarakt gelmiş olabilir mi ?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I]
  [COLOR=#ff8c00][B][I] Katarakt ameliyatı olan bir kişide tekrar katarakt olması sözkonusu değildir. Eğer katarakt ameliyatı olan bir hastada görme tekrar azaldı ise bu değişik nedenlerle olabilir. Retina veya Kornea tabakasında görmeyi azaltan bir neden yoksa, katarakt ameliyatı olan hastalarda genellikle görme azalmasından sorumlu olan neden ameliyat sırasında gözde bırakılan (ve içine göziçi merceği yerleştirilen) kataraktın arka kapsülünün kalınlaşması veya beyazlaşmasıdır. Bu durum halk arasında 'gözüme tekrar katarakt geldi' şeklinde ifade edilmektedir. Bu durumun düzeltilmesi kolay olup tekrar ameliyat gerektirmez. YAG laser isimli bir laser ile bu sorun 1-2 dakika içinde ameliyatsız halledilir ve görme yine netleşir, eski düzeyine gelir.

  [/I][/B][/COLOR]
  [SIZE=4][B][I][FONT=Georgia]KERATOKONUS HAKINDA (göz hastalığı)
  [/FONT][/I][/B][/SIZE]
  [B][I]
  [/I][/B]
  [COLOR=red][/COLOR]
  [FONT=Georgia][COLOR=#ffff00][B][I]SORU:[/I][/B][/COLOR][/FONT][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] KERATOKONUS nedir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Gözün en önünde yer alan ve bir kubbe bombeliğinde olması gereken saydam tabakanın bombeliğinin bozulması ve konik şekil almasıdır. Yani keratokonus, "konik şekilli kornea" anlamındadır. Normalde yuvarlak şekilli olan korneanın konikleşmesiyle görme azalır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Keratokonusta görme neden azalır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Keratokonus hastalığında korneanın şeklinin bozulması, deforme olması, gözde oluşan görüntünün de deforme olmasına, görme netliğinin ve kalitesinin bozulmasına ve görme derecesinin azalmasına neden olur.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Keratokonus hastalığında ilk belirti nedir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Keratokonuslu gözlerde, başlangıçta astigmat denilen görme bozukluğu ortaya çıkar. Bu, genellikle miyop-astigmat türündedir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte göz gittikçe daha fazla miyop ve astigmat olmaya başlar, özellikle astigmatizma çok ilerler, kornea (saydam tabaka) giderek öne doğru konikleşir ve incelir, düzensiz bir şekil alır. Bu şekil bozukluğuna paralel olarak da gözlükle düzeltilemeyen bir astigmatizma oluşur.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Keratokonus hastalığının nedeni biliniyormu?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Keratokonusun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik bir yönü mevcuttur. Keratokonus bir anlamda, korneanın dejeneratif bir hastalığıdır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Keratokonusun sık görülen hastalıkmıdır?Kaç yaşında görülür?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Keratokonus, toplumda ortalama her 2000 kişide bir (1/2000) görülen bir hastalıktır. Ortaya çıkışı genellikle 15-20 yaşlarındadır. Her hastada değişik seyredebilir. Bazen 4-10 yıl ilerler, sonra durabilir. Bazen de hızla ilerler, görme kısa zamanda bozulabilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Keratokonus tedavi edilebilirmi?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR][COLOR=#ff8c00] Keratokonusda rahatsızlığın dönemine göre değişik tedavi uygulamaları yapılır. Hafif miyopi ve astigmatizmanın bulunduğu erken dönemde gözlükle hasta net görebilir. Hastalık ilerlediğinde artık gözlükle net görüş sağlanamaz duruma gelir. Bu dönemde özel keratokonus lenslerinden (gaz geçirgen kontakt lensler) faydalanır. Hastalar kontakt lens takabildikleri ve görme dereceleri yeterli seviyede kaldığı sürece ameliyata gerek yoktur. Hastalığın ileri dönemlerinde görme derecesi düşer ve kontakt lens takılamaz hale gelir. Bu dönemde ameliyat gerekli hale gelir. İstatistikler, keratokonuslu gözlerin sadece %20'sinde ameliyat gerektiğini göstermektedir. Söz konusu ameliyat, deforme olan merkezi korneanın yerine sağlam bir korneanın nakledilmesidir. Tıbbı adı keratoplasti veya kornea transplantasyonu olan bu ameliyat halk arasında yanlış olarak "göz nakli" ismiyle bilinmektedir. Bu ameliyat bir organ nakli olamayıp doku naklidir. Kornea tabakası (gözün saydam tabakası) damarsız bir doku olduğundan, doku reddi organ nakillerine göre çok azdır.[/COLOR]
  [/FONT][/I][/B]
  [I]
  [/I]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][CENTER][I][FONT=Georgia]SB- Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar:PSİKOLOJİ [/FONT][/I][/CENTER][/B][CENTER][/center][/FONT][CENTER][/center][/COLOR][CENTER][/CENTER]​
  [CENTER]

  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Arkadaşlık konusunda zorlanıyorum

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Arkadaşlık konusunda zorlanmak çok geniş çerçeveli bir konudur. Yaşadığınız deneyimlere, kişilik yapınıza, yetiştirildiğiniz sosyal çevreye bağlı olarak bu problemin nedenleri değişebilir. Bunlardan hangisinin arkadaş edinmenize engel olduğunun bulunması gerekli. Bununla birlikte bu problem ne kadar büyük? Her insanın gerçek dostunun sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sizin de birkaç dostunuz veya arkadaşınız varsa bu normal bile sayılabilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] 3 gündür x kullanıyorum. Obsesif kompulsif hastasıyım. Faverinin yan etkileri beni korkutuyor. Bir yıl kullanacağım. Acaba bir yıl sonunda kalıcı bir rahatsızlığım olur mu?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Tüm ilaçlarda olabileceği gibi antidepresan ilaçların da yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin bazıları sizde de görülebilir veya hiçbir yan etki görülmeyebilir de. Bu konuda bir psikiyatr arkadaş daha iyi yardımcı olabilir fakat bu yan etkilerin kalıcı bir sorun yaratacağını düşünmüyorum

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çok mutsuzum. Geceleri uyuyamıyorum ve aşırı kilo kaybına uğruyorum. Midem ve başım ağrıyor. Nedenleri nelerdir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Bunlar depresyon dediğimiz duygu-durum bozukluğunun belirtileri olabilir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Yaşadığınız travmatik bir olay, iş veya aile ile ilgili sorunlar, yaşadığınız yoğun stres dönemi buna neden olmuş olabilir. Yapacağınız en doğru şey bir an önce bir tedaviye başlamak olacaktır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Günün herhangi bir saatinde aniden sanki bulunduğum ortamdan uzaklaşıyorum. Sanki o an bulunduğum mekanda yokum. Hafızam kayboluyormuş gibi oluyor. Rüyada gibi oluyorum. Antidepresan hapı yuttum, birinci günden bıraktım. Çok ağır geldi. İş yaşamımı, sosyal yaşantımı bu olay çok etkiliyor. Ne yapmam gerekiyor? Sanki ruhum ve bedenim ayrılıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR] Bu bahsettiğiniz durumu depersenalizasyon ve derealizasyon diye adlandırıyoruz. Daha çok panik bozuklukta görülebilen bu durum zaman zaman faklı şekillerde de görülebilir. Ne olursa olsun antidepresan ilaçlara doktor tavsiyesi olmadan başlamayın ve bu durum sizi bu kadar çok etkilediği içinde bir uzmana başvurun.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Öfkemizi boşaltmak iyi midir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Psikologlar artık bunun çok yanlış ve tehlikeli bir inanç olduğunu göstermişlerdir. Araştırmalar, kızgınlık duygusunun “boşaltılması”nın kızgınlık, öfke ve saldırganlığı daha çok arttırdığını ve sorunu çözmek için hiç bir yararı olmadığını göstermektedir. Onun için en iyisi, öfkenizi neyin başlattığını bulmak ve kendinizi öfkeyle kaybetmeden, bu nedenlerle başa çıkabilme yollarını öğrenmektir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Bir yıldır hayattan zevk almaz oldum sürekli bir hüzün yaşıyorum.yüz ifadem hep ağlamaklı ve kesin bir nedeni yok bunun.ne oluyor bana anlamıyorum.ne yapmalıyım.

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Yaşadığınız tablo bir depresyon tablosu olabilir. Depresyonda iken insanlar kederli, üzgün ve mutsuzdurlar. Sosyal ilişkilerinde ve iş performansında bozulmalar yaşayabilirler. Konsantrasyon kaybı, güçsüzlük ve çok sayıda diğer belirtiler de klinikte egemen olan belirtilerdir. Bir hastayı klinik şartlarında değerlendirmeden depresyon tanısı koymak doğru olmayacaktır. Bir psikiyatri uzmanından yardım almanız uygun olacaktır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Rahat uyuyamıyorum. gündüz hiçbirşeyım yok gece yatarken sanki hertarafım ağırıyor. bi otarafa dönüyorum bi butarafa hiç bir pozisyomda rahat edemiyorum. gecede 10-15 kez uyanıyorum.

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Şikayetleriniz bir aydan daha uzun zamandır devam ediyorsa daha detaylı değerlendirme için bir uzmandan yardım almalısınız.


  [/FONT][/I][/B][/CENTER][B][I]
  [/I][/B]
  [SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- İLAÇ & VİTAMİN -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]


  [B][I][FONT=Georgia][SIZE="2"][/SIZE][/FONT][SIZE="2"][/size][/I][SIZE="2"][/size][/B][SIZE="2"][COLOR=darkorange][B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU: [/COLOR]Vitamin hapları günün hangi saatinde alınır? Belli saatlerde almanın önemi var mıdır?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Vitamin hapları günün herhangi bir saatinde alınabilir. Ancak, diş fırçalamak gibi her gün düzenli olarak aynı saatte yapılan bir iş olarak görülmesinin, hapları almayı hatırlama açısından yararı vardır.

  [COLOR=yellow]SORU: [/COLOR]Güneş altında yeterli süre kalındığında vücudun D vitamini gereksinimi karşılanmış olur mu?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Normal bir yetişkinin D vitamini gereksinimi, yeterli süre güneş ışığı alınmasıyla karşılanabilir. D vitamini, iskelet yapısının oluşumu ve gelişiminde çok önemli role sahip olduğundan, bebeklerin, çoçukların, hamile ve emzikli kadınların D vitaminine ihtiyaçları daha fazladır. Son zamanda yapılan araştırmalar, derinin zamanla D vitamini sentezleme yetisini kaybettiğini gösterdiğinden yaşlıların da D vitamini takviyesine gereksinimi olduğu anlaşılmıştır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Demirin insan vücudu için önemi nedir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Kanda eritrositler denen kırmızı kan hücreleri dokulara oksijen taşınmasından sorumludur. Eritrositlerin içinde yer alan hemoglobin adı verilen madde bu işlevi yerine getirir. Bu maddenin içinde yer alan demir, dokuya oksijen taşınması ve böylece dokudaki oksidasyon olaylarının sürdürülmesi için gereklidir. Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık, bunun sonucunda da yorgunluk ve çalışma kapasitesinde azalma görülür.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Kadınların erkeklerden daha fazla demire ihtiyacı var mıdır?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Erkeklerin demir ihtiyacı günde 10 mg, kadınların 15 mg''dır. Kadınlarda her ay adet (menstruasyon) dönemlerinde kan kaybı olduğundan, ayrıca gebelik ve emzirme dönemlerinde bebeğin demir ihtiyacını da anne karşıladığından demir gereksinimi artar. Buna karşın kadınların demir depolama kapasitesi düşük olduğundan demir takviyesine özellikle ihtiyaç duyarlar.
  Kadın Erkek
  Vücudun Günlük Demir İhtiyacı 15 mg 10 mg
  Vücuttaki Demir Deposu 4 mg/kg 14 mg/kg

  [COLOR=yellow]SORU: [/COLOR]Vitamin eksikliğine yaşlılarda neden sık rastlanır?

  [COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR]Yaşlılar genelikle pek iştahlı değildirler ve az yerler. Bunun dışında, dişlerle ilgili sorunlar, parasızlık ve yanlızlık nedeniyle beslenmeye yeterince özen göstermeme gibi nedenler de yaşlıların yeterince vitamin alamayışında etkendir. İleri yaşlarda, barsaklardan vitamin emilimi de bozulduğundan, vitamin içeriği artırılmış besinler ya da vitamin preparatları kullanılmalıdır

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Bir B vitamini kompleksi ya da multivitamin kullanırken niçin insanın idrarı parlak sarı bir renk alır?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] B vitaminleri suda eriyen vitaminlerdir ve yağda eriyen vitaminler gibi depoları söz konusu değildir. Günlük olarak aldığınız miktar vücudunuzun kullanabileceğinden daha fazla ise artan miktar direkt olarak idrara çıkacaktır. Bu renkle, özellikle yüksek miktarda B2 vitamini (riboflavin) alındığında karşılaşılır. Endişelenecek bir şey yoktur

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] İlaç kullanımı vitamin gereksinimini etkiler mi?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Evet. Bazı ilaçların düzenli olarak kullanımı, vitaminlerin emilimi, kullanım, depolanım ve atılımını etkileyebileceğinden, vücudun vitamin dengesini bozabilir. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler (B2 ve C vitamini gereksinimini etkiler), oral kontraseptifler (B6 ve folik asit), trankilizanlar (B2 ), ağrı kesiciler (folik asit, C vitamini) ve diüretikler (folik asit, tiamin) sayılabilir

  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/size]​
  [COLOR=darkorange][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][COLOR=darkorange][CENTER][SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- KADIN SAĞLIĞI -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]


  [B][I][FONT=Georgia][SIZE="2"][/SIZE][/FONT][SIZE="2"][/size][/I][SIZE="2"][/size][/B][SIZE="2"][COLOR=darkorange]

  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun bebeğe zararı varmıdır

  [COLOR=cyan][COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR][/COLOR] Kesinlikle evet

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] 55 yasindayim gece idararimi tuatmiyorum sebebi ne olabirlir

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Bir ürolog ve bir kadın doğumcuya muayene olmalısınız.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] idrar yollarımı üşüttüğüm için son 1 haftadır azosilin nevotek içiyorum hala bitmedi ama adetimin ilk günü 1 mayıs daha adet olmadım ilaca devam edip etmemekte şüphem var birde eğer hamile isem ilacın ne zararları olabilir

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] azosilinin zararı olmaz ama isterseniz gebelik testi yapın.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Adet öncesi gerginlik (Premenstrüel sendrom) belirtileri nedir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Adet öncesi gerginlik olarak da bilinen premenstrüel sendrom (PMS) kadınlarda adetten 5 ile 11.gün önce başlayan belirtiler topluluğudur. Halsizlik, uyku bozuklukları, huzursuzluk, ağrı gibi birçok belirtisi bulunur. Kadınların çoğunu çeşitli derecelerde etkilediğini belirten yayınlar vardır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Adet öncesi gerginlik (Premenstrüel sendrom) nasıl önlenir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Bu tip şikayetleri önlemek için egzersiz yapmalı, özellikle bu dönemlerde beslenmeye özen gösterilmelidir. Çay, kahve, sigarayı kesip sebze, meyve yenmeli ve bol su içilmelidir. Ayrıca B6, E, C ve D vitamini, kalsiyum ve magnezyum alımının bu şikayetleri azalttığı görülmüştür.

  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/size][/CENTER][SIZE="2"][COLOR=darkorange][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][CENTER][SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- ÜROLOJİ -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]


  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=darkorange][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] İdrarimda putur putur beyaz tanecikler, hava kabarciklari ve de kahverengi tanecikler gordum. birkac gundur de kasiklarimdan iceri dogru agri ve sancim var. zaman zaman da mide bulantim oluyor. idrar yaparken yanma olmuyor ama hafif sizlama var. sizce bu nedir, ne yapmam gerekir.

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] İdrar tahlilinden başlanarak bazı tetkikler gerekebilir ama tabiki bir üroloğa başvurmanız uygun olur.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]İdrarımı yaparken yanma oluyor.ama taklillerimde enfeksiyon yok. ayrıca kültürdede üreme yok. bu olay bazen şiddetlenip azalıyor.antibiyotikte fayda etmiyor.

