Şu Çılgın Türkler ÖzET

İsimli konu WH 'Kitap Özetleri' kategorisinde, Desing-K üyesi tarafından 11 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Şu Çılgın Türkler ÖzET hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ---ŞU ÇILGIN TÜRKLER ÖZET--

  Yazarı: Turgut Özakman
  Yayınevi: Bilgi Yayınevi
  Basım Yılı: 2005
  747 sayfa

  Turgut Özakman, Kurtuluş Savaşı ile ilgili olarak yüzlerce kaynaktan derlenmiş bilgileri, belgelere dayandırarak bir roman üslubu içerisinde anlatmaktadır. Şu Çılgın Türkler dört ana bölümden oluşmaktadır.
  “Başlangıç” adı verilen ilk bölüm 28 Haziran 1914-1 Nisan 1921 tarihleri arasındaki dönemi kapsamakta ve özetlemektedir. İkinci Bölüm; Birinci Kitap adı altında ve “Yunan Büyük Taarruzu” adını taşımaktadır. Bu bölümde yer alan alt başlıklar ise; Kütahya-Eskişehir Savaşı’na Hazırlık, Kütahya-Eskişehir Savaşı, Sakarya Savaşı’na Hazırlık, Ankara’ya Yürüyüş ve Sakarya Savaşı’dır. Üçüncü Bölüm, İkinci Kitap başlığıyla Türk Büyük Taarruzu adını taşımaktadır. Bu bölümde de; Büyük Taarruza Hazırlık, Afyon Güneyine Yürüyüş ve Büyük Taarruz alt başlıkları bulunmaktadır. Roman Sonuç bölümüyle sona ermektedir.
  17’nci yüzyılın ortalarından itibaren gerilemeye başlayan ve Birinci Dünya Savaşından yenik ayrılan Osmanlı İmparatorluğu bu savaş sonunda 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamıştır. Ülkenin dört bir yanı galip devletler tarafından işgal edilmeye başlanmıştı. İtalyanlar Güneybatı Anadolu, Fransızlar ve Ermeniler Çukurova, İngilizler Musul ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yerleşirler. İstanbul ise başta İngilizler olmak üzere ortaklaşa işgal edilmiştir. 15 Mayıs 1919’da ise İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilir.
  İzmir’in işgalinin ardından dört gün sonra Mustafa Kemal Paşa 9’ncu Ordu Müfettişi göreviyle Samsun‘a çıkar. Fakat O, işgale karşı tepki gösterir ve milleti işgale karşı direnişe hazırlamak maksadıyla kongreler düzenler. Önce Amasya Tamimi yayınlanır, ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri toplanır. 23 Nisan 1920’de de Büyük Millet Meclisi açılır ve Ankara Hükümeti kurulur.
  Diğer taraftan hem Yunan Ordusu hem de Türk Ordusu savaş için hazırlıklar yapmaktadır. Dört yıl süren Birinci Dünya Savaşı neticesinde halk perişan durumdadır. Ordu dağılmış ve cephanelerine el konmuştur. İşte Türk Ordusu bu yokluklar içinde hazırlıklarına devam etmektedir. İki ordu arasındaki ilk ciddi karşılaşma Kütahya-Eskişehir Muharebelerinde yaşanır. Yunan ordusu, hem asker sayısı hem de cephane olarak ordumuzdan kat kat üstün durumdadır. Kütahya-Eskişehir Muharebelerinde Afyon, Eskişehir ve Kütahya kaybedilir. Yunanlıların en büyük destekçisi İngilizler, Türklerin savaşı kaybedeceğinden çok emindir.
  Türk Ordusunun ve Mustafa Kemal’in karşısındaki tek sorun Yunanlılar değildir. İçte de çok sayıda düşman vardır. Özellikle İstanbul Hükümeti ve pek çok sözde aydın savaşın kaybedileceğinden çok emindirler ve İngilizlerin güvencesi altında yaşamayı kabul etmektedirler. Yıllarca savaştan yılan askerler de ordudan kaçmaktadır.
  Mustafa Kemal Paşa ve başta İsmet Paşa olmak üzere Türk Ordusunun kurmayları, Kütahya-Eskişehir Muharebelerindeki yenilgilerin ardından orduyu toparlamak ve yeni bir savunma hattı oluşturmak için orduyu Sakarya Nehrinin batısına çekerler. Bu karar Büyük Millet Meclisindeki bazı milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılanır. Meclis içindeki muhalifler bile savaşın kaybedileceğini düşünmektedir. Meclis içindeki muhaliflerin amacı farklı olsa da milletvekilleri Mustafa Kemal Paşanın ordunun başına geçmesi ister. Başkomutanlık teklifini kabul eden Mustafa Kemal Paşa, milleti topyekûn savaşa ortak etmek ve ordunun en kısa zamanda tekrar savaşa hazır hale getirilebilmesi için Tekalif-i Milliye Emirlerini yayınlar. Bu emirler ile halktan, elindeki çoraptan battaniyeye kadar sahip olduğu bir çok şeyi orduya teslim etmesi istenir. Zaten yoksul ve perişan bir durumda olan Türk Milleti yardımlarını ordusundan esirgemez. İstanbul’daki cephanelerde kalan top mermileri Anadolu’ya kaçırılır. Yunanlılar da ordularını güçlendirmek için hazırlık içerisindedir.
  11 Eylül 2008
  #1
 2. Şu Çılgın Türkler ÖzET Cevapları