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] İntertisyel sisti olabilir. ürolojik muayene ve tetstler gerekli.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] babam uzun zamandır tuvaletini yaparken çok zorlanıyor yapamıyor küçük tuveletini prostat başlangıcımı olabilirmi?

  [COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR]başlangıcı değil de hat safhada prostat problemi bile söz konusu olabilir. Bazen idrar yolu darlıkları, idrar torbası taşları da benzer yakınmalara yol açabilir. Ürolojik muayene mutlaka gereklidir.
  [/COLOR]

  [/FONT][/I][/B][/CENTER][B][I]
  [/I][/B][/size][/COLOR][SIZE="2"][/size]
  [CENTER][SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- NÜKLEER TIP -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]  [B][I][FONT=Georgia][SIZE="2"][/SIZE][/FONT][SIZE="2"][/size][/I][SIZE="2"][/size][/B][SIZE="2"][COLOR=darkorange][B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] guatr- nodül ameliyatı oldu. Patoloji sonucunda sağ tiroid kapsülüne bitişik 1 cm çapında bir tümor tesbit edildi.Tümörün ameliyatta alındığı tedavi görmesi gerektiği söylenildi.Cerrahpaşa Üniv. Radyoaktifiyot tedavisi gördü.(100 mc) Geçen hafta çekilen sintigrafide;Sağ lobunda radyoaktifiyot birikimi mevcuttur yazmaktadır.Tekrar iyot tedavisimi görecek?Nasıl bir tedavi uygulanacak?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]6 ay sonra yapılacak incelemelerden sonra tekrar gerekip gerekmediğine karar verilecek. Radyoiyot birikimi görülmesi tedaviden tarar göreceğinin işaretidir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] diyet ve spor yapmama rağmen 8 kilo aldım. Adet düzensizliği, bacaklarımda kramp ve sızlama, halsizlik, sürekli uyuma (günde 15 saata varan), saç dökülmesi, kuru cilt, kansızlık ve demir eksikliği, terlememe, üşüme,sürekli baş ağrısı şikayetlerim var. yaptırdığım testte fT4:0,8;fT3:3,56;STH:2,53, kolestrolüm 217 (27 yaşındayım),Glukoz:110 çıktı. (babaannem diyabetli idi) Doktor herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Sizce de bu tablo normal mi? Hipotiroidi olabilir miyim?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Hipotiroidiniz şu an yok ancak antikorlarınızın incelenmesi gerekir. Altta iltahabi tiroid hastalığı yatabilir. Anti Tg, antiTPO yaptırınız ve bir tiroid US çektiriniz.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] oğlum 15 yaşında tsh 6 çıkmıştı yarım levotiron kullanıyor tsh 2 ye düştü anti tpo 177 çıktı hastalığının adı, nrdir tuzu iyotlu mu iyotsuzmu olmalı lahana ve benzeri gıdalar yararlı mı zararlı mı

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Hastalığının adı kronik tiroidit. Bence korkulacak bir durumu yok. Doktorunuzla iyi iletişim halinde olmanız yeterli. Tabiki iyotlu tuz kullanınız. Gelişme çağındaki çocukların iyotlu tuz kullanmaları gereklidir. Lahana ve benzeri gıdalar ile tiroid hastalığı arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] 40 gündür hipotiroid tedavisi için levotiron kullanıyorum ve saçlarımda aşırı dökülme var bu dökülme normalmi tahminen daha ne kadar sürer.

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Hipotiroidiniz düzeldiğinde saç dökülmenizde azalacaktır. Günde belli bir miktar( yaklaşık olarak 80 tel) saç dökülmesi normaldir. Ayrıca saç dökülmesinin tek nedeni hipotiroidi değildir. Diğer nedenler için Dermatoloji uzmanına gitmenizi öneririm.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] troit ca nedeniyle iyot tedavisi gördüm.tedaviden 5ay sonra lenflerimin alındığı bölgede bazı şişlikler oluştu beze gibi. bunun iyot tevavisiyle ilgisi var mıdır?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Bahsettiğiniz şişliklerin iyot tedavisinin kendisiyle birinci dereceden ilgili olduğunu düşünmüyorum. Ancak kanserinizin davranış şekline bakıldığında lenf düğümlerine sıçrama yapan bir türü var ve bu şişliklerin öncelikle bu açıdan tekrar değerlendirilmesi doğru olacaktır.


  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/size][/CENTER][SIZE="2"][COLOR=darkorange][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][CENTER][SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- DERİ & ZÜHREVİ HASTALIKLAR -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]


  [B][I][FONT=Georgia][SIZE="2"][/SIZE][/FONT][SIZE="2"][/size][/I][SIZE="2"][/size][/B][SIZE="2"][COLOR=darkorange]

  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Ertema mulutforme majordan dolayı hastanede yatmışıtım ulturalan 20mg verildi ama hiç bır faydası olamdı azımın içide yaralar var dudaklarım ve yüzümde şişik vücudumda çıkan yaralar tekrar iltahap toplamaya başladı ve yenı yaralar cıktı hataneye yatmam gerek bilirmi?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Hastalığınızın ağır geçtiğini düşünüyorum.Bundan dolayı hastaneye yatmanızda fayda var.

  [COLOR=yellow]SORU: [/COLOR]Yaşlanma ile deride hangi kanserler görülür?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Bazal hücreli karsinoma
  Skuamöz hücreli karsinom
  Melanom

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Fotoyaşlanmanın şiddeti kişiden kişiye değişebilir mi?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Evet değişebilir. Genellikle güneşe bağlı yaşlanm 4 evrede sınıflandırılmıştır:

  Hafif (yaş 28-35): Çok hafif kırışıklılar vardır, keratoz yoktur. Hafif makyaja ihtiyaç duyar ya da duymaz.
  Orta (35-50): Hafif kırışıklıklar, yüzeyel keratozlar vardır. Hafif makyaja ihtiyaç duyar.
  İleri (50-60): Kalıcı kırışıklıklar, deri renginde değişikliklerle birlikte telenjiektaziler ve aktinik keratozlar vardır. Genellikle makyaja ihtiyaç vardır.
  Şiddetli (65-70): Şiddetli kırışıklıklar, fotoyaşlanma vardır, yerçekimi ve dinamik kuvvetler deriyi etkiler, deri kanseri ile birlikte veya birlikte olmadan aktinik keratozlar vardır. Çok yoğun makyaja ihtiyaç vardır.

  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/size][/CENTER][SIZE="2"][COLOR=darkorange][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][CENTER][SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- KULAK,BURUN,BOĞAZ (KBB) -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]


  [COLOR=red][B][I][FONT=Georgia][SIZE=4]HORLAMA[/SIZE]
  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/CENTER][COLOR=red][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][CENTER][COLOR=red][FONT=Georgia][COLOR=#ffff00][B][I]SORU:[/I][/B][/COLOR][/FONT][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] HORLAMANIN NEDENİ NEDİR?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçiminde ki sese horlama denir. Dilen arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.

  1. Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olaş alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar. Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir.

  2. Boğazdaki dokuların aşın büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama sebebidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

  3. yumuşak damak ve küçük dilin aşın sank ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

  4. burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşın vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Bu durum neden bazı kişilerin sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun içi deformasyonları içinde en sık rastlanılandır.

  [/COLOR][B][COLOR="DarkOrange"][/COLOR][/B][/FONT][B][COLOR="DarkOrange"][/color][/b][/I][B][COLOR="DarkOrange"][/color][/B][COLOR="DarkOrange"][B][I][FONT=Georgia][COLOR=darkorange][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]HORLAMA CİDDİ BİR SORUN MUDUR?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Sosyal olarak evet! Bu aile yaşamında ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. Tıbbi olarak evet! Kişinin kendine verdiği zarar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Aşın horlayan kişilerde yüksek tansiyon horlamayan kişilere göre daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu "tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır." "uyku apnesi" olarak bilinen bu hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilmektedir. Bu sırada solunum tam durmuştur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7'den fazla görülmesi yaşamı ciddi şekilde tehdit eder. Bu duruda doktorunuzun size bir uyku merkezinde inceleme yapılmasını önerecektir. Apneli (nefesin kesilmesi) hastalarda saatte 30-300 defa tıkanmalara rastlanılmaktadır. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi aşın oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp kanı daha çok pompalamak zorundadır.

  Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir. Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan kişiler uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilmektedirler. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir. Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülecektir.[/COLOR]
  [SIZE="2"][/SIZE][/FONT][SIZE="2"][/size][/I][SIZE="2"][/size][/B][SIZE="2"][COLOR=darkorange][B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] HORLAMA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır.
  1. İyi bir adale tonu su kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.
  2. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.
  3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı. 4. Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı. 5. Aşın yorgunluktan sakınmalı
  6. Uykuda yana yatmak tercih edilmeli
  7. Yatağınızın başı daha yukarıda olmalı (10 cm.)
  8. Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyın. Horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.) doktorunuza baş vurmanız daha da önem kazanmaktadır. Horama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir.

  Tedavi şüphesiz tanıya dayanır. Bu alerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi gerektirir biçimdedir. Horlama- nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (UPPP) adı verilmektedir. Lazer'in kullanıldığı laser-assisted uvulopalatoplasti (LAUP) lokal anestezi ile yapılabilen bir başka ameliyattır. Yine son zamanlarda geliştirilen Radyo frekans cihazıyla da horlamaya neden olan hava yolu daralmalarını bu bölgelere uygulanan radyo dalgaları sayesinde küçültülmesi lokal anestezi altında yapılabilen bir müdahaledir. Uygun vakalarda ayaktan uygulanabilecek bir yöntemdir. Cerrahinin çok boğaza riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarında boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar ağlayacaktır.


  [/FONT][/I][/B][/COLOR][COLOR=red][B][I][FONT=Georgia][SIZE=4]Gürültü, Kulaklar ve İşitmenin Korunması [/SIZE]
  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/size][/color][/B][/COLOR][/CENTER][COLOR=red][B][COLOR="DarkOrange"][SIZE="2"][COLOR=red][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][/size][/COLOR][SIZE="2"][CENTER][COLOR=red][FONT=Georgia][COLOR=red][/COLOR][/FONT][/COLOR]
  [COLOR=red][COLOR=red][FONT=Georgia][COLOR=#ffff00][B][I]SORU:[/I][/B][/COLOR][/FONT][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Gürültü gerçekten kulaklarımı etkileyebilir mi?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Evet,gürültü tehlikeli olabilir. Eğer ses yeterince yüksekse ve uzun sürerse işitmemize zarar verebilir. Gürültü sonucu meydana gelen hasara işitme siniri ile ilgili işitme kaybı ya da sinir kaybı diyoruz. Bu gürültüden başka faktörlerle de oluşabilir ancak gürültü sebebiyle meydana gelen işitme kaybının başka yönden önemi vardır:azaltılabilir ve hatta önlenebilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Kulaklarımı iyileştirebilir miyim?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Hayır,eğer kulağınızın yüksek sese alıştığını düşünüyorsanız bu durum kulaklarınıza büyük olasılıkla zarar vermiştir ve hiç bir tedavi yöntemi yoktur. Ne ilaç, ne cerrahi ne de işitme aleti kulağınız gerçekten zarar görmüşse gerçekten işitmenizi düzeltmez.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Kulak nasıl çalışır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Kulağın üç ana bölümü vardır:dış kulak, orta kulak, iç kulak. Dışarıdan görebildiğimiz parça olan dış kulak kendi kanalına açılır. Kulak zarı dış kulak yolunu orta kulaktan ayırır. Orta kulaktaki örs, çekiç ve üzengi kemikçikleri iç kulağa sesin iletilmesine yardımcı olurlar. İç kulakda işitme ve dengeye hassas hücrelerle, beyine giden işitme siniri vardır.

  Herhangi bir ses kaynağı kulağa titreşim veya ses dalgaları gönderir. Bunlar dış kulak yolu vasıtasıyla iletilir ve kulak zarına çarparak zarın titreşimini sağlar. Bu titreşimler orta kulağın küçük kemikçiklerine iletilir ve kemikçikler yoluyla iç kulağa buradan da işitme sinirine geçerler. Titreşimler iç kulakda sinir uyarıları haline dönüştürülür ve direkt olarak beyine giderler. Beyne gelen uyarılar müzik, kapı çarpması gibi ses olarak algılanır.

  Ses çok fazla olduğu zaman iç kulaktaki sinir uçlarını öldürmeye başlar. Yüksek sese maruz kalma süresi uzadıkça daha fazla sinir ucu harap olur. Sinir ucu sayısı azaldıkça da işitme azalır. Ölü sinir uçlarını canlandırmak mümkün değildir ve hasar kalıcıdır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Sesin zararlı olduğunu nasıl anlayabilirim?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]İnsanlar gürültüye duyarlılıkları açısından farklıdır. Genel olarak sesinizi duyurmak için bağırmak zorunda kaldığınız gürültülü ortam, kulağınızı ağrıtan sesler, kulağınızı çınlatan gürültü veya maruz kaldıktan sonra sağırlık yaşattıran sesler işitmenize zarar verebilir.

  Bilimsel olarak ses iki türlü ölçülebilir: şiddet veya sesin yüksekliği desibel (dB) olarak ölçülür. Tizlik ise saniyedeki ses titreşim frekansı olarak ölçülür. Düşük tizlik (tuba gibi derin ses) daha az titreşim yaparken yüksek ses (violin gibi) daha fazla titreşim yapar.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Frekans ve işitme kaybı arasında nasıl ilişki vardır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Frekans saniyedeki devir veya Hertz (Hz) olarak ölçülür sesin tizliği ne kadar yüksekse frekansı o kadar fazladır. Genel olarak en iyi duyan çocuklar büyük kilise orgunun en düşük notası olan 20 Hertz’lik sesten köpek havlama sesinin en tizliği olan 20.000 Hertz’lik sese kadar sesleri ayırt edebilir . İnsan konuşması 500 - 2.000 Hz arasında değişir ve pek çok insana çok yüksek veya çok alçak frekanslı seslerden daha gürültülü gelir. Duyma kaybı başlayınca yüksek frekanslar daha önce kaybedilir. Bu da işitme kayıplı insanların bayan ve çocukların yüksek tizlik seslerini neden daha zor duyduklarını açıklar.

  Yüksek frekanslardaki duyma kaybı ses bozulmasına yol açar. Böylece ses duyulmasına rağmen anlaşılamaz. Ayrıca işitme kayıplı hastalar benzer duyulan kelimeler arasındaki farkı ayırt edemezler çünkü bu sessiz harfler diğer sessizlere ve sesli harflere nazaran daha yüksek frekans aralığına sahiptirler.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Desibel Nedir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Sesin şiddeti desibel (dB) olarak ölçülür. Yelpaze insan kulağının duyabileceği en silik sesten (0dB) roketin havalanma sesine (180dB) kadar değişir. dB logaritmik bir ifadedir, bu yüzden dB şiddetinde 10 ünitelik artış bir alttakinin 10 katı fazlası anlamına gelir; yani 20 dB, 10 dB’in 10 katı ve 30dB de 10 dB’in 100 katıdır.

  dB düzeyi
  Örnek
  (Ortalama)

  0
  İnsan kulağının duyabileceği en silik ses
  30
  Fısıldama sessiz kütüphane ortamı
  60
  Normal konuşma,daktilo, dikiş makinesi
  90
  Çimen biçme makinesi, kamyon trafiği (günlük 8 saat maksimum maruz kalma süresidir.)
  100
  Demir testeresi,havalı delici,kar aracı (korumasız maksimum 2 saat maruz kalma süresidir.)
  115
  Rock konseri, oto kornası (korumasız max.15 dakika maruz kalma süresidir.)
  140
  Jet motoru (gürültü ağrı yaratır ve geçici sağırlık oluşturur)


  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00] Duymamı etkilemeksizin dB ne kadar yükseğe çıkabilir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Pek çok uzman 85 dB’ den daha fazla sese maruz kalmanın zararlı olduğu konusunda hem fikirdir .

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Duyduğum gürültüye maruz kalma süresinin işitmedeki hasarla ilişkisi var mıdır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Vardır. Yüksek sese ne kadar uzun süre maruz kalırsanız o kadar hasar gelişir. Ayrıca sesin kaynağına ne kadar yakınsanız hasar o kadar fazla olur. Her silah sesi yakın çevredeki herkesin kulağına zarar verebilir. Daha büyük ve topçu sınıfı silahlar en kötüsüdür çünkü en fazla gürültüyü bunlar çıkarır. Ancak patlama yakınınızda olursa küçük silahlar bile işitmenize zarar verebilir. Ateşli silah kullanan biri kulaklık kullanmıyorsa işitme kaybı riskiyle karşı karşıyadır. Son çalışmalar gençlerde işitme kaybı sıklığının arttığını göstermektedir. Yüksek sesle dinlenen rock müziği ve kulaklıklı taşınabilir radyo-teyp (Walkman) kullanımındaki artış gençlerdeki işitme kaybından sorumlu olabilir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Gürültü işitmem dışında başka bir zarar verebilir mi?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Kulak çınlaması gürültüye maruz kalma sonrası görülür ve sıklıkla kalıcıdır. Bazı insanlar yüksek sese sinirlilik reaksiyonu gösterirler ayrıca kalp hızı ve kan basıncı veya mide asidinde artma görülebilir. Çok yüksek ses güç görevleri yerine getirmeyi dikkati dağıtmak suretiyle azaltır.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Kim işitme koruyucusu kullanmalıdır?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Eğer gürültülü bir ortamda çalışmak zorundaysanız koruyucu kullanmalısınız. Ayrıca bu koruyucular; güçlü elektrikli aletler, gürültülü bahçe aletleri veya ateşli silah kullanırken de giyilmelidir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]İş sırasında gürültüye maruz kalma ile ilgili kanunlar nelerdir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Pek çok insanda devamlı 85 dB üzerinde gürültüye maruz kalma anlamlı şekilde işitme kaybına yol açar ve daha yüksek sesler bu hasarı arttırır. Korunmamış kulaklar için izin verilen maruz kalma süresi ortalama gürültü seviyesinde her 5dB artış için yarısı kadar azaltılmalıdır. Örneğin 90dB için maruz kalma süresi 8 saat, 95 dB için 4 saat ve 100 dB için 2saat olmalıdır. İzin verilen en yüksek gürültü seviyesi korunmuş kulak için günde 15 dakika ve 115 dB’dir.140 dB üzerindeki gürültü kabul edilemez.

  ABD’de mesleki güvenlik ve sağlık birliği yönetimi 1983 yılı işitme koruma kanununda gürültülü çalışma ortamlarında işitme koruma programı uygulamayı istemektedir. Bu ise ortalama 85 dB veya daha fazla gürültüye maruz kalan yaklaşık 5milyon çalışanda yıllık işitme testi yapmayı kapsar. İdeal olarak gürültülü makine ve çalışma ortamları daha az gürültülü aletlerle donatılmalı veya çalışma saatleri azaltılmalıdır. Ancak bunun maliyeti pahalıdır. Alternatif olarak kişisel işitme korumaları ortalama 90 dB’den yüksek gürültüde kullanılmalıdır. Gürültü ölçümleri işitme koruması ihtiyacını gösterirse işveren en az kulak tıkacı ve bir tip de kulak susturucusunu ücretsiz olarak çalışanlarına vermek zorundadır. Yıllık işitme testleri yüksek frekanslarda 10 dB veya daha fazla işitme kaybını gösterirse çalışan bilgilendirilmeli ve gürültü 8 saat için 85 dB’den fazla ise işitme korumaları kullanmalıdır. İşitmede daha fazla kayıp ve/veya kulak hastalığı ihtimali KBB uzmanına görünmeyi gerektirir.

  [/COLOR][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]İşitme koruyucuları nedir ve ne kadar etkilidir?

  [/COLOR][COLOR=cyan]CEVAP: [/COLOR][/FONT][/I][/B][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]İşitme koruyucu aletleri kulak zarına ulaşan sesin şiddetini azaltırlar. 2 formu vardır: kulak tıkacı ve kulak maskesi.

  Kulak tıkacı dış kulak yoluna uyan küçük aletlerdir. Etkili olmaları için total olarak kulak kanalını tıkamaları gerekir. Çeşitli tip ve ebatlarda olabilirler. Kulakta tutamayan kişiler için baş bandı ile kullanılabilirler.

  Kulak maskesi kulağı kaplayacak şekilde oturur ve kulak kanalının tüm çevresini bloke eder. Bunlar uyumlu bantlarla yerlerinde tutulur. Gözlük çevresini ve uzun saç çevresini kapatmazlar ve ayarlanabilir baş bandı kulak maskeyi yerinde tutmak için yeterlidir. Kulak tıkaçları rahat bir şekilde yerleştirilmeli ve böylece kulak kanalı tamamen kapanmalıdır. İyi uymayan kirli veya yırtılmış tıkaçlar kanalı kapatmaz ve rahatsız edebilir. Uygun, iyi oturmuş tıkaçlar sesi 15-30 dB azaltabilir. İyi tıkaçlar ve maskeler sesin azaltılmasında eşittirler ancak tıkaçlar düşük; susturucular yüksek frekanslarda etkilidirler. Tıkaç ve susturucuların birlikte kullanımı tek başlarına kullanıma nazaran 10-15 dB daha fazla koruma sağlar. 105 dB’den yüksek sesler için beraber kullanım düşünülmelidir.

  Niçin sadece pamuk ile kulaklarımı kapatamam?

  Kulak topları ve kağıt doku tıpaları sesi sadece 7 dB azaltır.

  İşitme koruyucularının ortak problemleri nelerdir?

  İşitme koruyucusu kullanan işçilerden yarısı koruyucuların ses azaltma potansiyellerinin yarısını kullanırlar çünkü bu gereçleri devamlı kullanmazlar veya bu aletler tam olarak kulağa uymaz. 8 saatlik bir süre devamlı takılırsa 30 dB’lik ses azalması sağlayan bu koruyucu gürültüde 1 saat çıkarılırsa sadece 9 dB’lik sağlar. Bu desibeller logaritmik yelpaze ile ölçülmeleri sonucudur ve her 10dB artışta ses enerjisinde 10 kat artış görülür. Korunmamış kulakla işçi koruyucu kullanmaya nazaran 1000 kat daha fazla ses enerjisine maruz kalır. Ek olarak sese maruz kalma toplamsaldır. Bunun için evdeki gürültü veya partideki gürültü toplanarak hesaplanır. İş yerinde maksimum izin verilebilen gürültünün ardından gürültülü müziğe maruz kalma günlük güvenlik limitini aşar. Tıkaç veya susturucu devamlı kullanılsa bile eğer kulak derisi ve koruyucu biraz aralık varsa fazla işe yaramazlar.

  İşitme koruyucuları kullanırken sesimizi daha fazla ve derinden duyarsınız. Bu koruyucuların iyi yerleştirildiğini gösteren yararlı bir bulgudur.

  İşitme koruyucuları kullanırken diğer insanları veya makine problemlerini duyabilir miyim?

  Güneş gözlükleri nasıl parlak ışıkta görmeye yardımcı olursa işitme koruyucuları çok gürültülü yerlerde konuşmayı anlamayı arttırır. Sessiz bir ortamda normal duyan işitme koruyucusu takan insanlar düzenli konuşmaları anlayabilirler.

  İşitme koruyucuları işitmesi bozuk veya dil anlaması kötü olanlarda normal anlamayı çok az azaltırlar. Ancak hafif işitme kayıplı kişilerin kulak tıkaç ve susturucuları takmaları daha fazla iç kulak hasarının önlenmesi açısından önemlidir.

  İşitme koruyucularının işçilerin bozuk bir makine sesini anlayabilme kabiliyetini düşürdüğü tartışılmıştır. Ancak pek çok işçi daha fazla seste de uyum sağlayabilir ve böylece problemleri tesbit edebilirler.

  İşitmemdeki hasar eski ise bunu nasıl anlayabilirim?

  İşitme kaybı uzun yıllar süresince oluşur. Yavaş, ilerleyici ve ağrısız olduğu için fark edilmeyebilirler. Fark edebildiğiniz kulakta çınlama veya başka seslerdir. Bu da uzun süreli olarak işitme sinirine zarar veren gürültüye maruz kalma sonucunda gelişir. Veya insanların söylediklerini anlama güçlüğü çekilebilir. Özellikle gürültülü bir ortamdayken insanlar mırıldanıyor gibi gelebilir. Bu yüksek frekans işitme kaybının başlangıcı olabilir ve işitme testi bunu tesbit edebilir. Eğer bu bulgulardan herhangi biri varsa kulakta kulak kiri veya kulak enfeksiyonu gibi düzeltilebilir hastalıklarınız olabilir. Ancak gürültüye bağlı işitme kaybı da olabilir.

  Her durumda işinizi şansa bırakmayın. Gürültüye bağlı işitme kaybı kalıcıdır. Eğer işitme kaybından şüpheleniyorsanız bir KBB uzmanına görünün. Doktor işitme problemini teşhis eder ve en iyi tedavi yolunu önerir.[/COLOR]  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/COLOR][/CENTER][COLOR=red][COLOR=red][B][I]
  [/I][/B][CENTER][SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- ORTAPEDİ -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]

  [COLOR=darkorange]

  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Hangi yiyecekler kırığın kaynamasını hızlandırır?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Kırığın kaynamasını doğrudan anlamlı derecede etkileyen bir yiyecek yoktur. Fakat kalsiyum içeren gıdalar (süt ve süt ürünleri) artan kırık kaynama ****bolizması sebebiyle tavsiye edilir. Burada özellikle paça çorbası olarak bilinen yemekten bahsetmek yerinde olacaktır. Bu gıdanın yaygın inanışın aksine kırık kaynaması ile hiç bir etkisi olmadığı gibi bu besinin vücutta parçalanmasını sağlayan bazı enzimler insan vücudunda yoktur. Damak zevki olanlar yiyebilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Yakınımda kemik erimesi tespit edildi. Ben nasıl korunabilirim?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Kemik erimesi her insanın yaşlanmayla başına gelecek tabii bir süreçtir. Ancak zaman zaman bazı hastalıklar kemik erimesinin vaktinden önce va daha şiddetli çıkmasına sebep olurlar. Bu durumların tespit edilip tedavi edilmesi önemlidir. Kemik erimesinin kadınlarda en sık sebebi erken menapoz ve hormon dengesizlikleridir. Bu türlü rahatsızlıklar kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının alanına girer. Yaşlılığa bağlı kemik erimesinden korunmanın en etkili yolu düzenli egzersiz yapmaktır.Bunun dışında bazı kemik ****bolizma hastalıklarında da kemik erimesi ile karşılaşılabilir. Bu durumlarda ortopedi ve travmatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon yada iç hastalıkları uzmanlarına baş vurmak gerekir. Günümüzde kemik erimesini önleyen yada azaltan bazı ilaçlar mevcuttur ancak ilgili branş hekiminin kontrolünde uygulanması gerekir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Çocuğum yeni yürümeye başladı. Ayakları içe basıyor. Bu normal midir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR] Çocukluğun ilk yıllarında ayak kavsi değişik fizyolojik sebeplerden dolayı tam oluşmayabilir. Bu durumda dikkatli ebeveynler tarafından düz tabanlık olarak yorumlanabilir.


  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Omuz çıkığı nedir? Kimlerde görülür?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Eklemi oluşturan kemiklerin eklem kapsülünün dışında olmasıdır. Sıklıkla genç erişkin çağda nadiren de yaşlılarda görünür. Yüksekten düşme, zorlama gibi büyük bir yaralanma omuzda şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Bu ilk çıkıkta iyi tedavi edilmeyen hastalarda çıkık sıklıkla tekrarlar.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Omuz çıkığının nedenleri nelerdir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Spor müsabakaları kolun geriye doğru zorlanması, taş fırlatma, vuruşlar ile düşme ve çarpma gibi daha ufak enerjili hareketlerle çıkma ile karşılaşırlar. İlerleyen dönemde dokulardaki gevşeklik o boyuta ulaşır ki; hasta omuzunu kendi çıkarıp kendi yerine koyabilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Omuz çıkıklarında ne yapılması gerekir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Ülkemizde sınıkçı adı ile bilinen bir grup insan tarafından tedavi edilmeye çalışılan omuz çıkığı sadece omuzun yerine konmasından ibarettir. Yeniden çıkık ile karşılaşılmaması için hiçbir koruyucu hekimlik faaliyetini içermez. Bir çok defa omuzu çıkmış hastalar mutlak ortopedi uzmanına başvurmalıdırlar.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Omuz çıkıklarının tedavisi nasıldır?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Günümüzde bu gibi çıkma olayı alışkanlık haline gelmiş hastalara kapalı teknikle dokularına müdahale edilmektedir. Gerek gevşeyen gerekse de yırtıldığı için omuz kapsülünün içinde durmayan omuz başı, kapsül (kapalı) tamiri ile yüzde 90ının üzerinde başarı ile onarılmaktadır.

  Omuz ağrısı çıkıktan farklıdır...

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Omuz ağrıları ne zaman ortaya çıkar?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Başın üstünde kolunu kullananlarda, kaza geçirenlerde, düşenlerde ya da zorlamalarda, çıkma olmadan da omuz ağrısı ile karşılaşılır. Bu kişilerde kolunu kaldıramama, hareketlerde kısıtlılık gibi şikayetler görülmeye başlanır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Omuz ağrısının nedenleri nelerdir?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Kolun kaldırılması, döndürülmesi gibi hareketler kürek kemiği çevresine yerleşen adaleler ve onların lifleri ile gerçekleşir. Bu lifler omuzu kılıf şeklinde sorarlar, yaralanmaları neticesinde de hareketlerde derecelere uygun olarak kısıtlama oluşmaktadır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Omuz hastalarında teşhis nasıl konur?

  [COLOR=cyan]CEVAP:[/COLOR]Bu durumu değerlendirmek için Artro ultrasonografi kullanmaktadır. Omuz ultrasonografisi MRı yakın sonuç bildirmesi pratik olması, hızlı ve hareketli bir inceleme olması nedeniyle tüm dünyada kullanılmaktadır. Omuz hastalıklarının, romatizmal yakınmalar, şişlik eklem içi kanama ve lif yırtıklarında etkin inceleme metodudur.

  Artroskopik tedavi başarılı sonuç verir

  Tedavi yöntemleri

  İnceleme sonucunda verilen karara uygun olarak hastalar gruplara ayrılmakta ve bulduğu gruba uygun modern tedavi yöntemi (yaklaşımı) planlanmaktadır. Omuz artroskopisi; yine yırtık, hareket engelleyen hasar, yaralanma, biopsi, eklem içinden yabancı cisim çıkarma, oluşmuş doku sıkışmalarında gevşetme gibi olgularda başarı ile uygulanmaktadır. Omuz artroskopisi ile kireçlenme tedavisi de yapılabilmektedir. Kırık geçirmiş, iyi tedavi edilememiş, hareket kısıtlılığı oluşmuş olgularda, cerrahiyle fayda görüp görmeyeceği bu yöntemle tetkik edilir. Fayda beklenmeyenlerde gereksiz bir işlemden de bu sayede kurtulmuş olunur.

  [COLOR=wheat]SORU:[/COLOR] Omurgayı düzgün pozisyonda nasıl tutabiliriz?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Omurgayı düzgün pozisyonda tutmak için birincisi düzgün pozisyonun ne olduğunu bilmek, ikincisi de düzgün pozisyonda oturmayı sağlamak gerekir. Omurganın fizyolojik eğrilikleri vardır. Bu eğrilikler çalışma anında da korunmalıdır. Boynun ve belin bir çukurluğu, sırtın bir kamburluğu vardır. Bunları korumak için dik durmak şarttır.. Dik durmak için de boyun, sırt, göğüs, bel ve karın kaslarının kuvvetli olması gerekir. İnsanlarda spordan uzaklaşma ve işe yoğunlaşma yaygın olarak görülüyor. Gelişen teknoloji insanları ofislere mahkûm etti. Oturarak bir insanın kas gücünü koruması mümkün değildir. Bunun için günlük egzersizleri hayatımıza sokmak zorundayız. Zayıf olan kaslar yer çekimine karşı vücudu koruyamaz. İşin dışındaki saatlerde en az üç gün kendimize spor yapacak zamanı ayırmak zorundayız. Aksi halde problemler yaşarız.