 3. türk halkını gecmişine karsı cephe almaya goturen bu kıtabı kımseye tavsıye etmem acıkcası.sebebı ıse tarafsız bır sekılde yazılmamasıdır...
  12 Eylül 2008
  #2
 4. O günlerden bugüne.. Değer bilmek gerek..
  13 Eylül 2008
  #3
 5. [ok] çok haklısınız.

  Paylaşım için teşekkürler.
  13 Eylül 2008
  #4
 6. hmmm :alala:
  13 Eylül 2008
  #5
 7. teşekkürler.
  14 Eylül 2008
  #6
 8. ö.d.....:)
  14 Eylül 2008
  #7
 9. tşk............
  3 Mayıs 2009
  #8
 10. bir bölüm gösterirmisin bununla ilgili.ayrıca tarafsızdan kastın ne ? başarılarımızmı başarısızlıklarımızmı ?
  5 Mayıs 2009
  #9

 11. geçmişe karşı cephe değil!!! geçmişimizi ve yakın tarihimizi öğrenmemizi esas alan bu kitap hakkında bunu düşünmeyin bari...
  5 Mayıs 2009
  #10
 12. Değerli paylaşımın için teşekkürler...
  12 Mayıs 2009
  #11
 13. çok güzel bir kitap herkese öneririm

  EDİT=Mesaj,DarkGladiator97 tarafından düzeltilmiştir
  1 Aralık 2009
  #12
 14. iki kez okudum tarafsız bir kitap olduguna hemfikirim yunan kaynaklarından bile faydalanılmış daha ne söylenir ki.. katılıyorum arkadasıma herkes okumalı yaşamalı o günleri..
  9 Mart 2010
  #13
 15. Öncelkle paylsm icn tskkr ederm. Simdi bayrağmzn altndayz fakat kıymet blmyorz. O zamanlarn zorluğunu anlatn bu ktp gercktn güzl. Fakat bnm anlamdgm nokta bu kdr uzun bi ktptn bu özeti nasl ckardıgınz? :)
  13 Şubat 2012
  #14
 16. ben bu kitabı okudum süper birşey bayılıyorum
  17 Nisan 2012
  #15
 17. bu kitap türklerin azmini anlatıyor.
  17 Mayıs 2012
  #16
 18. Teşekkürler çok yardımcı oldunuz
  27 Mayıs 2013
  #17
soru sor

Şu Çılgın Türkler ÖzET