  [COLOR=wheat]SORU:[/COLOR] Ekran başında çalışanlar için en uygun spor hangisidir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR] Bu kişiler için yüzme en uygun spordur. Haftada iki gün kendinize zaman ayırıp, yüzmelisiniz. Çünkü su içinde yapılan egzersizler en homojen egzersizlerdir. Mesela su dışında kolunuzu kaldırırken sadece kaldırma kasları çalışıyor; yerçekimi etkisiyle indirme kaslarının çalışmasına gerek kalmıyor.. Ama suyun içinde dirence karşı itip, çekiyorsunuz. Her hareket bir egzersiz oluyor. Yüzme, hanımların vücut güzelliği açısından da en iyi spordur.

  [/FONT][/I][/B][/COLOR][/CENTER][COLOR=darkorange][B][I]
  [/I][/B][/COLOR][CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][CENTER][I][FONT=Georgia]SB- Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar:AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI [/FONT][/I][/CENTER][/B][CENTER][/center][/FONT][CENTER][/center][/COLOR][CENTER][/CENTER][/CENTER]
  [COLOR=darkorange][CENTER][FONT=Georgia]


  [/FONT]
  [B][I][FONT=Georgia][IMG]http://img187.imageshack.us/img187/5971/29864316rz0.jpg[/IMG][/FONT][/I][/B]
  [B][I][FONT=Georgia][IMG]http://img386.imageshack.us/img386/1751/mouthiebrushuse2bq4.gif[/IMG] [/FONT][/I][/B]
  [SIZE=5][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue][B][I]- AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI -[/I][/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Biberonla tüketilen gıdaların mutlaka şekersiz olması gerekir.Şeker konulmadan tüketilen sütün içindeki laktoz bile biberon çürüğü oluşturabilmektedir.Çocuğun biberonla beslendikten sonra su tüketmesi sağlanmalıdır ve ağız 0-6 ay'a kadar bezle 6 ay'dan sonra özel diş fırçalarıyla temizlenmelidir.


  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çapraşık dişler her yaşta düzeltilebilir mi?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Dişler de ki çapraşıklık görüldüğü an da düzeltilmelidir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Çarpma-düşme sonucu çocuğun dişleri yerinden çıkarsa ne yapmak gerekir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Öncelikle diş hekimine gitmek gereklidir.Eğer düşen diş süt dişi ise yer tutucu uygulanabilir.Daimi diş ise ve zedelenmeden yuvasından çıktıysa kazadan hemen sonra kanal tedavisi yapılıp yerine implante edilmesi denilebilir ; Kırıklar da ise kırığın etkilediği dokulara bağlı olarak dolgudan kanal tedavisine kadar varan çeşitli tedaviler gerekebilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çocuğumun tel takmaya ihtiyacı olduğunu nasıl anlarım?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Çocuk 2 yaşından itibaren Diş Hekimi kontrollerine düzenli gitmeye başlamalıdır.Ortodontist kontrollerinde karar verilebilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmelidir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Pek çok firmanın belli yaş grubundaki çocuklar için ürettikleri fırçalar var.Fırça ile çocuğun yaşının uyumlu olmasına dikkat ederek bunları satın almak yeterlidir.
  Çocukta özel bir durum varsa (örnek: ortodontik aperey kullanımı gıbı ) diş hekimi daha özel fırçalar önerebilir.


  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çocuklara diş fırçalama nezaman başlatılmalıdır?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Çocuk diş fırçasıyla dişleri sürmeye başladığında (6ay) tanışabilirler (macunsuz).Bu dönemler için piyasa da özel diş fırçaları var.Çocuk bu dönemde diş sürmesi sırasında görülen kaşıntıları da bu fırçalarla rahatlatabiliyor.
  Ama çocuk bu işi yaparken yanlız bırakılmamalı,büyüklerin gözetiminde elşne fırça verilmemeli.
  En etkili sonuç,bu fırçalarla macun koymadan büyüklerin mekanik temizlemeyi yapmasıyla alınabilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çocukları Diş Hekimine alıştırmak için neler yapmak gerekir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Herşeyden önce çocuğun 6 ayda bir defa diş hekimine gelmesi onu Diş Hekimine alıştırır.Çocuğun bu ziyaretlerinde uygulanan koruyucu önlemler onu inciltmeyeceği için hekimle çocuk arasındaki uyum iyi olacaktır.Büyükler kendi korkularını çocuğa asla yansıtmamalıdırlar

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çocukların dişleri için nasıl beslenmeleri gerekir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Diş Sağlığının kuvvetli olması için mineral dengesi yüksek besinlerle beslenmesi gerekir.süt,yoğurt,peynir,yumurta ve sebzeler düzenli tüketmelidir

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Çürük oluşumunu engellemek için alınması gereken bireysel önlemler nelerdir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Eğer çürük oluşmadıysa azı dişlerinin çiğneyici yüzlerine uygulanacak fisür örtücü çürük başlangıcını engellediği gibi flourlu gargaralarla çürük sıklığında düşüşe neden olmaktadır.Ama başlamış olmakta olan çürüğü durduramamaktadır.


  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Diş Beyazlatma Herkese Uygulanabilir mi?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Diş minelerinde gelişimsel defektler yoksa ve renkleşmeler yüzeysel olarak ortadan kaldırılamadığı durumlarda diş beyazlatma herkese uygulanabilir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Diş beyazlatma nedir?Nasıl yapılır ?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Diş beyazlatma,dişlerinin yapısından memnun olmayan kişilere önerebileceğimiz dental uygulamalardan bir tanesidir.Muayenehanede veya evde uygulanabilmektedir.
  Muayenehane ortamında uygulanan diş beyazlatma işlemi bir saat içerisinde tamamlanmaktadır.Evde yapılan diş beyazlatma işleminde hasta,kendisi için özel hazırlanan şeffaf vinil kılıf içine beyazlatma jelini uygulayarak günde 4-8 saat süre ile takmaktadır.Ortalama 6-10 gün içinde istenilen beyazlatma sağlanmaktadır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Diş çekimi sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]a- sıcak yiyecek ve içecek tüketilmemeli
  b-2 saat hiçbirşey yememek
  c-sigara içmemek
  d-ağız hijyenine dikkat etmek

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Diş eksikliğini gidermek için köprü protezin alternatifi var mı?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Evet,Köprüler bizim sabit dediğimiz protezler.Bunlar hastanın kendi dişleri veya gerekiyorsa implantlar üzerine uygulanabiliyorlar.Bir de hareketli protezler vardır.Bunları daha çok diş eksikliğinin fazla,ağızda kalan dişlerin köprü taşıyamayacak durumda olduğu,implantların uygulanamadığı ağızlar da tercih ediyoruz.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Diş eti hastalığının belirtileri ;
  Diş eti kanaması
  Ağız Kokusu
  Diş etlerinde renk değişikliği
  Diş eti büyümesi ve çekilmesi'dir.


  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Diş eti kanamalarının sebepleri nelerdir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Diş Taşı, Düzenli fırçalamama, Epilektik ilaçlar, Kötü yapılmış dolgu, Ara yüz çürükleri, Ağız solunumu gibi etkenler diş eti iltihaplanmasına sebep olur.İltihaplanan diş etinde kanama meydana gelir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Dış Faktörlere Bağlı Lekelenmeler Nelerdir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Dış faktörler ; sigara , çay,kola ve çeşitli renklendirici yiyecekler ve oluşan diş taşı içerisinde bu renkleşmenin birikmesi.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Diş röntgeni zararlı mıdır?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Gebeler de önerilmemektedir.Gerekli önlemler ( kurşun önlük,kurşun odalar,doz ayarı v.s ) alındıktan sonra diğer hastalarımızda zarardan çok yarar sağlar.Çünkü Diş Hekimleri için önemli bir yardımcı methodtur.


  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Diş sıkma - gıcırdatma alışkanlığının sonuçları ?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Gözle görülür bir zarar vermeyebileceği gibi uzun süreli diş sıkma ve gıcırdatmalar diş yüzeyinde aşınmalara,çene eklemin de oluşacak zararlarla sonuçlanır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Diş Sıkma - Gıcırdatma Tedavisi nedir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Öncelikle sebebin ortaya çıkartılması gerekir.Stres ve alışkanlığa bağlı ise ancak bunlar giderilemiyorsa ısırma plağı denen ve gece takılan bir apereyle dişlerin aşınması engellenir ve alışkanlık ortadan kaldırılmaya çalışır.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Dişler Neden Çürür?Önlenebilir mi?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR] En önemli etken gıda atıklarının ağız ortamında kalmasıdır.Ağızdaki bakteriler gıda atıklarını tükettiklerinde açığa çıkan asit dişlerde çürümeye neden olur.
  Diş çürümesi önlenebilir.Şekerli gıdaların öğün aralarında tüketilmemesi,şekersiz veya tadlandırıcılı sakızların çiğnenmesi,asitli içeceklerin tüketilmemesi,düzenli fırçalama,fisür örtücüler,florlamalar,gerek olursa 3 yaşından sonrası için kullanılacak flor tabletleri dişleri çürümelerden korur.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Çeşitli teknikler olmakla beraber fırça kıllarının diş etine temas ettiği bir bölge de 10 kez tekrarlayan dairesel ovma ve titreşim hareketleriyle yapılan fırçalama genellikle iyi bir bakteri plağı eliminasyon sağlar

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Hamilelik döneminde diş tedavileri yapılabilir mi?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Hamilelik döneminde dental müdahaleler için en uygun dönem ikinci üç aylık dönem yani 4,5,6. aylardır. Eğer ağrıya sebep olan diş çekimi , kanal tedavisi gibi acil tedaviler gerekiyorsa gerçekleştirilmeli ; bu tedaviler doğum sonrasına ertelenmemelidir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]İmplant ağrılı bir işlem midir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Ameliyat anında kişinin ağrı duyması olası değil.Ameliyat sonrasında şiş ve ağrı görülebilir ama bu normal bir diş çekimi sonrasında hissedilenden daha fazla değil.Yani abartılı bir ağrı yok.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Kaç çeşit dolgu vardır?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]En çok kullanılanlar ;
  Amalgam , Kompozit , Porselen dolgu ,Cam iyomer ve Kompomer'dir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Ortodontik tedavi ile çeneler nasıl düzeltilebilir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Önce Dişler düzeltilip daha sonra çeneler düzeltmek için yüz kaslarının kuvvetiyle ya da tellere daha fazla kuvvet veren çeneler arası elastiklerden yararlanılarak düzeltilebilir

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR] Protezler nekadar zamanda yenilenmelidir?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Bu konu kişinin ağız hijyeniyle ilgili olarak değişebilir.Hijyene özen gösteren hastalar protezlerini çok uzun kullanabiliyorlar.Bu,kişinin periyodik kontrollerinde hekim tarafından belirlenip hastaya söylenebilecek ve hastaya göre değişen bir durumdur.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Protezlerin temizliği nasıl olmalıdır?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Sabit protezler diş fırçalanması sırasında temizlenirler.Bazen köprü altı bölgeleri için özel diş fırçaları,diş iplerini,ağız duşlarını kullanmak gerekebilir.
  Hareketli protezleri çıkarıp fırçalamak gerekir.Ayrıca bunların temizliğinde protez temizleme tabletlerini de kullanmak gerekir.

  [COLOR=yellow]SORU:[/COLOR]Teller takıldıktan sonra ağrı yapar mı ?

  [COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]Teller takıldıktan sonra ilk 48 saat içerisinde ağrı hissedilmesi normaldir.Ağrının sebebi tellerin ve braketlerin yumuşak dokuları rahatsız etmesinden kaynaklanır.Ancak bu ağrılar dayanılmayacak ölçüde değildirler.

  [/FONT][/I][/B][/CENTER][/COLOR][CENTER][FONT=Georgia][COLOR=#ffff00][B][I]SORU:[/I][/B][/COLOR][/FONT][B][I][FONT=Georgia][COLOR=#ff8c00]Dilde ve ağız içinde çıkan yaraların sebepleri nelerdir?


  [/COLOR][COLOR=deepskyblue]CEVAP:[/COLOR]

  [/FONT][/I][/B][/CENTER][B][I]
  [/I][/B][B][I][FONT=Georgia]dilde çıkan yaralar
  [/FONT][/I][/B][I]

  [/I][CENTER]
  [B][COLOR=darkorange][I][FONT=Georgia]Ağız içinde, dil üzerinde, dudaklarda ve genital bölgede belirli aralıklarla çıkan yaralar günlük yaşantımızı kötü etkilerken psikolojimizi de bozuyor. Nedenleri kişiden kişiye değişebiliyor.

  Halk arasında 'uçuk', tıbbi literatürde 'aft' olarak bilinen ağız içinde, dil üzerinde, dudaklarda ve genital bölgede belirli aralıklarla çıkan yaraların asla hafife alınmaması ve mutlaka doktora gösterilmesi gerekir. Aftlar kişinin hem günlük yaşantısını hem de psikolojisi etkiliyor. Bu yaraların çıkma nedenleri kişiden kişiye değişirken, bazen Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda sıkça görülen Behçet hastalığının belirtisi olarak bile karşımıza çıkabiliyor.
  [/FONT][/I][/COLOR][/B][/CENTER][B][COLOR=darkorange][I]
  [/I][/COLOR][/B][B]
  [I][FONT=Georgia]BOYUTLARI DEĞİŞKENDİR[/FONT][/I][/B]

  [CENTER]

  [B][COLOR=darkorange][I][FONT=Georgia]Çamlıca Medicana Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Vefa Gönenç, ağızda veya genital bölgede ortaya çıkabilen, yuvarlak, 1-2 milimetreden 1-2 santimetreye kadar değişen boyutlarda olabilen, yani doku kaybı nedeniyle oyuk gibi görünen, beyaz renkli yaralara aft denildiğini ifade ederek, ortaya çıkış nedenlerinin çok çeşitli olduğunu söylüyor.
  [/FONT][/I][/COLOR][/B][/CENTER][B][COLOR=darkorange][I]
  [/I][/COLOR][/B][B]
  [I][FONT=Georgia]BEHÇET HASTALIĞI BELİRTİSİ[/FONT][/I][/B]

  [CENTER]

  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=darkorange]Aftlar, altta yatan başka bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle, Türkiye'de sık görülmesi nedeniyle Behçet hastalığı açısından iyi bir değerlendirme yapmak gerekir. Altta yatan hiçbir hastalığın bulunamadığı durumlarda, Rekürrent Aftöz Stomatit (tekrarlayıcı aft) denilen durum olarak değerlendirilir. Kliniğe başvuran hastalar bu hastalıkla ilgili olarak bilgilendirilmeli ve ilerleyen yıllarda özellikle Behçet hastalığı açısından şüpheli bir durum oluştuğunda hemen kontrole gelmeleri konusunda uyarılmalıdır.
  [/COLOR]
  [/FONT][/I][/B][/CENTER][B][I]
  [/I][/B][B][I][FONT=Georgia]Kadınlarda sık görülür[/FONT][/I][/B]

  [CENTER]

  [B][I][FONT=Georgia][COLOR=darkorange]Afta kadınlarda daha sık rastlanıyor. En sık olarak Rekürrent Aftöz Stomatit (tekrar edici aft hastalığı) denilen durumda görülür. Rekürrent Aftöz Stomatit ağrılı, tekrar edici özellikte, bir ağız mukozası hastalığıdır. İlk önce küçük, kırmızı renkte bir kabartıyla başlar, birkaç saat içinde ülsere yani beyaz renkli yaraya dönüşür. Damakta, yanak içlerinde veya dil üzerinde yerleşebilirler. Yaklaşık olarak 1-2 hafta kalırlar. Fakat devamlı tekrar edebilirler. Bu tekrarlar; travmayla, ısırıkla, diş fırçasıyla, katı yiyeceklerle, turunçgillerle, taze ananasla, cevizle, alerjik reaksiyonlarla, stresle, kadınlarda hormonal değişikliklerle (menstrasyon, gebelik, menopoz, vb.) tetiklenebilirler. Ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Öte yandan; asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddeler de bağışıklık sisteminin zayıflayarak aftların çıkmasına zemin hazırlamaktadır.
  [/COLOR]
  [/FONT][/I][/B][/CENTER][B][I]
  [/I][/B][B][I][FONT=Georgia]Tedavisi kısıtlıdır[/FONT][/I][/B]

  [CENTER]

  [/CENTER][/COLOR][CENTER][I][FONT=Georgia][COLOR=darkorange][B]Aftların oluşum nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. Tedavisi konusunda da yapılacak şeyler kısıtlı. Lokal tedavilerle ağrı kesilmeye çalışılır, tetikleyen her şeyden uzak durulması tavsiye edilir. Bazı durumlarda ağızdan birtakım ilaçlarla aftların çıkışı kontrol altına alınır. Demir eksikliği, vitamin eksikliği, folat eksikliği gibi durumların belirlenmesi halinde bu eksikler yerine konulur.[/B]
  [/COLOR]

  [/FONT][/I][/center][/COLOR][CENTER]
  [/CENTER]
  [/size][/b][/COLOR][B][SIZE="2"][B][CENTER][FONT=Georgia]

  [/FONT][/CENTER]
  [/B][/size][/b][/size][/size]
  [SIZE="2"][B][SIZE="2"][/size][/b][/size]
  [B][SIZE="2"][/size][/b]
  [SIZE="2"][/size]


  13 dakika süre sonraki ekleme :

  Lens

  [I]Göz için kullanılan lens kavramı, ilk başlarda göz kusurlarını düzeltmek için kullanılmaya başlanmıştır. Gözlüklerin, “kişilerin görünümleri açısından estetik durmadığı”, “gözlük çerçevelerinin rahatsız ettiği” gibi şikayetler sonucunda kontakt lens teknolojisi gelişim göstermeye başlamıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru üretilen kontakt lens, zamanımıza gelinceye kadar çok fazla evrim geçirdi.

  İlk zamanlar camdan üretilmiş, zamanla daha yumuşak ve elastik maddelerden üretilmeye başlanmıştır. Teknolojinin gelişimiyle üzerine çeşitli renklendirmeler ve hatta resimlerin eklenebildiği lensler artık göz kusuru olan veya olmayan bütün herkes tarafından kullanılan bir araç olmaya başladı. Türkiye’deki üretimi son derece gecikmiştir. Buna rağmen ülkemizde çok çabuk benimsenmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Buna bağlı olarak oluşan lens piyasası, satıcı ve alıcıları her ne kadar memnun edecek büyüklüğe ulaşmaya başladıysa da, aynı oranda bu konudaki sağlık ihmallerini de beraberinde getirebilmektedir.

  Biz LensAlemi ekibi olarak internet kullanıcılarını bu konuda bilgilendirmek, güven ile internetten lens alımı ve lens kullanımı yapabilecekleri seviyeye getirmek için bir çalışma yapmak istedik. Göz kusurları ve bu kusurların lens ile tedavi edilmesi ve giderilmesi hakkında bir takım açıklamalar bulabileceğiniz, göz hakkında genel konulara da yer verilen geniş kapsamlı bu siteyi hizmetinizde tutmaktan mutluluk duyuyoruz. Unutmamalıyız ki; küçücük bir lens bile, hayatımıza yön verecek etkiler bırakabilir…

  [/I]

  [I]Neden Lens [/I]

  [FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=purple][I]Kontakt lens, genel olarak gözlük takmamak için kullanılan bir lens tir. Kişiler sosyal veya iş hayatında gözlüklerin çerçevelerinden bir kaçış yapmakta ve lens tercih etmektedir. Bu yüzden bu konu, kontakt lens kullanımının başlıca nedeni haline geliyor.

  Bunun dışında yüksek dereceli göz kusurlarında yine lens kullanımına rağbet olmaktadır. Kalın gözlük camları yerine göze yakından bakılmadıkça fark edilmeyen bir lens kullanmak görünüm açısından faydalı olmaktadır.

  Lens kullanımı, gözlüklerdeki merceklerin teknik olarak yetersizlikleri yüzünden de yaygınlaşmaktadır. Gözlük camları nesneleri bir mercek misali büyütürken lens kullanımında bu büyütme oranı oldukça düşüktür. Yine teknik bir lens faydası da; gözlük camlarının çevresinde camın dışında bir görme alanının bulunmasıdır. Lens için görüş alanı dışında bir alan olması söz konusu değildir.

  Lens kullanımı, ayrıca göz kusurlarını gidermede, gözlük kullanımından daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Lens, bunun gibi bir çok konuda gözlük kullanımına göre avantajlara sahiptir.[/I][/COLOR][/SIZE][/FONT]

  [FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=#800080][/COLOR][/SIZE][/FONT]
  [FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=#800080][/COLOR][/SIZE][/FONT]
  [FONT=Georgia][SIZE=3][I]Lens Çeşitleri [/I][/SIZE][/FONT]
  [FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

  Günümüzde kişilerin ihtiyaçları ve gelişen teknoloji sayesinde bir çok kontakt lens tipi kullanıma sunulmuştur.

  Genel olarak 3 grupta incelenebilir.

  • Üretim metaryeline göre
  • Kullanım süresine göre
  • Kırma kusurunu düzeltme şekline göre


  Kontakt Lensler üretim metaryeline göre:

  • Yumuşak Lensler
  • Gaz geçirgen ve sert lensler
  • Özel üretim lensleri

  Kontakt lensler kullanım süresine göre:

  • Uzun süreli lensler (yumuşak olanları şeffaf veya renkli olabilir.)
  • Sık değişim lensleri
  • Aylık (şeffaf veya renkli olabilir)
  • Haftalık (Şeffaf)
  • Günlük (Şeffaf)

  Kontakt lensler kırma kusuruna göre:

  • Sferik lensler
  *Miyopi veya hipermetropik
  *Şeffaf veya renkli olabilir
  • Torik Lensler
  *Astigmatizmada kullanılan lensler
  *Şeffaf veya renkli olabilir.
  • Presbiyopi lensleri
  *Yakın görme bozukluğunda kullanılır.
  *Şeffaf
  *Bifokal beya multifokal olarakta tanımlanabilirler.

  YUMUŞAK KONTAKT LENSLER

  Gözde kornea ve iris tabakasını tamamıyla kaplayacak ve iris kenarında 1-2 mm daha fazla örtecek şekilde dizayn edilen lenslerdir. Yumuşak yapılarından dolayı kornea üzerine tam oturulur ve kullanıcıya rahatsızlık hissi vermezler. Oksijen geçirgenlikleri ve su içeriklerine göre gözde uzun süre kalabilirler. Doğru kullanıldığı taktirde göze zarar vermezler, fakat bakımına dikkat edilmezse tüm lenslerde olduğu gibi alerjik problemler ortaya çıkabilir. Yumuşak kontakt lenslerin bir çok alt grupları mevcuttur. Torik kontakt lensler dışındaki yumuşak lensler, miyopik ve hipermetropik kırma kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır, astigmatizmayı düzeltici etkileri çok azdır.

  KLASİK UZUN SÜRELİ (KONVANSİYONEL)KONTAKT LENSLER

  Günlük veya uzun süreli kullanılabilen, ömürleri 3-12 ay arasında değişen kontakt lenslerdir. Uzun ömürleri olmasına karşı üzerinde oluşan birikintiler özellikle alerjik bulguların oluşmasına ve göz sağlığı açısından problemler yaratabilmektedir.

  • Miyop veya hipermetrop düz şeffaf lensler
  • Miyop veya hipermetrop renkli lensler : Numaralı ve numarasız olarak gözün iris renginin farklı görünmesi için kullanılan yumuşak kontakt lenslerdir.
  • Torik (astigmatlı) şeffaf lensler : Miyopik veya hipermetropik kırma kusurları yanında, astigmatizmanın düzeltilmesinde kullanılan özel olarak üretilen yumuşak kontakt lenslerdir.
  • torik (astigmatlı) renkli lensler
  • multifokal (uzak-yakın kullanımlı) şeffaf lensler : Yakın görme bozukluğunda kullanılan lenslerdir. Uzak ve yakın kırma kusurunu düzeltmede yardımcıdır.

  PLANLI DEĞİŞİM LENSLERİ:

  Bu lenslerde kullanılan lensler belirli sürelerde değiştirilmekte ve lens yüzeyinde oluşacak birikintiler ve buna bağlı sorunlar en az düzeye inmektedir. Günümüzde tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmakta, doktor ve kırma kusurları olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Lensler doktor tavsiyesi ve materyal özelliklerine göre gözde uzun süreli kalabilmektedir. Geniş üretim parametreleri ile uygun lensin bulunması ve bakımı kolay olan lenslerdir.

  AYLIK PLANLI DEĞİŞİM LENSLERİ

  30 gün kullanılmak üzere üretilmiştir, doktor tavsiyesi ve lens materyal özelliklerine göre 1-30 gün arasında gözde kalabilir.

  • miyop veya hipermetrop düz şeffaf lensler
  • miyop veya hipermetrop renkli lensler
  • torik (astigmatlı) şeffaf lensler
  • multifokal (uzak-yakın kullanımlı) şeffaf lensler
  • progressive (uzak-yakın kullanımlı ) şeffaf lensler : Yakın görme bozukluğunda kullanılan yakın ve uzak numaraların dengeli bir dağılımın olduğu lenslerdir. Uzak ve yakın kırma kusurunu düzeltmede yardımcıdır.

  HAFTALIK PLANLI DEĞİŞİM LENSLERİ

  7 gün kullanılmak üzere üretilmiştir, doktor tavsiyesine göre 1-7 gün arasında gözde kalabilir.
  • miyop veya hipermetrop düz şeffaf lensler

  GÜNLÜK (DİSPOSABLE) LENSLER

  1 gün kullanıp, atılan lenslerdir.
  • miyop veya hipermetrop düz şeffaf lensler

  GAZ GEÇİRGEN KONTAKT LENSLER

  Sert ve yumuşak lensler arasında özellikler taşırlar. Oksijen geçirgenlik özellikleri vardır. Göz üzerinde kornea yüzeyine takılır, lens ve kornea arasında gözyaşı geçebilir. Alerjik problemler yaratmazlar ve astigmatizmayı da lens yapısından dolayı büyük oranda düzeltebilirler. Alerjik göz yapısı olanlarda, astigmatizması olanlarda, genç hastalarda tercih edilebilir. Alışma süresi yumuşak lenslere göre daha uzundur. Bakımı kolay ve dayanıklı lenslerdir.

  SERT KONTAKT LENSLER

  PMMA denilen maddeden üretilir, oksijen ve sıvı geçirgen özellikleri azdır. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmamaktadır

  ÖZEL ÜRETİLEN KONTAKT LENSLER

  Kişilerin göz problemlerine göre üretilen lenslerdir.

  PICY-BACK LENSLER

  Keratokonus hastalığında ve düzensiz yüksek astigmatizmada kullanılan korneaya gelecek orta kısmı sert lens, kenarları yumuşak lens özelliği taşıyan kontakt lenslerdir

  PROSTETIC LENSLER

  İris problemlerinde estetik ve tedavi amaçlı kullanılan lenslerdir.
  (Kartalgöz)


  [FONT=Georgia][SIZE=3][I]Renkli Lens [/I][/SIZE][/FONT]  [I]Renkli lens, daha çok fiziki görünüm açısından üretilen ve kullanılan bir lens türüdür. Kişilerin kendi dış görünüşlerinde yapmak istedikleri değişiklikler için oldukça iyi bir aksesuardır. Farklı renklerde lens kullanarak elbisenize, saç renginize veya diğer aksesuarlarınıza da bir uygunluk katabilirsiniz. Renkli lens kullandığınızda yüzünüzde bir canlılık olacaktır.

  Numaralı lens kullanımının yaygınlaşmasının ardından üreticiler yeni arayışlara girmiş ve renkli lens teknolojisini geliştirmişlerdir. Kullanımının yaygınlığı dolayısıyla fiyatlarında da uygunluk sağlanabilmiş ve renkli lensler geniş bir kullanım imkanı bulabilmiştir.

  Renkli lens satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, lens kullanım zamanıdır. Lensler belirli bir zaman sürecinde kullanmaya uygun olarak üretilmiştir. Lens kataloglarında bu tür bilgilere ulaşmak mümkündür.

  Renkli lens, her ne kadar yaygın bir kullanıma sahip olsa da doktorunuza danışmadan kullanmanız, istenmeyen sonuçlara neden olabilecektir. Lütfen renkli lens kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

  [/I]
  [FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Numaralı Lens [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT]


  [I][FONT=Georgia]Lens kullanımının en temel amacı, optik kırma kusuru bulunan insanların bu kusurlarını düzeltmektir. Kırma kusurlarının düzeltilmesinde uzun süre kullanılan gözlükler, daha sonraları lens kullanımının kolaylığı ve estetikliği nedeniyle yerini lens kullanımına bırakmıştır.

  Numaralı lens kullanmak için normal olarak göz doktorunuza gitmeniz ve oradan aldığınız bilgiler ile lens satın almanız gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan alınan lensler göz kusurlarınızda daha büyük ilerlemelere neden olabilecektir.

  Lens kullanımının genel olarak çekincelerinden bir kaçı da; gözünüze fiziki olarak temas noktalarından oluşabilecek yanma, batma gibi sorunlardır. Bu gibi durumlarda ilk önce doktorunuza görünmeli ve farklı markalar denemelisiniz. Çünkü lensler markalara göre farklı sertliklere sahip olabilmektedir. Gözünüz için en ideal lensi zamanla deneyerek bulabilirsiniz.

  Numaralı lensler de, aynı zamanda renklendirilebilmektedir. Böylece numaralı lens kullanmak isteyenler aynı anda renkli lens de kullanabilirler. Böylece göz kırma kusurlarınızı düzeltmek için hem gözde belli olmayan lens kullanmanın yanı sıra dış görünüşünüzde de değişiklikler yapabilirsiniz.

  [/FONT][/I][CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontak Lensler [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR][/CENTER]
  [B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt lens çeşitleri - Kontakt lenslerin avantajları - Kontakt lenslerin dezavantajları [/I][/SIZE][/FONT][/B]


  [I][FONT=Georgia][B][COLOR=white][B][COLOR=darkorchid]Kontakt lensler, kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların tashihi veya bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir. Refraksiyon ve optikle ilgili ilkeler gözlüklere benzer şekilde kontakt lenslere de uygulanır. Bunlar, miyopi ve hipermetropi derecesine göre kornea eğriliğini bir kontakt lens yüzeyi ile değiştirerek var olan kusuru düzeltirler. Astigmatizmaların çoğunlukla kornea ön yüzeyinin çarpıklığı sonucu oluşmasından dolayı ya sert kontakt lenslerin kullanılması ya da özel olarak astigmatizmaya yönelik üretilmiş yumuşak lenslerin kullanılması gerekir. Miyop veya hipermetroplar için üretilmiş ve fiatı cazip olan yumuşak kontakt lensler en fazla -1,0 dioptri kadar bir astigmatizmayı düzeltebilirler.

  Küçük numaralarda gözlük ve kontakt lens numaraları aynı iken numara arttıkça miyopların gözlüğe göre daha küçük, hipermetropların ise daha büyük numaralı bir lens kullanmaları gerekir. Son yıllarda kontakt lens teknolojisi çok gelişmiş ve lenslerin kullanımını kolaylaştıran ve kullanım süresini uzatan yeni tasarım ve materyaller geliştirilmiştir.

  Kontakt lens çeşitleri
  Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır.
  [IMG]http://yenisafak.com.tr/resim/site/lens2a2e79ba2a128328by.jpg[/IMG]
  Gaz geçirgen sert lensler: Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adı alırlar ve bu özellikleri nedeniyle artık kullanılmayan sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın şeklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler.

  Yumuşak lensler: Çok değişik tipleri vardır. Günlük kullanılan 1 gün ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 3 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi. Bunların kullanımı oldukça rahattır. Gözdeki kusurun tashihi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldığında görünümü değiştirmezler. Takıldıkları sürece kusuru giderir ve berrak bir görüntü sağlarlar.

  Kornea yüzeyini bozan hastalıklar sinir uçlarının dışarıda kalmasına bağlı olarak hastaya yoğun bir huzursuzluk verirler. Eski lazer uygulamalarında da kornea sinir uçları açıkta kalır ve hasta yoğun ağrı duyardı. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisi amacıyla tedavi edici yumuşak kontakt lensler kullanılır.

  Bifokal lensler, yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişiler için geliştirilmiştir.

  Günümüzde çok populer olan bir lens grubu da renkli lenslerdir. Gözdeki kusurun düzeltilmesi amacıyla kullanılabildiği gibi herhangi bir kusur olmadan da sırf estetik amaçlı olarak kullanılan numarasız tipleri vardır. Renk seçenekleri çok fazladır. Renkli lensler her gözde katalogda gösterildiği gibi durmaz. Bu nedenle değişik seçenekleri deneme imkanı tanıyan bir merkezde göz muayenesinin ardından denenerek alınmasında fayda vardır.

  [B][COLOR=darkorchid]Kontakt lenslerin avantajları[/COLOR][/B]
  Kontakt lenslerin bazı kişiler için kozmetik faydası ve gözlük takmama rahatlığı yanısıra optik avantajları vardır.

  Yüksek dereceli kusurlarda kontakt lensler küçük çaplı ve kalınlıklı olmaları yanısıra gözün direkt üzerinden tashih yapmaları nedeniyle çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltırlar.

  Tek gözünde ameliyat veya yaralanma gibi bir nedenle lensini yitirmiş olanlara verilen gözlük camları aşırı büyütme yaptığı için hastanın kullanabilmesi zordur. Kontakt lenslerde büyütme faktörü oldukça azdır ve hasta tarafından tolere edilebilir. Böylece hasta heriki gözünü kullanabilir hale gelir.

  Her iki gözünde lens olmayanlarda da daha iyi bir çevresel görme temin edilir ve görüntü bozukluğu fazla olmaz.

  Gözlüklerle çok az düzelme kaydedilebilen veya görmesi hiç düzeltilemeyen keratokonuslu veya başka bir nedene bağlı düzensiz korneası olan hastalar kontakt lenslerle sıklıkla iyi bir görme elde ederler.

  Kontakt lenslerin sporcular ve özel iş gereksinimleri olan kişiler için de avantajları vardır.

  [B][COLOR=darkorchid]Kontakt lenslerin dezavantajları[/COLOR][/B]
  Gözlüklere göre biraz daha masraflıdırlar. Ancak teknolojinin gelişimi sayesinde daha hesaplı kontakt lensler piyasaya sürülmektedir.

  Yeni kullanmaya başlayanların belli bir adaptasyon süresi olur. Bu süre yumuşak lens kullananlarda daha az, sert lens kullananlarda daha uzundur.

  Kontakt lens kullanımında temizliğe çok dikkat etmek gerekir. İleride anlatılacak olan bazı göz sağlığı sorunları kontakt lens kullananlarda meydana gelebilir. Bazen lensin kullanılamadığı zamanlar olur ve bu zamanlarda gözlük kullanmak gerekebilir.

  Kontakt lens kullanmaya başlamadan önce yapılması gereken muayene:
  Görme keskinliğinin değerlendirilmesi
  Göz numarasının tespiti
  Biyomikroskop ile göz muayenesi ve gözyaşı değerlendirmesi, Keratometri
  Gerekiyorsa korneal topografi, yani korneanın kırıcılık haritasının çıkarılması Yapılan bu değerlendirmeler ile gözün kontakt lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir. Ayrıca nasıl bir kontakt lens kullanabileceğine karar verilir.

  [B][COLOR=darkorchid]Kontakt lenslerin kullanımı[/COLOR][/B]
  [B][COLOR=cyan]Temizlik[/COLOR][/B]
  Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Böylece lenslerinizin kirlenmesini, dolayısıyla gözlerinizin mikrop kapmasını engellemiş olursunuz. Düzenli olarak ellerin yıkanması da gözünüzü olası enfeksiyonlardan korur. Ellerinizi yıkarken yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabun kullanınız ve pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız.

  Lensin kontrol edilmesi
  Kontakt lensler, steril kapalı blister ambalajlarda ya da cam flakonlarda sunulur. Lensinizin ambalaj paketi veya folyosunun açılmamış olmasına ve kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

  Ambalaj üzerinde lensin numarası yer alır. İki gözü için farklı numarada lens kullananların uygun ambalajı açıp açmadığı konusunda emin olması gerekir. Lenslerin karışmasını önlemek için daima aynı gözden takmaya başlayın. Bazen ambalaj içinden lensi almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda asla cımbız veya benzeri bir alet kullanmayınız. Ambalajı kapalı halde bir iki defa salladığınızda lensinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

  Lensi kontrol etmek için işaret parmağınızın ucuna yerleştirin ve bir ışık kaynağına doğru tutun. Lensin temiz ve nemli olması gerekir. Çizik, çentik, yırtık veya çatlak bulunmamalı ve küçük parçacıklar yapışmış olmamalıdır. Lens hasar görmüş ise asla kullanmayın ve atın. Yumuşak lensler kuruduğu zaman da kullanılamaz hale gelirler.

  Yumuşak lensler iki tarafa da dönebildiği için doğru yönde olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Ters olarak göze yerleştirilen bir lens fazla hareket eder, rahatsızlık meydana getirebilir ve iyi bir görme sağlamaz.

  Bu kontrol iki şekilde yapılabilir. Birincisinde lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirip şekline bakın. Eğer kenarları bir çanak şeklindeyse yönü doğru demektir. Eğer kenarları dışarı bakıyorsa yönü yanlış demektir ve tersyüz edilerek düzeltilmesi gerekir. İkinci yöntemde ise eğer varsa lensin yazısına bakılır. Yazının lens göze takıldıktan sonra karşıdan bakıldığında düzgün okunacak şekilde olması gerekir.

  [B][COLOR=cyan]Lensin göze yerleştirilmesi[/COLOR][/B]
  Ellerinizi yıkadıktan sonra kurulayınız. Elleriniz ıslak olduğunda kontakt lens ya elinize yapışır ya da kayıp düşebilir. Lensi sağ işaret parmağınızın ucuna yerleştirin. Solak olanlar aynı işlemleri sol elleriyle yapabilirler.

  Aynı elinizin orta parmağını kirpiklerinize olabildiğince yaklaştırın ve alt göz kapağını aşağı çekin.· Üst göz kapağınızı yukarı kaldırmak için diğer elinizin parmaklarını kullanın. İşaret parmağınızla yavaşça lensi doğrudan gözünüze yerleştirin. Bunu yapamıyorsanız gözünüzün burun tarafına bakmasını sağlayın ve dış kısımda görünen gözün beyaz kısmına lensinizi yerleştirin. Üçüncü bir alternatif olarak yukarı bakın ve altta görünen beyazlığa lensinizi yerleştirin. İkinci ve üçüncü durumlarda lensin bulunduğu tarafa bakarak gözünüzün üzerine gelmesini sağlayın.

  İlk önce alt göz kapağını, sonra da üst göz kapağını serbest bırakın.Yavaşça göz kırpın. Lensinizin artık ortalanmış olması gerekir. Lensleri taktıktan sonra gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının.

  Lensler gözünüzde rahat değilse veya net bir şekilde göremiyorsanız aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir:

  Lens gözde ortalanmış olarak durmuyor olabilir. Lens gözün beyazına doğru kaymış olabilir. Bu durumda lensi parmağınızla hafifçe bastırarak masaj yapın ve göz kapaklarınız yardımıyla iterek tekrar yerine yerleştirin. Eğer lens gözünüzden düşmüşse ve kısa ömürlü bir lens kullanıyorsanız yenisiyle değiştirin. Uzun ömürlü bir lens ise oldukça titiz bir şekilde lens solusyonunuz ile birkaç defa yıkayın.
  Lensin üzerinde veya altında yabancı bir cisim olabilir. Bu durumda lensi çıkarıp solusyon ile temizledikten sonra tekrar takın.

  Lensiniz yırtılmış veya hasar görmüş ise tekrar gözünüze yerleştirmeyin ve atın.Bulanık görme varsa lensi yanlış göze takmış ya da ters takmış olabilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu değilse yine de lensi gözünüzden çıkarıp temizledikten sonra tekrar takın. Hala görmeniz netleşmiyorsa ve rahat değilseniz lensinizi çıkarıp doktorunuza başvurun.

  [B][COLOR=cyan]Lensin çıkartılması[/COLOR][/B]
  Ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Çıkarma işlemini lensi düşürüp kaybedebileceğiniz lavabo gibi ortamlarda yapmayın.

  [B][COLOR=cyan]Yumuşak lensler için:[/COLOR][/B]
  Yukarı bakarken orta parmağınızla alt göz kapağını aşağı doğru çekin. İşaret parmağınızın ucunu lensin kenarına getirin ve gözünüzün beyaz tabakasına doğru aşağı kaydırın. Baş ve işaret parmaklarınız yardımıyla lensi hafifçe sıkarak dışarı çıkartın.

  - İkinci bir yöntem olarak alt göz kapağını aşağı doğru çektikten sonra burnunuza doğru bakın. Lensi gözün dışta kalan beyaz kısmına doğru çekin, baş ve işaret parmaklarınız yardımıyla hafifçe sıkarak dışarı çıkartın.

  [B][COLOR=cyan]Gaz geçirgen sert lensler için:[/COLOR][/B]
  - Orta parmağınızın ucunu üst kapağınızın ortasına, yüzük parmağınızın ucunu da alt göz kapağınızın ortasına yerleştiriniz. Gözlerinizi parmaklarınızın yardımıyla mümkün olduğu kadar açıp kulaklara doğru çekerek dümdüz ileriye doğru bakınız. Göz kapaklarınız lensin kenarlarına basınç yapacağı için lensiniz kolayca gözünüzden çıkacaktır.

  - Bir elinizin baş parmağını ve işaret parmağını kullanarak lens ortaya çıkacak şekilde göz kapaklarınızı aksi yönlere doğru çekiniz. Diğer elinizle lens vantuzunu tutarak göze alttan yaklaşınız. Vantuzu, üstündeki delik lensin üzerine gelecek şekilde dikkatlice lensin yeterince yakınına yerleştiriniz. Vantuzu, hafifçe lense bastırınız, hafif eğerek geri çekiniz. Böylece lens vantuzun üzerine yapışacaktır.

  - Üst ve alt göz kapakları arasına lensi sıkıştırarak dışarı çıkmasını sağlayınız. Hiçbir zaman parmağınızı gözünüzün üzerinde lensinizi aramak için gezdirmeyin. Lensinizi çıkartmaya başlamadan önce kornea üzerinde olduğundan emin olun. Gözlerinizi ayrı ayrı kapayarak görüşünüzü kontrol edin, bir bozukluk farkederseniz lensiniz gözünüzden düşmüş olabilir. Lensinizin herşeye rağmen gözünüzde olduğundan eminseniz çıkartılması için iyi bir yardımcıya ihtiyacınız var demektir. Hiçbir zaman yumuşak lenslerinizi çıkartmak için vantuz kullanmayın. Gaz geçirgen sert lenslerin çıkarılmasında vantuz kullanılabilir.

  Yumuşak lensler gözde uzun süre kaldığı zaman hafif kuruma yaparlar ve bu şekilde çıkarıldıklarında kenarları birbirine yapışabilir. Bu durumda lensi ayırmaya çalışmayın. Lens solusyonuyla ıslatıp biraz bekledikten sonra lens kolayca açılacaktır.

  [B][COLOR=cyan]Kontakt lensin bakımı[/COLOR][/B]
  Lens bakım malzemelerini devamlı elinizin altında bulundurmakta fayda vardır.
  Temizlik için düz bir yüzey seçin. Lavabo gibi lensi kaybedebileceğiniz veya kirlenmesine sebep olabileceğiniz ortamları seçmeyin. Lensi takacağınız yerde küçük bir ayna bulunsun.
  Lensleri tutmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayıp durulayın ve kurutun.
  Karıştırmamak için temizliğe her zaman aynı lensten başlayın.
  Lens kabına lens solusyonu doldurun.
  Çıkardığınız lensi avucunuzda birkaç damla lens solusyonu ile temizleyin. Lensin heriki tarafını işaret parmağınızın etli kısmı ile silin.
  Lensi duruladıktan sonra kabına yerleştirin. Lens kabındaki solusyonun yumuşak lens kullanıldığı takdirde en azından lensi örtecek kadar olması gerekir. Sert lenslerin kuruması lensi bozmasa da lensin dezenfeksiyonu ve rahat kullanımı için nemli tutmakta fayda vardır.
  Dezenfeksiyon için lensleri solusyonda en az 4 saat tutmak gerekir. Bu süre sonunda bazı solusyonlarda lens, kabından alır almaz göze takılabilirken bazılarında başka bir solusyonla yıkamak gerekebilir. Yine bazı lenslerde bu 4 saat içinde nötralizasyon hadisesi meydana gelir ve süre bitmeden lens direkt göze takılamaz. Lenslerinizi her çıkarışınızdan sonra dezenfekte etmek, tahrişe veya enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların ölmesini sağlar.
  Lensi gözünüze taktıktan sonra lens kabını solusyonla çalkalayıp ağzını kapatın. Lensi kabına koyacağınız her zaman mutlaka yeni solusyon doldurun.
  Uzun ömürlü lens kullanımında birkaç haftada bir protein temizliği yapmak gerekir. Bu işlem için lens kabının gözlerine yeni solusyon doldurulur ve her birine bir adet protein temizleme tableti konularak çözülür. Lenslerinizi çıkarıp temizleyin ve duruladıktan sonra kutusuna yerleştirin. Lenslerin solusyona iyice batmasını sağlayın. Kapakları kapatın ve kutuyu hafifçe sallayın. 15 dakika bekleyin. Lensleriniz çok kirliyse bu süreyi 1-2 saate kadar uzatabilirsiniz. Lenslerini kutusundan çıkarıp lenslerinizi ve lens kutusunu lens solusyonu ile temizleyin. Sonra kutuya solusyon doldurup lenslerinizi koyarak normal dezenfeksiyon işlemini başlatın.
  Tam renkli lenslerin temizlenmesi ve sterilizasyonunda sorbik asit ve potasyum sorbat ihtiva eden salin solusyonu, Optisoft polyquad solusyon, opticlean ve Mirasol solusyon kullanmayın. Kontakt lens kullanırken makyaj
  Lens kullanırken makyaj yapmak mümkündür. Ancak lenslerin makyaj malzemesi ile kirlenmemesine özen göstermeniz gerekir.
  Cildinizi temizlerken: Önce lenslerinizi çıkarınız, sonra temizleme emulsiyonu ve göz makyajı temizleyicisini kullanınız.
  Gece kremi: Yatmadan önce lenslerinizi çıkaracağınıza göre her zaman olduğu gibi gece kremi kullanabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Eğer gözlerinizin etrafı yağdan arınmış olursa lenslerinize hiçbir şey olmaz.
  Gündüz kremi: Likid krem yerine fazla akıcı olmayan bir krem kullanınız. Gözlerinizin etrafına sürerken çok dikkatli olmalısınız. Bu bölgeye hiç krem sürülmemesinde yarar vardır.
  [B][COLOR=cyan]Makyaj malzemesi:[/COLOR][/B] Lensleri her zaman göz makyajı yapmadan önce takın. Makyaj malzemesi seçerken yağlı olanlardan çok nemlendirici özellikte olanları tercih edin. Göze yağlı makyaj veya krem uygulandığı takdirde bunların göz kırpma hareketiyle gözün yakınına gelip lense bulaşma tehlikesi vardır. Bu lensinize zarar vermese de görüşünüzü bulandırır. Ayrıca göz kapağının iç kenarında kullanılan makyaj malzemelerini kullanmayın. Çünkü bu gibi makyaj malzemeleri kontakt lens yüzeyini kirletip rahatsızlığa yol açabilir. Lensler gözünüzdeyken makyajınızı silmeniz mümkündür. Bunu yaparken makyajın ya da makyaj temizleyici malzemenin lensinize değmemesine özen gösterin.
  Maskara: Rimeli her zaman lenslerinizi takmadan önce uygulayınız. Bir iki dakika kurumasını bekleyip sonra fırçalayınız. İçinde kirpik uzatmaya yarayan küçük katkı kıllar bulunan rimelleri kullanmayınız, zira bu kıllar düşebilir ve lenslerinizi kirletibilir. Hergün rimel kullanmak istemiyorsanız kuaförünüzden kirpiklerinizi boyatmanın mümkün olup olmadığını sorun. Rimel hiçbir zaman göz yaşı sıvısına bulaşmamalıdır.
  Göz farı: göz farının sıvı, krem ya da kompakt toz gibi birçok alternatifleri mevcuttur. Hepsinin kendine göre avantajları vardır. Sıvı ve krem olanlarının uygulanması kolaydır. Kompakt toz farlar için uygulayıcı mevcut olup, bununla farı sürerken önce nemlendirilmesi gerekir, ayrıca far göze cömertçe sürülmemelidir.
  Göz kalemi: Bu kullanmamanız gereken yegane makyaj malzemesidir. İçerdiği maddelerden dolayı lensinizin lekelenme tehlikesi vardır ve sürekli temizlemek lenslerinizin ömrünü azaltır.
  Saç spreyi: Saçınızı lenslerinizi takmadan önce yapmanız en akıllıcası olur. Lenslerinizi takmış bulunuyorsanız sprey sıkmadan önce gözlerinizi kapatmayı unutmayınız. Kontakt lensin çıkarılmasını gerektiren durumlar
  Gözde kaşıntı, yanma veya batma,
  Gözde bir şey varmış hissi
  Aşırı sulanma, normal olmayan göz akıntısı veya kızarıklık
  Görüş bulanıklığı, nesnelerin etrafında gökkuşağı veya harelenme görüntüsü
  Lenslerin ilk takıldıkları zamana göre daha fazla rahatsızlık vermesi Lensi çıkardığınız zaman rahatsızlık hissi ortadan kalkıyorsa lenste hasarlanma, kir veya yabancı cisim olup olmadığını kontrol etmek için yakından incelemeniz gerekir. Hasarlanma varsa lens atılmalı ve yeni bir lens kullanılmalı, kir ve yabancı cisim varsa temizliği yapılmalıdır. Bunlara rağmen problem devam ederse derhal doktorunuza danışınız. Burada bahsedilen şikayetler herhangi bir enfeksiyon ya da daha ciddi bir durumun habercisi olabilir


  [B][COLOR=cyan]Kontakt lens kullanımı esnasında karşılaşılan sorunlar[/COLOR][/B]
  Kontakt lensler bazı gözlerde kuruluk meydana getirebilir. Bu durumda kayganlaştırıcı ve ıslatıcı damlaları kullanmanız uygun olur. Eğer kuruluk hali devam ederse göz doktorunuza başvurmanız gerekir. Lens gözünüze yapışmış yani hareketi durmuş ise bir kayganlaştırıcı solusyon uygulayın ve lensi çıkarmayı denemeden önce serbestçe hareket etmesini bekleyin. Lens hala yapışmaya devam ediyorsa derhal göz doktorunuza başvurun.
  Bazı gözlerde göz yaşı salgısında artma meydana gelebilir. Bu durum özellikle alışma sürecinde olan kişilerde daha sıktır.
  Gözde yabancı cisim hissi. Toz parçacıkları, lens yüzeyinde kirlenme veya çizikler, lensi aşırı uzun süre takma veya lensi çıkarırken gözü zedeleme bu duruma sebep olur. Bu durumda lensinizi çıkarın, temizleyin. Çizik veya yırtık tespit ederseniz lensi takmayınız. Ayrıca lensleri önerilen süreden daha uzun süre takmamaya çalışın.
  Ağrı. Gözde yabancı cisim hissine sebep olan faktörler ağrıya da neden olabilir. Önerilere dikkat ettiğiniz takdirde gözde yabancı cisim hissi ve ağrı devam ediyorsa fazla beklemeden doktorunuza müracaat etmeniz gerekir.
  Gözlerde yanma, batma, kaşıntı ya da sulanma. Lens yüzeyinde temizleme solusyonu veya sabun kalmış olabilir. Lenslerinizi çıkarıp iyice yıkadıktan sonra yeniden takmanız gerekir.
  Gözde kızarma. Gaz geçirgen sert lens kullananlarda alışma sürecinin bir belirtisi olabileceği gibi gözde bir enfeksiyona da işaret ediyor olabilir. Kontakt lense alışmış bir gözde aniden kızarıklık meydana gelmişse hemen doktora müracaat etmek gerekir.
  Işık hassasiyeti. Yine gaz geçirgen sert lenslerin alışma döneminde olabilir. Ayrıca kornea enfeksiyonunda da ışık hassasiyeti meydana gelebilir.
  Işık etrafında gökkuşağı ya da hareler görme. Lensin merkezde durmamasından veya korneada ödem oluşmasından kaynaklanabilir.
  Bulanık görme. Normalde net gördüğünüz bir lensle bulanık görmeye başlamışsanız lensleriniz kirli olabilir. Uzun süreli kullanımda da bulanık görme meydana gelebilir. Bir günlük bir takma süresinden sonra lenslerinizi çıkartınca birkaç saat süre ile bulanık görebilirsiniz. Bu geçici bir şikayettir.
  Göz yorulması. Uykusuzluk, gözlerin okuma ve çalışmada uzun süre kullanılması sonucunda meydana gelir. Lensleri takma süresini azaltarak gözlerinizi dinlendirmeniz gerekir.
  Lenslerin korneadan kayması veya düşmesi. Çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Ancak erişkinlerde olması lenslerde bir uygunsuzluğa işaret ediyor olabilir. Doktorunuza danışmanız gerekir.
  Kornea ülseri. Kontakt lens kullanımda en çok korkulan durumdur. Yukarıda belirtilen durumların çoğuna neden olabilir. Lensi çıkarıp gözünüzü dinlendirmenize rağmen şikayetler geçmiyorsa fazla beklemeden doktora müracaat etmek gerekir. Bu durum tespit edildiğinde bir süre kontakt lens kullanımına ara verip gözünüzün tedavisinin yapılması gerekecektir.
  Allerji. Kontakt lens kullanımının herhangi bir döneminde meydana gelebilir. Gözlerde kaşıntı, yanma, batma, sulanma ve kızarıklık gibi şikayetler olabilir. Lenslerin çıkarılarak tedavisinin yapılması gerekir.
  Korneada damarlanma. Lenslerin uygun olmayan şekilde kullanılması, uygun olmayan lens kullanılması ve göz kontrollerinin aksatılması sonucunda meydana gelir. Zamanla görmeyi etkileyebilir ve kontakt lens kullanımını engelleyebilir.
  Lens kullanırken gözünüze herhangi bir kimyasal madde kaçarsa derhal gözleri bol suyla yıkayın, lensleri hemen çıkartın ve atın. Acilen göz doktorunuza ya da acil servise başvurun.
  Kontakt lens kullanımıyla ilgili ilginç notlar
  Yıllık kornea ülseri görülme sıklığı kontakt lenslerini gündüzleri kullananlar arasında 10.000 kişide yaklaşık 4.1 olurken kontakt lenslerini geceleri de çıkarmayanlar arasında bu oran 10.000 kişide 20.9'dur.
  Günlük kullanım için üretilen bir lens geceleri de çıkarılmadan kullanıldığında kornea ülseri riski lenslerini uyku sırasında çıkaranlara göre 9 kat fazladır.
  Sigara içen kontakt lens kullanıcılarında ülseratif keratit riskinin sigara içmeyenlere göre 3 ila 8 kat fazla olduğu tahmin edilmektedir.
  UV koruması olan lensler UV ışınlarına karşı korur ama UV ışınlarını absorbe edebilen bir güneş gözlüğünün yerini tutamaz.[/COLOR][/B][/COLOR][/B] [/FONT][/I]
  [I][FONT=Georgia][/FONT][/I]
  [CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt Lens'in Tarihi [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR][/CENTER]
  [B][COLOR=darkorange]
  [FONT=Georgia][COLOR=magenta][I]Bazı söylentilere göre kontakt lensler Rönesans dönemine kadar uzanır. İlk tanımlama 1845'te İngiliz astronom John Frederick William Herschell'e aittir. İlk kontakt lensin yapımı ise 1886'da Xavier Galezowski tarafından katarakt ameliyati sonrasında yaranın iyileşmesi için yapılmıştır. Keratokonus hastaları için yapılan ilk kontakt lens ise 1888'de Fransa'da Eugene Kalt'a aittir.

  Macarlar tarafından Lens dizaynıyla ilgili büyük gelişmeler yapılmıştır. Örneğin 1930larda kontakt lens için kullanılan tek madde cam iken bu tarihten sonra cama göre çok daha hafif olan pleksiglas, polimetilmetakrilat (PMMA) kullanılarak lensin sadece kornea üzerinde durabilmesine olanak tanınmıştır. 1930 larda yine bir yenilik olarak ilk rigid gaz gerçirgen lensler olan Selüloit (selüloz asetat bütirad) lensler üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

  1948 de Amerikan Kevin Tuohy'in PMMA'dan yapılan Solexlens adındaki korneal lensi modern lens çağının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 1950'ler polimerize hidroksietilmetakrilat (HEMA) maddesinden yapılan hidrojel lenslerin (su içeren) girmesi ile çok önemli bir sürecin başlamasına sahne olmuştur. Bu ilk yumusak lens Prag'da Otto Wichterle, Daroslav Lim ve Maximillian Dreifus tarafından üretilmiştir. Bu lenslerin seri üretimine olanak tanıyan spin-cast makinesi 1966'da yine Wichterle'nin icadıdır. 1970'lerde sert lenslerde önemli bir gelişme olmuş, oksijen geçirmeyen PMMA materyalinin yerine oksijen geçirebilen rigid gaz geçirgen lensler (RGP) , CAB, Silikon akrilat ve daha sonra florokarbon materyallerden üretilmişlerdir. 1990'larin başında yumuşak lens üretim teknolojisi değişmiş ve kopyalama sisteminin girişi ile planlı aylık değişim lensleri kullanıma girmiştir. 1996 yılından itibaren de Florosilikon hidrojel kontakt lenslerin icadıyla yumuşak kontakt lenslerin oksijen geçirgenlikleri çok arttırılmış ve lensler gece aşırı kullanılabilir hale gelmişlerdir.


  [/I][/COLOR][/FONT]
  [CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt Lens Nedir? [/I][/SIZE][/FONT][B][COLOR=darkorange]

  [FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=purple][I]Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir, diğer adıysa "temas camları" dır. Halk arasında "Lens" olarak tabir edilir. Kornea ön yüzeyine takılarak görme kusurlarını düzeltmek için optik amaçlı kullanılmaktadır. Kontakt lensler optik amaçlı olarak kullanılmakla beraber kozmetik ve tedavi edici amacıyla da kullanılmakta olan bir çeşit protezdir. Kontakt lensler, kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların tashihi veya bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir. Refraksiyon ve optikle ilgili ilkeler gözlüklere benzer şekilde kontakt lenslere de uygulanır. Bunlar, miyopi ve hipermetropi derecesine göre kornea eğriliğini bir kontakt lens yüzeyi ile değiştirerek var olan kusuru düzeltirler.

  Kontak lensler göz ile direkt temas halinde olduğundan dolayı dikkatle seçilmeli ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

  Astigmatizmalarin çoğunlukla kornea ön yüzeyinin çarpıklığı sonucu oluşmasından dolayı ya sert kontakt lenslerin kullanılması ya da özel olarak astigmatizmaya yönelik üretilmiş yumuşak lenslerin kullanılması gerekir. Miyop veya hipermetroplar için üretilmiş ve fiyatı cazip olan yumuşak kontakt lensler en fazla -1,0 diyoptri kadar bir astigmatizmayi düzeltebilirler.

  Küçük numaralarda gözlük ve kontakt lens numaraları ayni iken numara arttıkça miyopların gözlüğe göre daha küçük, hipermetropların ise daha büyük numaralı bir lens kullanmaları gerekir. Son yıllarda kontakt lens teknolojisi çok gelişmiş ve lenslerin kullanımını kolaylaştıran ve kullanım süresini uzatan yeni tasarım ve materyaller geliştirilmiştir.


  Lensler Sert ve yumuşak olarak 2 kategoriye ayrılır.
  [/I][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][COLOR=darkorange][/color][/B][/FONT][B][COLOR=darkorange][/COLOR][/b][/COLOR][/CENTER][COLOR=#6cf][B]
  [FONT=Georgia][COLOR=purple][/COLOR][/FONT]
  [CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt Lens Çeşitleri [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR][/CENTER]
  [B][COLOR=darkorange]
  [/COLOR][FONT=Georgia][COLOR=magenta][I]Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır.

  Gaz geçirgen sert lensler: Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adi alırlar ve bu özellikleri nedeniyle artık kullanılmayan sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler.

  Yumuşak lensler: Çok değişik tipleri vardır. Günlük kullanılan 1 gün ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 3 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi.


  Bunların kullanımı oldukça rahattır. Gözdeki kusurun tashihi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldığında görünümü değiştirmezler. Takıldıkları sürece kusuru giderir ve berrak bir görüntü sağlarlar. Kornea yüzeyini bozan hastalıklar sinir uçlarının dışarıda kalmasına bağlı olarak hastaya yoğun bir huzursuzluk verirler. Eski lazer uygulamalarında da kornea sinir uçları açıkta kalır ve hasta yoğun ağrı duyardı. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisi amacıyla tedavi edici yumuşak kontakt lensler kullanılır.

  Bifokal lensler, yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişiler için geliştirilmiştir.
  [/I][/COLOR][/FONT]
  [COLOR=magenta][CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt Lens'lerin Kullanımı [/I][/SIZE][/FONT][B][COLOR=darkorange]

  [/COLOR][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=purple][I]Temizlik
  Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Böylece lenslerinizin kirlenmesini, dolayısıyla gözlerinizin mikrop kapmasını engellemiş olursunuz. Düzenli olarak ellerin yıkanması da gözünüzü olasıenfeksiyonlardan korur. Ellerinizi yıkarken yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabun kullanınız ve pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız.

  Lensin kontrol edilmesi
  Kontakt lensler, steril kapalı blister ambalajlarda ya da cam flakonlarda sunulur. Lensinizin ambalaj paketi veya folyosunun açılmamış olmasına ve kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat ediniz.
  Ambalaj üzerinde lensin numarası yer alır. İki gözü için farklı numarada lens kullananların uygun ambalajı açıp açmadığı konusunda emin olması gerekir. Lenslerin karışmasını önlemek için daima ayni gözden takmaya başlayın. Bazen ambalaj içinden lensi almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda asla cımbız veya benzeri bir alet kullanmayınız. Ambalajı kapalı halde bir iki defa salladığınızda lensinizi rahatlıkla alabilirsiniz.
  Lensi kontrol etmek için işaret parmağınızın ucuna yerleştirin ve bir ışık kaynağına doğru tutun. Lensin temiz ve nemli olması gerekir. Çizik, çentik, yırtık veya çatlak bulunmamalı ve küçük parçacıklar yapışmış olmamalıdır. Lens hasar görmüş ise asla kullanmayın ve atin. Yumuşak lensler kuruduğu zaman da kullanılamaz hale gelirler. Yumuşak lensler iki tarafa da dönebildiği için doğru yönde olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Ters olarak göze yerleştirilen bir lens fazla hareket eder, rahatsızlık meydana getirebilir ve iyi bir görme sağlamaz.

  Bu kontrol iki şekilde yapılabilir. Birincisinde lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirip sekline bakin. Eğer kenarları bir çanak seklindeyse yönü doğru demektir. Eğer kenarları dışarı bakıyorsa yönü yanlış demektir ve tersyüz edilerek düzeltilmesi gerekir. İkinci yöntemde ise eğer varsa lensin yazısına bakılır. Yazının lens göze takıldıktan sonra karsıdan bakıldığında düzgün okunacak şekilde olması gerekir.

  Lensin göze yerleştirilmesi
  Ellerinizi yıkadıktan sonra kurulayınız. Elleriniz ıslak olduğunda kontakt lens ya elinize yapışır ya da kayıp düşebilir. Lensi sağ işaret parmağınızın ucuna yerleştirin. Solak olanlar ayni işlemleri sol elleriyle yapabilirler.
  Ayni elinizin orta parmağını kirpiklerinize olabildiğince yaklaştırın ve alt göz kapağını aşağı çekin. Üst göz kapağınızı yukarı kaldırmak için diğer elinizin parmaklarını kullanın. İşaret parmağınızla yavaşça lensi doğrudan gözünüze yerleştirin. Bunu yapamıyorsanız gözünüzün burun tarafına bakmasını sağlayın ve diş kısımda görünen gözün beyaz kısmına lensinizi yerleştirin. Üçüncü bir alternatif olarak yukarı bakin ve altta görünen beyazlığa lensinizi yerleştirin. İkinci ve üçüncü durumlarda lensin bulunduğu tarafa bakarak gözünüzün üzerine gelmesini sağlayın.
  İlk önce alt göz kapağını, sonra da üst göz kapağını serbest bırakın.Yavasça göz kirpin. Lensinizin artık ortalanmış olması gerekir. Lensleri taktıktan sonra gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının.


  Lensler gözünüzde rahat değilse veya net bir şekilde göremiyorsanız aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir: Lens gözde ortalanmış olarak durmuyor olabilir. Lens gözün beyazına doğru kaymış olabilir. Bu durumda lensi parmağınızla hafifçe bastırarak masaj yapın ve göz kapaklarınız yardımıyla iterek tekrar yerine yerleştirin. Eğer lens gözünüzden düşmüşse ve kısa ömürlü bir lens kullanıyorsanız yenisiyle değiştirin. Uzun ömürlü bir lens ise oldukça titiz bir şekilde lens solüsyonunuz ile birkaç defa yıkayın.
  Lensin üzerinde veya altında yabancı bir cisim olabilir. Bu durumda lensi çıkarıp solüsyon ile temizledikten sonra tekrar takın.
  Lensiniz yırtılmış veya hasar görmüş ise tekrar gözünüze yerleştirmeyin ve atin.Bulanık görme varsa lensi yanlış göze takmış ya da ters takmış olabilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu değilse yine de lensi gözünüzden çıkarıp temizledikten sonra tekrar takın. Hala görmeniz netleşmiyorsa ve rahat değilseniz lensinizi çıkarıp doktorunuza başvurun.
  Lensin çıkartılması
  Ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Çıkarma işlemini
  lensi düşürüp kaybedebileceğiniz lavabo gibi ortamlarda yapmayın.

  Yumuşak lensler için:
  Yukarı bakarken orta parmağınızla alt göz kapağını aşağı doğru çekin. İşaret parmağınızın ucunu lensin kenarına getirin ve gözünüzün beyaz tabakasına doğru aşağı kaydırın. Bas ve işaret parmaklarınız yardımıyla lensi hafifçe sıkarak dışarı çıkartın.

  İkinci bir yöntem olarak alt göz kapağını aşağı doğru çektikten sonra burnunuza doğru bakin. Lensi gözün dışta kalan beyaz kısmına doğru çekin, bas ve işaret parmaklarınız yardımıyla hafifçe sıkarak dışarı çıkartın.

  Gaz geçirgen sert lensler için:
  Orta parmağınızın ucunu üst kapağınızın ortasına, yüzük parmağınızın ucunu da alt göz kapağınızın ortasına yerleştiriniz. Gözlerinizi parmaklarınızın yardımıyla mümkün olduğu kadar açıp kulaklara doğru çekerek dümdüz ileriye doğru bakiniz. Göz kapaklarınız lensin kenarlarına basınç yapacağı için lensiniz kolayca gözünüzden çıkacaktır.
  - Bir elinizin bas parmağını ve işaret parmağını kullanarak lens ortaya çıkacak sakilde göz kapaklarınızı aksi yönlere doğru çekiniz. Diğer elinizle lens vantuzunu tutarak göze alttan yaklaşınız. Vantuzu, üstündeki delik lensin üzerine gelecek şekilde dikkatlice lensin yeterince yakınına yerleştiriniz. Vantuzu, hafifçe lense bastırınız, hafif eğerek geri çekiniz. Böylece lens vantuzun üzerine yapışacaktır.
  - Üst ve alt göz kapakları arasına lensi sıkıştırarak dışarı çıkmasını sağlayınız. Hiçbir zaman parmağınızı gözünüzün üzerinde lensinizi aramak için gezdirmeyin. Lensinizi
  çıkartmaya beslemeden önce kornea üzerinde olduğundan emin olun. Gözlerinizi ayrı ayrı kapayarak görüşünüzü kontrol edin, bir bozukluk fark ederseniz lensiniz gözünüzden düşmüş olabilir. Lensinizin her şeye rağmen gözünüzde olduğundan eminseniz çıkartılması için iyi bir yardımcıya ihtiyacınız var demektir. Hiçbir zaman yumuşak lenslerinizi çıkartmak için vantuz kullanmayın. Gaz geçirgen sert lenslerin çıkarılmasında vantuz kullanılabilir.
  Yumuşak lensler gözde uzun süre kaldığı zaman hafif kuruma yaparlar ve bu şekilde çıkarıldıklarında kenarları birbirine yapışabilir. Bu durumda lensi ayırmaya çalışmayın. Lens solüsyonuyla ıslatıp biraz bekledikten sonra lens kolayca açılacaktır.
  [/I][/COLOR][/SIZE][/FONT][/B]
  [/B][/FONT][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt Lens'in Çıkarılmasını Gerektiren Durumlar [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR][/CENTER]
  [B][COLOR=darkorange][CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B]
  [/B][/FONT][/COLOR][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=magenta][I]Gözde kasıntı, yanma veya batma, Gözde bir şey varmış hissi Aşırı sulanma, normal olmayan göz akıntısı veya kızarıklık

  Görüş bulanıklığı, nesnelerin etrafında gökkuşağı veya harelenme görüntüsü
  Lenslerin ilk takıldıkları zamana göre daha fazla rahatsızlık vermesi
  Lensi çıkardığınız zaman rahatsızlık hissi ortadan kalkıyorsa lenste hasarlaşma, kir veya
  yabancı cisim olup olmadığını kontrol etmek için yakından incelemeniz gerekir. Hasarlaşma varsa lens atılmalı ve yeni bir lens kullanılmalı, kir ve yabancı cisim varsa temizliği yapılmalıdır. Bunlara rağmen problem devam ederse derhal doktorunuza danışınız. Burada bahsedilen şikayetler herhangi bir enfeksiyon ya da daha ciddi bir durumun habercisi olabilir
  [/I][/COLOR][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/CENTER][/COLOR][CENTER]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=magenta][/COLOR][/SIZE][/FONT] [/B][/FONT][/COLOR][/CENTER]
  [COLOR=magenta][CENTER][COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Kontakt Lens'lerin Avantajları ve Dezavantajları [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][B][COLOR=darkorange]
  [SIZE=3][I][FONT=Georgia][COLOR=deepskyblue]Lenslerin Avantajları;[/COLOR]

  [/FONT][/I][/SIZE][SIZE=3][I][FONT=Georgia][COLOR=purple]Kontakt lenslerin bazı kişiler için kozmetik faydası ve gözlük takmama rahatlığı yanı sıra optik avantajları vardır.

  Yüksek dereceli kusurlarda kontakt lensler küçük çaplı ve kalınlıklı olmaları yanı sıra gözün direkt üzerinden tashih yapmaları nedeniyle çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltırlar.

  Tek gözünde ameliyat veya yaralanma gibi bir nedenle lensini yitirmiş olanlara verilen gözlük camları aşırı büyütme yaptığı için hastanın kullanabilmesi zordur. Kontakt lenslerde büyütme faktörü oldukça azdır ve hasta tarafından tolere edilebilir. Böylece hasta her iki gözünü kullanabilir hale gelir.

  Her iki gözünde lens olmayanlarda da daha iyi bir çevresel görme temin edilir ve görüntü bozukluğu fazla olmaz.

  Gözlüklerle çok az düzelme kaydedilebilen veya görmesi hiç düzeltilemeyen keratokonuslu veya başka bir nedene bağlı düzensiz korneası olan hastalar kontakt lenslerle sıklıkla iyi bir görme elde ederler.

  Kontakt lenslerin sporcular ve özel is gereksinimleri olan kişiler için de avantajları vardır.

  [/COLOR][COLOR=deepskyblue]Lenslerin Dezavantajları;[/COLOR]

  [/FONT][/I][/SIZE][SIZE=3][I][FONT=Georgia][COLOR=purple]Yeni kullanmaya başlayanların belli bir adaptasyon süresi olur. Bu süre yumuşak lens kullananlarda daha az, sert lens kullananlarda daha uzundur.

  Kontakt lens kullanımında temizliğe çok dikkat etmek gerekir.

  Kontakt Lens kullanımı sorunu bazı göz kusurları oluşabilir.

  Bazen lensin kullanılamadığı zamanlar olur ve bu zamanlarda gözlük kullanmak gerekebilir.

  Kontakt lens kullanmaya başlamadan önce yapılması gereken muayene:
  Görme keskinliğinin değerlendirilmesi
  Göz numarasının tespiti
  Biyomikroskop ile göz muayenesi ve gözyaşı değerlendirmesi, Keratometri
  Gerekiyorsa korneal topografi, yani korneanın kırıcılık haritasının çıkarılması
  Yapılan bu değerlendirmeler ile gözün kontakt lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir. Ayrıca nasıl bir kontakt lens kullanabileceğine karar verilir.
  [/COLOR]
  [/FONT][/I][/SIZE][/COLOR][/B][COLOR=darkorange][/color][/B][/FONT][B][COLOR=darkorange][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Astigmat Hastaları İçin Lens [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][B][COLOR=magenta]
  [FONT=Georgia][SIZE=3][I]Astigmatı olan göz hastaları da lens kullanabilmektedirler. Astigmat hastalarının kullandığı lenslere torik lensler denir.

  Bir kişinin belirli bir derece miyopisi veya hipermetropisi olabilmektedir. Ancak bunun yanında kişilerin astigmatı da olabilir. Bu durumda hastanın miyopi derecesi veya hipermetropi derecesi ile birlikte astigmat derecesi de belirlenerek özel lens siparişi verilir.

  Verilen özel siparişte kornea ölçümlerine uygun, astigmat derecesine uygun ve de miyop derecesine veya hipermetrop derecesine uygun özel bir lens sağlanmış olmaktadır. Bu şekilde verilen özel lens siparişi sonunda kişi lensi taktığı zaman birden fazla göz kusuru giderilmiş olur.

  Burada belirtilmesi gereken bir konu vardır. Torik lensler, normal miyop lensler veya hipermetrop lensler gibi kolay kullanılabilen lensler değildir. Çünkü astigmat göz kusurunun giderilebilmesi için özel olarak üretilen lensin, korneanın belirli bölümlerine tam olarak oturması gereklidir. Bu yüzden yeni lensiniz ile çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu konudaki şikayetlerinizi lens aldığınız yere iletmeniz durumda sizin için daha uygun çözümler sunabileceklerdir.

  [/I][/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][COLOR=magenta][/color][/B][/FONT][B][COLOR=magenta][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Lens Kullanırken Göz Kanlanır Mı [/I][/SIZE][/FONT][B][COLOR=magenta]

  [SIZE=3][I][FONT=Georgia][COLOR=purple]Maalesef lens kullanımı göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Lens kullanırken göz kanlanmasına neden olan olaylardan birisi, havadaki toz tanelerinin göze kaçmasıdır. Rüzgarlı ve tozlu havalarda göz içerisine kaçan toz taneleri gözde kızarıklık, göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Ancak bu geçici bir göz kanlanmasıdır.

  Uzun süre lens kullananlarda da göz kanlanması olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gözde de alerji varsa gözler sürekli bir kanlanma durumunda olabilmektedir.

  Lens kullanan kişilerin gözlerinin sürekli nemli olması ve herhangi bir alerji olmaması gereklidir. Sürekli bir göz kanlanması durumunda hekiminize başvurmanız gereklidir.
  [/COLOR]
  [/FONT][/I][/SIZE][/COLOR][/B][COLOR=magenta][/color][/B][/FONT][B][COLOR=magenta][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][FONT=Georgia][SIZE=3][I]Yüzerken Lens Takmak Zararlıdır [/I][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR]
  [COLOR=#6cf][FONT=Trebuchet MS][B][B][COLOR=magenta]
  [FONT=Georgia][SIZE=3][I]Lens kullanmanın büyük bir ciddiyet gerektirdiği, gerek hekimler gerekse bu konuda uzmanlaşmış lens kullanıcıları tarafından önemle vurgulanmaktadır. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan gözlerimize yapışıp saatlerce orada kalan lensler gerçekten çok fazla dikkat isterler. Sonuçta olası herhangi bir hata veya sorun direkt gözümüzü etkilemektedir.

  Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü hekimlerinden Op. Dr. Olcay Şahin, kontakt lens kullananların özellikle yaz aylarında lenslerinin temizliğine daha fazla özen göstermesi gerektiğini belirterek, konu ile ilgili bilgi verdi:

  Yaz tatilinde kontakt lens kullanımına ara verilmesini önermeyiz; ama belirli önlemlerin alınması, tatilde bu sebepten dolayı rahatınızın bozulmasını önler. En ideali kontakt lens kullananların lenslerle havuza veya denize girmemeleridir. Çünkü kontakt lens göze tam olarak yapışmaz, kornea üzerinde ince bir gözyaşı tabakası üzerinde yüzmektedir. Günlük kullanımda lens gözden çıkmaz veya düşmezken; lensle suya girildiğinde, aşırı su ve basınçla lens gözden çıkabilir ve kaybolabilir.

  Yüksek göz bozukluğu olanlar ve gözlük kullanmayanlar lenssiz iyi göremedikleri için, denize veya havuza girerken de lenslerini takmak isterler. Bu tercihi yapanlar, lensle suya girdikleri zaman, lenslerinin suya karışmaması için suyun içinde gözlerini açmamalıdır. Ayrıca lenslere havuz suyundan mikrop bulaşması daha kolaydır. Mikrop bulaşmış lensin takılmaya devam edilmesi gözde konjonktivit, keratit gibi iltihaplanmalara yol açarak göze zarar verebilir. Deniz, havuz ve musluk suyundaki mikroplar sağlıklı gözlerde herhangi bir enfeksiyon yapmazken; kontakt lens kullanan kişilerde lensleri takıp çıkarırken oluşan çok küçük korneal hasarlar ( mikro travmalar) mikropların göze daha kolay zarar vermesine neden olurlar. Kontakt lensle havuza veya denize girmek isteyenler, sabah takılıp akşam atılan günlük kontakt lensleri tercih etmeli ve mutlaka havuz gözlüğü kullanmalıdır.

  [/I][/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][/B][/FONT][/COLOR][FONT=Trebuchet MS][B][/B][/font][/b][/COLOR][B][FONT=Trebuchet MS][/font][/B][FONT=Trebuchet MS][/font][/B][FONT=Trebuchet MS][/FONT][/COLOR][/b][/COLOR][/CENTER][COLOR=#6cf][B]
  [/b][/COLOR][B][/B][/COLOR][/B]
  [/COLOR][/B][/b][/COLOR][B][/B][/COLOR][/B]

  23 Ağustos 2011
  #1
 2. Soru Bankası - Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar Cevapları

soru sor

Soru Bankası - Sağlığınızla ilgili Soru ve Cevaplar